Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Impozitare dividende strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Salut!

Sa zicem ca am actiuni la companii din tari cu care Romania are semnate acorduri de evitare a dublei impuneri (cum ar fi Italia, Spania si Franta). Actiunile au fost cumparate prin intermediul unui broker extern, iar dividendele distribuite in anul 2022 au fost impozitate fara aplicarea plafoanelor mentionate in respectivele conventii deoarece au fost achizitionate in regim "street name", altfel spus, firma platitoare de dividende nu a stiut ca respectivul este roman si a aplicat withholding tax intreg, in cazul Italiei 26%, Spaniei 19%, iar Franta 25%.

Acum vine curiozitatea: in declaratia unica inteleg ca trebuie declarate toate veniturile, aceste dividende vor fi trecute la valoarea lor bruta, se va mentiona impozitul (intreg) retinut la sursa, dar... trebuie platit impozit de 5% si in Romania?

Multumesc!

#2
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 16.08.2013
oficial, trebui platit impozit si in Romania.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Oficial nu. De aia se cheamă convenție de evitare a dublei impozitări.
Dar trebuie declarate și ai grijă să atașezi la declarație extrasele de cont care dovedesc reținerea impozitelor.
Vezi că majoritatea brokerilor te întreabă de unde ești și știu ce regim de reținere a impozitelor să aplice - poate treci la unul care nu te jefuiește.

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
nu stiu cum e prin Europa, dar peste ocean depui o declaratie ca esti resident si beneficiezi apoi automat de acea deducere, impozitul fiind oprit de firma de brokeraj. Presupun ca asa ar trebui sa fie si in Europa si poate ar trebui sa contactezi brokerul respectiv si sa intrebi. Pe acelasi mecanism ar trebui sa declari dividendele brute primite, impozitul retinut, iar daca impozitul din Romania e mai mic n-ar mai trebui sa platesti ceva. Daca e mai mare ar trebui sa platesti doar diferenta. Ca sa fii sigur cauta convetiile de evitare a dublei impozitari cu statele respective si vezi ce scrie pe acolo.

#5
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.07.2005
Trebuie declarate in Ro ca parte a venitului global (sau cum se numeste asta in Romania), dupa care scazi din impoztul general impozitele platite pentru ele la sursa in tara de unde vin. Cum zicea si userul  @radunic mai sus trebuie sa atasezi dovada platii impozitului pe venit acolo.  vezi ca in anumite tari  (ex Franta) se opresc si cotizatiile sociale  pe dividente, dar la nerezidenti nu se retin.
Si inainte de a trimite declaratia la ANAF mergi la biserica si faci o rugaciune la moastele lui (pune tu ca eu nu stiu care sunt mai eficiente)  ca sa dai peste un functionar care stie sa citeasca un document emis  intr-o limba straina si nu te pune sa platesti impozit si la banii aia.

#6
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Ideea este ca s-a retinut impozit maximal, deci nu s-a aplicat conventia, dar nici nu pot spune ca nu s-a platit impozit. In intelegerea mea, pentru a beneficia de conventie ar trebui sa fie aplicata, adica sa produca toate efectele, inclusiv reducerea impozitului la sursa.
Si in state, daca nu completezi W8ben nu beneficiezi de impozit redus, iar impozitul va fi de 30%, cam aceeasi chestie cum am descris aici - impozit maximal.
Teoretic, nu mi s-ar parea normal sa platesc impozit si in Romania, dar nici nu m-ar mira sa aflu ca trebuie sa platesc si aici.

#7
dobryraul

dobryraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.06.2007
Salutare,
Am ceva actiuni la Siemens Germania (SIE.DE)  prin intermediul XTB. Anul acesta am primit dividende pentru anul trecut si conform calculelor mele impozitul retinut a fost de aprox 26,3%, (procentul normal din Germania).
Ma poate lamuri careva care este regula de impozitare in acest caz (eu sunt rezident in Ro.); este normal sa se aplice acest impozit  sau cel din Ro. Cum este cu tratatul de dubla impunere ?

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbogdan1978buc, on 02 mai 2023 - 20:27, said:

Ideea este ca s-a retinut impozit maximal, deci nu s-a aplicat conventia,
Convenția e pentru evitarea dublei impozitări. Încă nu ai fost impozitat dublu.
Dacă vrei să nu se mai repete vezi ce procedură are brokerul să-l înștiințezi că ai rezidența fiscală în România ca să poată să aplice impozitele de aici. Dacă se poate. Dacă nu, schimbă-l.
Mai e și varianta în care în unele țări impozitele locale pe dividende se rețin automat la cota țării respective. Acolo nu prea ai ce face. Doar să declari aici că le-ai plătit deja ca să nu mai dai și aici.

Edited by radunic, 03 May 2023 - 13:24.


#9
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Mda, este complcata treaba cu brokerul, nici brokerul din Romania nu face chestia asta, cel de afara o face, dar am impresia ca implica alte costuri, nu merita. Nu stiu daca avem vreun broker care sa aplice aceste tratate pentru piata din Europa.
Singura chestie pe care o pot incerca este sa scap de dubla impozitare, bazandu-ma pe fisa de la broker, fara hartii oficiale de la fiscul din tarile respective.

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,342
  • Înscris: 24.05.2010
Am primit raspuns de la ANAF. Platesti si in Romania.
Nu se aplica conventia => platesti si in Romania.

Apoi cu dovada platii in Romania nu ai decat sa faci procedura de evitare a dublei impozitari. Dar cat timp nu e parcusa de tine sau broker platesti si in Romania.

View Postradunic, on 03 mai 2023 - 13:21, said:

Convenția e pentru evitarea dublei impozitări. Încă nu ai fost impozitat dublu.
Dacă vrei să nu se mai repete vezi ce procedură are brokerul să-l înștiințezi că ai rezidența fiscală în România ca să poată să aplice impozitele de aici. Dacă se poate. Dacă nu, schimbă-l.
Mai e și varianta în care în unele țări impozitele locale pe dividende se rețin automat la cota țării respective. Acolo nu prea ai ce face. Doar să declari aici că le-ai plătit deja ca să nu mai dai și aici.

zi un broker care aplica pe europa, daca tot trebuie schimbat

Edited by MooF2010, 10 May 2023 - 07:39.


#11
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Naspa... si se plateste cota de impozit aferenta venitului (adica 5% pentru dividendele din 2022) la valoarea neta, adica la cat ai primit cash efectiv, nu?

#12
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Din discutia telefonica cu ANAF, nu trebuie platit impozit in Romania.

In cele 3 tari se aplica creditul fiscal ca metoda de evitare a dublei impuneri, se declara dividendele brute, impozitul retinut la sursa, impozitul cat ar fi trebuit platit in Romania si creditul fiscal in valoarea impozitului care ar fi trebuit platit in Romania, iar la final da 0.

#13
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Daca ai realizat un profit din dividente la un broker extern de doar 5-10 dolari atunci aceste dividente se mai declara?
Daca ai obtinut dividente sau venituri din tranzactionare actiuni la un broker din Singapore dar actiunile sau dividentele sint de la o companie americana tranzactionata pe NASDAQ atunci ele se declara venituri realizate in USA?

#14
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

 nicc, on 20 noiembrie 2023 - 22:01, said:

Daca ai realizat un profit din dividente la un broker extern de doar 5-10 dolari atunci aceste dividente se mai declara?

Da, se declara. Folosesti cursul mediu anual publicat de BNR pentru a declara dividendele in lei in declaratia unica.

Daca ai platit impozit pe acele dividende si tara in care au sediu acele companii are o conventie de evitare a dublei impuneri cu Romania, vei plati doar diferenta pana la cota de 8%; daca ai platit impozit mai mare de 8% (ex. 10% pentru dividendele companiilor din SUA), nu mai platesti impozit si in Romania, trebuie doar sa declari cat a fost venitul din dividende si impozitul platit deja.

 nicc, on 20 noiembrie 2023 - 22:01, said:

Daca ai obtinut dividente sau venituri din tranzactionare actiuni la un broker din Singapore dar actiunile sau dividentele sint de la o companie americana tranzactionata pe NASDAQ atunci ele se declara venituri realizate in USA?

Tara in care isi are sediul compania de la care primesti dividende. In cazul exemplului, le declari ca venituri realizate din SUA.
La tranzactionare actiuni tot SUA ar fi; daca ai tranzactiona derivate (optiuni, CFD) ar fi tara in care are sediul brokerul (Singapore in exemplul tau).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate