Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Intrebari noob XTB

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

Vizualizare mesajGeorgian92, pe 29 februarie 2024 - 15:21, a scris:

Am de putin timp cont la XTB si tocmai am primit primele dividende pe niste actiuni, compania fiind din Germania.
Sumele sunt mici, dar vreau sa stiu ce ma asteapta pe viitor. Am intrebat pe chat despre procentul impozitului pe dividende si raspunsul a fost:
"Dacă compania este domiciliată în Germania, se va aplica taxa 26.375% conform legislației logale. Adițional veți mai plăti 8% în România, în declarația de profit, chiar dacă s-a oprit o taxă la sursă."

E adevarat? Eu initial ma asteptam la 8%, dar sa fie oare impozitat de 2 ori?
La cele din US cum ar trebui sa fie?
Da, din pacate asa e, si cam la toti brokerii. Pt actiunile la companii din Europa, nu se aplica conventiile directe si te taxeaza standard la sursa, si pe urma pentru ca nu ai ce document sa dai autoritatilor romane trebuie sa mai platesti si aici 8%.

Pt actiunile US, brokerii care te lasa sa completezi formularul W8BEN (si printre acestia e si XTB) vor retine la sursa 10%, si nu va mai trebui sa platesti 8% in Romania.

#38
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021
Multumesc.

La fel se aplica si la impozitul pe profit?

#39
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

Vizualizare mesajGeorgian92, pe 29 februarie 2024 - 21:35, a scris:

Multumesc.

La fel se aplica si la impozitul pe profit?
Ce sa se aplice la fel la impozitul pe profit? La impozitul pe profit nu se retine nimic la sursa, indiferent de unde sunt actiunile de pe urma carora ai facut profit. XTB e inregistrat in Romania, asa ca platesti 3% sau 1% in functie de cat ai tinut actiunile (< 1 an sau > 1 an). Dar sfatul meu e sa incerci sa intelegi ce si cum ai de plata la stat inainte sa te apuci sa investesti la bursa...

#40
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,670
  • Înscris: 13.03.2005
Pai nu exista intre Germania si Romania acea conventie pentru evitarea dublei impuneri?

#41
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Aveti idee unde pot vedea divindendele acumulate pentru sxr8.de ? thx

#42
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 30.06.2008

View Postshov54, on 01 martie 2024 - 09:22, said:

Aveti idee unde pot vedea divindendele acumulate pentru sxr8.de ? thx
SXR8.DE este ETF cu acumulare, dividendele care le primeste emitentul sunt reinvestite.

#43
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021

View Postbassu42, on 01 martie 2024 - 01:20, said:

Ce sa se aplice la fel la impozitul pe profit? La impozitul pe profit nu se retine nimic la sursa, indiferent de unde sunt actiunile de pe urma carora ai facut profit. XTB e inregistrat in Romania, asa ca platesti 3% sau 1% in functie de cat ai tinut actiunile (< 1 an sau > 1 an). Dar sfatul meu e sa incerci sa intelegi ce si cum ai de plata la stat inainte sa te apuci sa investesti la bursa...

Eu aveam impresia ca am inteles. De exemplu, la impozit pe profit stiam ca e cum ai scris, iar la impozitul pe dividende am crezut ca exista acea conventie de care intreaba si wertyck:

View Postwertyck, on 01 martie 2024 - 08:53, said:

Pai nu exista intre Germania si Romania acea conventie pentru evitarea dublei impuneri?


#44
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View PostGeorgian92, on 01 martie 2024 - 12:44, said:

Eu aveam impresia ca am inteles. De exemplu, la impozit pe profit stiam ca e cum ai scris, iar la impozitul pe dividende am crezut ca exista acea conventie de care intreaba si wertyck:
Conventia exista. Doar ca eu nu stiu niciun broker sa o aplice (si asta e valabil pt toate tarile cu care Romania are conventie, cu exceptia US). Prin 2018 am intrebat explicit la Interactive Brokers (pe vremea aia eram arondat la ei prin Lynx), si iata ce mi-au raspuns:
'If you’ve paid too much taxes, you can charge a claim with the tax autority of the country that received the taxes, in this case Germany. Please be aware that a couple of tax autorities expect you to bring a tax voucher. The German tax autorities do. LYNX charges 30,- EUR per line (1 fund per year) for a German Tax Voucher (Einzelsteuerbescheinigung). If you would like to receive a tax voucher, you will need to send a ticket to our backoffice via Account Management.'

Attached Files



#45
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

 emagiul, on 01 martie 2024 - 10:59, said:


SXR8.DE este ETF cu acumulare, dividendele care le primeste emitentul sunt reinvestite.

Da așa este, însă se poate vedea suma reinvestită, sau cum ar trebuie asta sa apară în cont?

#46
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postshov54, on 01 martie 2024 - 17:07, said:

Da așa este, însă se poate vedea suma reinvestită, sau cum ar trebuie asta sa apară în cont?
Nu apare nicicum explicit. Se vede in faptul ca valoarea actiunii SXR8 creste mai mult decat echivalentul cu distributie (IUSA.DE). Le poti compara cresterea pe aceeasi perioada de timp.

#47
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

View Postbassu42, on 01 martie 2024 - 01:20, said:

Ce sa se aplice la fel la impozitul pe profit? La impozitul pe profit nu se retine nimic la sursa, indiferent de unde sunt actiunile de pe urma carora ai facut profit.
Impozitul pe profitul din vanzarea actiunilor se retine la sursa in cazul XTB. Nu trebuie sa declari si nici sa platesti in plus fata de cat ti-a retinut deja XTB.

View Postatreyyu, on 02 martie 2024 - 22:12, said:

Impozitul pe profitul din vanzarea actiunilor se retine la sursa in cazul XTB. Nu trebuie sa declari si nici sa platesti in plus fata de cat ti-a retinut deja XTB.

In ce priveste dividendele din actiunile la companii din strainatate, trebuie declarate in declaratia unica. Nu sunt convins si ca trebuie platit ceva suplimentar indiferent daca s-a aplicat sau nu acordul de evitare a dublei taxari (decat daca ai platit sub 8% taxe).
https://forum.softpe...de-strainatate/

#48
popion35

popion35

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2024
Salut!
Vreau sa investesc si eu si sunt in plin proces de invatare. Mi-am facut cont pe Trading 212 (just for fun, sa vad cum e), BT Trade si, de curand, XTB dar inca nu sunt lamurit la care sa insist. La XTB vreau sa investesc in $ pe piata americana si am depus vreo 250$ dar ei nu mai au contul de $ in Romania si transferul bancar de la Banca Transilvania la JP Morgan Germania ma costa cca 18$ comision. Enorm! Am transferat prin Revolut , am depus si in lei si au convertit cei de la xtb pe platforma (cam mare cursul)
Pe BT Trade am cumparat actiuni la Hidroelectrica dar am inteles ca e o platforma scumpa si ma gandesc sa ma retrag.
Deci:
- pe ce platforma sa investesc in USD?
- pe ce platforma sa investesc in lei la BVB?
- vreau sa investesc o suma maricica de bani si nu stiu ce sa intampla in caz de...deces, in caz ca nu mai intru o perioada lunga de timp sau deloc..? Ce se intampla cu actiunile detinute?

#49
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postpopion35, on 04 martie 2024 - 12:44, said:

- pe ce platforma sa investesc in USD?

Iti spun cum fac eu, nu stiu daca e cea mai buna metoda: Eu pt investitiile in US folosesc Interactive Brokers. Depun EUR, si fac schimb la ei, la un curs ok. XTB e si el o varianta, intr-adevar au un comision de 0.5% parca la schimbul valutar, diferenta majora intre cei doi brokeri este ca XTB e inregistrat in Romania si se aplica capital gains de 1% sau 3%.

View Postpopion35, on 04 martie 2024 - 12:44, said:

- pe ce platforma sa investesc in lei la BVB?
- din ce stiu eu pt BVB Tradeville sunt cei mai ok.

View Postpopion35, on 04 martie 2024 - 12:44, said:

- vreau sa investesc o suma maricica de bani si nu stiu ce sa intampla in caz de...deces, in caz ca nu mai intru o perioada lunga de timp sau deloc..? Ce se intampla cu actiunile detinute?
Pai pe baza certificatului de deces, mostenitorii iau legatura cu brokerul. Totul e sa stie ca exista acele detineri. Dar mai e un aspect important: daca detii mai mult de 60.000 USD in active US, mostenitorii vor plati taxe la guvernul US (estate tax: https://www.irs.gov/...e-united-states )

#50
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Pentru investitiile in piata americana, contul in dolari la XTB e foarte ok.
Data viitoare cand alimentezi, schimba RON in $ in contul tau Revolut, dupa care foloseste transfer bancar $ prin Revolut. Te va costa foarte putin transferul. Niciodata sa nu alimentezi XTB cu alta valuta decat cea in care iti este contul.

#51
popion35

popion35

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2024

Vizualizare mesajatreyyu, pe 04 martie 2024 - 19:10, a scris:

Pentru investitiile in piata americana, contul in dolari la XTB e foarte ok.
Data viitoare cand alimentezi, schimba RON in $ in contul tau Revolut, dupa care foloseste transfer bancar $ prin Revolut. Te va costa foarte putin transferul. Niciodata sa nu alimentezi XTB cu alta valuta decat cea in care iti este contul.

Multumesc pentru sfat, chiar asa am facut de 2 ori la xtb. Am alimentat cu lei si au convertit in $ la un pret cam mare, apoi am schimbat in Revolut si mi-a luat taxa 3$ si ceva dar schimbul valutar a fost muuult mai bun!!!

#52
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Cu placere. Probabil ca a costat 3.32$ Posted Image , dupa cum am scris eu anul trecut:

View Postatreyyu, on 24 ianuarie 2023 - 19:54, said:

Am facut un test de proba, vad ca e un comision de 3.32$ din partea Revolut pentru transferul bancar, comisionul nu pare sa depinda de suma. Ramane de vazut ce suma ajunge in XTB zilele urmatoare, ei zic ca nu iau comision la depuneri prin transfer bancar. Daca singurul comision e cel de 3.32$, atunci dintre optiunile Revolut e mai rentabil de ales transferul bancar decat alimentarea prin card pentru sume care depasesc  350$, deoarece XTB baga un comision de 0.95% pentru card.
La euro e inca si mai bine, folosind Revolut pentru transfer bancar taxele au fost zero ultima data cand am facut acest lucru.

#53
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,670
  • Înscris: 13.03.2005
La Euro e comision mic sau 0 și de la băncile românești, pentru că sunt obligate să aibă același comision ca la transferul în lei și la transferul în euro.

#54
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Am o întrebare despre un ETF care apare cu 2 coduri diferite pe XTB. E vorba de iShares MSCI World SRI Acc EUR. Apare cu 2B7K.DE (Frankfurt) și SUSW.UK (Londra). Pe care să o cumpăr? Mă afectează în vreun fel Brexitul? Sau pur și simplu mă uit unde e mai ieftin?

Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate