Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Jurnal BMW iX Drive50

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
524 replies to this topic

#73
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,478
  • Înscris: 15.11.2003

 Cumulus, on 04 august 2022 - 11:40, said:

Pai masina nu e doar bateria, aia e nesemnificativa raportat la cate alte sisteme electronice exista pe masina.
La wv e-golf bateria de 30kwh costa 136.000 lei + tva.
Nici nu vreau sa ma gandesc la costul bateriei de 100kwh ptr IX

Edited by radu103, 04 August 2022 - 22:36.


#74
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
De ce te-ai gandi macar vreo secunda la cat costa bateria?
Bateriile sunt proiectate sa tina cat masina - adica vreo 16-20 de ani. Cand pica bateria nu mai merita schimbata oricum.

#75
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 08.01.2010

 radu103, on 04 august 2022 - 22:36, said:

La wv e-golf bateria de 30kwh costa 136.000 lei + tva.
Nici nu vreau sa ma gandesc la costul bateriei de 100kwh ptr IX

E un singur reper, pe langa alte mii de repere. Pana la urma e doar o masina, ca oricare alta. Daca ti s-au dus infotainmant-ul, ceasurile de bord sau keylees ar trebui sa ai aceleasi conditii de garantie ca la orice alt BMW. Dar la e-golf, daca ai ramas fara baterie, o arunci la gunoi, cu pretul ala. Probabil si la BMW e aceeasi poveste.

#76
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,175
  • Înscris: 17.06.2010
Ce dor o sa-mi fie de asta Posted Image

Attached Files



#77
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 radu103, on 04 august 2022 - 22:36, said:

La wv e-golf bateria de 30kwh costa 136.000 lei + tva.
Nici nu vreau sa ma gandesc la costul bateriei de 100kwh ptr IX
nu e direct proportional.
pretul bateriilor a scazut mult in ultimii ani. e-golf este model vechi
https://www.greencar...ht-rise-in-2022

#78
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,256
  • Înscris: 08.01.2021
Da, însă doar în grafice și articole. În realitate Model3 SR chel a fost promis in 2017 la 35000dolari și rămâne o fata Morgana. Ba când termina gigafabrica, ba când reușesc sa onoreze întâi comenzile la modelele mai scumpe, ba una ba alta însă nimeri real n-a cumpărat încă asa ceva.
Din graficul ala din 2018 prețul la baterii a scăzut cu 30%, iar tesla3 cheala s-a "ieftit" proportional, de la 35000 dolari promiși în 2017 la 44000 dolari în 2021. :D

Poate bateriile s-au ieftinit pentru producător însă pentru client nu inca.

Punctul ala de inflexiune în care mașinile electrice chiar încep sa scadă la preț încă nu-i atins. Sau la care se menține prețul însă creste capacitatea bateriei.

Scuze de offtopic.

Edited by KiloW, 05 August 2022 - 08:18.


#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 KiloW, on 05 august 2022 - 08:17, said:

Da, însă doar în grafice și articole. În realitate Model3 SR chel a fost promis in 2017 la 35000dolari și rămâne o fata Morgana. Ba când termina gigafabrica, ba când reușesc sa onoreze întâi comenzile la modelele mai scumpe, ba una ba alta însă nimeri real n-a cumpărat încă asa ceva.
Din graficul ala din 2018 prețul la baterii a scăzut cu 30%, iar tesla3 cheala s-a "ieftit" proportional, de la 35000 dolari promiși în 2017 la 44000 dolari în 2021. Posted Image
A fost $35k in 2019 iar acum doar din inflatie ar fi $40k aceiasi suma.
Model3 facelift (cu ceva imbunatatiri fata de varianta 2019 gen geamuri laminate acustic pe fata) e acum $47k dar cate masini nu s-au scumpit fata de pretul din 2017?!

Daca erai in US in 2019, puteai sa-ti dai comanda de una la pretul ala; si acum ti-o poti lua p-asta de $47k cu vreo $7.5k tax break si sa scazi la sub $40k.

Edited by MembruAnonim, 05 August 2022 - 17:38.


#80
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

 RaySefo, on 28 iulie 2022 - 13:07, said:

Raman destui, sa zicem ca fac banii de rata in 4 zile :) daca merge treaba ca acum.
tu parca activezi in Elvetia,  aia respira bani.

Ce ma mira insa pe mine, este ca vad in Romania electrice  "scumpe" bagate la serviciile astea de transport: Mercedes MQB la Bolt,  Skoda Eniaq la "white cab" si altele.    Iar tarifele romanesti sunt in concurenta cu serviciile clasice de taxi,  care se fac cu loganuri de 15 ani.  Motiv pentru care imi da cu virgula modelul de afacere.

 ro_explorer, on 04 august 2022 - 22:51, said:

De ce te-ai gandi macar vreo secunda la cat costa bateria?
Bateriile sunt proiectate sa tina cat masina - adica vreo 16-20 de ani. Cand pica bateria nu mai merita schimbata oricum.
o da.. si oficial este rabla la 12 ani, cat este garantia tablei la perforare prin coroziune.  
Si la telefonul mobil, poate avea o durata de utilizare de 5 ani, dar dupa 3 deja iti vine sa renunti la el din terte motive, si nici bateria nu mai are capacitatea suficienta.


O baterie de telefon o ia razna daca se incinge la 45 de grade.

Imagineaza o masina lasata pe asfalt incins la 70, in plina canicula, cu 40 de grade la umbra..  Roaga-te sa nu ia foc.

#81
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,175
  • Înscris: 17.06.2010
Crezi ca nu s-au gandit la asta? tocmai pe aici sunt asemenea temperaturi..inca nu m-a sunat sa imi zica , ca mi-a luat foc masina :)

#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
Stim, si samsung a scapat in piata un model de bafta cu vreo 5 ani in urma.

#83
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 tfmercedez, on 06 august 2022 - 14:35, said:

O baterie de telefon o ia razna daca se incinge la 45 de grade.
Fake news.

 tfmercedez, on 06 august 2022 - 14:35, said:

Imagineaza o masina lasata pe asfalt incins la 70, in plina canicula, cu 40 de grade la umbra..  Roaga-te sa nu ia foc.
O, da, in fiecare zi sunt zeci de incendii de la masinile electrice in OM unde alea sunt temperaturi normale.
FYI, masina mea isi incinge singura bateriile la 50 de grade celsius pentru incarcare rapida - ala e punctul unde performanta e maxima (rezistenta inetrna minima).
Toate masinile au sisteme de siguranta si reglare termica pentru asa ceva ... pana si Springul.

Nu stiu daca scrii ceea ce scrii din necunoastere a detaliilor tehnice sau din reavointa - banuiesc ca e cate un pic din fiecare.

#84
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

 ro_explorer, on 06 august 2022 - 15:50, said:


Fake news.

Telefonul meu avea sot cam 4,5 h cu o bateire incarcata. Recent cand am folosit pe canicula telefonul,  a scazut brusc sub 3h, si nu-si mai revine.

#85
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Telefonul tau nu inseamna "telefoanele". Depinde de vechime, mod de utilizare, degradare - multi factori.
Telefoanele mele nu au avut niciodata aceasta problema. De exemplu, acum tocmai configurez un Sony pe care il am de 5 ani si merge aproape ca nou - bateria are inca 85% SOH. A fost folosit in toate conditiile imaginabile dpdv termic si intemperii (fiind telefonul meu de bicicleala, care sta montat pe ghidon).

#86
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,175
  • Înscris: 17.06.2010
Nu are nicio legatura una cu alta, ca sa te poti bucura de incarcarea rapida bateria trebuie sa fie calda, cum a zis mai sus si  @ro, plus ca masina are sistem de ventilatia daca devine prea calda , mai ales cand este pusa la incarcat.

#87
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

 KiloW, on 04 august 2022 - 12:31, said:

Mașinile the F1 de exemplu n-au cine știe cx.

Nah, man. Toate masinile de curse au coeficienti aero extrem de naspa pentru ca au nevoie de apasare in defavoarea eficientei la inaintare. In afara de profilele venturi/ground effect cum e structurat setul curent de reguli F1, toate aripile si nervurile generatoare de vortexuri vin cu enorm de multa frecare. Dar asta e cel mai rapid fel de a parcurge un tur de circuit, nu are nimic de a face cu scopul in care exploatezi o masina de sosea.

#88
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

 RaySefo, on 27 iulie 2022 - 20:17, said:


Dar din pacate nu pot intra in posesia ei decat in Septembrie, mi-au zis ca nu au alta masina de demonstratie si pana nu vine cea comandata in septembrie nu pot sa mi-o dea.., dar asta e ..am de asteptat doar o luna jumate :), mi-au zis ca daca vreau sa comand una noua..termenul este 6 -12 luni..lol, le-am zis sa plimbe ursul.
marti trebuie sa ma duc sa semnez contractul de leasing, agentul este in concediu saptamana asta.
Am cateva poze cu masina le pun mai jos.


Mi se pareau mie ciudate pozele..
Am recitit textul din care  concluzia ar fi ca masina nu este noua?  
Nici pretul nu mi-a sarit in ochi.  
Cine cumpara o masina pentru cateva luni? Sau care este povestea masinii? Este masina de show room/test drive? Cu cat scade pretul comparativ cu pretul de nou?

#89
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,175
  • Înscris: 17.06.2010
Este masina de demonstratie, acum are 16.000 km. Cine a zis ca am cumparat-o pt cateva luni?  O iau in septembrie pt ca nu vor sa mi-o dea pana atunci ca nu au alta .

25.806 chf este reducerea

#90
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
N-am zis ca ai cumparat-o tu pentru cateva luni. Cel care ti-o vinde a luat-o pentru cateva luni. Eu credeam ca o cumperi de la un proprietar privat, nu stiam ca eate masina reprezentantei BMW.

Am inteles eu gresit, neavand detalii. Ca si cum cumperi un apartament, dar astepti o luna pana se elibereaza de catre chiriasii care au contract.
Deci tu ai platit deja un avans la o masina, cu care se mai plimba lumea in fiecare zi?

Mai pune 1000 de km pana intrii in posesie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate