Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Casti, casti si iar casti!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 11.08.2007

View PostPieptoasa, on 23 aprilie 2023 - 21:11, said:

Salut - sunt si eu in prag de achizite casti.. actualele Sennheiser BT 350 sunt oarecum ok ca si performanta dar.. dupa 20 min ma doare capul,fizic mai ales deasupra.. cumva.. ma strang si n-am ce sa le fac.

Am tot studiat piata.. si am in vizor :
Sony XM4
Sony XM5
Bose QuietComfort 45

- pe primele 2 le-am testat rapid in showroom, par foarte ok dar nu prea imi pot da seama de diferente pe partea de audio..acolo.

- cum se plaseaza modelul de la Bose..comparativ?

Domeniu utilzare :
- music , conferinte, pc pe scurt.

Intrebari :
1. care model credeti ca ar fi cel mai ok dpdv al experientei audio?
2. exista si contrafacute? (inclin spre achizitie olx sigilat)
3. genul acesta de casti are baterii ce pot fi inlocuite..la un moment dat?

Eu am Sony WH-1000XM4,  sunt extraordinare, noise canceling chiar este acolo :)
Nu au baterii :) insa functioneaza 30 ore.
Ascult World in my eyes de la Depeche Mode si suna incredibil.

#110
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Eu recomand cu incredere

https://mackie.com/e...ors/MP_460.html

Cred ca sunt printre cele mai bune casti pe care le-am ascultat, indiferent de gama de pret.
Am avut si casti care se apropiau de 2000$.
Pana la aceste casti, castile mele preferate au fost campfire d2020.

Castile mackie sunt superbe, confortabile, usoare si au un sunet care este greu de egalat.
Nu dau senzatia aia de premium, dar sunt extrem de confortabile pentru ca sunt foarte usoare. Posted Image
Le recomand cu toata caldura. Cu o sursa pe masura, fac minuni. Posted Image

Edited by cilibiu, 13 May 2023 - 19:13.


#111
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Reînvii topicul acesta pentru pasionații de căști.  De ziua mea m-am hotărât să adaug la mica colecție inca o pereche, pe care le mai testasem si-mi plăcuse foarte mult acum un an dar erau prea scumpe. E vorba de Focal clear mg, însă data aceasta in versiunea Pro. Din ce am citit sunt aceleași căști, tehnic, cu focal clear mg. Diferențele sunt la nivel estetic și accesorii.

Deocamdată câteva poze. Revin cu detalii si impresii. Scriu câte puțin când am timp.

Attached File  P_20240112_220820.jpg   183.48K   16 downloadsAttached File  P_20240112_220859.jpg   204.01K   15 downloadsAttached File  P_20240113_153319.jpg   210.75K   16 downloads

Attached File  Screenshot_20240312-110916_Gallery (1).jpg   377.52K   17 downloadsAttached File  Screenshot_20240312-110856_Gallery (1).jpg   88.27K   15 downloadsAttached File  Screenshot_20240312-110822_Gallery (1).jpg   104.35K   15 downloads

#112
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
La aspect mi-au placut mai mult decat ma asteptam. Negru cu roșu, logo alb iar denumirea brandului stanțată, imi creeaza o senzatie foarte techno.

Le-am ascultat atat infipte direct in telefon, asus zenfone 9, care are o iesire de casti foarte puternica, cat si le topping dx3 pro plus. Diferente foarte mici, merg foarte ok direct pe telefonul acesta. Initial le comparam cu elegia, fiind același brand. Nu pot spune ca diferențele sunt de la cer la pamant insa ele există. Clear mg au bas mai puternic, desi sunt deschise, insa poate nu atat de profund. Vocile se aud mai pline dar cel mai important, înaltele mai rafinate si mai corecte decat pe elegia. Elegia prin comparație au bas ceva mai profund dar mai slab cantitativ, vocile mai țipate si inaltele, desi tot cam reduse in comparatie cu mediile, prezinta niste zone cu niste varfuri care pe unele piese iti amintesc ca ceva nu e in regula.
Mi-au placut foarte mult, dar desi le luasem la promo cu 900 in loc de 1350, stiind ca pe elegia am dat doar 450 in loc de 900, cumva ma simteam ca arunc banii. Da, sunt mai bune, daca cauti perfectiunea, insa nici elegia nu-s mult mai proaste mai ales ca, folosind eq pe ici colo, se aud si ele foarte bine.

Surpriza cea mare a venit cand am zis sa le compar direct cu denon ah7200. Imi pareau ca seamana foarte mult la sunet iar micile diferențe erau mai mult in favoarea denon decat clear. Foarte ciudat. Cam același tip de sunet cu voci puternice si calde, groase, bas bun si zona de inalte inferioare putin retrasa. Denon, totusi, redau basul un pic mai puternic si mai profund (nu am auzit inca casti cu bas mai bun) fara sa fie exagerat. Vocile un pic mai calde si inaltele un pic mai catifelate.

Aici am pus serios in calcul returnarea, desi clear mg imi plăceau foarte mult. Am ascultat mai multe ore pe clear mg pro, pe melodiile care cantau superb, din când in când, treceam pe denon crezand ca aici vor fi mai slabe dar nu, mereu denon tineau pasul, pe alocuri imi pareau chiar mai bune. Deci daca le pastram era clar ca denon nu-si aveau rostul. Practic trebuia sa aleg intre clear mg pro si denon ah7200. Elegia fiind un pic altfel, isi au locul lor.

In final, cu mare tristețe si parere de rau le-am returnat. Mi-au placut foarte mult, atat la aspect cat si la sunet. Dar ratiunea imi spunea ca arunc banii, nu am nevoie.

Am citit acum primele mele impresii despre denon, care sunt pe la inceputul topicului si pot spune ca parerea mea despre ele s-a mai schimbat. Ori ele si-au mai schimbat sunetul ori eu m-am mai obișnuit dar imi plac foarte mult, mai ales in combinatie cu topping dx3 pro plus. Si pe telefon se aud bine, dar pe topping obtin o deschidere a sunetului suplimentara, mai echilibrat, mai larg, mai larg.

#113
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Macar daca erau boxe, le tineai si pe astea ca te uitai la ele. Asa, daca luai, trebuia sa te uiti mereu in oglinda cand ascultai.

#114
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Oferta buna

Offre du jour: Philips Fidelio X2HR/00 Casque Supra-Auriculaires, Casque Son Haute Définition (Haut-parleurs de 50 mm, Coussinets Deluxe à Mémoire de Forme, Clip pour Le Fil Amovible) Noir [Amazon Exclusive] https://amzn.eu/d/ekYTRlp

#115
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Care aveti chef de ceva in-ear, recomand:
https://www.amazon.c...uct/B0BCK34YMJ/
Le am de cateva luni.

#116
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Cred ca ai luat castile alea sedus de mirajul reducerii pretului, cand iei la jumate din pretul de lista, pare ca ai facut o smecherie grozava.
Eu am cumparat doar pe ideea daca imi spun ceva, in dauna judecarii pretului sau performantei.
Cand le-am testat Hifiman Ananda Nano erau tehnic superioare, atac, viteza, rezolutie, precizie dar dupa socul initial deveneau monotone si chiar obositoare, Mezze 109Pro aveau alt echilibru, spuneau o poveste, nu te plictiseau.

Attached Files



#117
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cand am ascultat meze 99 pro classic prima data mi-au placut mult. Alta data cand am mai ascultat dupa ce am dat jos focal elegia de pe urechi,  meze mi-au parut ca au bas umflat rau, fara nicio precizie sau viteza, vocile prea inchise. Multi le considera muzicale.

Pe elegia daca basul pare prea slab (cantitativ, nu calitativ) se amplifică foarte usor din potentiometru ori eq. Dar tot isi pastreaza vocile deschise, spatiale, clare. Pe meze daca reduci din bas doar le strici, le tai din "farmecul" lor insa nu dregi nimic pe partea de voci si nici basul nu devine mai calitativ, doar mai slab.

Din ce am observat eu, obositoare devin alea (indiferent ca-s boxe ori casti) care au vreo rezonanta puternica, indiferent in ce zona. Daca ar fi cu adevarat precise, cu rezolutie buna, asa cum descrii mai sus, nu vad de ce te-ar obosi. Problema e ca, de multe ori, clasificam bas rapid cand e amplificata zona 100-120 hz, fapt care te oboseste in timp. Ori rezolutie/detaliu cand sunt amplificate niste frecvente de pe la 6-8 khz, voci deschise cand sunt pronuntate 1,2 - 2 khz. In oricare caz daca se exagereaza initial spui ca wow ce atac, ori ce detaliu ori ce voci..  dar dupa o vreme de ascultare incepi sa te prinzi ca nu-i bine, cauți sa dai mai incet, te deranjeaza.
Bineînțeles ca din experiența înveți si nu mai cazi usor in capcane de astea.

#118
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Eu scriam de 109 PRO, nu 99, este complet alta mancare de peste, nu exista nimic de comparat, incepand de la principiul constructiv.
Echilibrul tonal nu are legatura cu atac, viteza, tranzienti si nici macar cu transparenta, este iluzoriu sa iti inchipui ca accentuarea unei zone va creea o astfel de impresie.
Conteaza si amplificarea, cu Mojo2 apare o sinergie o muzicalitate aparte, Topping, Fiio, iFi (din clasa aia)au alt gen de abordare care din punctul meu de vedere este prea analitic si steril.

#119
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Greseala mea, citeam 109 pro si in cap imi era 99.

#120
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Ma uit sa cumpar in Iunie niste conserve si sunt indecis.

Preturile difera, pentru ca planuiesc sa le iau din Japonia unde unele sunt la 1/2 din pret (de ex am luat IER-M9 cu vreo 2700 lei, sau Meze 99 Classic is vreo 1000 de lei). Deci undeva pana in 500 EUR pret european si apoi vad eu Posted Image

Sunt indecis intre inchise sau deschise. Deschise sunt tentante si in general ascult acasa. Pe de-o alta parte n-am incercat vreodata deschise.

Daca au balanced (si daca vin cu 4.4mm in pachet) si mai bine. Sau macar upgrade. Prefer balanced pentru ca cel putin pentru mine, sunetul e putin mai dinamic decat pe standard chiar si la volume mici. Amu asta ii valabil la IEMs cred.

Sursa: Sony ZX-707 (JP):
50 mW + 50 mW (16 Ω) -- unbalanced
230 mW + 230 mW (16 Ω) -- balanced

De ascultat:
Multe vocale si instrumentale (in special instrumentale).

Idei, pareri, impresii?

Multam


edit:
Sony MDR-MV1 pareri, impresii?

Edited by Lex404, 22 April 2024 - 15:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate