Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Propunere: proba de traseu să poată fi susținută și fără polițist

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Deci niște condiții normale 🤷

#74
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
La ce văd că vorbiți aici mi se pare că nu știați că 90% din permise se iau pe șpagă. Sunteți culmea. Acum 20 de ani, înainte de camere i-a spus unei rude de-a mea că n-o trece daca nu da banul (200 euro pe atunci) și chiar polițistul la examen. De unde credeți că au găsit la examinatori atâția bani? Din totdeauna s-au dat și puteai sa conduci perfect și tot nu erai trecut. Așa a rămas de atunci și așa s-au obișnuit.

#75
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
Am un prieten instructor in Bucuresti, a facut fi-miu cu el scoala - nu a existat nicio secunda vorba de spaga... a picat el vreo 2-3 examene teoretice de putoare ce e si de 2 ori traseul. Si-a luat permisul normal, legal, corect! Stau si eu linistit ca stie ce face la volan :)

#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcastiel97, on 25 octombrie 2022 - 09:53, said:

La ce văd că vorbiți aici mi se pare că nu știați că 90% din permise se iau pe șpagă. Sunteți culmea. Acum 20 de ani, înainte de camere i-a spus unei rude de-a mea că n-o trece daca nu da banul (200 euro pe atunci) și chiar polițistul la examen. De unde credeți că au găsit la examinatori atâția bani? Din totdeauna s-au dat și puteai sa conduci perfect și tot nu erai trecut. Așa a rămas de atunci și așa s-au obișnuit.
Nu știu dacă întotdeauna și/sau peste tot, dar eu n-am dat nicio șpagă și l-am luat din prima 🤷 . In 1993

#77
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
Multi iau permisul din prima insa depinde de instructor daca vrea sa-i invete (cum se ia permisul din prima vs. cum sa conduca corect) si de norocul din traseu. Pentru luatul permisului trebuie lectii speciale de traseu examen... Politistul ala are 5 minute la dispozitie pentru examinare, important e sa stii sa tragi de timp in trafic Posted Image

Pentru un examinator privat nu ar mai aparea presiunea timpului si schema asta nu ar mai functiona!

Edited by GlCA_Contras, 25 October 2022 - 13:01.


#78
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009

View PostGlCA_Contras, on 25 octombrie 2022 - 12:59, said:

Politistul ala are 5 minute la dispozitie pentru examinare, important e sa stii sa tragi de timp in trafic
Examenul nu (mai) dureaza 5 minute...

View Postcastiel97, on 25 octombrie 2022 - 09:53, said:

Acum 20 de ani, înainte de camere i-a spus unei rude de-a mea că n-o trece daca nu da banul (200 euro pe atunci) și chiar polițistul la examen. De unde credeți că au găsit la examinatori atâția bani? Din totdeauna s-au dat și puteai sa conduci perfect și tot nu erai trecut
Acum ~20 de ani am luat si eu permisul se vorbea/dadea spaga nici pomeneala de conditionat promovarea examenului de asta.

Edited by DannyMC, 25 October 2022 - 13:22.


#79
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020

View PostDannyMC, on 25 octombrie 2022 - 13:19, said:

Examenul nu (mai) dureaza 5 minute...

Cat mai dureaza in Bucuresti acum traseul?

Edited by GlCA_Contras, 25 October 2022 - 18:35.


#80
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009
In jur de 30 de minute.

#81
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 29.01.2008

View Postcastiel97, on 25 octombrie 2022 - 09:53, said:

La ce văd că vorbiți aici mi se pare că nu știați că 90% din permise se iau pe șpagă. Sunteți culmea. Acum 20 de ani, înainte de camere i-a spus unei rude de-a mea că n-o trece daca nu da banul (200 euro pe atunci) și chiar polițistul la examen. De unde credeți că au găsit la examinatori atâția bani? Din totdeauna s-au dat și puteai sa conduci perfect și tot nu erai trecut. Așa a rămas de atunci și așa s-au obișnuit.
Examenul auto l-am luat și eu și soția fără șpagă (mai puțin de 20 de ani). Eu din prima, iar soția a luat sala la a treia încercare și orașul din prima (prefera să facă teste decât să citească cu atenție codul și regulamentul).
Fiul meu cel mare a luat examenul din prima acum 10 ani, fără șpagă. Fiul meu cel mic a luat examenul luna trecută, fără șpagă, din prima. Săptămâna trecută a luat examenul la a treia încercare și prietena fiului cel mare, tot fără șpagă. De ce e nevoie de șpagă? Unde e nevoie de șpagă, fie instructorul nu știe sau nu vrea să explice cursantului, fie nu are cui să-i explice (că nu îl duce capul și îi explică degeaba). Dacă în prima situație viitorul șofer poate căpăta experiență și să învețe singur ce nu l-a învățat instructorul (cazul meu), în a doua situație (că nu-l duce capul) dacă va avea noroc va avea doar cheltuieli materiale, fără victime.

#82
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
Spaga dau analfabetii functionali... totusi nu sunt 90% astia Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 31 October 2022 - 14:11.


#83
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.05.2019

View Postdjl, on 06 octombrie 2022 - 12:51, said:

... Motivul: uneori trec și 2 luni de la examenul teoretic la cel practic. ...


Vino la Iasi, sa vezi 4-5 luni de la teoretic la practic. Practic ai doar doua sanse sa iei permisu.

Chiar daca te pasioneaza condusul si esti foarte bun la condus (+ cunostiinte de legislatie), minimul este de 6-7 luni in care poti obtine permisul de conducere din prima.

Parerea mea este ca instructorul ar trebui sa decida daca esti apt sau nu. Nu incanta pe nimeni daca examinatorul este politist sau nu, tot examinator este, tot un examen trebuie sa dai...

#84
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 29.01.2008
Indiferent dacă este polițist sau nu, examinatorul trebuie să aibă niște cunoștințe și abilități. Acestea contează. Dacă nu avem încredere într-un "civil", de ce la RAR nu se cere ca mecanicii să fie polițiști? În alte țări examinatorul e un civil.

#85
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.05.2019

View Postalin2pas, on 16 ianuarie 2023 - 09:27, said:

În alte țări examinatorul e un civil.

Daca ar fi instructorul cel care ar trebui sa decida daca esti apt sau nu, nu ar mai fi nici timpul asta infernal de a astepta pentru a da un examen. Si sincer cred ca asa este cel mai corect, instructorul decide daca esti apt sau nu, el a vazut cum conduci si daca esti capabil. In cateva minute nu arati ca stii sa conduci, si mai ales ca esti stresat ca ala de langa tine ii politist si vrea sa te pice.
Cunosc cazuri in care au fost picati in mai putin de 30 sec, sau care nu au apucat sa plece din parcare pe motiv ca nu s au asigurat sau situatii de genu.

Ce ar mai trebui modificat in lege este dosarul, dosarul are o valabilitate de un an, de ce un an?! nimeni nu stie...

#86
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 29.01.2008
Analizele medicale trtebuie repetate, pentru că-și pierd valabilitatea. Cazierul la fel. Cât despre 30 de ore de conducere făcute în urmă cu un an, cam cât mai ține minte unul care nu mai ia lecții între timp? Zero barat. De aceea trebuie refăcut dosarul după un an.
Dacă instructorul ar da și permisul, ar fi plin pe drumuri de șoferi care au făcut școala „prin corespondență”: dau banul gros la instructor, instructorul e bine merci, iar individul pleacă cu permisul. Examinator trebuie să fie cineva independent de școala de șoferi, examenul bine supravegheat video, iar sancțiunile drastice pentru examinatorii care nu-și fac treaba cinstit. Nu contează să fie polițist sau nu, funcția de polițist nu-l scutește de tentația banului necinstit.

#87
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.05.2019
Pai asta ar insemna ca trebuie refacute analizele anual si dupa ce ai permisul, cazierul la fel...Deci cu expiratu analizelor ii prostie gogomana doar ca sa mai dai iar un sac de bani la scoala/spital/stat. Iar cu cele 30 de ore de conducere, normal ca nu mai tii minte nimic, nu mai tii minte mai nimic dupa o luna daca nu practici cea ce ai invatat, nu iti intra in sange ceva ce abea ai facut cateva ore si dupa o pauza de luni de zile te astepti sa ai aceiasi indemanare la examn de exemplu. De asta si dau vina politisti pe elevi cand ii pica in masa, pe motiv ca nu sunt pregatiti, apai cum sa fie pregatiti daca te duci dupa 4 luni sa dai examenul!?!
Iar tentatia banului este adevarat, ca este instructor ca este examinaor ca este politist... tot un om ii si tot tentat este, indiferent  cui ii dai ( daca ii dai).

#88
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 29.01.2008
Diferența e că instructorul trebuie plătit să te învețe, nu să te treacă examenul. Mult mai multe te învață dacă știe că altul te examinează decât dacă el e cel care și dă „plasticul”. Dacă instructorii ar fi și examinatori atunci ar fi prea mulți candidați care ar merge în prima zi la școală, apoi ar mai merge după o lună după permis, pe principiul „las' că învață el mai târziu în trafic, pe banii lui”. Problema e că mulți ar „învăța” în trafic nu doar pe banii lor, ci și pe sănătatea sau viața lor și a altora.

#89
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Sunt de acord. Iar peste 5 ani să se scoată și obligativitatea prezentării candidatului la examen (sic!)

#90
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.05.2019
Si peste 10 o sa avem masini care conduc singure si nu o sa mai fie nevoie de permis de conducere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate