Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Intrebari noob XTB

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am citit tutorialele lor dar totusi am niste nelamuriri, nu ma intereseaza CFD, nu le inteleg cum functioneaza, am vazut ca 81% pierd bani cand tranzactioneaza asa ceva, eu sunt printre aia.
Vreau sa-l folosesc pentru ETF pentru ca nu are comision, doar cel pentru conversie RON in EUR.
Deci tranzactiile se pot face doar intre anumite ore ? La tradeville poti sa pui un ordin si se executa cand se deschide bursa.
Ora locala inseamna ora lor ? Ora mea ?

Attached Files

  • Attached File  1111.png   163.82K   67 downloads


#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Poti sa pui ordin in asteptare si la XTB. Poti tranzactiona intre 10 si 18.30. Nu stiu daca pentru toate instrumentele sau doar pentru unele.

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,324
  • Înscris: 24.05.2010
fiecare bursa are orele ei de functionare. in functie de unde cumperi ai un orar unde se pot executa. Acea ora locala e ora ta. Dar de plasat ordinul il poti plasa cand vrei tu

#4
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
recomand https://media.hotnew...-importante.jpg

#5
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Cum e mai avantajos pentru alimentare cont dolari XTB prin Revolut, card sau transfer bancar ?
-card: comision XTB 0.95%, comision Revolut probabil 0
-transfer bancar: XTB cred ca 0, comision Revolut =?

#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 03.12.2021
Transfer bancar eur-eur.
Revolut sau Libra

Pt eur e comision 0.

#7
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Am facut un test de proba, vad ca e un comision de 3.32$ din partea Revolut pentru transferul bancar, comisionul nu pare sa depinda de suma. Ramane de vazut ce suma ajunge in XTB zilele urmatoare, ei zic ca nu iau comision la depuneri prin transfer bancar. Daca singurul comision e cel de 3.32$, atunci dintre optiunile Revolut e mai rentabil de ales transferul bancar decat alimentarea prin card pentru sume care depasesc  350$, deoarece XTB baga un comision de 0.95% pentru card.

Edited by atreyyu, 24 January 2023 - 19:56.


#8
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 28.01.2007
La retragerile de USD din XTB catre un cont bancar in USD din Romania (ex: Unicredit) ajung toti banii sau se mai pierd pe drum datorita spetelor swift ?

Este mai avantajos de investit pe piata americana dintr-un cont XTB in USD sau EUR sau LEI ?

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ultima oara am pierdut 0,3% din cursul BNR la transfer bancar ING in contul XTB (lei in euro), avand in vedere ca investesc doar pe termen lung e acceptabil. Oricum la un moment dat tot trebuie sa transfer euro in lei daca vand, avantaj XTB e ca nu ai comisioane deci recuperez.

#10
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
XTB are conturile la ING, de ce nu ai transferat EURO din ING in contul de EURO de la XTB (tot ING) ?

#11
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
ING are comision lunar de administrare la euro deci oricum ai pierde câte ceva.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu am euro, sunt platit in lei :(.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005
Adică ai trimis euro către contul de lei ING, și ING a făcut conversia în lei la cursul său.

Dacă vrei euro decât să plătești 36 € comision pe an la ING mai bine îți faci la Libra Bank gratuit atât contul de lei cât și contul de euro, fără rulaj impus sau alte condiții pentru gratuitate.

La transferul de dolari, în funcție de banca corespondentă, mai apar comisioane și cu acea bancă corespondentă. De ce e posibil ca suma care îți ajunge în contul destinație să fie mai mică decât suma expediată.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am deja 2 banci si nu mai vreau a treia, eu ma descurc ok cu lei, nu fac tranzactii doar cumpar SXR8.DE, EUNL.DE, IUES.UK

#15
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Doresc sa investesc intr-un ETF (in EUR) prin XTB. Dupa ce am citit diverse materiale, am tras niste concluzii. Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte.

1. Trebuie sa aleg EUR cand deschid cont la XTB.
2. Sunt platit in lei (cont la ING). Mai am conturi RON/EUR la Libra. Am si Revolut. Pentru alimentare, cel mai convenabil ar fi (din ce am citit) ING -> Revolut, urmat de conversie in EUR, apoi alimentare in contul XTB din Germania.

Multumesc!

#16
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
1. Da
2. Da. De când și-au mutat operațiunile la banca din Germania, îți alimentează banii în contul de tranzacționare foarte repede, în câteva ore. Înainte dura 1-3 zile.

Edited by OwlDoom, 07 January 2024 - 20:10.


#17
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 Edgar81, pe 07 ianuarie 2024 - 20:05, a scris:

Doresc sa investesc intr-un ETF (in EUR) prin XTB. Dupa ce am citit diverse materiale, am tras niste concluzii. Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte.

1. Trebuie sa aleg EUR cand deschid cont la XTB.
2. Sunt platit in lei (cont la ING). Mai am conturi RON/EUR la Libra. Am si Revolut. Pentru alimentare, cel mai convenabil ar fi (din ce am citit) ING -> Revolut, urmat de conversie in EUR, apoi alimentare in contul XTB din Germania.

Multumesc!

2. Cel mai convenabil e sa ai cont in euro la Raiffeisen (nu ai comision lunar, etc.), poți cumpăra euro la cursul BNR intre 10 și 11 (până in 1500 euro zilnic).

Poți transfera cu0 costuri euro in contul xtb din Germania. Banii ajung foarte repede in contul xtb ... de la câteva ore până la o zi (in cazul.meu).

Edited by in_the_soup, 07 January 2024 - 20:33.


#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005
Parca contul de euro e gratuit la Raiffeisen doar la planul Premium...deci rulaj lunar minim impus...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate