Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

E necesar ca oamenii sa voteze?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

Poll: E necesar votul? (41 member(s) have cast votes)

E necesar votul?

  1. Da, e necesar sa fie vot liber (34 votes [54.84%])

    Percentage of vote: 54.84%

  2. nu, e o prostie (9 votes [14.52%])

    Percentage of vote: 14.52%

  3. e necesar dar cu limitari prin care in parlament elitele sa poata sa se opuna legilor proaste (7 votes [11.29%])

    Percentage of vote: 11.29%

  4. nu, e o prostie si nu se pot limita legile prostilor in parlament , nu se poate echilibru perfect (6 votes [9.68%])

    Percentage of vote: 9.68%

  5. sunt nehotarat, nu imi dau seama ce sa bifez (6 votes [9.68%])

    Percentage of vote: 9.68%

Vote

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPatefon, on 25 noiembrie 2022 - 12:03, said:

Votul in conditiile actuale este o prostie. Subliniez in conditiile actuale. Deoarece:
1. Avem cazuri de partide parlamentare care nu au fost pe lista de vot. Vezi PUNR.
2. Avem un prag electoral care scoate in afara parlamentului un procentaj mare de optiuni electorale. Adunati toate voturile de sub prag.
3. Exista o intreaga gasca de parlamentari care intra pe usa din dos. Suficient de multi cat sa conteze. Aka minoritatile.
4. Exista cetateni care sunt multiplu reprezentati. Vezi minoritatea armenilor (de exemplu) care merg la vot (si voteaza ce vor ei) dar au si banbucianu din oficiu in Parlament.
5. Reprezentare incorecta a cetatenilor din diaspora.
6. Turul unic din locale aduce primari nereprezentativi.
7. Cumpararea la bucata a parlamentarilor e tolerata

Personal nu am ratat nici o votare. Dar am ajuns la punctul la care m-am saturat de strutocamila asta balcanica de pseudodemocratie originala.
Cand se va da liber la toate voturile sa vezi cate vor fi de citit si de bifat la urna de vot , pur si simplu procesul va fi  prea greoi.  Si o groaza isi vor inventa partide doar ca sa umple pagina si sa ingreuneze votul ca sa oblige la revenirea la prag
Minoritatile nu ar fi necesar sa fie cu prag ei fiind prea putini

doar dna sau diicot ar putea sa ancheteze pe cei ce umplu cu tot felul de organizatii votul doar ca sa blocheze procesul  , dar se va zice ca e dreptul oamenilor sa isi infiinteze cate organizatii vor, desi poate se poate ancheta legatura unora din unele organizatii cu membrii pnl psd etc inclusiv discutii si propuneri de infiintari de organizatii.  Poate se poate interzice si aparitia de noi organizatii care au platforme program copy paste dupa alte organizatii europene/nationale.  Sa se dea voie doar organizatiilor cu elemente de noutate si sa fie anchetati si parlamentarii care nu aduc elemente de noutate in parlament

#38
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View Postkarax, on 25 noiembrie 2022 - 12:23, said:


Cand se va da liber la toate voturile sa vezi cate vor fi de citit si de bifat la urna de vot , pur si simplu procesul va fi  prea greoi.  Si o groaza isi vor inventa partide doar ca sa umple pagina si sa ingreuneze votul ca sa oblige la revenirea la prag
Minoritatile nu ar fi necesar sa fie cu prag ei fiind prea putini
Atunci sa fie 10 partide trase la sorti care intra in alegeri. Ca ne intereseaza eficienta, nu reprezentativitatea. Adica normalitatea e sa tezaurizam o gasca de “minoritari” care impreuna dau 0,01% din populatie cu 5% din voturile parlamentare si sa ignoram 20% din voturile populatiei ca n-au trecut “pragul”.

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa se bage si lege penala pentru minciuna la alegeri, cand se minte ca se implementeaza o lege dar nu se implementeaza desi e majoritate

De regula oamenii bine intentionati se baga in organizatii care au platforma program cutare.  Dupa vot sefii organizatiilor nu vor sa implementeze legile si oamenii bine intentionati sunt obligati sa isi faca ei organizatii noi, deci votul e greoi.  Dar cu o lege prin care cei ce mint la alegeri si nu implementeaza legile se poate evita

Edited by karax, 25 November 2022 - 12:36.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu vad ce treaba are votul, dar ptr ca topic de karax trecem peste.

Si in comunism votai - si tot aia ramaneau la putere ca nu existau contracandidati. De multe ori pe buletin era o singura persaona.

Asa ca vot sau nu, ramanea cine trebuie - si era obligatoriu votul.

Problema e in alta parte dar karaxu nu s-a prins.

#41
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
„Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm.” — Mark Twain

#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Este absolut necesar cu condiția să îi votezi pe toți deoarece toți sunt hoți.

View Posteiffel, on 25 noiembrie 2022 - 12:45, said:



Si in comunism votai - si tot aia ramaneau la putere ca nu existau contracandidati.


Păi cam așa este și astăzi, indiferent pe cine votezi, șmenarii din spate sunt aceiași.

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Un prieten de-al meu spune ca ar trebui sa aiba drept de vot doar cei care au macar bacul luat. Ideea in sine e buna, dar la cum merge sistemul de invatamant si la cat se plagiaza chiar si tezele de doctorat, cred ca nu e suficient. Poate ar trebui sa se dea un test IQ inainte de vot.

#44
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 16.03.2011

View Postcristirg, on 25 noiembrie 2022 - 20:50, said:

„Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm.” — Mark Twain
Cum nu schimbi? ai votat pnl ca sa scapi de psd,marea problema e ca ne-a trebuit 8 ani sa  nu ne mai inchinam la klaus

#45
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postgeorge_alexandru, on 25 noiembrie 2022 - 10:05, said:

Eu sunt nehotărât așa că le-am bifat pe toate.

Altfel, eu sunt de părere că votul nu ar trebui să fie universal iar hoții, prostii și putorile n-ar trebui să aibă drept de vot.

Și stabilesc eu cine sunt hoții, proștii și putorile. Să vezi ce alegeri minunate ai.

#46
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,389
  • Înscris: 31.08.2006

View PostMarianG, on 25 noiembrie 2022 - 10:18, said:

Sa guverneze elitele, in urma votului.

                          Da, dar nu "elitele" puscariabile din politica noastra de doi bani.

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 10.08.2005

View Postfansat, on 26 noiembrie 2022 - 12:12, said:

Da, dar nu "elitele" puscariabile din politica noastra de doi bani.
pai aia spun, desi am avut guvern de tehnocrati, aia n-au fost elite

#48
VNV666

VNV666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 01.11.2019

View Postcristirg, on 25 noiembrie 2022 - 20:50, said:

„Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm.” — Mark Twain

Dacă răspândești o minciună gogonată si nesimțită, măcar dă-i un fact check înainte.
https://www.factchec...e-mocks-voting/

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posteiffel, on 25 noiembrie 2022 - 12:45, said:

Eu nu vad ce treaba are votul, dar ptr ca topic de karax trecem peste.

Si in comunism votai - si tot aia ramaneau la putere ca nu existau contracandidati. De multe ori pe buletin era o singura persaona.

Asa ca vot sau nu, ramanea cine trebuie - si era obligatoriu votul.

Problema e in alta parte dar karaxu nu s-a prins.
Am vazut inclusiv vestici care ziceau ca votul e o prostie , ca omul prost nu trebuie sa voteze ca e prea prost

#50
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,883
  • Înscris: 15.12.2009
Votul este un drept.

Universal, egal, direct, secret si liber exprimat.

Orice altă susținere ar încălca prevederile Constituției și legilor țării.

Topicul se închide.

Nu e necesar să etalăm prostia!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate