Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Sancțiune poliție în intersecție

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#73
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postdannvlas, on 24 noiembrie 2022 - 09:50, said:

Din captura asta mie nu mi se pare ca politia a virat la dreapta de pe banda 2.

Repet, mie imi pare un acostament largit in urma, nu banda normala. Unii circula pe el, ilegal, altii nu.

#74
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRavy, on 24 noiembrie 2022 - 09:49, said:

Nu, mergem pe premisa ca o masina de pe sens opus a facut stanga, fara sa dea prioritate, in fata unei masini ce circula regulamentar.
Hai, fii totusi sofer pentru cateva secunde si raspunde-mi sincer: Tu cand vezi ca o masina de pe sensul opus iti taie fata (face stanga in fata ta) fara sa-i pese ca tu esti acolo nu ai reduce viteza?

Luand cazul concret, in care as fi cu masina in locul masinii de politie si as face dreapta pe drumul ala secundar care are 2 benzi pe sens, nu vad de ce as reduce viteza. Respectivul face stanga in fata mea, si se incadreaza pe banda 2, eu fac dreapta si ma incadrez pe banda 1 a aceluiasi drum. Nu consider ne-acordare de prioritate faptul ca am intrat amandoi in acelasi timp pe drumul secundar, fiecare pe cate o banda.

Daca eu intentionez sa merg inainte si respectivul face stanga in fata mea, atunci da, clar calc frana si la nevoie opresc, sa evit o tamponare.

#75
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Este neacordare de prioritate si este bine pentru siguranta ta sa nu mai faci o astfel de manevra. Oricand soferul se poate razgandi si poate sa traga de volan si sa mearga inainte, caz in care ar fi intrat direct in tine, tu fiind cel vinovat si probabil si cel mai avariat (lovitura laterala).
Asteapta sa treaca masina, nu presupune niciodata ce urmeaza sa faca, indiferent de semnal.

PS
Politistii ar fi putut doar sa te avertizeze si sa iti explice de ce este periculos ceea ce ai facut.

Edited by Visatoru', 24 November 2022 - 10:00.


#76
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
M-ati facut curios :)

Attached Files



#77
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Fa, ma nene, o contestatie si esplica ca de abia ai venit da pa Hanglia si acolo e invers la prioritati si ca ati pare la domnu judecator

#78
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

View PostAnn0nyym0us, on 24 noiembrie 2022 - 09:55, said:

Luand cazul concret, in care as fi cu masina in locul masinii de politie si as face dreapta pe drumul ala secundar care are 2 benzi pe sens, nu vad de ce as reduce viteza. Respectivul face stanga in fata mea, si se incadreaza pe banda 2, eu fac dreapta si ma incadrez pe banda 1 a aceluiasi drum. Nu consider ne-acordare de prioritate faptul ca am intrat amandoi in acelasi timp pe drumul secundar, fiecare pe cate o banda.

Daca eu intentionez sa merg inainte si respectivul face stanga in fata mea, atunci da, clar calc frana si la nevoie opresc, sa evit o tamponare.
Mno, poate asta inseamna ca eu sunt mai batran si inca mai fac conducere preventiva (da, stiu ca nu mai exista asa ceva in lege) dar eu as reduce totusi viteza. Poate derapeaza si intra in mine, poate apare un animal sau o persoana sau o groapa sau.... etc... sau poate este "dus cu pluta acel sofer" ce ar forta acea masina sa ma tamponeze sau sa ma faca pe mine sa fac alte manevre...

Anyway, pe langa parerea mea sau a ta, eu zic ca legea este baza si scrie destul de clar ce trebuie sa faca un sofer cand face viraj la stanga.

#79
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRavy, on 24 noiembrie 2022 - 10:01, said:

Anyway, pe langa parerea mea sau a ta, eu zic ca legea este baza si scrie destul de clar ce trebuie sa faca un sofer cand face viraj la stanga.

Aici sunt de acord, scrie in lege ca acorzi prioritate. Si dpdv legal, politistul e acoperit. Merita sanctionat cu suspendare de permis in situatia de fata initiatorul? Nu sunt convins.

#80
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007

View PostNikoroB, on 24 noiembrie 2022 - 09:46, said:

Totusi ce naiba de intersectie e asta? Credeam ca le-am vazut pe toate...

https://www.google.c...!7i16384!8i8192
N-ai fost pe DN2? E tot cam asa, cu acostament
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#81
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020

View PostAnn0nyym0us, on 24 noiembrie 2022 - 10:03, said:


Aici sunt de acord, scrie in lege ca acorzi prioritate. Si dpdv legal, politistul e acoperit. Merita sanctionat cu suspendare de permis in situatia de fata initiatorul? Nu sunt convins.
Legea spune ca trebuie suspendat permisul... nu e cu merita sau are sapca roz.

#82
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu mă uitasem pe filmare și era să-l rog pe inițiator să pună un desen. Pai, eu sigur acordam prioritate. Și nu doar pentru ca este mașină de Politiem
După școala pe care am facut-o eu, celalalt avea prioritate. Vad ca colegii dau șanse de câștig inițiatorului. Poate sunt mai informați decât mine.

#83
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postcrocko.dilul, on 24 noiembrie 2022 - 09:59, said:

M-ati facut curios Posted Image
Dupa ce raspunzi la ultima, sistemul iti spune doar daca ai promovat sau nu, fara sa "stii" daca la ultima ai raspuns bine sau nu.
Cam asta e media de timp pe care o am pe chestionarele DRPCIV.
Deformatie profesionala - periodic fac diverse teste, ca sa stiu daca m-am tampit sau nu.

Attached Files



#84
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postdannvlas, on 24 noiembrie 2022 - 09:50, said:

Din captura asta mie nu mi se pare ca politia a virat la dreapta de pe banda 2. Iar in clip se vede ca, pentru a intra in zona aia, masina vireaza spre derapta.
Vezi ca a bagat colegul @NikoroB mai sus cele 2 benzi care se vad de pe luna ! Ca face dreapta EXACT de pe trecere , se vede in filmuletul pus de initiator .
https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Eu nu ma cert cu nimeni , doar discutam pe argumente .

#85
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pe subiectul de fata e irelevant cate benzi are drumul, ca si neacordarea de prioritate se vede de pe Luna. O luna de reflectie nu-i strica initiatorului, mai ales ca e nesigur de dracia comisa.

#86
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

View PostAnn0nyym0us, on 24 noiembrie 2022 - 10:03, said:

Merita sanctionat cu suspendare de permis in situatia de fata initiatorul? Nu sunt convins.
Nu mai stiu clasele de sanctiuni si din ce gasesc rapid pe net pare sa fi fost necesar doar 30 de zile... dar suspendat apare. Poate s-o mai fi intamplat si altceva sau poate nu este de actualitate ce am gasit:

https://www.legistm....-partea-a-iii-a

Quote

Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte
...
c) neacordarea priorităţii de trecere vehiculelor care au acest drept;


#87
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Daca masina politiei era un tir/autocar/troleu/autobuz cu burduf, de pe ce banda s-ar incadra la viraj si cate benzi taie cand intra pe drumul secundar?

Edited by cata31lin, 24 November 2022 - 10:29.


#88
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View PostNamidee, on 24 noiembrie 2022 - 09:04, said:

Si daca de pe banda 2 vor sa intre pe banda 1? La asta nu te.ai gandit...

Uite aici, au linie continua. https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#89
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postcristyz, on 24 noiembrie 2022 - 10:26, said:

Uite aici, au linie continua. https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Bravo , daca nici asta nu e dovada , ce sa mai zic ! Am zis intr-o postare cu...incadrarile...cu 50 de metri...dar unii colegi au ciuda pe initiator Posted Image !!!
La ce spatiu e , intra si 2 tiruri , unul langa altul dar Polo de politie nu are loc Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 24 November 2022 - 10:30.


#90
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAnn0nyym0us, on 24 noiembrie 2022 - 09:55, said:


Luand cazul concret, in care as fi cu masina in locul masinii de politie si as face dreapta pe drumul ala secundar care are 2 benzi pe sens, nu vad de ce as reduce viteza. Respectivul face stanga in fata mea, si se incadreaza pe banda 2, eu fac dreapta si ma incadrez pe banda 1 a aceluiasi drum. Nu consider ne-acordare de prioritate faptul ca am intrat amandoi in acelasi timp pe drumul secundar, fiecare pe cate o banda.

Ba da! Este neacordare de prioritate. La examenul auto, o fata la care eram martor a picat examenul exact pe treaba asta. Ia gandeste-te ca cel de pe banda 2 vroia sa schimbe pe banda 1 si dadea peste tine? Cine e de vina?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate