Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina de gaurit/insurubat - Makita vs Bosch

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018
Makita
https://www.makita.r...t/hp347dwe.html

Bosch
https://www.bosch-pt...0-li-06019F81F0

Nu lucrez in domeniu, o iau pentru lucrul pe acasa insa am tot citit si vizualizat clipuri pe youtube cu unelte ieftine si ma tem sa nu arunc banii pe geam.

Au caracteristici putin diferite insa pretul este foarte apropiat pe emag si cam acela este bugetul maxim.
Ambele sunt fabricate in China, niciun dubiu aici. As fi preferat sa nu fie dar nu prea am de ales.

Aveti ceva sugestii sau atentionari? Posted Image

[Edit]: Imi dau acum seama ca nu am postat in zona corecta (Bricolaj, probabil).

Edited by iulian_dn, 16 June 2022 - 15:31.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pentru lucrul acasă poți lua cu încredere una Parkside, de la Lidl.
E la jumate preț și e perfectă pentru acasă.

Altfel, iei Hilti și uiți de alea 2.

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
AI pus gresit intrebarea. Compari mere cu pere, 14 vs 18 V. Normal ca 18 V.
Dar, ti-as propune asta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view
O am de un an si-s foarte multumit
E foarte buna si asta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Despre Parkside... nu stiu, in lidl, de regula, sunt scule de unica folosinta...

#4
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Eu am jucaria asta din 2015: Bosch PSR 1440 LI-2 Cordless Lithium-Ion Drill Driver with 1 x 14.4 V Battery, 1.5 Ah
Isi face treaba excelent pt lucrul prin casa, am construit chiar o magazie de lemn invelita in tabla cu ea si nu am simtit ca as avea nevoie de ceva mai puternic.

Bosh albastru (dar nu stiu modelul exact) a fost folosit ani de zile in mediul profesional de niste amici la montat de mobila, dupa care au trecut pe DeWalt.
Cu Makita nu am experienta directa, dar nici nu am auzit lucruri rele despre ele.

Cred ca modelele pe care le-ai ales sunt un pic prea mult pt ce ai nevoie prin casa, sunt din gama profesionala si cu preturi pe masura.

#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Există o diferență.
Bosch este fără percuție, pe 18V,   Makita are și percuție,  dar este pe 14,4V.
În principiu,  pe 18V este mai bine.  Din toate punctele de vedere.

Dețin astfel de scule și am putut compara.  
Pentru acasă am ales un Bosch pe 18V  cu percuție.   Acumulatorul de 2A este arhisuficient pentru lucrările normale,  pe mine mă ține lejer cam o lună și ceva între două încărcări.

Percuția este foarte importantă,  pentru că sunt multe lucrări unde chiar ai nevoie de așa ceva.   Să bagi un diblu într-un zid,  trebuie percuție.  Să pozezi o țeavă,  de exemplu,  prinsă cu cleme,  trebuie percuție.   Nu scapi.  Iar să ai și așa și așa nu este eficient.   All in one e alegerea corectă.

Recomandarea mea:

BOSCH GSB 180-LI

https://www.dedeman....f8309/p/1063341

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1063341_4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Pentru lucrul acasă recomand Parkside de la Lidl sau alte variante mai ieftine. Nu ai nevoie de scule profesionale pentru așa ceva.
Dintre cele 2, clar cel cu V mai mare.
Neapărat cu percuție.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Și o alternativă Makita:

MAKITA DF488DWAE
Masina de gaurit si insurubat cu 2 acumulatori Li-Ion, 18V TIP G, 2Ah, 42Nm

https://www.shopexpe...-TIP-G-2Ah-42Nm

[ https://www.shopexpert.ro/media/produse/800/DF488DWAE-pp.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Are în plus un acumulator și este cam în același preț cu Bosch.

Calitatea este cam aceeași.   Părere subiectivă -  parcă Bosch a ținut mai mult.   Dar nu am stat să contorizez. O asemenea mașină merge la noi într-un regim de lucru intens,  adică sute de utilizări pe zi.   După circa 4 ani încep să se defecteze.   La Bosch se duc motoarele și costul unuia nou este mare,  cam 60% din prețul unei mașini noi,  fără acumulatori și încărcători.   Așa că noi nu le mai schimbăm piesele,  preferăm să cumpărăm noi.

 lool21135, on 16 iunie 2022 - 16:35, said:

Nu ai nevoie de scule profesionale pentru așa ceva.

Îmi permit să fiu în dezacord pe tema asta și argumentez astfel.

Lucrul acasă este de cele mai multe ori pur ocazional.
Dar,  uneori,  este nevoie de făcut câte o operațiune mai grea.   De exemplu,  de trecut cu carota printr-un zid.   De făcut o gaură pentru o priză sau întrerupător aplicat și atunci,  pentru a fi decent ca realizare trebuie băgată o freză de diametru mai mare (56-73mm - depinde).   Sau de dat o gaură într-un perete cu un burghiu mai mare și mai lung. Sau de asamblat ceva care implică sute de holtzsuruburi. Etc.

În astfel de situații  o mașină profesională face diferența dintre a termina lucrarea și a te enerva.

Acumulatorii mașinilor ieftine,  din Lidl sau altele,  sunt de calitate redusă.   Nici nu țin curent și nici nu au o viață prea lungă.
Se uzează și stând în raft,  nu doar din încărcare/descărcare. Te poți trezi că mașina cumpărată acum doi ani și aproape neutilizată a devenit de nefolosit pentru că i-au murit acumulatorii.
Nașpa! Nu găsești de rezervă și nici compatibili,  așa că o arunci și iei alta.   Dar cel mai neplăcut este atunci când ai nevoie urgentă să lucrezi ceva și te trezești că bormașina Lidl nu merge și nici nu se încarcă. Îți strică fengshuiul momentului.  

Diferența dintre o profesională și una low cost nu este atât de mare încât să justifice economia.
Iar accesoriile sunt compatibile pe termen lung.   Noi, de exemplu,  folosim încărcătoarele pentru acumulatori de la mașinile cumpărate acum 12-15 ani.
Luăm mașini noi,  fără acumulator și fără încărcător,  adică la jumătate de preț față de una nouă.

Dacă îți scapă de pe streașina casei și se face praf,  măcar nu pierzi totul,  cumperi alta nouă, fără carcasă și fără încărcător.  

În concluzie,  chiar dacă pare o achiziție scumpă inițial,  o profesională își justifică existența în casa oricărui om.  
Să fie acolo, să te poți baza pe scula ta,  să nu ceri la vecinul.

Edited by Tomaso, 16 June 2022 - 17:03.


#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Eu mi-am luat asta din altex: SKIL 3020 AA
Mi-a folosit la ce-am avut de facut prin apartament.
Bosch-ul postat de @Tomaso mai sus pare mai interesant totusi.

Edited by Znevna, 16 June 2022 - 17:30.


#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am avut parkside de 18 pt acasa. isi face treaba dar nu uita sa incarci acumulatorii(dupa cca2 ani nu mai tineau mai mult de 10 min).     Maki. am folosit intensiv la montaj termopane.  Da,  isi fac treaba,sant si cu percutie.  Cel mai mare avantaj era  ca sant usoare,mai ales daca le tii mai tot timpul in mana!!  Parku. cred ca avea 2 kile,dificil de lucrat regim greu cu el.     Aceleasi caracteristici aveau amandoua.  De,, boshe ,,m-am ferit,cred ca din cauza ca mai toti cu care ma intersectam nu le aveau

#10
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Am un vecin meseriaș, cumpără numai Bosch heavy duty professional, o bormașină costă 1000 Ron,iar eu am dat pe una China 150.

#11
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Makita 18V cu acumulator 3 AH, si incarcator rapid (20 min), 550 lei am dat anul trecut, rupe toate non name din LIDL sau alte magazine.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
HP347 nu e o Makita normala, e dintr-o gama separata numita seria G cu acumulatori necompatibili cu seria normala LXT, cu patina diferita, si doar de capacitate ridicol de mica.
In plus sunt grele dar au cuplu foarte mic pt. tensiunea si greutatea lor.
Poti insuruba cu ele, cel putin in treapta 1 si chiar si in a doua, dar cuplul e de 2,5X mai mic decat e normal pt. greutatea lor.

Percutia simpla la bormasini e o prostie, e de miliarde de ori mai lenta decat la o rotopercutanta adevarata SDS, si face scula mai grea, mai front heavy, mai scumpa si mai putin fiabila. Exista burghie cu varf de carbura ascutita cu care poti da gauri fara percutie in zidarie de caramida si BCA, de ex. cu 5mm si maresti spoi la 6-8-10 cat ai nevoie.
Poti avea de colectie si una cu percutie daca vrei, pe cablu sau/si cu acumulatori, dar nu recomand ca model de baza pt. insurubat.

Df488 si HP488 sunt tot din seria tzeapa G, pe 18V dar necompatibili cu gama normala LXT, tot de capacitate f mica. Sunt niste aratari nejustificat de lungi si grele. Nu recomand.

Nu recomand nici din seria LXT anumite modelele, de ex nu recomand DDF/DHP482 care e f. ieftina si are specificatii f. bune pe hartie, cuplu si turatie mare, dar are multe bube, nu e fiabula, se ovalizeaza si rulmentii si carcasa angrenajului unde sunt rulmentii, angrenajul scapa/aluneca si pe pozitia de gaurire fara limitator de cuplu setat, nici electronica nu e f fiabila, trage curent foarte mare si cere acumulatori mari cu doua randuri de celule cu care scula ajunge foarte grea in jur de 1,8 Kg si peste. Acumulatorii mici ii abuzeaza, ii descarca abrupt si distruge si nici nu poate dezvolta cu ei puterea de care e capabila.
Nu recomand nici DDF/DHP 459 care are control f prost sl turatiei si la DHP angrenaj de percutie care tacane si fara percutie...
Nu recomand nici 484 tot grea si la care aluneca angrenajul, piese f scumpe, nici DDF/DHP481, si nici DF 330, 331 si 333.
Nu prea recomand nici 483 si 485, nu sunt heavy duty. 483 are plastic foarte subtire, 485 are o mandrina mai proasta, etc.

Din modelele care se gasesc mai interesanta e DDF 487  - e atipic cu 7 la LXT care era la G inainte, dar acum au pus 8 la G si asta are 7 in coada.
E foarte compacta pt o scula de 18V, dar destul de puternica, 25 Nm cuplu soft ca si 485, si 40 Hard. Cuplul de insurubare si gaurire in treaota 1 e cel soft. Cuplul hard la toate brandurile e doar o prostie - e un impact la oprirea in soc in treapta a doua de la inertia de rotatie si energia cinetica in relatie cu patratul vitezei, deci doar rupe suruburile, le da peste cap, strica materialul, iti smuceste mana si evrntual te pocneste cu scula peste fata dacaxstai aproape de ea, si asta cand inainte de acest soc scula are in treapta a doua cuplu de 3-4X mai mic decat in treapta 1...deci ignora specificatia de cuplu hard.
Se gaseste cu 450 scula chiara sau pe la 1100-1200 in kit cu 2 acumulatori compacti de 2Ah cu care e usoara, cu fuel goge, valiza profesionala tip systainer vechi din pacate cu maner doar pe capac, si incarcator din pacare RC de 9A care e mult prea rapid pt 2Ah, insa  packurile de 2Ah - mai ales cele cu fuel goge BL1820B ( B au furl goge) nu prra se gasesc in RO cu toate ca au aparut de prin 2013, si au si preturi umflate mai mari decat unul de 5Ah la oferta...Asa ca are rost setul si iei separat si un incarcator SD de 2,6Ah. Cel de 9A e OK doar pt. 6Ah. Nu as pune nici 5Ah la 9A chiar daca are ventilator, si chiar daca makita sustine ca e totul OK.
Se gaseste si DHP487 dar e o idee mai grea si mai lunga si cu un luft urat la mandrina.
Cu 25 Nm cuplu soft poti ingropa in T1 10 x 300 si peste in brad fara pregaurire si lemnul crapa fara pregaurite. In plus ambreiajul cu autoblocare iti permite sa strangi si mai mult folosind scula ca pe o cheie manuala. Daca o ai setata pe limitatorul de cuplu cate probabil e pe la 8Nm ca la majoritatea bormasinilor puternice, si vrei sa strangi mai mult fara sa-ti smuceasca mana la oprire, pur si simplu rotesti scula cu mana cat ai nevoie. E valabil la toate care au mandrina cu manson dintr-o bucata - care au ambreiaj cu autoblocare.

Daca bugetul nu permite, cea mai ieftina e DDF 453, cea mai veche LXT inca in productie, dar lunga rau si fara lunina, si cam grea chiar si cu packuri de 2Ah ( si 1,5). Are 1642 grame cu 2Ah. Cu 5Ah are 1885 grane. Exista si DHP453 si mai lunga si mai grea. Cu 3/4/5/6 Ah este evident si mai grea.
E f puternica cu 27Nm cuplu soft ( 43 hard).
Poate ingropa cu cei 27 Nm 10x300 sau chiar 10x400 in brad fara pregaurire si e absurd fara pregaurire pt ca lemnul crapa.

DDF 456 nu se mai gaseste. Ar fi fost mai buna, 1,53 Kg cu 2Ah, 36 Nm soft 50 hard, fiabila pt. uz profesional, si motor de 300W care si cu pierderi de 20% in driver tot nu abuzeaza packul de 2Ah care e OK pana la 20-23A.
DDF480 brushless iar nu se mai gaseste insa nu o recomandam pt ca e foarte zgomotoasa, ventilatorul e f galagios, si in ciuda aceluiasi cuplu de 36Nm soft ( 53 hard) la aceeasi turatie de T1 de 450RPM ca la DDF456, are motor de 370W si cu pierderile din driver aproape la fel de mari abuzeaza packul de 2Ah, il descarca f rapid si abrupt si cu 5Ah are aproape 1,8Kg.

DDF 458 e varful de acum 3 generatii, se gaseste, e buna, dar desigur f grea la 2,7 Kg, dar tot 2,7 Kg au si DDF 481 si 486, iar DHPurile si mai mult.
458 abuzeaza si packul de 5Ah pt ca are motor de 600W si cu pierderile din driver ajunge sa traga la limita si chiar peste limita de 46A. Dezvolta 58 Nm cuplu soft ( hard e mukt msi mare, am explicat msi sus). Fiind f grele nu le recomand pt. uz curent.
DDF 481 are motor de 650W, 60Nm soft, nefiabila si la rlectronica si la angrenaj.
DDF486 dezvolta teoretic 65 Nm cuplu soft dar in practica se opreste in protectie mai repede deci nu e mare diferenta...
La 10,8V zis 12max e mai OK doar DF 332 brushless, de 21 Nm soft, nu pt ca e brushless ci pt ca sunt foarte proaste 330 ( gama anterioara cu acumulator in maner, su de capacitate mica) , cat si 331 cu acumulator cu patina si chiar si 333.

De la Bosch GSR 180Li e din gama light duty inferioara cu o constructie ieftina, dwranjant in special la mandrina, dar si la angrenaj si carcasa.
Se pot schimba usor carbunii - asta e un avantaj ( la multe alte modele Bosch au motoare capsulate care se schimba cu totul si unele au preturi umflate porcas anume sa nu le repari. N-am verificat acum, dar anul trecut si celelalte piese, angrenaj, electronica, motor, carbuni, aveau piese so-so accesibile, nu ieftine dar nici umflate super-porcos asa cum era la 14 2 Li, 18 2 Li, 18 2 Li Plus, etc.
Cuplul soft de 21 Nm e so-so OK, cam mic pt 18V dar te descurci cu el, insa constructia inferioara nu recomanda modelul.
Exista modele de 10,8V cu putere similara sau chiar mult mai puternice decat asta de 18V... Makita DDF 332 are tot 21 soft, Hilti SF 2 A-12 tot 21 dar intra in protectie usor. Metabo are si mai puternice de 10,8 zis 12max, DeWalt DCD701 si 703 ( plus 706 cu percutie) tot de 10,8V zis 12max dezvolta 25,7 Nm soft si 57 hard, Flex Europa ( nu USA) are chiar una care dezvolta 28 Nm soft cu 10,8V.

De la Bosch recomand GSR 12V-15 si 12V-15FC de 10,8V zis 12max care are 960 grame cu 2Ah, este heavy duty pt puterea ei, si dezvolta 15,6Nm cuplu soft in T1 si e destul de puternica si in T2 - in T2 ingroapa lejer 4x30 in PAL fara prezencuire, poate chiar si 4x50, chiar daca probabil in T2 dezvolta ~ 4,8Nm daca unpartim 15,6Nm la difetenta de turatie dintre trepte. Si e accesibila in set complet - cel putin modelul normal. Kitul complet de FC cu toate capetele e aproape dublu. Eu o am cu incarcator de 3A. Exista si de 1,5A mai lent, si de 2A simplu, si de 2A care incarca cu 2A pana la 80% si apoi mai lent, si de 4A care e abuz pt 2Ah. E prea mult si pt cei 2,5Ah. Cel de 4A e OK pt 3Ah compact si pt 4Ah si 6Ah cu soclu cu inca 3 celule.

De 18V acum e comuna GSR 18V-50 brushless - o varianta cu mandrina mai proasta decat GSR 18V-55 care se gaseste in Germania si alte tari mai din vest.
Cu 2Ah costa mai putin si e mai OK la greutate dar nu recomand pt ca-i abuzeaza, dezvolta 28 Nm cuplu soft cu turatie maricica si trage multi amperi. Se recomanda cu 4Ah pro core2 compact cu un rand de celule 21700 care pot debita si 40-44A pe rand, dar care au insa din pacate 535 g. GSR 18V-55 se gaseste in RO doar la Hornbach dar doar in kit cu 5Ah mari care au peste 600 grame deci nu recomand.

GSR 18V-28 nu prea se gaseste in RO, e varianta buna cu perii de 28 Nm. Se gaseste in niste kituri cu alte scule...Are mandrina buna care e si la 18V-55 si la 18V-60.

GSR 18 V-EC e modelul brushless anterior GSR 18V-60. Are si varianta FC2 cu capete interschimbabile, printre care si cap SDS cu o percutie lenta si slaba fata de o rotopercutanta, dar mult mai buna decat percutia simpla de la GSBuri.
GSR 18V-60 / FC2 e mai compacta decat 18V-55, si ceva mai puternica, dar parafoxal e mai grea, si deci nu o recomand.

De 10,8 zis 12max mai e heavy duty si GSR 12V-35 brushless de 21 Nm soft si 35 hard.
Intra insa in protectie mai repede decat 12V-15, deci uneori 12V-15  e mai buna.
Si ea are varianta FC ca 12V-15FC.
FC nu e compatibil cu FC2.
GSR 120Li, 1080Li cu perii sunt slabe si la cuplu si la constructie. Chiar si cand specifica cuplu mai mare, in oractica  se opresc inainte sa-l dezvolte.
12V-20 EC e varianta brushless mai veche. Pe hartie era mai puternica dar in practica nu e.
12V-30 e brushless light duty iar mai slaba la cuplu in practica.

De 18V au mai fost GSR si GBS 18 2 Li ( fara plus) ( si rebranduite Wurth BS18 A Light) care aveau constructie bunicica, cuplu de 19 Nm soft ( 34 hard) cam mic pt 18V dar OK, insa nu erau heavy duty si cu piese porcos de scumpe ca sa nu le repari.
Apoi GSR 18 2 Li Plus de 24 Nm soft ( 60 hard) cu 1900 RPM in T2 care insa are constructie mai slaba. Angrenajul e identic cu GSR 10,8 2 Li / 12V-15 si de aici posibilitatea de a lua angrenaj de 12V-15 FC si sa o faci FC ( FC1 deci fara SDS...)
Mai exista GSR 18V-20 si GSR 18V-21 de 20 si 21 Nm cuplu soft care sunt variante low cost cu constructie slaba.

Edited by loock, 16 June 2022 - 19:51.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
A aparut si GSR 185-Li
E model light duty low cost  brushless de 21 Nm cuplu soft ( 50 hard)
Ca sa reduca pretul, pe langa LEDul fara vizor vine in kit cu packuri de 2Ah fara fuel goge.
Bosch a pus fuel goge la 2Ah de mai multi ani, si e destul de aiurea sa vezi modele noi facute fara...

GSR 18V-28/50/55/60/110/150 sunt modelele de 18V heavy duty, cu precizarea ca 50 are mandrina mai proasta.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e perfecta prin casa.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Are 10 Nm cuplu maxim in treapta 1, nu 30 cum a scris cineva de la dede - ar putea fi dat in judecata magazinul pt. informatii false.

Cuplul hard de 30 Nm este doar un impact la oprirea in soc in treapta a doua de la turatia maxima, de la inertia de rotatie si energia cinetica in relatie cu patratul vitezei.
Asta cu toate ca in T2 cuplul e de 3-4 X mai mic decat in T1 unde e de 10Nm.
Deci in T2 e prea slaba, dar suruburile mici le poate rupe si da peste cap...
In T1 merge la limita cu scartaiala si lent. Probabil are si angrenaje de plastic care nu tin mult. Nu as lua nici moca asa ceva.
Acum 15-20 de ani se faceau in Anglia/UK cu angrenaje metalice mai bune.
Si atunci erau niste scartaietori penibile, vai mama lor cum se chinuiau cu surubele mici, dar le bagau. Cred ca majoritatea aveau doar o treapta. Acumulatorii erau de capacitate foarte mica si dupa o vreme scadea asa de mult ca tineau doar cateva insurubari. Si atunci cine le lua pe alea in loc de o Makita 6270 cu 2Ah sau alta si mai buna, era un mare fraier caraghios, dar macar isi facea treaba cu ele chiar si asa lent si cu scartait penibil, pt ca tineau avand angrenaje metalice. Acum si Bosch albastru si Makita au unele modele pocnitori, cum sa fie perfecta B&D...

Edited by loock, 16 June 2022 - 21:40.


#16
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Dai in judecata si pe aia care au scris manualul si specificatiile tehnice?


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Manualul specifica ce am scris eu.

Cuplu soft 10,3 Nm.

Cuplul soft e in T1.

Desteptul de la dede a scris din burta lui ca are 30 in treapta 1 cu toate ca fabricantii nu specifica ca e in T1.

Cuplul hard e doar un impact scurt la oprirea in soc in T2, cu toate ca in T2 cuplul normal e de 3-4 X mai mic decat cel din T1, deci prea mic cand in T1 e doar 10 Nm.

Chestia asta cu cuplul soft si hard e o porcarie BS de marketing folisita de majoritatea fabricantilor ca sa umfle cifrele.
Si de 2 ani e si mai rau, unii au inceput sa specifice doar cuplul hard - inclusiv Milwaukee care e un brand 100% chinezesc cumparat de multi ani de TTI din HK care a cumparat si AEG/Ridgid orange si are licenta si pt brandul Ryobi China.
DeWalt a inventat alta aberatie pt SUA cu niste unitati aiuristice inventate de ei...

10,3 Nm in treapra 1 e chiar ridicol de putin pt o scula de 18V.

DeWalt DCD 701 / 703 / 706 care sunt de 10,8V zis 12max dezvolta 25,7 Nm soft si 57 hard.
Si la DeWalt e o pocnitoare DCD710 care poate sa ia foc, dar si aia e mai buna decat ce face acum  B&D.
La 18V DeWalt DCD 791 ( 796 cu percutie) dezvolta 28 Nm cuplu soft si 70 hard, similar cu Bosch GSR 18V-50/55.
Si DCD 708 mai noua si mai compacta dezvolta 26 Nm cuplu soft si 65 hard.

Edited by loock, 16 June 2022 - 22:03.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Adm, on 16 iunie 2022 - 21:03, said:

Asta e perfecta prin casa.
e prea mare si prea grea.

pt acasa, indeala e aia de la lidl pe 12v si cu motor fara perii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate