Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casti, casti si iar casti!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
ReSalut!
Sunt curios daca a ascultat cineva urmatoarele:

1. Focal elegia ( sau Celestee)
2. Denon ah 7200
3. Fostex Th610
4. Beyerdynamyc Dt1770

De cand am elegia parca traiesc cu o femeie de aia frumoasa foc dar cam scorpie si iti stoarce nervii cateodata. Ideea e ca pe unele melodii canta de raman coplesit, mai ales dupa cateva minute dupa ce mi se acomodeaza urechile zici ca-s in sala de concert. Sunet foarte spatial in 3d, nu doar stanga dreapta dar si mai departe/aproape, multe sunete parca se proiecteaza in fata ce nu prea am mai intalnit pana acum (dar nu uitati ca vorbim de casti totusi), sunet foarte dinamic, basul extrem de liniar si foarte profund parca se aude din exterior. Nu seamana deloc cu alte casti inchise ce am mai testat.

Parti negative: sunet foarte foarte liniar/drept, zici ca-i de studio, daca pe unele piese se aud bestial pe altele se aude foarte prost, ies in evidenta toate defectele mai ales piese din astea mai mainstream care sunt compresate la greu si foarte bogate in sunete de multe ori suna prost si deranjeaza, se aud prea multe si prea tare in acelasi timp in zona mediilor si trebuie sa dau incet de tot, enervant.

Desi daca pun orchestre, simfonii, jazz, soundtrak uri de filme, hardrock, heavy metal chiar si techno daca e de la cei mai buni producatori din albume oficiale suna bestial si pot da fiarte tare, la astea chiar se intampla invers, cu cat mai tare dau cu atat mai bine se deschid si se aude mai real si mai impresionant.

Al doilea punct cu dus si intors - sunt foarte sensibile la amplificare. Practic pe fiecare aparat suna usor diferit. Nu au nevoie de putere deloc, pe orice telefon suna suficient de tare. Le-am testat pe en803d iesirea de casti, laptop iesirea de casti, samsung a51 iesirea de casti, asus zenfone 3 iesire de casti si pe topping dx3 pro plus. De fiecare data sunetul e mai mul6 sau mai putin diferit. Cumva isi pastreaza ele caracterul dar oricum se modifica in functie de amplificare. Dintre toate pe topping ar trebui sa sune cel mai bine fiindca are dac-ul cel mai performant iar impendanta de iesire la partea de amplificare e foarte mica si teoretic ar colora cel mai putin sunetul sau chiar deloc. Practic pe topping se aude cel mai subtire, cel mai analitic, cel mai rece cel mai nu stiu cum sa mai zic....

La polul opus cel mai cald, cel mai umflat, cel mai mare sa zic asa, se aude pe rn803d insa se simte ca se pierd ceva detalii. Telefoanele si laptopul sunt undeva intre astea doua.

Banuiesc eu ca, desi pe topping la prima vedere e cel mai neplacut, probabil e cel mai corect si cel mai detaliat.  In ultima vreme ascult doar pe telefon, imi pare cel mai bun compromis intre cald si curat.

Ma gandeam sa caut alt amp dar stau si ma gandesc, oare nu ar fi mai bine sa caut alte casti? Desi parca ma doare sa renunt la astea cand stiu ce calitati au si ce pot cand piesele sunt de calitate foarte buna. Ca exemplu piesa  Time de Hans Zimmer te lasa fara rasuflare, Symphony nr 7 Beethoven la fel, efectiv te salta de pe canapea ce dinamica, ce explozie, mediile cu foarte mult corp si clare cand se suprapun. In schimb daca pun Avril Lavigne si incape aia a tipa devine rau de tot, trebuie sa dau incet incet ca sa nu ma usture timpanul, e jale...

Intrebarea mea e daca a ascultat cineva restul modelelor din introducere si ce parere aveti fata de elegia. Din ce am studiat un pic, ma atrag denon ah7200, din grafice par mai putin liniare decat elegia ca au basul un pic mai puternic si o cocoasa mai mare in zona 6khz plus o groapa mai mare in zona 2 khz. Si elegia au o cocoasa pe la 6khz dar mai subtire si au si ele o mica groapa pe la 3khz dar din nou, e mai mica, struct din grafice  elegia sunt cele mai liniare din lista.

Cred ca o sa incep prin a comanda cate o perche si le compar, daca nu-s mai bune -retur.  Sau le pastrez pe astea pentru muzica de calitate iar pe piesele care deranjeaza si suna rau ori colorez eu din eq ori ascult pe m50x si gata. Pe m50x nu prea vad mari diferente nici intre surse nici intre piese, cumva ele netezesc relieful in zona mediilor si adauga bas plus treble ca in final sa se auda ok toate. Ca la photoshop cand netezesti zgomotul de imagine si dupa aia accentuiezi marginile ca sa dai impresia de detalii.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Am ascultat doar DT1770 - nu pot sa-l compar cu celelalte.
Pot doar sa-ti zic ca am preferat sa cumpar fratele sau - DT1990 - suna clar mai bine, mai aerisit s cu un soundstage mai bun. DT1770 are bas-ul mai bun, dar in rest sta mai prost. Si astea au cvea cocoase la 8kHz.

Personal, prefer castile deschise.

#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Vad ca 1990 si 1770 sunt la acelasi pret. Pot sa le adaug si pe astea pe lista desi cea mai mare speranta mi-o da denon ah7200. Asta ca sa nu cad din pod in beci. Vreau sa ramana cat de cat echilibrate.

Deschise am ascultat celebrele senheiser hd800s si nu mi-au placut. Sunt lipsite complet de medii si bas, parca se aud doar inaltele. Acum sunt constient ca le-am ascultat din fuga si nu au reusit probabil urechile sa se  adapteze, ca la casti nu-i ca la boxe, dar totusi la pretul ala..  

Deschise am mai ascultat si clear mg. Prima data am cazut pe spate dar a doua oara cand am fost iar sa le testez am observat ca la fel ca elegia, pe unele piese suna rau pe altele bestial. Vanzatorul m-a asigurat ca-i de la cantec, cumva il cred.

#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Si or fi si alea probabil sensibile la amplificator, prima data erau pe un teak dar a doua oara erau pe un nuprim.

Edited by vinciun, 12 December 2022 - 21:08.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Ca idee, piesa asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_jBLyIQvNf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
o am in Flac si se aude la superlativ.

#6
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
sal eu am boabe de alea albe de la telefon. Functioneaza.

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Sa cresti mare! 😀

Am comandat denonul. Tre sa ajunga vineri. Va tin la curent.

https://www.on-mag.f...s-il-se-chauffe

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostLog-off, on 12 decembrie 2022 - 21:40, said:

sal eu am boabe de alea albe de la telefon. Functioneaza.

Vezi ca te afurisesc audiofilii :naughty:

#9
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018

View Postvinciun, on 12 decembrie 2022 - 20:16, said:

Sau le pastrez pe astea pentru muzica de calitate iar pe piesele care deranjeaza si suna rau ori colorez eu din eq ori ascult pe m50x si gata.
Exact! Cascofilii au de obicei mai multe perechi de casti pe care le schimba in functie de dispozitie si genul muzical pe care li se pare lor ca presteaza bine. Cu toate ca cele mai bune casti presteaza in teorie cel putin, cu aceeasi acuratete pe oricare gen, tu iti doresti ca acel gen sa sune intr un anumit fel. Pentru genul cutare e preferabil sa iei castile care presteaza adecvat gusturilor tale.

Si eu am fost tentat sa renunt la HD600 , comparandu le cu altele pe pop-rock si negasind diferente atat de mari care sa justifice pretul dublu. Dar pe muzica serioasa diferenta era de la cer la Pamant si stiu ce zic pentru ca sunt bine  familiarizat cu sunetul de orchestra din sala de concert. Mi am dat seama ca as fi constient in fiecare secunda de discrepanta de sunet. Deci pastreaza le si brodeaza pe langa ele, cauta ceva satisfacator pentru restul muzicilor.

Edited by audiofidell, 12 December 2022 - 22:35.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostLog-off, on 12 decembrie 2022 - 21:40, said:

sal eu am boabe de alea albe de la telefon. Functioneaza.

Surround?

View Postvinciun, on 12 decembrie 2022 - 22:07, said:

Sa cresti mare! 😀

Am comandat denonul. Tre sa ajunga vineri. Va tin la curent.

https://www.on-mag.f...s-il-se-chauffe

Aha, ti-o livreaza bucati, kit de asamblare? Ia un lac pentru lemnul ala. Plus un imbus ceva.

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
N-am ascultat, si nu stiu nimic despre D7200, dar mi-au placut foarte mult D7000-urile, cu 2 mentiuni:

1. Si cel mai important - nu le puteai tine pe cap ore in sir. Erau grele, si se simtea asta, devenea deranjant dupa cateva minute, d-apai cateva ore.
2. Bass-ul nu era asa de "punchy" cum ma asteptam, auzeai clar si low bass si mai aless mid bass, dar te-ai fi asteptat sa fie mult mai puternic, nu doar... prezent.

Prin comparatie, HD800s despre care tu zici ca NU au bass, mi se parea ca au bass mai bine implementat. Adica e mai echilibrat, relativ puternic, chiar daca disparea mai repede, nu sunt in stare sa explic. Posibil sa aiba legatura cu dimensiunea castii si a difuzorului, si cat aer impinge. Oricum, la mine e invers, eu sunt obisnuit cu casti deschise, imi plac mult sennheiserele in general, dar D7000-ul au fost cele mai faine casti inchise (ma rog, semi-inchise) pe care le-am ascultat, apoi mi-au placut mult si LCD-XC.

Ma rog, ce incerc sa zic e ca mi se pare o alegere buna, desi n-am avut ocazia sa ascult mai nimic din lista ta. Daca au mai lucrat putin la headband si sunt mai comfortabile decat era D7000-ul pentru mine, sunt convins ca vei fi foarte multumit de ele.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View Postaudiofidell, on 12 decembrie 2022 - 22:21, said:


Exact! Cascofilii au de obicei mai multe perechi de casti pe care le schimba in functie de dispozitie si genul muzical pe care li se pare lor ca presteaza bine. Cu toate ca cele mai bune casti presteaza in teorie cel putin, cu aceeasi acuratete pe oricare gen, tu iti doresti ca acel gen sa sune intr un anumit fel. Pentru genul cutare e preferabil sa iei castile care presteaza adecvat gusturilor tale.

Si eu am fost tentat sa renunt la HD600 , comparandu le cu altele pe pop-rock si negasind diferente atat de mari care sa justifice pretul dublu. Dar pe muzica serioasa diferenta era de la cer la Pamant si stiu ce zic pentru ca sunt bine  familiarizat cu sunetul de orchestra din sala de concert. Mi am dat seama ca as fi constient in fiecare secunda de discrepanta de sunet. Deci pastreaza le si brodeaza pe langa ele, cauta ceva satisfacator pentru restul muzicilor.

Am comandat denonul. Daca imi place tare si-s diferente mari cu plusuri si minusuri fata de elegia probabil le tin pe ambele. Daca una e net inferioara pleaca.

View PostTehCube, on 12 decembrie 2022 - 23:10, said:

N-am ascultat, si nu stiu nimic despre D7200, dar mi-au placut foarte mult D7000-urile, cu 2 mentiuni:

1. Si cel mai important - nu le puteai tine pe cap ore in sir. Erau grele, si se simtea asta, devenea deranjant dupa cateva minute, d-apai cateva ore.
2. Bass-ul nu era asa de "punchy" cum ma asteptam, auzeai clar si low bass si mai aless mid bass, dar te-ai fi asteptat sa fie mult mai puternic, nu doar... prezent.

Prin comparatie, HD800s despre care tu zici ca NU au bass, mi se parea ca au bass mai bine implementat. Adica e mai echilibrat, relativ puternic, chiar daca disparea mai repede, nu sunt in stare sa explic. Posibil sa aiba legatura cu dimensiunea castii si a difuzorului, si cat aer impinge. Oricum, la mine e invers, eu sunt obisnuit cu casti deschise, imi plac mult sennheiserele in general, dar D7000-ul au fost cele mai faine casti inchise (ma rog, semi-inchise) pe care le-am ascultat, apoi mi-au placut mult si LCD-XC.

Ma rog, ce incerc sa zic e ca mi se pare o alegere buna, desi n-am avut ocazia sa ascult mai nimic din lista ta. Daca au mai lucrat putin la headband si sunt mai comfortabile decat era D7000-ul pentru mine, sunt convins ca vei fi foarte multumit de ele.

Din ce descrii ma tem sa nu fie prea asemanatoare cu elegia si practic sa am 2 la fel. Si elegia au un port care face legatura cu exteriorul ca sa echilibreze presiunea, tot nu-s inchise de tot.  Eu bas mai liniar si mai curat decat la elegia nu am auzit la alte branduri. La majoritatea castilor inchise basul suna infundat. Doar la clear mg am auzit bas mai frumos decat la elegia dar si ala parca nu era atat de profund dar era mai puternic pe midbass.

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Totusi elegia sunt mai grele, au 400 de grame dar sunt foarte foarte confortabile, mult mai confortabile decat m50x. Iar padurile nefiind din piele nu te fac sa transpiri si nici nu dau senzatia aia de urechi infundate sau stat sub apa. Pe m50x nu pot asculta mult, de la o vreme incepe sa ma doara capul, am senzatia ca-mi creste tensiunea, parca stau sub apa. Cu elegia cu cat mai mult ascult cu atat mai bine se aud. Daca le dau jos dupa o ora si pun muzica pe boxe imi pare ca boxele canta mai rau.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postvinciun, on 12 decembrie 2022 - 20:51, said:

Deschise am ascultat celebrele senheiser hd800s si nu mi-au placut. Sunt lipsite complet de medii si bas, parca se aud doar inaltele. Acum sunt constient ca le-am ascultat din fuga si nu au reusit probabil urechile sa se  adapteze, ca la casti nu-i ca la boxe, dar totusi la pretul ala..

DT1990 Pro suna cam la fel ca HD800, dar la jumate de pret si in functie de ce pad-uri ii pui are o idee (sau mai mult ) bas si medii.
Poate problema s-ar pune un pic altfel - tu ai pus in lista aia amestecate casti de Studio - ca cele de la Beyer, cu casti Hi-Fi de uz general - Denon-ul care l-ai comandat.

De principiu castile de uz general au mai mult bas iar cele de studio sunt mai plate, cu o tendinta de a scoate in evidenta inaltele - ptr ddetalii.
Scopul scuza mijloacele - unele sunt facute sa asculti la ele ore in sir fara sa te deranjeze nimic, celelalte sunt facute sa asculti cat inregistrezi o piesa si sa scoata in evidenta orice imperfectiune a inregistrarii.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Si M50x sunt denumite 'professional monitor' pe cutie, cu siguranta se folosesc in studio de unii dar nu stiu cat de profi sunt.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Au intrebuintari diverse cele profesionale - sunt ptr studio, sunt ptr teren ( de ex cameramani )...
M50x-urile sunt un fel de low-entry ptr studio - ptr amatori. Si ele au sunetul orientat mai spre inalte. Cam toate Audiotechnica sunt asa.

La Beyerdinamic de ex ptr acasa sunt altele - gen Amiron, T-urile..

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Mie senn800s numai de studio nu mi s-au parut, la ele inaltele sunt mult evidentiate, nu prea suna plat. Cum ramane atinci cu focal listen pro, focal clear pro si focal clear mg pro? Toate astea sunt destinate utilizarii profesionale si nu au asa inalte puternice ci ies in evidenta mediile cand le asculti. Si stii care e diferentele fata de variantele lor hifi? De exemplu focal mg vs focal mg pro sunt identice ca si constructie, sunet. Diferenta e la design ( alea pro nu-s cu atata luciu pe ele si vin cu alta culoare) si la accesorii. Clear mg pro vin cu doua perechi de paduri in cutie si mai multe tipuri de cabluri.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Pana vin castile alea am scos din sertar vechiul telefon asus zenfone 3 care se lauda ca-i foarte tare pe muzica. In combinatie cu topping dx3 pro plus si elegia se aude lacrima. Masa sa-l ia. Nu stiu ce face dar se aude mai transparet decat pe samsung. Am ascultat ieri de cateva ori "The world of Hans Zimmer", in special pe prima piesa "The Dark Night suite live" e grav grav. Zici ca focalurile fix pentru muzica asta au fost facute. Fix senzatia de la concert, toata orchestra se aude clar in 3d cu foarte mult corp si cand vorbesc de corp nu ma refer la bas ci multe sunete, multa substanta, e plin. M50x au bas si inalte mai puternice dar pe muzica asta suna castrat si anemic de tot, e gol. Deci cand vorbim de corp si detalii nu ne referim la bas si treble.

Alt aspect foarte interesant  e dinamica incredibila. Piesa incepe mai calm si volumul l-am reglat sa fie confortabil dar spre tare mai degraba. Desi ai avea senzatia ca esti foarte aproape de vol maxim, sunt unele pasaje car te iau cu asalt, exact acolo unde spui ca e maximul cand ii mai arde o furtuna de sunete rami masca, vin direct in tine cu o presiune si o viteza incredibila, pastrand si claritatea. Mi se buburuza pielea toata. In situatia asta nu-mi fac sperante ca denon sa mai aduca ceva in plus, ba chiar m-as mira daca vor si ele capabile de asa ceva.

Deci clar trio-ul Asus + topping + focal elegia ramane, cel putin pentru muzica simfonica. Dupa cum spuneam, pe techno mai de calitate tot suna foarte clar si bine desi muzica asta nu prea are cum se le puna in valoare fiindca-i mai saraca in medii si nu pre are dinamica aia de la orechestre. Unele piese de hardstyle, facute de pionerii in domeniu, se apropie, insa vreo 70 la suta au devenit acum piese de pus la radio si daca le pui pe castile astea ori nu iese nimic bun la iveala ori ies in evidenta diverse sunete de unde nu te astepti si pare ca suna ciudat.

Degraba vin si cu un review pentru Denon ah7200 :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate