Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 

Masina de gaurit/insurubat - Makita vs Bosch

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Eu am Dewalt. foarte bune. din 2020 trag de ele. Makita are si chestii mai ne profesionale si e greu sa-ti dai seama doar dupa cod sau specificatii. Daca insa vezi un model cu 100euro si altu similar cu 200euro atunci e cam clar.

De la Makita am polizoare si iar mi se par bune.

#74
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
La pizoarele cu fir makita a fost un reper și încă au modele bune.... Nu ca nu ar avea și alții azi..


#75
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Da asa este ... parca toate firmele de renume arata tot mai rau.
Am vazut la pret bun un metabo 12v cu mandrina detasabila, acumulator in maner de 2ahx2 buc, gentuta si incarcator. Ceva experiente cu metabo?
Va multumesc.


#76
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
metabo a fost cumparat de hikoki. candva erau produse foarte bune, acum nu stiu. la astea cu Acc e bine sa te gandesti daca vrei si altceva. acumulatorii is scumpi.

#77
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
acumulatorii sunt de calitate la toti marii producatori.

Nu se strica precum cei cu Nichel.

Am o filetanta Bosch  din 2010. Uneori nefolosita 2-3 ani . acumulatorul inca merge perfect.

#78
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
De sculele de la hyundai ce parere aveti? Au preturi bune si daca sunt la fel de fiabile ca si masinile lor este chiar o afacere.

#79
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

View Postgogutu77, on 05 mai 2023 - 12:12, said:

metabo a fost cumparat de hikoki. candva erau produse foarte bune, acum nu stiu. la astea cu Acc e bine sa te gandesti daca vrei si altceva. acumulatorii is scumpi.

marele avantaj la sculele pe acumulatori Makita e diversitatea de scule, cel putin in gama pe 18V au sute de scule, ptr atelier, gradina, curatenie, etc....
Dupa ce ai accu si incarcator la ei, apoi sculele fara acumulator sunt relativ ieftine.
Urmaresti sa prinzi oferte cand e scula cu acumulator si/sau incarcator inclus, iei la pret bun, si apoi iei numai scule.... am drujba, foreza, flex, bormasini vreo 3, compresoare de roti, suflanta, flex, pendular, circular, radio, etc.... o groaza gasesti, mi se pare mult mai mare diversitatea de scule pe acumulator la Makita, nu zic ca restul producatorilor nu au scule bune, dar gandind pe termen lung am preferat sistemul asta.

Edited by l_stoian79, 30 May 2023 - 11:50.


#80
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Eu am Makita si Dewalt. Foarte bune. Am lucrat si cu Bosch. Foarte bune. Pentru acasa tin 10+ani chiar si utilizare mai intensa.

#81
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Stiu ca nu este potrivit sa prezint acesta treaba , dar n-am vrut sa mai deschid alt topic.
Se prezinta 3 baterii cu diferite amperaje de 1,5 A  ,  2,5 A ,  si  5 A .Attached File  20230912_184103.jpg   396.08K   7 downloads
Ca testare am folosit 3 holsuruburi Attached File  20230912_184949.jpg   198.11K   5 downloads cu 8 mm grosime , avind cap de torx deAttached File  20230912_185023.jpg   330.73K   6 downloads . Ca sa fie treaba concludenta , am folosit bormasina pe treapta 2 de viteza pentru ca treapta 1 le baga cu bateria de 2,5 si 5 A . Butucul este din stejar verde neuscat . Asa arata holsuruburile bagate dupa test de baterii Attached File  20230912_184244.jpg   255.36K   14 downloads

Bateria care are x-ul cu rosu este modificata de mine prin inlocuirea elementilor cu altii de 2,5 A .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate