Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Estimare costuri casa

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Intrebari pentru initiator:
ati fasonat vreodata manual otel-beton?
ati construit vreodata cofrajul unui stalp/grinzi din beton armat sau al unei placi din beton armat?

 k1du95, on 21 octombrie 2022 - 19:20, said:

construita de mine??


#20
k1du95

k1du95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2019

 florinel, on 22 octombrie 2022 - 05:14, said:

@k1du95.

Bineinteles ca se poate.
Totul tine de cum iti gestionezi bugetul si de materialele pe care le folosesti.
Cu putin efort, iti poti face un calcul aproximativ al costului materialelor. Iti faci o schita preliminara in care stabilesti dimensiuni, grosimi pereti...etc, apoi iti poti calcula cm cati mc de beton ar intra, cam cati mc de BCA, cam cat fier(asta il poti estima la kg , cam 10-15% din totalul betonului)...samd. Apoi vezi cam cat e manopera pe mp in zona ta.
Costurile cresc cu cat complici mai mult lucrurile, deci pastreaza totul simplu, curat.
Sugestia mea e sa faci casa doar parter, cu o amprenta la sol de vreo 70mp, iar podul/acoperisul sa-l faci dupa inca 2-3 randuri de zidarie deasupra parterului - iar asta sa devina o mansarda (daca tii neaparat).
Cea mai buna varianta ca si costuri ar fi sa faci doar parter, undeva pana in 100mp, iar podul sa fie doar pod - scapi de multe cheltuieli asa; pentru ca la mansarda sunt cheltuieli mari cu izolarea termica a acoperisului - practic ai nevoie de vreo 40-50cm de izolatie termica - si chiar si asa e probabil ca vara sa fie prea cald si iarna prea frig; plus ca e foarte important sa respecti la sange anumite reguli si sa folosesti anumite materiale (folii...etc), altfel ai probleme in timp.
Cea mai buna varianta - casa parter, acoperis in 2 ape cu pod ventilat.
Banii pe care i-ai fi investit in scara/izolatie acoperis pentru mansarda - ii bagi in izolatia hidro/termica a parterului.

Finisajele costa mult - evident, daca vrei scofeturi.
Daca mergi pe o varianta mai clasica - atunci finisajele inseamna tencuiala peretilor, eventual ceva gresie/faianta pe la baie/bucatarie , parchet in camere. N-ar trebui sa coste zeci de mii de euro.
Ia in calcul ca vor costa utilitatile/proiectul/avizele.

Nu te lasa descurajat de cei ce spun "nu se poate". Cu rabdare, munca si gestionarea stricta a bugetului se poate.
Eu am inceput deja, la mine e vorba de 80mp parter, in buget de 30.000 la gata. Mi s-a spus " nu se poate, fara 50-80.000 nici sa nu te apuci". Well...m-am apucat. Si la sfarsit, o sa pun pe jurnalul de pe SP toate costurile, defalcate.

Asta da boost de pozitivitate, mersi mult de sfaturi o sa incerc sa fac o schita sa calculez in mare ce cheltuieli ar fi pe materiale si sa vedem pana la urma pe ce structura sa mergem, daca ziceti ca structura de lemn nu mai e asa ieftina fata de o structura clasica, o sa raman pe bca beton. Ms

 crocko.dilul, on 22 octombrie 2022 - 09:19, said:

Intrebari pentru initiator:
ati fasonat vreodata manual otel-beton?
ati construit vreodata cofrajul unui stalp/grinzi din beton armat sau al unei placi din beton armat?
Da am facut si etrieri si stalpi, am so cofrat stalpi.. la placa de beton dintre etaje doar am ajutat pe cineva deci acolo nu prea ma pricep dar am pe cine sa chem sa ne ajute, la etrieri iar am pe cineva care ne va ajuta.

#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018

 florinel, on 22 octombrie 2022 - 05:14, said:

Cea mai buna varianta ca si costuri ar fi sa faci doar parter, undeva pana in 100mp,
iar peste caramida pui o centură fără placă.iar la încă 4 rânduri de bca puse peste și deasupra lor încă o centură deja la interiorul mansardei lângă zid stă în picioare un om de 185cm

pe testate

 k1du95, on 22 octombrie 2022 - 12:22, said:

la placa de beton dintre etaje
aș face placă doar deasupra băii dacă ai așa ceva la etaj.dacă nu aș face planșeu din grinzi de poștă de 25cm puse câte două în paralel la 10 cm una de alta iar între  aceste grinzi lași 60-70 cm maxim

 crocko.dilul, on 22 octombrie 2022 - 09:19, said:

Intrebari pentru initiator:
ati fasonat vreodata manual otel-beton?
sunt mașini de fasonat și poți cumpăra etrieri aproape de prețul fierului beton drept de nu mai merită lucrul manual

dacă stai în zone în care se construiește mult cum este clujul mai repede cumperi etrierii gata decât să întinzi fier beton pe drum

 mihai93, on 21 octombrie 2022 - 21:03, said:

poate structura metalica, ai reusi in bugetul ala.
mai ieftină cărămida totuși.iar dacă tapetezi tu cu izolant pe exterior dintr-una este gata casa pe exterior.timp și PUȚINĂ pricepere să ai

cel mai bine cauți o firmă prin care cumperi materialele direct pe ea.tu îi dai ei facturile plătite și astfel cumperi la preț mai bun marfa

Edited by EMPP, 22 October 2022 - 17:45.


#22
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.10.2007
Ce-i drept, manopera te ar duce la vreo 12-13k eur . Doar ca din ce am vazut, materialele au crescut cu 50% ..inclusiv izolatii, termopane, tabla...etc. Numai proiectul si actele costa cateva mii de eur. In 50k eur ar fi posibil sa te apropii de gri zic eu. Dar sa muncesti singur sau cu ajutor..o sa-ti ia foooarte mult timp.

#23
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

 k1du95, on 21 octombrie 2022 - 19:20, said:

Credeti ca este realizabil sa construiesc o casa P+1 sau P+mansarda de 90-120mp. La alb sau aproape finisata cu suma de 40-50k fara manopera, construita de mine?
Nu recomand asa ceva nici celui mai crunt dusman, sa iti faci singur casa in ziua de azi sau poate in cel mai bun caz sa fii ajutat de socru, tata, mama, proprii copii chiar.... nu!

Eu de exemplu am inceput in 2021 ianuarie constructia casei mele, inainte sa bubuie absolut toate preturile cu 200-300%, un P+1 cu aprox 125mp utili. Ca buget a sarit de 75k+ (strict casa si fundatia) si NU este pe caramida, este pe structura metalica. Nu regret absolut nimic pentru ca am pus materiale medii si bune, nu am facut rabat la chestii ieftine in punctele esentiale.

Pentru o lucrare corecta si bugetul acela recomand sa nu iti intinzi norocul la suprafata de care zici. Un P+M cu 50mp parter si 20 sau 25mp la Mansarda este (putin) probabil sa iti iasa macar la alb, dar vorba aia, depinde peste ce 'oameni onesti' vei da. Recomand totusi o echipa pentru fundatie si dus constructia pana la rosu. Finisajele pe interior sa zicem ca ai putea sa le faci si mai salvezi un ban dar si acolo e cu dus si intors.

#24
ValentinDanielC

ValentinDanielC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.04.2016

 kuniva, on 26 octombrie 2022 - 14:38, said:


Nu recomand asa ceva nici celui mai crunt dusman, sa iti faci singur casa in ziua de azi sau poate in cel mai bun caz sa fii ajutat de socru, tata, mama, proprii copii chiar.... nu!

Eu de exemplu am inceput in 2021 ianuarie constructia casei mele, inainte sa bubuie absolut toate preturile cu 200-300%, un P+1 cu aprox 125mp utili. Ca buget a sarit de 75k+ (strict casa si fundatia) si NU este pe caramida, este pe structura metalica. Nu regret absolut nimic pentru ca am pus materiale medii si bune, nu am facut rabat la chestii ieftine in punctele esentiale.

Pentru o lucrare corecta si bugetul acela recomand sa nu iti intinzi norocul la suprafata de care zici. Un P+M cu 50mp parter si 20 sau 25mp la Mansarda este (putin) probabil sa iti iasa macar la alb, dar vorba aia, depinde peste ce 'oameni onesti' vei da. Recomand totusi o echipa pentru fundatie si dus constructia pana la rosu. Finisajele pe interior sa zicem ca ai putea sa le faci si mai salvezi un ban dar si acolo e cu dus si intors.

Eu la 205 mp utili ,P+1 ,90000 euro pana acum.Porotherm robust de 30,beton la cifa ,fundatie 1m ,soclu 90 cm,acoperis tabla novatik ,tripan ,benzi etansare usi ferestre.Materialele cumparate in 2021 . Manopera 16000 euro la rosu, materialele 40000.Restul de vreo 35000 sapa,tencuiala,instalatie termica,electrica,geamuri ,usi ,izolatie. Casa e tencuita ,instalatie electrica ,instalatie termica plus calorifere ,tevi apa canalizare trase ,sapa ,
izolata ext 15 cm eps 80 grafitat si driscuita.As mai avea de facut tavanul peste etaj,glet,lavabil ,parchet/gresie iar la exterior decorativa plus amenajarea curtii(alei ,trotuare) ,gardul din fata (pe 3 laturi e facut din placi beton)si tras gazul de la poarta in casa.Mult ,putin ,astia au fost banii.Echipa de constructori foarte serioasa ,am avut noroc .Asa ca succes.

#25
ciocolata2015

ciocolata2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.04.2015

 ValentinDanielC, on 06 ianuarie 2024 - 21:06, said:



Eu la 205 mp utili ,P+1 ,90000 euro pana acum.Porotherm robust de 30,beton la cifa ,fundatie 1m ,soclu 90 cm,acoperis tabla novatik ,tripan ,benzi etansare usi ferestre.Materialele cumparate in 2021 . Manopera 16000 euro la rosu, materialele 40000.Restul de vreo 35000 sapa,tencuiala,instalatie termica,electrica,geamuri ,usi ,izolatie. Casa e tencuita ,instalatie electrica ,instalatie termica plus calorifere ,tevi apa canalizare trase ,sapa ,
izolata ext 15 cm eps 80 grafitat si driscuita.As mai avea de facut tavanul peste etaj,glet,lavabil ,parchet/gresie iar la exterior decorativa plus amenajarea curtii(alei ,trotuare) ,gardul din fata (pe 3 laturi e facut din placi beton)si tras gazul de la poarta in casa.Mult ,putin ,astia au fost banii.Echipa de constructori foarte serioasa ,am avut noroc .Asa ca succes.

Salut,

În ce zona?

Dacă este în zona București,îmi poți trimite nr de telefon al meseriașilor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate