Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Randament chirii bloc nou vs. bloc vechi

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#55
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postthe_blue_raven, on 19 ianuarie 2023 - 09:20, said:

Black sabath - guvernul a renuntat la faza cu pretul diferit la electrica la resedinta vs domiciliu.

Salut ,
Eu am inteles ca s-a renuntat la depunerea de DECLARATII privind stabilirea domiciliului/resedintei. Dar la plafonarea diferentiata nu stiu sa se fi renuntat.
O sa vedem / auzim "tipetele", daca vor fi, incepand cu feb-2023 (cand se vor emite facturile de curent/gaz aferente consumului din luna ian 2023).

Edited by black_sabbath, 19 January 2023 - 18:21.


#56
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postlyanna, on 19 ianuarie 2023 - 16:46, said:

Din nou apreciez ca gresesti. Daca in perioada cea mai activa a vietii tale profesionale nu te stradui sa ajungi undeva, cand o sa faci asta? Cand o sa ai 1-2 copii cu care vrei sa petreci tot timpul posibil sau care te tin acasa ca au muci si febra si nu se pot duce la gradinita?

Posted Image Miracolul gandirii inguste e tare grozav si amuzant Posted Image  . Stereotipul "cand vei avea copii" si craciunul alaturi de familie Posted Image  . Nu vom avea 1-2 copii pentru ca nu ne plac copii si daca pana la 40 de ani nu ne-au placut greu de crezut ca ne vor place vreodata Posted Image . Iar daca vreuna din pisici are nevoie la veterinar ma invoiesc de la serviciu, in 5 min imi iau pisica de acasa si in alte 5 ajung la veterinar. De ce crezi ca putin ne pasa de ROBOR leverage si bani din chirie, e din cauza ca nu avem copii Posted Image. Pur si simplu nu ne e foame :D .

View Postlyanna, on 19 ianuarie 2023 - 16:46, said:

Uite cum transformi o idee proasta intr-una buna:
Ia banii cu care-ai vandut si pune-i avans pentru o garsoniera in orasul in care locuiesti (eventual aproape de casa, ca sa nu faci ore pe drum).
Din chirie ar trb sa poti sa iti platesti rata fara probleme, chiar si cu Roborul pana la cer. O garsoniera bine pozitionata o poti inchiria in orice conditii economice.
Nu e acum cel mai bun moment pentru mutarea asta, dar cred ca intelegi ideea.

Sau intr-o idee si mai buna, dar care trebuie studiata mai bine, adica un velier. Asta inseamna mai inainte niste cursuri pentru skipper si apoi vazut ce inseamna costuri de andocare si intretinere, totusi marea e la 200 km de mine adica am ceva de mers pana acolo. Ar inseamna ca scutesc banii de cazare in concediu si ies si concedii beton. E drept ca o garsoniera nu se poate scufunda sau rupe greementul insa incerc sa gandesc pozitiv Posted Image.

Edited by tomcatsk8, 19 January 2023 - 22:59.


#57
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Posttomcatsk8, on 19 ianuarie 2023 - 22:58, said:

Posted Image Miracolul gandirii inguste e tare grozav si amuzant Posted Image  . Stereotipul "cand vei avea copii" si craciunul alaturi de familie Posted Image  . Nu vom avea 1-2 copii pentru ca nu ne plac copii si daca pana la 40 de ani nu ne-au placut greu de crezut ca ne vor place vreodata Posted Image . Iar daca vreuna din pisici are nevoie la veterinar ma invoiesc de la serviciu, in 5 min imi iau pisica de acasa si in alte 5 ajung la veterinar. De ce crezi ca putin ne pasa de ROBOR leverage si bani din chirie, e din cauza ca nu avem copii Posted Image. Pur si simplu nu ne e foame Posted Image .



Sau intr-o idee si mai buna, dar care trebuie studiata mai bine, adica un velier. Asta inseamna mai inainte niste cursuri pentru skipper si apoi vazut ce inseamna costuri de andocare si intretinere, totusi marea e la 200 km de mine adica am ceva de mers pana acolo. Ar inseamna ca scutesc banii de cazare in concediu si ies si concedii beton. E drept ca o garsoniera nu se poate scufunda sau rupe greementul insa incerc sa gandesc pozitiv Posted Image.

Eu de cativa ani ma consider putin evoluat, caci am invatat sa nu mai fiu direct doar cu gandirea mea si sa las oamenii "liberi", nu mi-a fost usor, inca mai constientizez uneori lucrul acesta. Este si putina aroganta ca ma consider "putin mai mult evoluat" , insa tind sa fiu de acord cu tine. Da, poate investitional nu esti in "grafic", dar parca prea mult au dat-o in extremisme investitorii astia mioritici pe principiul esti cu noi sau nu esti cu noi :) Sunt pe multe grupuri si pe facebook si am tot mers la intalniri, cu unii dintre ei ne-am si apropiat (tot asa pentru ca nema copii si doar pisici ca si noi :D ma bucur ca mai sunt si altii - vezi la voi!) si am ajuns la concluzia ca treaba cu PUR SI SIMPLU NU NE ESTE FOAME este cea mai puternica pe vremurile astea. Asta nu inseamna nici saracie extrema, dar nici consumerism exagerat (desi pentru unii s-ar putea sa ducem viata de "nababi" cu 2 masini premium si atatea plecari, insa adevarul este altul...si ne mai duce si capul). Zic asta cu saracia extrema, pentru ca am cunoscut persoane pentru care pentru FIRE mananca si o data pe zi si nu exagerez sau glumesc, au 2-3 joburi wfh eventual si alte activitati extra. De parca ar avea 10 vieti...

Dar destul cu offtopicul, inca o data, nu sunt de acord cu doar o directie - fiecare are dreptate in felul lui, iar la imobiliare s-au facut bani, se fac bani si se vor mai face cu siguranta bani. Si nu neaparat putini! Chiar si din garsoniere, daca esti atent putin la gestionare si le gasesti la pret bun, si mai ai si alte activitati (dar nu sa bagi 15 ore ca migul) s-ar putea la sfarsitul lunii sa nu stai neaparat prost.

As vrea insa sa mai revenim asupra discutiei initiale, daca chiar a cumparat recent cineva prin CLOUD 9 sau ar cumpara si mai ales daca vi se pare un pret oarecum NORMAL de 180.000 euro? (si nu sunt ironic punand intrebarea, poate totusi imi scapa mie ceva sau s-au mai schimbat lucrurile...)

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 19 ianuarie 2023 - 18:11, said:



Da, paradoxul blocurilor vechi. Daca in blocurile noi dai pe spatiile de la parter (gandite de la inceput ca fiind comerciale) sume mult mai mari decat pe mp de la etaj, la blocurile vechi e fix invers. De unde si avantajul.

Avantajul de a investi in spiritul unor afaceri din anii 90, cu consignatii si butiucuri si frizerii si case de pariuri la parter. Bonus, spart niste pereti pe la parter, cu proiect care spune ca de fapt erau degeaba de la bun inceput, desigur.
Fix genul de blocuri in care sa vrei sa bagi bani pe termen lung.

Edited by MembruAnonim, 20 January 2023 - 05:38.


#59
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postfigo1988, on 19 ianuarie 2023 - 08:55, said:

Dpmdv, la 8% randament la titluri de stat, azi, 19.01.2023, trebuie sa fii efectiv nebun sa cumperi imobiliare (noi/vechi) pentru inchiriat. De fapt imobiliarele de inchiriat, fara leverage, sunt in general investitii foarte proaste.

Eu nu o sa mai investesc in imobiliare decat pentru costruit sau daca Randament net chirie - Cost bani da cu plus sau macar pe 0.

Cat ai pierdut la nusco că ai vândut promisiunile?

#60
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View Postfigo1988, on 19 ianuarie 2023 - 08:55, said:

Dpmdv, la 8% randament la titluri de stat, azi, 19.01.2023, trebuie sa fii efectiv nebun sa cumperi imobiliare (noi/vechi) pentru inchiriat. De fapt imobiliarele de inchiriat, fara leverage, sunt in general investitii foarte proaste.

Eu nu o sa mai investesc in imobiliare decat pentru costruit sau daca Randament net chirie - Cost bani da cu plus sau macar pe 0.

8% randament la titluri de stat la o inflatie reala de peste 20% nu pare chiar o investitie eficienta. Sau pare? :))))

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa stai cu banii in banca sau in bonduri la dobanzi de 8% in conditii de inflatie de doua cifre este o pierdere sigura, asumata, un fel de controlul daunelor, in conditiile in care celelalte variante sunt mult mai impredictibile. Nici nu mai luam in calcul o devalorizare de 3-4-5% a leului in raport cu euro. Calculul are sens doar daca te raportezi la alternative care ar fi si mai proaste, de exemplu daca intentionezi sa cumperi ceva apartament, apartament care la anul ar putea fi cu 10-15% mai ieftin.

Edited by MembruAnonim, 20 January 2023 - 11:10.


#62
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostOlteanul_sfios, on 20 ianuarie 2023 - 10:39, said:



8% randament la titluri de stat la o inflatie reala de peste 20% nu pare chiar o investitie eficienta. Sau pare? :))))

Sigur, daca vorbim de sume pe care le poți plasa mai degrabă în conserve sau hârtie igienică, acelea poate vor fi opțiuni mai bune. Altfel investițiile se judecă în raport cu alte investiții, că ceva tot trebuie sa faci cu banii aia.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2023 - 11:09, said:

Sa stai cu banii in banca sau in bonduri la dobanzi de 8% in conditii de inflatie de doua cifre este o pierdere sigura, asumata, un fel de controlul daunelor, in conditiile in care celelalte variante sunt mult mai impredictibile. Nici nu mai luam in calcul o devalorizare de 3-4-5% a leului in raport cu euro. Calculul are sens doar daca te raportezi la alternative care ar fi si mai proaste, de exemplu daca intentionezi sa cumperi ceva apartament, apartament care la anul ar putea fi cu 10-15% mai ieftin.
Cand am mai avut inflatie asa s-a intamplat? S-au ieftenit, de exemplu, apartamentele ?

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In perioadele tulburi din anii 90, de la un an la anul banii de apartament se puteau transforma in banii de masina. Si apoi in banii de o vacanta. Apoi in banii de o masa la un restaurant.

Acum inteleg ca asteptarile sunt ca toate lucrurile de consum sa se scumpeasca, salariile sa creasca, totul, mai putin apartamentele, care urmeaza sa scada, pentru ca au crescut dobanzile. Desi istoric vorbind darea in plata la noi nu exista, sa renunti la un apartament pentru ca nu iti mai permiti ratele pur si simplu nu e un fenomen. Desi statisticile sunt clare, jumatate din tranzactii sunt cash.

Edited by MembruAnonim, 20 January 2023 - 12:10.


#65
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Investitiile imobiliare nu sunt spectaculoase, dar sunt sigure. Cel putin in ultimii 100 de ani.

Asta daca le faci din economii, daca le faci din credite...atunci mai bine iti bagi un batz in dos.

Edited by Olteanul_sfios, 20 January 2023 - 12:13.


#66
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007

View Posttomcatsk8, on 19 ianuarie 2023 - 22:58, said:

Posted Image Miracolul gandirii inguste e tare grozav si amuzant Posted Image  . Stereotipul "cand vei avea copii" si craciunul alaturi de familie Posted Image  . Nu vom avea 1-2 copii pentru ca nu ne plac copii si daca pana la 40 de ani nu ne-au placut greu de crezut ca ne vor place vreodata Posted Image . Iar daca vreuna din pisici are nevoie la veterinar ma invoiesc de la serviciu, in 5 min imi iau pisica de acasa si in alte 5 ajung la veterinar. De ce crezi ca putin ne pasa de ROBOR leverage si bani din chirie, e din cauza ca nu avem copii Posted Image. Pur si simplu nu ne e foame Posted Image .



Sau intr-o idee si mai buna, dar care trebuie studiata mai bine, adica un velier. Asta inseamna mai inainte niste cursuri pentru skipper si apoi vazut ce inseamna costuri de andocare si intretinere, totusi marea e la 200 km de mine adica am ceva de mers pana acolo. Ar inseamna ca scutesc banii de cazare in concediu si ies si concedii beton. E drept ca o garsoniera nu se poate scufunda sau rupe greementul insa incerc sa gandesc pozitiv Posted Image.


Gata offtopicul, you win! N-are nici un rost.

#67
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostOlteanul_sfios, on 20 ianuarie 2023 - 12:11, said:

Asta daca le faci din economii, daca le faci din credite...atunci mai bine iti bagi un batz in dos.

Care e de fapt rationamentul aici? Pe ultimii 9 ani ai fi obtinut compus 10-11% din imobiliare daca luai cash si 10.5% daca investeai in S&P500. Si in cel de-al doilea caz puteai face totul din pijama.

Nu vreau sa fac pe Gica-contra, poate e ceva ce imi scapa.

Edited by figo1988, 20 January 2023 - 12:23.


#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ultimii noua ani, daca privim din perspectiva investitiilor si achizitiei de imobile, sunt ani cu care nu cred ca ne vom mai intalni vreodata, pe parcursul vietii noastre. A fost o perioada in care pe foarte multe paliere salariile s-au cam aliniat la vest, mai ales in marile orase, in timp ce preturile inca la o treime sau un sfert.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2023 - 12:27, said:

Ultimii noua ani, daca privim din perspectiva investitiilor si achizitiei de imobile, sunt ani cu care nu cred ca ne vom mai intalni vreodata, pe parcursul vietii noastre. A fost o perioada in care pe foarte multe paliere salariile s-au cam aliniat la vest, mai ales in marile orase, in timp ce preturile inca la o treime sau un sfert.
Unele locuri de munca s-au aliniat mai repede cu vestul, practic puteai cumpara mai facil daca erai un norocos al sortii. De vreo cativa ani au inceput sa se alinieze si salariile la aia care construiesc imobile...

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar si asa, inca discutam chiar si azi la nivel de Bucuresti de doua salarii medii nete de 2000 de euro per familie, bani arhisuficienti pana de curand sa cumpere ceva in Bucuresti, ori vechi in cam orice zona semicentrala, ori nou mai spre periferie. Acum mai greu, ca a crescut destul de abrupt costul vietii, iar in anii viitori, din ce in ce mai greu.

Edited by MembruAnonim, 20 January 2023 - 12:46.


#71
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostOlteanul_sfios, on 20 ianuarie 2023 - 12:11, said:

Investitiile imobiliare nu sunt spectaculoase, dar sunt sigure. Cel putin in ultimii 100 de ani.
Daca ai o suma de bani de investit da, daca faci credit imobiliar in speranta castigului din chirie e posibil sa primesti o lovitura zdravana.

#72
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 17.12.2017

View Posttomcatsk8, on 19 ianuarie 2023 - 22:58, said:


Reiese ca nu toti suntem la fel, iar pentru unii dintre noi sunt mai importante alte activitati decat 850 euro pe an dintr-o chirie.

View PostAl3xandrus, on 20 ianuarie 2023 - 01:22, said:


La cloud9 pretul de achizitie este undeva pe la 130k, dar cu loc de parcare si amenajari imobilul din exemplu se duce la o investitie de 180k pentru o chirie ipotetica de 850 eur/m.
Se poate duce si in 135k investitia, dar asta inseamna ca nu oferi parcare si o mobila de bucatarie Dedeman cu aragaz alb nu cred ca arata asa bine in open space.

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2023 - 05:34, said:


Aici locatia conteaza foarte mult. Nu toata lumea se duce doar la mall promenada.
In exemplul dat de mine, cabinetul medicului de familie are succes datorita acestei locatii, se adreseaza in special batranilor care sunt obisnuiti cu totul la pas(zona decebal-alba iulia) - si sunt clienti fideli ai farmaciilor de parterul blocurilor (comision incasat de medic si din medicamente).
Iar daca vorbim pe termen lung, cei care au mai calatorit in afara RO cred ca au observat ca majoritatea magazinelor sunt la parterul cladirilor, inclusiv mcdonalds.
Pe termen lung, si in bucuresti se va restrictiona pana la urma din accesul auto si va fi mai usor sa iti iei o sticla de vin de la parter decat sa te urci in masina neavand unde parca gratis.


View PostOlteanul_sfios, on 20 ianuarie 2023 - 10:39, said:


8% randament la titluri de stat la o inflatie reala de peste 20% nu pare chiar o investitie eficienta. Sau pare? Posted Image)))
Nu toata lumea investeste in imobiliare, iar siguranta disponibilitatii de lichiditate din depozite iti ofera acces la oportunitati. Unii se mai concentreaza si pe dezvoltarea afacerii in loc sa se plimbe prin ikea dupa mobila pentru chiriasi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate