Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sancțiune poliție în intersecție

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#37
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Postcristyz, on 24 noiembrie 2022 - 09:03, said:

Poti sa faci contestatie linistit, ai sanse mari de castig pentru ca nu i-ai incomodat cu nimic, era neacordare de prioritate daca trebuiau sa franeze sau sa isi modifice directia ca sa nu te loveasca pe tine. Noroc ca ai camera.
Poate sa faca contestatie linistit, ca e gratis, dar nu are nici o sansa de castig fiindca si politia are o filmare in care se vede cum initiatorul le-a taiat calea.

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNamidee, on 24 noiembrie 2022 - 09:04, said:

Si daca de pe banda 2 vor sa intre pe banda 1? La asta nu te.ai gandit...

Confunzi numerotarea, este?

Banda 1 e intotdeauna la marginea drumului.

#39
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Ai gresit. Chiar daca "la mica intelegere" puteati sa treceti amandoi fara nici o jena, politia are baza legala sa va sanctioneze. Poate invoca oricand faptul ca tu trebuia sa te incadrezi pe banda 1 (care era libera) dupa virajul la stanga si astfel va intersectati si trebuia musai sa acorzi prioritate.

#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Clasicul caz in care i-ai ''jicnit'' pe ''distinsii'' domni de la politie !

Partea 1

In primul rand distinsii fac la dreapta de pe banda a doua , foarte aproape de intersectie , nu mai vorbim ca exact pe trecerea de pietoni .
Nu aveau semnale optice sau sonore aprinse !
Nu poti intra in intersectie la dreapta direct de pe banda 2 , e ceva cu incadrarea pe banda la 50 de metri de intersectiePosted Image !
Articolul 107 ...1 si 2 cu incadrarea de 50 de metri pe care politia nu il respecta de 2 ori , atat cand fac la dreapta de pe banda 2 cat si incadrarea pe banda 2 la 5 metri de intersectie .
https://www.scoalaru...-in-intersectii
Articolul 145 si 152/e
https://lege5.ro/Gra...p=gizdqnbsgmzds
Sa nu mai zic faptul ca politistii nu au semnalizat nici trecerea pe banda 2 dupa intersectie ...nici la revenirea pe banda 1...deh au lumini si sirene !

Partea 2
Initiatorul nu a deranjat vizibil masina politiei deci nu e vorba de neacordare de prioritate ci de impresii de smecheri !

Partea 3
Corect era ca masina politiei sa se incadreze pe banda 1 si initiatorul pe 2 , neacordarea prioritatii ar fi fost daca drumul secundar ar avea o singura banda .

PS - E printre rarele dati in care tin cu soferii in dauna politistilor !

Edited by Alltrack, 24 November 2022 - 09:18.


#41
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostAnn0nyym0us, on 24 noiembrie 2022 - 08:59, said:

Tocmai, ca nu vad masina de politie trebuind sa opreasca. Sau sa schimbe directia catre trotuar ca sa evite o tamponare. Posted Image Eu unul consider intamplarea asta excel de zel si fortarea literei legii.
Daca masina de politie avea semnalizarea uitata aprinsa iesea un accident de toata frumusetea. Iar Codul Rutier nu specifica faptul ca prioritatea se acorda in functie de starea becurilor galbene.

#42
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Legal, ai gresit. Practic, fiind doua benzi pe sens, e de bun simt ca politia sa se incadreze pe o banda, tu pe cealalta, loc pentru toata lumea. Altfel, ar fi trebuit tu sa opresti, aia din spatele tau la fel, risipa de timp, de combustibil, poluare, prostie.

Daca este sa o ardem cu legea, sunt curios si eu, cand aia din fata mea opresc sa ii lase pe cei de pe strazi laterale, uneori luandu-te prin surprindere, iti franeaza din senin in fata, ca-s marinimosi si-si calculeaza ca ei apuca semaforul, iar cei din spate nu, aici nu este practic neacordare de prioritate, indirect? Daca e sa fim corecti pana la capat, faza asta se face de sute de mii de ori prin toate orasele si nu se sesizeaza nimeni. Daca era unu in fata politiei si se oprea si ii dadea flash-uri initiatorului ca sa treaca, ce facea politia, il amenda pe ala din fata pentru neacordare de prioritate? Ca rezultatul e acelasi si facut printr-o manevra perversa, care e inversa regulilor prioritatii.


Eu de ex, am o strada cu 2 benzi pe sens pe care in 90% din cazuri intru cand pe banda de langa ax trec masini. Daca as astepta ca ambele benzi sa fie libere, nu as mai iesi niciodata. Legal, nu acord prioritate. Practic, nu incurc prioritatea nimanui, cum fac aia care iti opresc in fata sa lase ei pe cine vor sa treaca, pentru ca se simt sefii traficului si imprumuta strada cui vor, ca e a lor. Si totusi, aia care nu afecteaza prioritatea nimanui sunt sanctionati, aia care o afecteaza nu sunt.

Edited by Cyanid3, 24 November 2022 - 09:16.


#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Numai pentru muzica aia iti luam permisul! Posted Image

#44
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

View PostAnn0nyym0us, on 24 noiembrie 2022 - 08:59, said:

Tocmai, ca nu vad masina de politie trebuind sa opreasca.
Eu nu am zis că a oprit ci de viteză (ce tu ai omis). A explicat bine:

View Postphoenix76, on 24 noiembrie 2022 - 08:45, said:

Trebuia sa acorzi prioritate
...
Daca ei au redus, pentru a evita ciocnirea cu masina ta, se incadreaza la neacordare de prioritate.

Edited by Ravy, 24 November 2022 - 09:24.


#45
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View PostAlltrack, on 24 noiembrie 2022 - 09:10, said:

Clasicul caz in care i-ai ''jicnit'' pe ''distinsii'' domni de la politie !

Partea 1

1. In primul rand distinsii fac la dreapta de pe banda a doua , foarte aproape de intersectie , nu mai vorbim ca exact pe trecerea de pietoni .
2. Nu aveau semnale optice sau sonore aprinse !
3. Nu poti intra in intersectie la dreapta direct de pe banda 2 , e ceva cu incadrarea pe banda la 50 de metri de intersectiePosted Image !

1. Drumul de pe care vine politia are o singura banda, se largeste abia in intersectie si politaiul se incadreaza corect.
2. Nu e caz de prioritate speciala, deci semnalele nu au relevanta
3. Vezi 1. dar, chiar daca ar fi asa, initiatorul trebuia sa presupuna ca politia merge inainte.
Restul e literatura

#46
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 02.06.2021

View Postabac, on 24 noiembrie 2022 - 09:09, said:



Confunzi numerotarea, este?

Banda 1 e intotdeauna la marginea drumului.

Abac...era vb de poza pusa de un coleg mai devreme. Nu incerca sa pari destept ca nu iti iese. Aplica.ti logica in fata unui tir si spune.ne cum a fost te rog. Mort cu dreptatea in mana sau trebuia sa acorzi prioritate

#47
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Posttomcatsk8, on 24 noiembrie 2022 - 09:12, said:

Partea 1

In primul rand distinsii fac la dreapta de pe banda a doua , foarte aproape de intersectie , nu mai vorbim ca exact pe trecerea de pietoni .
Nu aveau semnale optice sau sonore aprinse !
Nu poti intra in intersectie la dreapta direct de pe banda 2 , e ceva cu incadrarea pe banda la 50 de metri de intersectiePosted Image !
Articolul 107 ...1 si 2 cu incadrarea de 50 de metri pe care politia nu il respecta de 2 ori , atat cand fac la dreapta de pe banda 2 cat si incadrarea pe banda 2 la 5 metri de intersectie .

Partea 2
Initiatorul nu a deranjat vizibil masina politiei deci nu e vorba de neacordare de prioritate ci de impresii de smecheri !

Partea 3
Corect era ca masina politiei sa se incadreze pe banda 1 si initiatorul pe 2 , neacordarea prioritatii ar fi fost daca drumul secundar ar avea o singura banda .

PS - E printre rarele dati in care tin cu soferii in dauna politistilor !

Mi se pare ca nu e vreun articol care sa te salveze cand intri pe o banda libera, ci trebuie sa acorzi prioritate pentru toate benzile. Niste oameni sanatosi la cap nu te amendeaza pentru asta, dar uite ca dai si de nebuni care interpreteaza legea in cel mai strict mod posibil.

Modul tampit in care conduc politistii in mod normal nu ar trebui sa absolve initiatorul, el trebuia sa acorde prioritate indiferent cum se incadrau tampitii aia. Dar depinde si de judecator daca ii gaseste circumstante atenuante din cauza asta si il iarta.

#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Bine, dar inainte invata cum se numeroteaza benzile.

#49
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postmircea812, on 24 noiembrie 2022 - 09:13, said:

Numai pentru muzica aia iti luam permisul! Posted Image

Eu doar sistemul audio as da lege sa le demonteze

#50
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmarcelyno, on 24 noiembrie 2022 - 07:05, said:

Dar mașina poliției a semnalizat dreapta era clar că nu mergea înainte.
și dacă uitase semnalizarea pusă și el de fapt mergea înainte erai vinovat de accident

#51
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postdannvlas, on 24 noiembrie 2022 - 09:23, said:

1. Drumul de pe care vine politia are o singura banda, se largeste abia in intersectie si politaiul se incadreaza corect.
Eu vad 2 benzi si inainte si de unde vine politia dar poate sunt eu mai batran si nu vad bine !!!

#52
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 02.06.2021

View Postabac, on 24 noiembrie 2022 - 09:26, said:

Bine, dar inainte invata cum se numeroteaza benzile.

Ia uita.te pe poza pusa de acel coleg si explica.mi ce e gresit. Daca ai da de permis acum nici 15 pct nu iei.

View PostAnn0nyym0us, on 24 noiembrie 2022 - 08:59, said:



Tocmai, ca nu vad masina de politie trebuind sa opreasca. Sau sa schimbe directia catre trotuar ca sa evite o tamponare. Posted Image Eu unul consider intamplarea asta excel de zel si fortarea literei legii. Dar, nu fac eu legea si nici n-o judec.

Aici ar trebui sa te opresti pentru faptul ca sunt masini care circula pe banda 2, desi tu mergi inainte?

Attachment Captura de pantalla 2022-11-24 075854.png

Uite ca ti.am citat postul lui...poate vezi mai bine

Edited by Namidee, 24 November 2022 - 09:29.


#53
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postp243df, on 24 noiembrie 2022 - 07:46, said:

Voi cum faceti, daca sunteti politia va duceti pe banda 2, si daca sunteti initiatorul va incadrati pe banda 1?
Mai bine voi sa puneti mana pe codu junglei din Romania!

atât inițiatorul, cât și poliția, intră pe banda 1. întotdeauna când intri pe o nouă secțiune de drum, intri pe banda 1

#54
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostEMPP, on 24 noiembrie 2022 - 09:26, said:

și dacă uitase semnalizarea pusă și el de fapt mergea înainte erai vinovat de accident

Exista locuri asa unde singura sansa sa iesi este pe langa unu care face la dreapta pe langa masina ta. Sau daca opreste cineva si-ti da flashuri sa iesi, de mila. Iar aici ma refer timp de jumate de ora, atat stai daca nu faci asta, ca e coloana.
Insa, da, in caz ca ala care da semnal dreapta merge apoi inainte si intra in tine, nu te baga nimeni in seama daca zici ca avea semnal, stiu 2 cazuri de genul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate