Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Cancel Culture, sex, politica si toate cele.

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#91
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostMindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 10:46, said:

Citeam pe subiectul cu China, unde au interzis Winnie the Pooh din cauza ca seamana cu conducatorul.
Si pur si simplu au interzi filme, au actori pe care i-au anulat pentru vreo declaratie politica sau ca au jucat in vreun film.

Confunzi Cenzura de Stat cu Cancel Culture. Societatea nu are instrumentele de forta ale Statului (legi, justitie, forte represive, inchisori) ci doar alegerea particulara a fiecaruia (nu mai alimentez la omv, nu ma mai uit la Buhnici si nu mai iau ce sponsorizeaza Buhnici, etc).

#92
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005
smiorc smiorc, am fost "cancelat" , mi-au sters canalul de youtube fara nici un motiv....
si n-am zis decat ca vaccinul e un mod prin care evreii incearca sa conduca lumea ...

Posted Image

Edited by takillya, 17 January 2023 - 08:03.


#93
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostManasu, on 17 ianuarie 2023 - 08:00, said:

Da, "societatea" formata din cateva sute de activisti care starnesc astfel de scandaluri, pe care turma le accepta fara sa gandeasca.

Asa si? Cine-i de vina ca societatea (care-l include si pe Buhnici) nu e educata si nu gandeste?
Oricum, faptul ca doar constatam ca suntem o societate needucata nu e o noutate. Problemele care decurg din aceasta constatare se regasesc in multe manele: partidlele pe care le avem la putere, calitatea politicienilor, manelizarea societatii, etc. "Cancel culture" e eventual si ea pe-acolo.

Edited by Cris007, 17 January 2023 - 08:06.


#94
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,087
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCris007, on 17 ianuarie 2023 - 07:51, said:


Asa si? Ce propui?
Iti multumim ca duci grija cancel culture in general si a lui Buhnici in particul

1. Caracal zona libera de Cancel Culture,daca tot l-au facut oras turistic

2. Buhnici cetatean de onoare al urbei si ambasador pentru turismul caracalean

#95
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Da, banuiesc ca asta e solutia pe care o imagineaza. Toti cancelatii sa primeasca o renta de la Stat, ca sportivii care au facut performanta sau ceva de genul.
Sa plateasca toata lumea banii pierduti de Buhnici din sponsorizari, prin taxe si impozite.

#96
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Cautati pe yoitube "arrested for social media post" konstantin kisin. 400 de oameni arestati in rusia pentru asta. face o paralela cu UK

#97
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005
sunt absolut sigur ca si in UK e la fel ca in rusia :D

#98
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostMindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 17:06, said:

george_alexandru - Asta inseamna Cancel Culture. Nu ca sa fie ala scapat de viol sau ce idei si nebunie fara legatura.
Imi aduc aminte ca l-au scos pe J. Deep si sponsori i-au reziliat contracte de milioane de dolari ca a afirmat fosta ca este wife beater.
Chiar se faceau pariuri ca o sa fie terminat, ca este nebun ca isi apara dreptatea, ba sunt care scriau ca mai bine o lasa asa.
Si s-a dus omul in justitie, s-au spus toate rahaturile posibile, la propriu, zicea fosta ca se caca in pat.
Si ete a castigat, din fericire pentru el, a avut dovezile. Practic relatia respectiva era una toxica in care amandoi trecusera de o limita.
Si intr-o relatie, aia este, si-au spus si bune si rele.


Nici de J.D. nu stiai?

De Buhnici? Se duce Buhnici la mare, seara, noaptea, cred ca la era la un festival si a recunoscut ca a baut. Da un interviu, lung, eu iti zic, cred ca cei de pe aici o dadeam in gard cu mult inainte daca mai eram si cu ceva bere.
Si se bucura si el ca sotia lui este slaba, face o comparatie neinspirata la care sotia lui se prinde repede, ca vorba aia... ea nici nu bause si nu era cea care vorbea.
Si apare interviul, trec cateva zile, un interviu slab.
Acum ce se prinde careva de pe internet? Ba? Si face Bunici deja celebra declaratie, de barbat casatorit, cred ca are 2 copilasi?
Si face comparatia lui ca sotia lui arata ca o minora.

Si a bubuit internetul, sa fie anulat, CANCEL BUHNICI, chiar au reusit, l-au parasit sponsori. Iti dai seama el avea angajati, deci nu era cancel BUHNICI si nu afectezi pe careva.

Iti dai seama ca trebuie sa fii nebun rau de tot sa crezi ca buhnici este pedofil, este un barbat aflat la mare, aflat pe un festival unde a baut ceva si apar aia sa ii ia un interviu.
Chiar este interviul dragut pana la secundele alea unde o comite, o intreaba aia de sotie, era langa, zice ca sotia mea are un corp ca o minora.
De la un barbat care face o greseala, ca isi compara sotia cu o minora, cand era baut, la un festival, ba, se pomenesc internauti sa-l anuleze.

Si discutia este de om, daca zicea un cantaret de la paraziti, ca aia cred ca si canta de minore, de aia nu se lega careva.
Dar la Buhnici? El tacut, cu sponsorizari, au simtit miros de sange, hai ca pe asta putem sa-l facem.

Deci nu spune tu ca nu stii ce este Cancel Culture ca nu ai auzit in lume sau in tara.

Viata publica -  sa fii vip / om politic/ businessman - vine cu riscuri care trebuiesc sa fie asumate.

Pe vremuri erai in gura târgului, acu târgul a devenit lumea intreaga. 😀

Barbatii ce nu vor sa imparta avere - sa faca prenup sau sa nu se casatoreasca. La fel si pt femei ca unele ce au avere platesc si ele de le iasa pe urechi - eu cunosc un tip de dupa divort a primit cascaval - parte din avere + pensie alimentara cativa ani + plata avioane pt deplasari - de la fosta sotie, care tine copiii ( doar in vacante sunt la el ). Femeia e milionara ( are un salariu de vis, dar investeste si e si chibzuita ) deci se pare ca partenerul cu cei mai multi bani tre sa dea cascaval la celalalt indiferent de custodie. ( cel putin in unele țari)

Mi-a fost mila si mie de Jonny Depp, am intuit ca omul nu a fost vinovat. " vina " lui a fost ca a fost naiv si s-a casatorit cu o isterică, i-a intretinut si haita de amici paraziți. Persoanele isterice trebuiesc tinute la distanta chiar daca exista relație - alt domiciliu si nema casatorie. Nici macar cu prenup. Dar multi barbati cumsecade sunt atrasi de isterice ca au detectoru stricat - in primele faze de relatie confunda isteria si micile rautati cu sex appeal-ul ( rautatile mici avertisment ca vor veni si mare rautati in viitor ). Barbatii cumsecade sunt atrași de japițe ca moliile de flacără. Femeile de treaba, harnice sunt atrase de bolovani, barosani - confunda masculinitatea cu duritatea/ violenta, increderea o confunda cu tupeul.

Ce se intampla in online, media nu e decat o magnificare pana la grotesc, o punere sub lupă a ceea ce oricum se intampla in sufletele oamenilor.

Edited by tipareth, 17 January 2023 - 11:15.


#99
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Posttakillya, on 17 ianuarie 2023 - 10:11, said:

sunt absolut sigur ca si in UK e la fel ca in rusia :D

Cifra de 3300 din uk e din 2018. In mod sigur e mult mai rau acum. Nu exista date mai noi.

#100
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,775
  • Înscris: 07.01.2012
Să te plângi de cancel e ca și cum te-ai plânge că nu mai vor copiii să se joace cu tine.
Pur și simplu publicul nu te mai place.
Nu te mai place pt ceva ce ai făcut, pt ceva ce nu ai făcut sau pt ceva ce e plauzibil să fi făcut. Nu poți obliga pe nimeni să te placă și nu are legătură cu vinovăția sau nevinovăția. E vina ta că ai ajuns dependent de public. El te-a făcut mare, el te anulează.


#101
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,619
  • Înscris: 28.12.2005
Topicul asta e un ghiveci, la fel ca titlul, de fapt. 😂

#102
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,749
  • Înscris: 09.05.2008

View PostCris007, on 17 ianuarie 2023 - 09:11, said:

Da, banuiesc ca asta e solutia pe care o imagineaza. Toti cancelatii sa primeasca o renta de la Stat, ca sportivii care au facut performanta sau ceva de genul.
Sa plateasca toata lumea banii pierduti de Buhnici din sponsorizari, prin taxe si impozite.
Nu toata lumea, decat aia responsabili cu cancelatu'.

#103
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,386
  • Înscris: 28.07.2008

View PostManasu, on 17 ianuarie 2023 - 08:00, said:

sute de activisti care starnesc astfel de scandaluri
dintre atatea sute sigur reusesti sa dai 5 exemple de activisti care in mod coordonat starnesc, si poti descrie si starnirea concreta

View Postfuturist, on 17 ianuarie 2023 - 12:25, said:

decat aia responsabili cu cancelatu'.
sau poate faci tu demonstratia ceruta, cu aia

#104
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,775
  • Înscris: 07.01.2012
E lezat dreptul fundamental de a se uita lumea la tine-n gură

#105
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,749
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAtreides7, on 17 ianuarie 2023 - 13:03, said:

sau poate faci tu demonstratia ceruta, cu aia
Pe mine ma doare la rotine, viata mea sociala internauta se rezuma la lolopedia.
Restu' nu ma intereseaza.
Aici m-au cancelat de vreo cateva ori, da' nu m-am suparat foarte tare. :D

#106
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015
Ce-a facut vaicaretul care a deschis acest frumos thread, s-a dat doamnefereste la fund?

Pai, e frumos?

#107
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,087
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMount_Yerrmom, on 17 ianuarie 2023 - 21:18, said:

Ce-a facut vaicaretul care a deschis acest frumos thread, s-a dat doamnefereste la fund?

Pai, e frumos?

A obtinut ce a vrut ( bustul lui Buhnici in fata primariei), so...

#108
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016
A intrat si Petre Tutea in vizorul progresistilor:

Ciolacu și-a început discursul de la sărbătoarea Unirii cu un citat din Petre Țuțea, antisemit și legionar.

“Petre Ţuţea spunea Eu nu am cerut să fiu român, am avut doar noroc”, a declarat Marcel Ciolacu, marţi, în debutul discursului său de la Focşani, prilejuit de sărbătoarea Unirii Principatelor.

Iată ce spunea Petre Țuțea despre evrei: "Antisemitismul nu e o reacţie spontană a românilor, a germanilor, a polonilor, a maghiarilor, a francezilor, a americanilor, ci e provocată de evrei, prin exces. E provocat de ei, ca spaimă, crezând că-l previn …
Antisemitismul funcţionează după principiul acţiunii şi reacţiunii. Păi dacă rabinul Moses Rosen, care e doctor şi face parte din Consiliul Mondial Evreiesc, îl înjură pe Eminescu … Păi ce ar zice el dacă eu l-aş lua pe Moise pe făraş?…
Nu am fost şi nu sunt antisemit, pentru că ar însemna să fiu anticreştin. Pentru că, să fim cinstiţi, Hristos nu e din Fălticeni".

O reacţie a oferit Alexandru Florian, directorul Institutului Elie Wiesel, pentru G4Media:
”Sunt întristat că la o sărbătoare a României de o asemenea anvergură în tribuna oficială a fost invitat un reprezentant al partidului radical AUR, iar în paralel liderul aceluiași partid a organizat o contramanifestație antiguvernamentală.
De asemenea, e trist că liderul unui partid mainstrem citează un legionar antisemit și antidemocrat în această zi, când se puteau găsi destule pilde la liderii unioniști”.
https://spotmedia.ro...mit-si-legionar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate