Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cine alaturi de mine mai poate spune ca a privit viata din prisma omului sarac?

  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 iunie 2022 - 17:18, said:

Se stie bine ca aici majoritatea castiga mult peste medie si nu are habar cum este sa privesti viata de zi cu zi din prisma omului sarac.
Eu unul o fac mereu. Castig putin. Lucrez de 4 ani si castig putin. 2000 de lei pe luna.
Va spun ca din prisma omului sarac viata e cumplita
Banii nu ajung de mancare, nu ajung de chirie, de intretinere. Asa traiesc multi romani, ca si mine, in saracie.
Mai e cineva asa?

Doar plangandu-te nu se va schimba nimic

View Postgarett, on 20 iunie 2022 - 17:26, said:

Pot să pun în avatar orice politruc vrei, de la Ceașcă încoace, rezultatul e fix același

Problema nu e cu cine a votat ci CATI au votat?
Daca voteaza in procentul asta nu se va schimba nimic INDIFERENT cina va veni la conducere

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002

View Postilorac, on 20 iunie 2022 - 18:44, said:

2000 lei o singură persoană e perfect dacă....
2000 ron ii mai intinzi cumva daca esti singur, daca te casatoresti si apar copii, nevoie de spatiu mai mare si alte cheltuieli e cam problem. dar de multe ori un pas din asta in viata te face sa dai din urechi si sa cauti ceva din care sa castigi mai bine.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 iunie 2022 - 17:18, said:

Cine alaturi de mine mai poate spune ca a privit viata din prisma omului sarac?

Eu.
A fost o perioada in care nu avea nici bani de tramvai

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTsunnnami, on 20 iunie 2022 - 19:22, said:


Eu.
A fost o perioada in care nu avea nici bani de tramvai
anii 90?

#41
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

View Postradumiki, on 20 iunie 2022 - 17:20, said:

Cu cine ai votat la ultimele alegeri?
Nu prea conteaza cu cine a votat. Toti sunt la fel...

#42
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
On64, nu?

#43
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Așa zic și eu, ori a fulgerat de 2 ori în același loc.

#44
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Sărăcia e relativă. Sărăcia aia de duh, sau de caracter mai exact, aia e gravă!
x mii de lei e una când ai apartament și alta e când stai în chirie. Una e când ai copii și/sau rate și alta e când nu.
Unii nu se ajung nici cu mii de euro pe lună și când deschid ușa le pute a țigări și cafele ca la turci. Ăia sunt bogați?
Sau rupi grătarele și restaurantele și ești campion la restanțe, faza pe bloc.
Sau aia clasică, ai mașină scumpă și te aleargă conservele prin garsonieră.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hLrFyjGZ9NU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onisifor12, 20 June 2022 - 20:36.


#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 iunie 2022 - 17:18, said:

Lucrez de 4 ani si castig putin. 2000 de lei pe luna.
Va spun ca din prisma omului sarac viata e cumplita
Am avut vreo 2 ani salariu un pic peste minim, comparabil cu cat ar fi acum 2000 de lei pe luna raportat la minim si la puterea de cumparare. Nu a fost chiar deloc cumplita viata mea.

#46
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postutopium, on 20 iunie 2022 - 19:14, said:

normal ca e greu daca nu stii ce sa faci cu ele si cum sa le folosesti eficient (adica sa-ti iei mancare sanatoasa, hranitoare si din locuri unde e ieftina, gen Lidl/Profi/Penny, nu de la magazinul din colt).
De acord, doar că exclude Profi. Sunt niște excroci gen Mega Image. Au la fel prețuri mari.

View Postutopium, on 20 iunie 2022 - 19:14, said:

Are rost sa mai zic ca ambele asistate din stire care cheltuiau bonurile pe prostii erau dolofane?
Frumos. Am reușit cu greu să rămân doar la chicotit.

Edited by onisifor12, 20 June 2022 - 20:35.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 20 iunie 2022 - 19:24, said:

anii 90?

yup
prin 92

in 91 am fost profesor la liceu, apoi am facut ceva bisnita
din 92 toamna m-am apucat de taximetrie la patron, din 93 la RAR
Pana am plecat din tara in 97, daca ajungeam cu masina (un Fiat 850 din 1966 luat in 94 cu $300) la mare cu cortul, era mare branza

Edited by Tsunnnami, 20 June 2022 - 20:46.


#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
pai cam tot atunci am terminat si eu scoala. iti dai seama ca te inteleg bine. si eu am vrut sa cumpar un fiat polski, dar nu s-a materializat. :)

#49
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 iunie 2022 - 17:18, said:

Se stie bine ca aici majoritatea castiga mult peste medie si nu are habar cum este sa privesti viata de zi cu zi din prisma omului sarac.
marea majoritate de care vorbesti tu tot de jos a plecat, tu iti inchipui ca sunt multi pe aici care au inceput direct pt salarii de directori?

#50
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
In liceu am lucrat zilier în agricultura, ca să strâng bani sa merg la mare cu golanii. Și bagaboantele :D era ca in filmele americane, ne strângeam la 4 dimineața la periferia orașului și apărea unul cu o remorca și ne alegea. Pe aia care erau mai puțin beți sau mahmuri.

În studenție am lucrat într-un bidon unde vindeam/reparam/upgradam calculatoare, cu juma de norma. Și salariul cat o juma de bursa, aka mai puțin de jumate din salariul mediu pe economie. Pe lângă salariu mai făceam și câte un ciubuc gen mai instalam un Windows o imprimanta și mai ciupeam câte ceva.

După absolvire am lucrat cu media pe economie, însă care in Romania anilor '90 era o gluma proasta. Aka stăteam cu parintii, conduceam un cazan rusesc de 20 ani și trebuia sa strâng bani pentru doua vacante amărâte pe an în tara. Prima excursie în străinătate am făcut-o în 2000 în Grecia și a trebuit sa ma împrumut pentru ea. Și mi s-a părut SF.

După ce am plecat din Ro am avut aproape întotdeauna salariu peste media tarii în care am locuit, însă a trebuit sa ma mut de mai multe ori și între mutări am avut câteva perioade (din fericire scurte) în care eram 2 / 1 salariu, ceea ce uneori însemna că-s sub limita oficiala a sărăciei din tara respectiva. Însă sărăcia aia era relativa, ca tot o duceam mai bine decât de unde am plecat. Una la mana  eram pe picioarele mele și a doua la mana știam că-i doar temporara situația.

Ulterior când m-am "stabilit" am reușit într-un timp destul de scurt să-mi cresc semnificativ venitul și eu și soția și sa scap (sper definitiv) de săracie chiar dacă nu ma pot considera bogat.

Edited by KiloW, 20 June 2022 - 21:55.


#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View Postutopium, on 20 iunie 2022 - 19:14, said:

... erau...

Nu mai este cazul.
Dar țigări aveau, fumau?  🤭

#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
KiloW, dar câştigând salariul mediu pe vremuri, nu o duceai totuşi un picuţ mai bine decât alţii, adică îţi permiteai mai multe articole vestimentare, ceva "delicii"?

Edited by djl, 20 June 2022 - 22:49.


#53
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Am avut și eu niște momente foarte nasoale în foarte nasoii ani 90 dar nu va plictisesc cu ele. Dar acum după atâția ani pot sa va zic pe baza observațiilor personale
-la toți ne vine cel puțin odată în viata atat profesional cât și personal o mare ocazie. Pur și simplu ceva cade în poala
-foarte mulți oameni sunt prea leneși, comozi sau pur simplu prosti sa facă cel mai mic efort ca să fructifice ocaziile astea.

#54
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postdjl, on 20 iunie 2022 - 22:48, said:

KiloW, dar câştigând salariul mediu pe vremuri, nu o duceai totuşi un picuţ mai bine decât alţii, adică îţi permiteai mai multe articole vestimentare, ceva "delicii"?
Eu as posta mai putin si as casca mai bine ochii si urechile pe ultimile pagini ale thread-ului.
Sa citez din Cyco Miko: We all get knocked down/ But get your f*cking ass back up!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate