Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Comedia religiei

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
769 replies to this topic

#451
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Parcă ar fi o limbă scandinavă...cred că colegul Karhu, totuși, ar înțelege-o...Posted Image

#452
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 horny_hornet, on 01 august 2022 - 07:16, said:

Presupunând că nu aș avea o explicație mai bună, ar însemna că trebuie să acceptăm orice explicație? Posted Image
Totuși, e destul de clar cum au evoluat limbile. Spre exemplu, dacă citești Beowulf, apoi Canterbury Tales, apoi Shakespeare, apoi engleză modernă, vei vedea cum a evoluat limba. Vreau să zic că engleza a fost inventată de oameni, nu de vreun zeu invizibil.

Uite un fragment din Beowulf:
Hwæt. We Gardena in geardagum,
þeodcyninga, þrym gefrunon,
hu ða æþelingas ellen fremedon.


Englezii nu înțeleg nimic din asta, deși e limba lor veche.
Li se spune limba germanica , limba a evoluat, si omul nu are nici o contributie ci Dumnezeu. Voi nu credeti ca DUMNEZEU INCA LUCREAZA.

#453
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 15.10.2020

 dark, on 01 august 2022 - 07:19, said:

Parcă ar fi o limbă scandinavă...cred că colegul Karhu, totuși, ar înțelege-o...Posted Image
Nu cred că ar înțelege-o, dar seamănă cu islandeza. Colegul Karhu știe finlandeză, care e limbă fino-ugrică, nu scandinavă. Totuși, am înțeles că vikingii și populația din Anglia (saxonii?) puteau să comunice, că limbile lor erau similare, deși se cam omorau între ei. Eu înțeleg ceva suedeză/daneză/norvegiană (sunt foarte similare), dar nu înțeleg Beowulf deloc.

#454
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

 horny_hornet, on 01 august 2022 - 07:30, said:

Colegul Karhu știe finlandeză

A, da? :huh: Eu trăiam cu impresia că stă în Danemarca!
Am căutat mai demult ”Karhu beer” pe google și nu știu cum mi-a rămas în minte ceva legat de Danemarca.


1 Samuel 18
Ce zestre aduce David socrului său:

23:Si David a raspuns: "Credeti ca este usor sa fii ginerele imparatului? Eu sunt un om sarac si de putina insemnatate."
24. Slujitorii lui Saul i-au spus ce raspunsese David.
25. Saul a zis: "Asa sa vorbiti lui David: "Imparatul nu cere nicio zestre; ci doreste o suta de preputuri de ale filistenilor, ca sa-si razbune pe vrajmasii lui."

#455
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 15.10.2020
Vorbind de prepuțuri, zeul invizibil a vrut să îl omoare pe Moise, dar s-a răzgândit datorită unui prepuț. :lol:

Însă, la un popas de noapte, pe cale, l-a întâmpinat îngerul Domnului şi a încercat să-l omoare.
Dar Sefora, luând un cuţit de piatră, a tăiat împrejur pe fiul său şi atingând picioarele lui Moise a zis; "Tu-mi eşti un soţ crud!"
Şi S-a dus Domnul de la el; iar ea, din pricina acestei tăieri împrejur, i-a zis lui Moise: "Soţ crud!"

Exodul 4:24

#456
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Se pare că acel episod este o reminescență păgână a Seforei, o madianită.


[ https://i.ibb.co/5cw30pK/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#457
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 horny_hornet, on 01 august 2022 - 09:23, said:

Vorbind de prepuțuri, zeul invizibil a vrut să îl omoare pe Moise, dar s-a răzgândit datorită unui prepuț. Posted Image

Însă, la un popas de noapte, pe cale, l-a întâmpinat îngerul Domnului şi a încercat să-l omoare.
Dar Sefora, luând un cuţit de piatră, a tăiat împrejur pe fiul său şi atingând picioarele lui Moise a zis; "Tu-mi eşti un soţ crud!"
Şi S-a dus Domnul de la el; iar ea, din pricina acestei tăieri împrejur, i-a zis lui Moise: "Soţ crud!"

Exodul 4:24
In VT  circumcizia era legamantul divin , adica Dumnezeu garanta protectie. Cel care facea circumcizia demonstra ca nu se va razvrati contra  divinitatii

#458
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 15.10.2020

 dark, on 01 august 2022 - 09:43, said:

Se pare că acel episod este o reminescență păgână a Seforei, o madianită.
Am înțeles, deci ritualul circumciziei, împreună cu formula magică rostită, au alungat duhul inoportun, adică pe Iahve. Nu știam că e atât de ușor să-i dai un șut în fund zeului invizibil. :lol:

#459
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Biblia ortodoxă sinodală, 2001, spune asta, nu eu.
Cine a fost Iahve? Un zeu al triburilor din zona de sud a Palestinei, care a reușit să se impună și în nord, unde era zeul ”Eli”.
Mai multe ne poate spune d-șoara doctor Stavra...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dMQciYeDHU0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#460
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

 horny_hornet, on 01 august 2022 - 14:26, said:

Am înțeles, deci ritualul circumciziei, împreună cu formula magică rostită, au alungat duhul inoportun, adică pe Iahve. Nu știam că e atât de ușor să-i dai un șut în fund zeului invizibil. Posted Image

Și iată cum Biblia însăși, ne spune că Iehova este un spirit rău. Ferească-ne Dumnezeu de el!

[ https://media0.giphy.com/media/n7DgfXU6kFCfe/giphy.gif?cid=ecf05e47p2fc7vok3ab6jktauw479gqwsw2lc9quoiz0985e&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#461
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 horny_hornet, on 01 august 2022 - 14:26, said:

Am înțeles, deci ritualul circumciziei, împreună cu formula magică rostită, au alungat duhul inoportun, adică pe Iahve. Nu știam că e atât de ușor să-i dai un șut în fund zeului invizibil. Posted Image
Oricine recurge la actul circumcizie cade sub incidenta promisiunii lui Dumnezeu. Asa era credinta in acele timpuri. Prin acel gest se lega la promisiunea divina si la randul sau omul va respecta indrumarile divine.

 dark, on 01 august 2022 - 19:36, said:

Și iată cum Biblia însăși, ne spune că Iehova este un spirit rău. Ferească-ne Dumnezeu de el!
Asa credea omul "credincios", Tatal ceresc nu a facut asa ceva ci omul .

#462
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Isus se compară cu un edificiu:


Mat 12:6. Dar Eu va spun ca aici este Unul mai mare decat Templul.

#463
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 Paco_ste1, on 01 august 2022 - 07:20, said:

Voi nu credeti ca DUMNEZEU INCA LUCREAZA.
nu nu credem.

Cum și când lucrează? Că după ce se vede pare că dumnezeu ăsta e bugetar angajat la stat.

#464
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 07 august 2022 - 17:02, said:

Isus se compară cu un edificiu:


Mat 12:6. Dar Eu va spun ca aici este Unul mai mare decat Templul.
Se refera la influenta.
Stiu ca e dificil pentru unii intelegerea spirituala,

 DaculScoril0, on 07 august 2022 - 17:22, said:

nu nu credem.

Cum și când lucrează? Că după ce se vede pare că dumnezeu ăsta e bugetar angajat la stat.
Cei din birouri lucreaza cu documente, decizii, hotarari .
Dumnezeu e spirit/duh, si astazi lucrarile lui sunt spirituale/dihovnicesti, iar pentru cei care se roaga sa primeasca raspunsuri la multe le framantari ale inimii, ofera solutii .
Inteleg ca omul obisnuit are nevoie de dovezi materiale/tangibile pentru a crede si intelege, de aceea si este convins ca natura e cea care ii ofera  tot ce are nevoie.

#465
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 10 august 2022 - 08:22, said:

Se refera la influenta.

Înțeleg, dar comparația este prostească! Metafora are și ea, regulile ei, nu poți zice orice...pare grotesc.Posted Image

#466
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Chiar Isus se mira, uneori, de cât de proști sunt apostolii Săi:

Marcu 4:13. El le-a mai zis: "Nu intelegeti pilda aceasta? Cum veti intelege atunci toate celelalte pilde?

[ https://media2.giphy.com/media/P40Gkig2OTlLy/giphy.gif?cid=ecf05e479v87yntvs3dh41dttgvn9p7l8y3k0b5a1jp45945&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#467
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Marcu 1:16. Pe cand trecea Isus pe langa Marea Galileii, a vazut pe Simon si pe Andrei, fratele lui Simon, aruncand o mreaja in mare, caci erau pescari.
17. Isus le-a zis: "Veniti dupa Mine, si va voi face pescari de oameni."
18. Indata, ei si-au lasat mrejele si au mers dupa El.


Cât de proști puteau să fie apostolii? :huh:
Cine a scris prostiile astea, frate? :huh:
Adică apostolii pescuiau, era modalitatea prin care își asigurau veniturile necesare traiului de zi cu zi. Vine unul și zice: bah, nu ați vrea, în loc de a pescui pești, să fiți pescari de oameni? Ce ziceți? Hai, veniți cu mine! Și apostolii imediat și-au lăsat uneltele de pescuit și au mers după Isus. As simple as that!

[ https://media4.giphy.com/media/nJPkKr231dvKo/giphy.gif?cid=ecf05e471xttxjdcktblfvpu01et478zix7f7jyd1b66y0q9&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#468
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 11 august 2022 - 13:17, said:

Cât de proști puteau să fie apostolii? Posted Image
isus le vorbea in alt registru decat ei erau obisnuiti.
Evident ca ucenicii nu luau in seama tot ce le spunea isus. Unii doar se uitau in gura lui doar asa de plictiseala, nu sa si bage la cap ce le spunea.
De exemplu daca lui Petru ii vorbeai de pescuit si ii spuneai niste "secrete", iti spun eu ca era atent sa nu scape un cuvintel.

Si in cazul tau daca e sa auzi pe cineva care spune "cine ma mananca are viata "  sigur iti intra pe o ureche si iese pe cealalta.
Deci isus le vorbea foarte des intr-un limbaj "elevat". Atenti erau fariseii care la fiecare vorba doreau sa-l prinda cu ceva si apoi sa-l parasca la stapanire si apoi sa-l acuze. Retine ca a fost acuzat de chestii aberante, ca a zis  "daramati templul acesta si in trei zile il voi reconstrui".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate