Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casti, casti si iar casti!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Salut, puteti sa-mi recomandati ceva casti over the ear care s-ar preta sa le imperechiez cu un televizor si sa nu aibe delay sunetul fata de imagine? Muzica nu prea ascult, nu caut casti scumpe pt audiofil sau care masoara nu stiu cat de flat, caut ceva sa pot sa le folosesc noaptea cand nu vreau sa deranjez daca vreau sa ma uit la un film, caut ceva care sa fie dinamice, sa aibe bas si sa poata reda efectele de frecventa joasa, dialoguri clare, medii care sa nu-ti tipe in ureche.

Stiti cumva cum sunt Seinheiser BTNC 4.50? Aveti ceva recomandari? Daca sitit si ceva on ear buds care sa se preteze la asa ceva nu ar fi rele nici alea de dimensiuni mici.
Mersi!

Edited by Srachi, 28 January 2023 - 23:50.


#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ar trebui casti cu BT Aptx LL, cred. Dar sa suporte si TV-ul acest standard.

#75
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Sa suporte televizorul low latency are nevoie doar să aibă Bluetooth 5.0? Am un OLED LG B9 cu BT 5.0

#76
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Dintre căștile pentru TV vândute de AVStore, nu te coafează vreuna?
https://www.avstore....asti-pentru-tv/


#77
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Mersi de link, crede-mă că nici nu am stiut că sunt căști sau secțiune pentru căști care sa se preteze la TV. Totuși păcat ca nu le pot auzii înainte sa me decid, chiar si review-uri te baga tare in derivă, chiar citeam de Audio Technica M50X BT2 ba review-uri extra ba review-uri exact opuse, asta legat si de calitate audio si de calitate lor de construcție.
Am sa purec modelele de la link!

#78
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
La AVStore se pot face auditii - ptr castile On/over-ear. Nu la In-ear.
Posibil sa nu aiba toate modelele disponibile dar poti incerca macar cateva.

#79
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Mersi @eiffel de informatie dar nu stau in Bucuresti, is in cealalta parte a tarii.Oricum vad ca astea pentru TV au nevoie de transmitatorul ala in care trebuie sa intre semnal audio din televizor, trebuie sursa de curent, alte cabluri alt spatiu ocupat alta poveste. Nu-i destul bluetooth-ul din TV pentru o conexie buna fara delay la distanta de 2.5 metri, am nevoie de transmitatoare separate? Mai si vad pe cineva cu un review unde zice ca are delay, mai si da 5 stele la produs!

Edited by Srachi, 30 January 2023 - 10:12.


#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Daca TV-ul are bluetooth atunci o pereche de casti cu bluetooth sunt suficiente. Orice tip.
Cele din linkul ala sunt ptr TV-uri fara Bluetooth sau daca nu vrei sa folosesti bluetooth.

Plus ca la TV nu poti avea pretentii mari ptr sunet - inca din emisie se mai altereaza sunetul.

Ptr distanta si calitate, evident nu strica ca fie BT 5.0 sau mai sus, eventual cu codecuri LDAC, AptX HD, dar la 2,5m ar fi suficient si BT 4.2
Plus ca e posibil ca TV-ul sa nu stie BT5.0 sau codecuri LDAC... Dar dibn fericire chiar daca stiu castile si nu stie TV-ul se inetelg ele pana la urma.

#81
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Am scris eu cu câteva posturi mai sus, televizorul este un LG OLED B9 si are Bluetooth 5.0
La transmisiuni TV/cablu TV nu mă uit deloc,  ma uit la filme din diferite surse cu pista audio de calitate. Am totusi nevoie de niște căști care sa poată pe cât posibil pt o cască sa redea efecte de frecvență joasa deci să aibă ceva bas, voci/dialog clar si sa nu aibă înalte care-ți țipă in urechi. Probabil fără sa incerc ceva nu prea ma voi putea decide, tot citesc review-uri care se bat cap in cap pt diferite modele si firme.

#82
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Conteaza si codecul folosit ptr calitatea sunetului.
Degeaba ai casti cu LDAC daca tv-ul transmite doar sbc..

Evident conteaza si castile - cum se aud fara bluetooth - basi si inalte, dar chiar daca gasesti unele perfecte ( nu exista ), codecul te va trage in jos.
Va trebui sa accepti compromisuri.

La BT 5.0, daca si castile sunt 5.0 sau peste nu ar trebui sa fie intreruperi nici la 10m intre ele.

Ce pot sa-ti zic de bas - aici de obicei cele de la Sony sunt ok.
Ptr inalte.. AudioTechnica...

Edited by eiffel, 30 January 2023 - 15:02.


#83
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Poate mai intereseaza cineva ce mi-am luat pana la urma, am mers la Altex si am vazut expuse cateva modele de casti. Pe net multi laudau cev JBL-uri, am incercat un JBL Tune 710, scria pe el Pure Bass, le-am imperecheat cu telefonul am bagat ceva muzica, pai nu aveau nici volum, se auzeau parca sters din fundul fântânii, bas slab jegos nasoale rau, pret 350 daca tin bine minte.
Iau apoi Sony CH510, casti de 169 de lei, se auzeau mult peste acele JBL si erau la juma de pret, am zis ca ma mai documentez si poate raman la Sony-urile astea ieftine.

Am gasit pe net totusi pareri despre Anker Soundcore Life Q30 si am decis sa merg pe ele si ma bucur de alegere, pai nene astea au volum de nu-ti doresti in nici o stituatie mai mult!! Am bagat ceva melodii de la Bassotronics, melodii cu bas exagerat, castile au un bas de-ti vibrează pe urechi! Au aplicatie cu egalizator, iti poti face tu profilul tau custom, sau poti sa-ti alegi din multe predefinite.
Eu am vrut ceva bunicel dar nu am vrut sa scot prea multi bani din buzunar, precum am zis vreau sa le folosesc mai mult noapte la televizor sa nu deranjez casa daca nu am somn, la filme dialogurile sunt clare, este bas bun, dinamice! La muzica sunt super, nu stiu cum se aud casti scumpe dar 300 de lei cat mi-au iesit mie sunt super!! Muzica se aude beton daca iti faci un profil custom cu egalizatorul, sau profilele predefinite acoustic si piano sunt okay si ele!

#84
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Baga-te la un Superlux HD 681 Evo. La alea ,la cat costa ,chiar nu arunci bani. Si se aud mai mult decat decant. Mult peste orice model de prin Altex.

#85
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Imi trebuiau cu Bluetooth neaparat, Anker Soundcore Life Q30 isi fac treaba bine, 60 de euro au fost si cred ca in banii astia nu prea aveam ce sa gasesc mai bun. Chiar se aud super misto!

#86
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Am si eu acelasi model de Anker, de vreo doi ani de cand le-am luat nu am ascultat mai mult de vreo 5 ori, sangereaza urechile, pe muzica e dezastru. E drept ca nu le am luat pentru muzica ci pentru ANC si vorbit la telefon pe strada dar, oricum, pentru muzica nu ofera nici macar un minimum decent de calitate. La bani putini pentru auditie, recomandarea lui edigee de mai sus e cea mai buna, la care as adauga 662 Evo, mi se par mai echilibrate.

Spre rusinea mea, ca om care nu crede in review uri, cel putin in domeniul asta, am fost si eu influentat de parerologii yt, dar oamenii aia ori sunt imbecili ori pentru o pereche de casti gratis sunt dispusi sa posteze orice tampenii. Sunt bune pentru ANC, baterie, fiabilitate, dar nu au treaba cu muzica, orice le ai face.  

Totusi, trebuie sa recunosc, pe piata ANC reprezinta cel mai bun raport calitate-pret, si eu le recomand celor nu foarte pretentiosi.

#87
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 05.10.2005
Iar trebuie sa repet ca mie imi trebuiau casti cu bluetooth nu cu fir asa ca nu stiu de ce este iar amintit acel model de Superlux. Nu am auzit niciodata casti scumpe si nici nu am nevoie de niste casti care sa redea perfect muzica, le-am luat pentru televizor sa pot sa vad un film noaptea fara sa deranjez. Am amintit si de muzica fiindca mie mi s-au parut bune si la muzica daca te joci cu egalizatorul si iti faci tu un profil.
Nu sunt nici eu pretentios in cazul de fata dar pe langa acele JBL si Sony ce le-am auzit la Altex astea sunt mult peste!

#88
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Am inteles ce voiai, acuma e randul tau sa intelegi ca topicul se adreseaza mai multor persoane. Cu un asemenea titlu generic, e destul de probabil sa citeasca aici oameni cu cerinte asemanatoare. Pentru ei am facut precizarile,tot in calitate de posesor, la fel ca tine.

Pentru cerintele tale, ai facut o alegere foarte buna, indiscutabil, si eu tot asta ti as fi recomandat.

Edited by audiofidell, 28 March 2023 - 10:23.


#89
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 10:02, said:

Mersi @eiffel de informatie dar nu stau in Bucuresti, is in cealalta parte a tarii.Oricum vad ca astea pentru TV au nevoie de transmitatorul ala in care trebuie sa intre semnal audio din televizor, trebuie sursa de curent, alte cabluri alt spatiu ocupat alta poveste. Nu-i destul bluetooth-ul din TV pentru o conexie buna fara delay la distanta de 2.5 metri, am nevoie de transmitatoare separate? Mai si vad pe cineva cu un review unde zice ca are delay, mai si da 5 stele la produs!

Am eu Audio Technica M50X BT2 si merg fara probleme cuplate la tv LG Oled B8.

#90
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Eu inca n-am vazut casti bluetooth cu delay zero (sa fie lipsync perfect intre video si audio), m-ai facut curios cu M50X BT2 acum. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate