Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 

Randament chirii bloc nou vs. bloc vechi

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#91
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,192
  • Înscris: 17.09.2021
Nu cred că ia nici 150k pe ăla la fântâni. Se vede ca a fost inundat la baie iar ultima renovare a fost când l-a luat de nou, cu calciu pe pereți. Belea e și cu biblioteca aia. Am una într-un apartament. Am dis ca o scot după cumpărare. M-am lipsit, am lăsat-o acolo. E lemn masiv, nebunie de grea.

#92
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 17.12.2017

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2023 - 20:36, said:

Exista masini de spalat rufe cu motoare silentioase, nu le auzi nici la tine in living daca ai usa inchisa. In mod normal ar trebui sa fie un criteriu esential atunci cand cumperi una pentru la bloc, indiferent ca e pentru tine sau chiriasi.
Pai și ce fac daca mă duc să duc gunoiul? Bag vreo cărămidă în mașină de spălat să aud care e apartamentul meu? Că din 20 de uși la fel nu mai nimeresc, mai puneți și aceeași mobila Ikea toți. Macar la bloc vechi sunt toate ușile diferite.


#93
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postkaii, on 20 ianuarie 2023 - 20:37, said:

In acelasi bloc nou nu se inchiriaza nici la 500 eur/m https://www.imobilia...amere-XE7J1000C avand bucataria inchisa iar masina de spalat nu este langa usa de la intrare. Tipul acesta de compex rezidential dispune de foarte multe usi intr-un hol lung si ingust, pentru a nu crea confuzie se pune masina de spalat la usa sa iti recunosti apartamentul dupa zgomot, altfel intri la altcineva. Cand te duci sa duci gunoiul jos, dai drumul la un ciclu de spalare.

Nu e valabil bre anuntul ala Posted Image)
Faceti permanent aceiasi greseala, analizati niste anunturi false.

Doar ca tu stii foarte bine acest aspect, cernicarule :))))

Edited by neoq2, 22 January 2023 - 12:21.


#94
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

View Postneoq2, on 22 ianuarie 2023 - 12:21, said:



Nu e valabil bre anuntul ala Posted Image)
Faceti permanent aceiasi greseala, analizati niste anunturi false.

Doar ca tu stii foarte bine acest aspect, cernicarule :))))
Nu e el bre🤣🤣

#95
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postfigo1988, on 20 ianuarie 2023 - 19:38, said:

Aveam acces usor la bani, dar implica tranzactii cu sume mari, 3% impozit + costurile notariale la cumparare, iar piata se vedea de la Ploiesti ca e aproape de maxim. Eu am mai explicat care sunt principiile dupa care investesc eu. O piata care pleaca din infuzie de bani "cacalau" si bani care practic plang sa fie investiti si trece in extrema opusa e foarte greu sa mai aiba apreciere. Si atunci, dupa cum explicam, iei bani cu 8% ca sa-i dai chiriasului cu 5%? In timp ce-i mobilezi, ii igienizezi si mai stiu eu ce? Am deja un copil caruia ii fac asta, dar macar nu ii zic investitie Posted Image

Sunt sigur ca o sa vina din nou vremuri foarte bune de bagat banii cu leverage in imobiliare, dar nu in urmatorii 1-2 ani.



Cat face un IT-ist foarte bun in vreo luna jumate de munca puternica. Posted Image

Cu leverage trebuie rabdare, multa rabdare si sa iei la groapa.
Un proiect maricel, precum cel in discutie, ce are perspective clare sa fie ok pe termen foarte lung, dureaza niste ani pana e finalizat, circa 4-5 ani pana se finalizeaza complexul si ce e pe langa, la care mai adaugi macar 2 ani dupa ce e gata totul.
Prin urmare, un proiect maricel sa ajunga la maturitate astepti circa 7 ani, dupa aia vezi cum culegi roadele.
Evident, dupa ce a ajuns la maturitate un proiect, greu mai ai apreciere consistenta, iar multi dintre noi nu o sa cumparam niciodata in proiecte finalizate complet si in acelasi timp si maturate 2-3 ani.

Asa ca, eu am inclus in diverse analize si anii astia care trec iar la un moment dat nu prea mai ai timp disponibil sa astepti.

View PostBobitoi, on 22 ianuarie 2023 - 12:26, said:

Nu e el bre����

Stiu, dar e ok sa fie mai animate discutiile si confuziile :)))))

#96
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

View Postneoq2, on 22 ianuarie 2023 - 12:32, said:



Cu leverage trebuie rabdare, multa rabdare si sa iei la groapa.
Un proiect maricel, precum cel in discutie, ce are perspective clare sa fie ok pe termen foarte lung, dureaza niste ani pana e finalizat, circa 4-5 ani pana se finalizeaza complexul si ce e pe langa, la care mai adaugi macar 2 ani dupa ce e gata totul.
Prin urmare, un proiect maricel sa ajunga la maturitate astepti circa 7 ani, dupa aia vezi cum culegi roadele.
Evident, dupa ce a ajuns la maturitate un proiect, greu mai ai apreciere consistenta, iar multi dintre noi nu o sa cumparam niciodata in proiecte finalizate complet si in acelasi timp si maturate 2-3 ani.

Asa ca, eu am inclus in diverse analize si anii astia care trec iar la un moment dat nu prea mai ai timp disponibil sa astepti.



Stiu, dar e ok sa fie mai animate discutiile si confuziile :)))))
Oricum, mereu rad când scrii cernicarul🤣🤣

#97
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postkaii, on 22 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Pai și ce fac daca mă duc să duc gunoiul? Bag vreo cărămidă în mașină de spălat să aud care e apartamentul meu? Că din 20 de uși la fel nu mai nimeresc, mai puneți și aceeași mobila Ikea toți. Macar la bloc vechi sunt toate ușile diferite.

Caramida e o idee proasta care poate afecta cuva. O talanga este mult mai usoara si da in plus un aer traditionalist insa in acelasi timp este si chic.

#98
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Mai bine lași gunoiul la usa și ai scapat de probleme, nu se mai strica nici masina de spălat, nici nu greșești apartamentul

#99
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,784
  • Înscris: 13.06.2004
Ce mică e baia aia de la fântâni... mă aşteptam la minim 5-6 m.p. În rest, mobilat cu bun gust.
Ca să scoţi randament dintr-un apartament vechi nepoziţionat bine, care nici prea mare nu e, trebuie investiţii mari care se vor amortiza greu. Unul de 3 camere, minim spre 70 m.p., eventual decomandat, dar într-o zonă cu multe chestii (transport în comun, magazine, eventual şcoli) va fi mai uşor de închiriat şi chiar dacă ceri cu 20-30 Euro în plus decât în alte zone, tot e ceva şi nu va sta neocupat.

#100
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
e inutil sa bagi bani aiurea intr-un apartament ce nu are o pozitie optima, vei primi tot pretul zonei de la cei ce apreciaza acea zona....

#101
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010

View Postkaii, on 21 ianuarie 2023 - 20:57, said:

Zona adiacent Palatul Parlamentului

Investitie
2 camere bloc vechi >1990, g+f+p, 3/6, 3 balcoane, su 56mp, 163k eur http://imobiliare.ro...amere-XBGL003EH
2 camere bloc nou 2021, 2/4, su 41mp, 122950+tva eur http://imobiliare.ro...amere-XA8S104DK

e ridicola suprafata la cele noi, poate de o chirie merge, dar nu-mi vine sa cred ca-si cumpara cineva pt a-l locui cu familia - adica cel mult doi adulti, nu altceva.
in fine!
mi se pare mie sau la cel nou nu e loc nici de-un tv in asa-zisul living?

#102
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View PostMelteanu, on 23 ianuarie 2023 - 09:27, said:

e inutil sa bagi bani aiurea intr-un apartament ce nu are o pozitie optima, vei primi tot pretul zonei de la cei ce apreciaza acea zona....

Nu e inutil nimic, majoritatea chiriașilor caută în zona unde au treabă, iar o parte dintre ei vor ceva de calitate.

#103
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,192
  • Înscris: 17.09.2021

View Postdjl, on 22 ianuarie 2023 - 18:40, said:

Ce mică e baia aia de la fântâni... mă aşteptam la minim 5-6 m.p. În rest, mobilat cu bun gust.
Ca să scoţi randament dintr-un apartament vechi nepoziţionat bine, care nici prea mare nu e, trebuie investiţii mari care se vor amortiza greu. Unul de 3 camere, minim spre 70 m.p., eventual decomandat, dar într-o zonă cu multe chestii (transport în comun, magazine, eventual şcoli) va fi mai uşor de închiriat şi chiar dacă ceri cu 20-30 Euro în plus decât în alte zone, tot e ceva şi nu va sta neocupat.
Baia are 4,27 mp și e mica pentru ca tu te așteptai la 5-6 mp. Adică 15% sub așteptări. Mda.
Când dai 2500 EUR pe așteptarea aia parcă poate sa și lipsească, nu? Și, că fapt divers de la unul care are și baie de 12 mp. Nu-ți trebuie!

#104
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Ala de la Unirii e okish. Suprafata e decenta, blocul e micut, zona e ok in mare parte dar pretul e mare pentru ca acolo mai trebuie bagati bani seriosi ca sa iasa ceva ok, conform standardelor actuale.

#105
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 17.12.2017

View Postneoq2, on 22 ianuarie 2023 - 12:21, said:



Nu e valabil bre anuntul ala Posted Image)
Faceti permanent aceiasi greseala, analizati niste anunturi false.

Doar ca tu stii foarte bine acest aspect, cernicarule :))))
S-a sprijinit de peretele din rigips din bucătărie și a devenit open-space. S-a dat cu 650.

#106
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postneoq2, on 23 ianuarie 2023 - 14:08, said:


Nu e inutil nimic, majoritatea chiriașilor caută în zona unde au treabă, iar o parte dintre ei vor ceva de calitate.

Normal. toti vor mercedes dar se deplaseaza si in logan sau renault :)

#107
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 17.12.2017
Zona Pallady adiacent Ikea și Dedeman

2 camere bloc nou 2021, 7/11, 48mp, a doua închiriere, dormi cu hainele de firma langa pat, sticla de ulei langa TV, 350 eur/m https://www.imobilia...amere-X7KV10131 randament 3.85%

2 camere bloc nou 2014, P/3, 47 mp util, renovat, full led, 720 eur/m https://www.imobilia...amere-X7KV101HP randament 8%




#108
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,282
  • Înscris: 03.12.2021
Cum era de asteptat, observ ca apar multe apartamente in Ilfov si ( posibil sa mi se para ) destul de multe apartamente in blocuri vechi in Bucuresti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate