Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Cine alaturi de mine mai poate spune ca a privit viata din prisma omului sarac?

  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,258
  • Înscris: 05.06.2002

 Kokoshmare, on 20 iunie 2022 - 22:50, said:

-la toți ne vine cel puțin odată în viata atat profesional cât și personal o mare ocazie. Pur și simplu ceva cade în poala
eu inca mai astept... nu ca as duce-o prea prost, dar n-am reusit sa obtin nica fara efort.

#56
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021

 djl, on 20 iunie 2022 - 22:48, said:

KiloW, dar cāŗtigānd salariul mediu pe vremuri, nu o duceai totuŗi un picuž mai bine decāt alžii, adicć īži permiteai mai multe articole vestimentare, ceva "delicii"?


Nu, pentru ca nu eram interesat. Cu hainele preferam s-o ard minimalist, banii (aia putini) se duceau pe dial-up, cćrți și vacante, alea erau "deliciile".

Partea frustranta era ca nu vedeai ieșirea. O garsoniera sa zicem era 9000 dolari, mai puțin decāt un Cielo. Īnsć din 200 dolari era imposibil sć te gāndești la ea, iar cu creditée era vestul sćlbatic, bćncile aveau alte treburi (epoca Bancorex Felix caritas fni etc) și nu prea era sćnćtos sć ai de-a face cu aia. O Dacia Berlina 2700 dolari. 12-15 salarii or so. Supernova, sau Tico sćreau de 4000.

Edited by KiloW, 20 June 2022 - 23:32.


#57
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Dar walk-man aveai? Sau doar pe computer băgai muzică.
200 de Pari era ceva în România lui 1998-1999. Majoritatea nu cred că lua peste 100-150.
Din păcate creditele au scumpit locuinţele.   Posted Image

Edited by djl, 20 June 2022 - 23:34.


#58
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Walkman am cumpćrat din Grecia in 2000. Un gunoi, s-a stricat imediat.
Primul PC mi l-au luat pćrinții īn anul 1 sau 2 de facultate. Pe ala l-am tot upgradat din invartelile mele, prin natura meseriei ii știam pe toți samsarii de componente din oraș.

La 200 dolari ajunsesem cu tot cu bonuri de masa :D

Edited by KiloW, 20 June 2022 - 23:39.


#59
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005

 SfaturiFaraTroleala, on 20 iunie 2022 - 17:18, said:

Se stie bine ca aici majoritatea castiga mult peste medie si nu are habar cum este sa privesti viata de zi cu zi din prisma omului sarac.
Eu unul o fac mereu. Castig putin. Lucrez de 4 ani si castig putin. 2000 de lei pe luna.
Va spun ca din prisma omului sarac viata e cumplita
Banii nu ajung de mancare, nu ajung de chirie, de intretinere. Asa traiesc multi romani, ca si mine, in saracie.
Mai e cineva asa?

2000 lei nu e saracie. Ti-o spun pentru ca 2000 lei e suma pe care o aloc traiului lunar. Suma asta iti ajunge fara probleme o luna de zile, daca nu te arunci la "scofeturi".

Saracie ar fi daca ai avea rata cu dobanda 70% (da, asa era prin anii 90) la mobila care valoreaza ~ 1000 lei, ai manca 4 zile pe saptamana supa la plic si restul de 3 cartofi si fasole, daca ai folosi apa din cada (in care te-ai spalat) pentru WC, daca ai coase si petici hainele, daca ai bea doar apa de robinet (suc sau apa minerala doar la ocazii speciale) - si cu toate astea banii ti s-ar termina cu 10 zile inainte de salariu.
Tu nu stii ce-i aia saracie. Multi dintre noi au trait-o, acut, in anii aia de dupa revolutie.

Solutiile sunt diverse dar toate implica munca, nu lamentare:
- devii foarte bun in meseria ta, dai ceata celorlalti si avansezi in pozitie/bani
- te reprofilezi pe ceva mai banos si tragi tare sa devii foarte bun
- lucrezi extra job - ori faci acelasi lucru pentru altii, ori faci altceva in timpul liber(ocazie sa exersezi altceva si sa castigi experienta)
- gasesti o idee buna, deschizi o afacere - destul de greu, totusi, sa fii atat de original
- gasesti o femeie cu bani. Cred ca e mai mult de munca aici, decat in toate de mai sus....
- castigi la loto. destul de improbabil
- primesti mostenire - de obicei mostenirile se topesc rapid, ca asta e firea omului - dar cine stie, poate gasesti o cale sa faci bani din asta....

E dificil sa intelegi, pentru ca esti din generatia care a primit totul pe tava, de asta nu intelegi saracia.
Astia mai trecuti prin viata, am avut momente grele (de beam apa doar ca sa nu mai chioraie stomacul de foame) si am cautat in permanenta solutii sa mai scoatem ceva banuti "pe langa". Ne-am invatat asa, am crescut asa si asta ne-a ajutat sa razbim in momentele grele:
- in liceu faceam poze la toate ocaziile(baluri...etc). Le developam acasa si le vindeam colegilor
- tot in perioada aia reparam electronice, cumparam pe nimic deck-uri, statii de amplificare, orgi de lumini defecte le reparam si le vindeam functionale
- In vacantele de vara munceam zilier in constructii 15 ore/zi
- dupa orele de munca (deja aveam 19+ ani) confectionam decodoare HBO; instalam centrale de apartament, faceam diverse mici reparatii de instalatii electrice/sanitare
- apoi am luat jobul 2. Jobul 1 se termina la 15, mergeam la jobul 2 pana la 21.
- pe la 26+ ani, faceam si reparam calculatoare, retele...etc
- mai tarziu fotografie profi si web design(cu studiu aprig pe net)
- renuntat la tot si inceput de la 0. Mecanica agricola. De jos pana sus si ca nivel si ca bani.
- renuntat la agricol(din cauze de conditii/sanatate) si luat de la 0 cu utilaje logistice

Si tu stai de 4 ani intr-un job care te plateste 2000 lei, esti tot junior(de 4 ani) -  si te plangi?

#60
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ma uit in urma,am avut noroc la bani toata viata.Nu tunuri,ci bani munciti.Buna dimineata!

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,954
  • Înscris: 20.10.2015

 florinel, on 21 iunie 2022 - 05:34, said:

2000 lei nu e saracie. Ti-o spun pentru ca 2000 lei e suma pe care o aloc traiului lunar.

Peste 400 pe cosul SAPTAMANAL
Peste 500 intretinere bloc

Oopsie, am depasit 2,000.
Mai raman
benzina
reparatii
haine
electricitate
cablu
asta sa nu mai pun vreun tratament, medicament, ceva

#62
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002
Masina e marafet in Romania. Poti sa scazi benzina.

Edited by Ninja, 21 June 2022 - 09:33.


#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 SfaturiFaraTroleala, on 20 iunie 2022 - 17:18, said:

Castig putin. Lucrez de 4 ani si castig putin. 2000 de lei pe luna.
Pai daca esti tanar se poarta mutatul de la in job la altul.
Cine te pune sa stai pe 2000 de lei pe luna?

Cauta-ti alt job si poate cand vei vrea sa pleci te vei trezi si cu majorare de salariu. Evident vei decide ce si cum. Dar eu as schimba job-ul pana as gasi ceva ce-mi convine.

Nu stiu de ce dar mi-se pare ca nici legal nu mai e posibil sa stai 4 ani pe acelasi salariu minim de la angajare.

#64
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,755
  • Înscris: 09.05.2008

 SfaturiFaraTroleala, on 20 iunie 2022 - 17:34, said:

Sunt tester manual junior de 4 ani
Adica apesi pe T si vezi daca apare T?
Si vrei mai mult de 2000?
Du-te, bre!

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,954
  • Înscris: 20.10.2015

 Ninja, on 21 iunie 2022 - 09:33, said:

Masina e marafet in Romania. Poti sa scazi benzina.

si adaugi 200 transportul

#66
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002

 Tsunnnami, on 21 iunie 2022 - 10:44, said:


si adaugi 200 transportul

Atit costa un abonament la transportul in comun?

#67
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
În unele oraşe e posibil. În Bucureşti e 100 Lei, dar dacă ai nevoie de mai multe sistem de transport în comun, s-ar putea să fie mai scump.
@ KiloW : nu ziceam să ai ditamai garderoba, dar să ai haine mai arătoase şi nu minim 2 perechi de adidaşi spre exemplu + 1 de pantofi.
În 2000 walk-manurile erau în general deja ştifturi. Sau poate ai nimerit tu unul mai prost. Eu nici acum nu am casetofon funcţional, că la mine nu ştiu de ce se tot strică. Şi am pasiune cu casetele şi
frustări că nu am avut aparatură în anii '90, atunci când trebuia. Unul dintre motivele pentru care îmi doresc aparatură veche, pe lângă fascinaţia faţă de trecut.
Când am avut P.C. (primit cadou), am putut asculta muzică de pe C.D. Asta când a mers unitatea, că 2 ani am stat fără unitate optică.

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,954
  • Înscris: 20.10.2015

 Ninja, on 21 iunie 2022 - 10:45, said:

Atit costa un abonament la transportul in comun?

80 autobuze, 80 metrou

E mult 2,000/luna nu?

#69
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,019
  • Înscris: 18.12.2007

 eiffel, on 21 iunie 2022 - 09:45, said:

Nu stiu de ce dar mi-se pare ca nici legal nu mai e posibil sa stai 4 ani pe acelasi salariu minim de la angajare.

Cata vreme nu e sub salariul minim legal, nu e nicio problema.

#70
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002

 Tsunnnami, on 21 iunie 2022 - 11:04, said:

80 autobuze, 80 metrou
Nu cred ca merge cineva cu toate liniile.
Anyway ,my bad, uitasem ca in ro abonamentul de transport in comun nu e platit de angajator...

#71
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,258
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca trebuie sa vezi si tu ce poti sa faci sa avansezi in cariera, sa te specializezi. trebuie sa-ti dai seama ce abilitati ai, ce ai putea invata sa faci ca sa-ti gasesti un loc mai bun pe piata muncii. iar cu asta tu trebuie sa-ti bati capul, nu-i nimeni dator sa traga de tine si sa-ti spuna ce sa faci ca sa avansezi.

#72
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 AlexEn, on 21 iunie 2022 - 11:47, said:

Cata vreme nu e sub salariul minim legal, nu e nicio problema.
Era un proiect de lege acu vreun an in care nu se mai permite salariul minim decat pe o perioada limitata la angajare - dupa 1-2 ani te considera calificat la locul de munca si firma e obligata sa-ti mareasca salariul.

Nu stiu daca a trecut sau inca nu, de-aia am zis de "posibil"

Practic se doreste fortarea firmelor sa acorde banii pe bune - multe tin angajatii pe salariu minim si le dau "bonusuri" la negru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate