Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Propunere: proba de traseu să poată fi susținută și fără polițist

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Acum instructorii cer spaga de fapt? Dau instructorii permisele? Posted Image

Poti oricand sa ceri alt instructor daca iti cere spaga... ce naiba e in mintea unora nu inteleg!

#56
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020
E simplu, instructorii smecheri cer spaga "ca sa dea la politisti", daca respectivul a promovat, banii raman la instructor si il minte pe elev ca a ajutat suma respectiva, daca nu a luat, ii da banii inapoi si motiveaza ca nu a mers la politistul respectiv cu astfel de manevre. Mai sunt si instructorii care sunt pe filiera cu politistii si chiar ajunge spaga la examinatori, dar, spaga aceea este mult mai mare, asa, cer un 500 de euro(atat am auzit ca e la Mehedinti acum), daca e pe mana cu DRPCIV, creste mult suma.

Edited by Rares95, 09 October 2022 - 10:26.


#57
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Asa stiam si eu, mi-a spus instructorul (fost politist care examina, ce coincidenta), ca toti instructorii care cer spaga o pastreaza (daca trece) sau o dau inapoi (daca pica). E clasica schema, dar daca functioneaza... :)

#58
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Deci instructorii astia care cer spaga sunt de vina... Intrebarea mea este cine e prostu : ala care da sau ala care cere?
Daca imi cerea spaga eu il dadeam imediat pe mana politiei. Oricine e vinovat (ori instructorul ori elevul ori viata grea) acum mai putin grupul organizat de politisti corupti ;)
Cazul cu examinatori atestati, cum mai da spaga instructorul daca nici nu stie cine examineaza candidatul ?

#59
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 Rares95, on 09 octombrie 2022 - 10:25, said:

E simplu, instructorii smecheri cer spaga "ca sa dea la politisti", daca respectivul a promovat, banii raman la instructor si il minte pe elev ca a ajutat suma respectiva, daca nu a luat, ii da banii inapoi si motiveaza ca nu a mers la politistul respectiv cu astfel de manevre. Mai sunt si instructorii care sunt pe filiera cu politistii si chiar ajunge spaga la examinatori, dar, spaga aceea este mult mai mare, asa, cer un 500 de euro(atat am auzit ca e la Mehedinti acum), daca e pe mana cu DRPCIV, creste mult suma.

 TehCube, on 09 octombrie 2022 - 12:10, said:

Asa stiam si eu, mi-a spus instructorul (fost politist care examina, ce coincidenta), ca toti instructorii care cer spaga o pastreaza (daca trece) sau o dau inapoi (daca pica). E clasica schema, dar daca functioneaza... Posted Image
Or fi si cativa care fac schema asta in special cu cei ce ii vad naivi si disperati, in special instructorii mai incepatori si care e clar ca sunt neconectati la mafia MAI.
Dar in rest banii ajungeau la politisti, si aveau filiere bine gandite de spagi, inclusiv cu spagi in natura... tocmai pentru ca daca iei spaga prin intermediar si in natura e legal.
Se faceau aranjamente de la plata plinurilor la pompa pana la plata comenzilor de diverse electronice, electrocasnice sau mobila.
Spagile in medie erau undeva egal cu costul scolii auto. Daca scoala costa 1500 lei, spaga era tot 1500 lei, asta pentru pachetul normal, acela de promovare a exemenului... pentru pachet VIP erau alte tarife mai mari, dar si mai comode, in sensul ca se falsifica totul cap coada, nici nu era nevoie de prezenta ta fizica la vreo ora de condus sau ceva.

#60
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Cum sa faca mandria noatra de politie asa ceva? Povesti domle, luau instructorii banii la misto, pacaleau sarmanii elevi nevinovati! Sa vina DNA sa-i aresteze ca ii invata pe saracii elevi sa fure, sa dea mita, sa se prostitueze, nu-i invata legislatie, nu merg in trafic din prima zi, etc... Elevii sunt practic sclavii lor si nu au ce face ca le fura pasapoartele!

Traficanti de elevi cum ar fi !

Edited by GlCA_Contras, 09 October 2022 - 12:37.


#61
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020
Stai linistit, ca si DNA isi ia partea, asa e la retelele astea, de la portar pana la comandant. Am vazut eu cand am inmatriculat o masina cum e, cu programare asteptam ca fraierul iar altii care dadeau mana cu toti de la intrare pana la iesire, aveau in 5 minute cu toate actele. Noi cu programare? "Asteptati si va strigam noi".

Edited by Rares95, 09 October 2022 - 12:44.


#62
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
O mai bagasera si pe aia cu suflatu la examenul de teorie. Cica suflatori profesionisti la "examene aranjate" care se asezau in banci langa aia care nu stiau rapunsurile. Cata vrajeala au astia pe ei... Posted Image
Pai la examen la teorie nu te asezi tu cum vrei... te distribuie tot politistii in sala.

Edited by GlCA_Contras, 09 October 2022 - 12:52.


#63
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020
Eu am dat pe calculator, cum e acum, si am stat in sala de asteptare cu dosarul in mana pana cand s-a eliberat un loc si m-a chemat politistul care se ocupa, cum se elibera un loc, acolo venea urmatorul. Ai luat? Iti semneaza in tabelul ala si scrie "AD 26", ti-a dat dosarul si ai plecat, vine urmatorul si tot asa. La oras am plecat ultimul din cauza numelui de familie, am fost martor la o persoana si acea persoana mi-a fost si mie martor.

Edited by Rares95, 09 October 2022 - 12:57.


#64
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
deci sigur ca da, clanul instructorilor facea legea in sala de examinare:

#65
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ziceam de astia care dau 200-300 de euro la instructor. Nu ma mira ca sunt si spagi pe bune de mii de euro (cum scrie in articolul de mai sus) care ajung si pe la polistiti. Doar sunt atatia care sunt efectiv analfabeti si au examenul luat. Dar cred ca pentru "omu' de rand" care da si el niste bani acolo, e 90% teapa. Cand ti se cere 5000 de eur sa iei permis banuiesc ca te astepti sa-ti vina direct acasa, fara sa mai treci pe la examene. :D

Iti dai seama cat trebuie sa castigi pe luna ca sa fie sa mai eficient dai 5k eur decat sa pierzi 20-30 de ore cu scoala + examene?

#66
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020

 TehCube, on 09 octombrie 2022 - 14:52, said:

Eu ziceam de astia care dau 200-300 de euro la instructor. Nu ma mira ca sunt si spagi pe bune de mii de euro (cum scrie in articolul de mai sus) care ajung si pe la polistiti.
Ajung asa din intamplare si niste firfirei la politisti. Ei sunt mai mult victime ale sistemului instructorilor corupti ;)

#67
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Ma indoiesc, daca sunt care-s destul de prosti sa plateasca 2500-5000 pe un carnet, de ce ar risca politistii pentru un 50-100 eur?
Are mult mai mult sens ca spagile "mici" sa le pastreze instructorii, mult mai mic riscul si pentru ei.

Desi noh, fiind Romania, nu m-ar mira sa fie destui care sa-si riste cariera pentru 50-100 eur, dar ma gadesc ca eu daca as lua spaga as fi mai atent. :D

#68
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Militienii au o mica problema cu ganditul... nu e punctul lor forte!

Da-i prostului putina putere si se crede invincibil... mai adauga si un sistem corupt care isi spala o mana cu alta si ai dimensiunea dezastrului. E normal sa arunce vina pe instructori, pe elevi sau pe oricine altcineva decat la sursa ;)  Doar nu ei sunt pusi sa organizaze sistemul, ei sunt ghiocei !

#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 thorxx, on 08 octombrie 2022 - 11:43, said:


Tocmai ca acolo sunt o improvizatie ordinara, puse contrar firii.
E si greu sa faci rahaturile alea altfel decat impotriva firii.


Asta asa e, ar trebui eliminata procedura asta birocratica, sa se faca ca la buletin, ai facut varsta, ai luat cardul auto. Si reinoire automata, doar te prezinti la ghiseu in luna aia sa il ridici, cum se intampla la cardurile bancare.
Astia in loc sa faca viata mai simpla cetatenilor inventeaza metode noi de a o face mai complicata si de a jefui cetatenii pe taxe, avize, etc la tot felul de escroci cu stampila, care n-au nici o valoare.
Cum e prostia aia ca n-ai dreptul sa ai o identitate daca nu ai o locuinta... noaptea mintii, legi gandite exact ca pe vremuri cand n-aveai dreptul sa ai identitate decat daca te marca cu fierul un boier cu blazonul lui.
Deci eu in continuare sper ca tu doar trolezi, nu crezi cu adevărat tâmpeniile pe care le postezi.

#70
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Eu sper in continuare ca voi nu postati din sanatoriu specializat pe boli cu capul.
Sa spui ca are sens ca pe o strada cu sens unic, ce se vrea a fi si de mare viteza, sa trantesti niste piste de biciclete care merg contrar sensului, iar ca bonus sa consideri ca aia care merg pe contrasens pe o strada cu sens unic au prioritate in fata celor ce merg pe sensul unic.
Cine a "gandit" rahatul ala merita internat intr-un beci din care sa nu mai iasa, ca e clar ca e bolnav cu capul irecuperabil si n-are ce cauta in societate.

Voi sunteti ala din bancul cu autostrada si nebunul:
Un tip merge pe autostrada 57 cu masina si asculta radioul.
La un moment dat, la radio, crainica anunta:
– Pe autostrada 57, un nebun merge pe contrasens.
Tipul foarte enervat:
– Nu unul, sute, sute !


#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Aha…deci tu chiar crezi asta 😔
In cazul asta….polemica e inutila cu tine.

#72
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
La obiect:

Quote

Condiții pentru obținerea autorizației de examinator auto
Conform proiectului de lege, Autoritatea Rutieră Română (ARR), organ tehnic al Ministerului Transporturilor, ar fi responsabilă pentru examinarea candidaților. Pentru a obține o autorizație de examinator, persoana respectivă trebuie să dețină permis de conducere pentru categoria B de cel puțin trei ani, să nu fi avut permisul de conducere anulat sau suspendată exercitarea dreptului de conducere a autovehiculelor în ultimii trei ani. O altă condiție este să nu desfășoare activități în cadrul unei școli de conducători auto și trebuie să urmeze cursul de formare inițială.
https://observatorne...ati-491276.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate