Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Masina de gaurit/insurubat - Makita vs Bosch

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018

View Postloock, on 17 iunie 2022 - 00:15, said:


Nu cumpar de la emag nimic pt. mine, sau cel putin pana acum nu am avut motiv.


In general intru pe emag doar pentru review-uri, in 99% din cazuri gasesc ce am nevoie direct la terti si uneori semnificativ mai ieftin. Trebuie sa recunosc totusi ca procesul lor de comanda-livrare-retur este unul dintre cele mai eficiente. Inteleg ca au peste 60% din piata, probabil de-aia isi permit sa creasca unele preturi nesimtit de mult.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postiulian_dn, on 17 iunie 2022 - 17:28, said:

Am comandat GSR 12V-15.
Multumesc pentru toate informatiile! Am invatat mai multe decat credeam ca am nevoie. :)
sa o folosesti cu succes si sa te plictisesti de ea.

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View Postiulian_dn, on 17 iunie 2022 - 20:02, said:



In general intru pe emag doar pentru review-uri, in 99% din cazuri gasesc ce am nevoie direct la terti si uneori semnificativ mai ieftin. Trebuie sa recunosc totusi ca procesul lor de comanda-livrare-retur este unul dintre cele mai eficiente. Inteleg ca au peste 60% din piata, probabil de-aia isi permit sa creasca unele preturi nesimtit de mult.

Anul trecut in primavara am luat un frigider LG care la emag costa dublu fata de Altex, fara nicio smecherie, nu era lichidare de stoc, nu era desigilat, aveau mai multe si diferenta de pret a ramas si dupa 8 luni cand am verificat de curiozitate.
Desigur nu toate lucrurile au pret dublu, la GSR 12V-15 poate e de 45 de lei diferenta.
Oricum bine ca ai luat, sa o folosesti cu placere.

Edited by loock, 17 June 2022 - 20:32.


#40
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postiulian_dn, on 17 iunie 2022 - 17:28, said:

Am comandat GSR 12V-15.
Multumesc pentru toate informatiile! Am invatat mai multe decat credeam ca am nevoie. Posted Image
https://masina-de-in...10f-p503729416/
https://abcunelte.ro...5140895248.html
Ce va place sa aruncati cu banii ... are ceva in plus fata de aia de 498.55 lei ??
Nu stiu de ce am impresia ca e acelasi magazin ... doar ca sunt trecute intrari diferite Posted Image

Edited by shymano, 17 June 2022 - 21:26.


#41
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018
Haha este acelasi magazin :) Nu imi dau seama daca tertii pun un pret mai mare pe Emag pentru ca stiu ca au flux masiv de vizitatori, sau Emag pluseaza independent la pret. Personal cred ca fac asta impreuna pentru ca este win-win.

Am cautat unealta asta doar dupa denumire "GSR 12V-15" si nu reusesc sa ajung la acea pagina. Am reusit numai cautand dupa cod. Eu am luat-o cu acelasi pret de 500 lei pentru ca am avut un voucher de la Emag de 150 lei. Ceea ce inseamna ca tocmai l-am dat inapoi moca :) Nu face decat sa imi confirme rahatul in care se scalda acest magazin pe care 90%+ din clienti il salta in slavi.
Posted Image

Cred ca nu a fost niciodata mai simplu sa faci bani online.
Deschizi firma, cumperi de la IKEA si vinzi prin emag la suprapret.

Attached Files

  • Attached File  EMAG.png   161.81K   33 downloads
  • Attached File  IKEA.png   184.85K   33 downloads


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
IMG_20220311_211755.jpg
am luat-o pe prima din lidl si am dus-o inapoi

dupa care am luat-o pe cea fara perii
IMG_20220311_232438.jpg

Edited by arg, 19 June 2022 - 01:06.


#43
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postiulian_dn, on 17 iunie 2022 - 22:46, said:

Deschizi firma, cumperi de la IKEA si vinzi prin emag la suprapret.
Cred ca portofoliul emag are miliarde de produse. Tu ai impresia ca sta cineva sa verifice? Daca cineva face bani asa sa fie slavit! Exemple de genul asta gasesti o gramada pe olx, doar ca acolo-s persoane fizice. De regula emag are un comision. Ca sa poti vinde prin emag, trebuie sa-ti asumi niste conditii, iar una din ele este evaluarea furnizorului. Vrei sa-l pedepsesti pe ala cu scaunele, da-i un review negativ, pune un prieten sa faca la fel si o sa vezi ca dispare. La emag, sistemul informatic este cel care fundamenteaza deciziile si chiar o face.
Cumpar constant de la ei, dar nu asa orbeste. Dupa identificarea produsului dorit, il verific pe price.ro sau compari.ro. Sa sti ca am avut de multe ori surpriza ca pe emag sa fie cel mai mic pret. Sau sa nu gasesc produsul decat acolo. Evident, ca de regula compari.ro iti da solutia. Dar produsul, tot pe emag il gasesti...

Edited by adip1962, 19 June 2022 - 07:23.


#44
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Avantajul la eMag e că în caz de reclamație se implică și.l obliga pe nesimțit sa rezolve conflictul. Daca tot e supărare,îți dau un voucher.


#45
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018

View Postadip1962, on 19 iunie 2022 - 07:23, said:

Cred ca portofoliul emag are miliarde de produse. Tu ai impresia ca sta cineva sa verifice? Daca cineva face bani asa sa fie slavit! Exemple de genul asta gasesti o gramada pe olx, doar ca acolo-s persoane fizice. De regula emag are un comision. Ca sa poti vinde prin emag, trebuie sa-ti asumi niste conditii, iar una din ele este evaluarea furnizorului. Vrei sa-l pedepsesti pe ala cu scaunele, da-i un review negativ, pune un prieten sa faca la fel si o sa vezi ca dispare. La emag, sistemul informatic este cel care fundamenteaza deciziile si chiar o face.
Cumpar constant de la ei, dar nu asa orbeste. Dupa identificarea produsului dorit, il verific pe price.ro sau compari.ro. Sa sti ca am avut de multe ori surpriza ca pe emag sa fie cel mai mic pret. Sau sa nu gasesc produsul decat acolo. Evident, ca de regula compari.ro iti da solutia. Dar produsul, tot pe emag il gasesti...

Am observat ca prin comparatie cu dedeman sau alte magazine similare de la noi, produsele "vandute de emag" au in general cel mai bun pret. In ceea ce priveste partenerii, cel.ro pare ca are aceeasi practica. Si pe de-o parte este un compromis acceptabil din motivul invocat de Megadrujbist. Am scris si eu mai sus ca procesul lor End2End este probabil cel mai bine pus la punct si de aceea inclin in general sa cumpar de la ei produse cu potential mai mare de retur chiar daca sunt putin mai scumpe.

Problema mare insa este diferenta nesimtita intre pretul de pe emag si pretul pe care il practica acelasi partener pe site-ul propriu. Initial am crezut ca partenerul si-a modificat pretul intre timp si e doar o problema de sincronizare dar am vazut asta de prea multe ori. Ca partener, nu m-ar deranja deloc sa vand la suprapret pe emag: flux imens de vizitatori fata de cel de pe site-ul propriu, SEO infinit mai bun, implicit sanse mai mari sa vand acolo decat "acasa". Nici emag nu cred ca e deranjat cata vreme vine comisionul. Emag a mai fost si implicat intr-un scandal de imagine in urma cu un an-doi, cand aparent ca a incercat sa-si elimine din competitie prin metode deloc etice, desi au o bucata enorma de piata. Asadar, increderea mea in preturile lor este minima, iar scepticismul este maxim, fie ca are aranjament cu partenerii, fie ca nu.

Altex este o alternativa acceptabila: preturi bune (10-20 lei peste emag), returul si garantia functioneaza bine, livrare rapida/easybox, etc. Gama mai mica de produse, ce-i drept, dar cautarea este muuuult mai eficienta cand ai incredere in pretul pe care il vezi si nu mai pierzi ore sau zile incercand sa te asiguri ca nu iei teapa (si tot iei, cum am patit de data asta).

#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris mai sus, am luat anul trecut frigider LG de la Altex, aveau mai multe, si la Emag costa dublu !.
Dupa 8 luni cand am verificat, diferenta de pret era la fel, dublu la emag.

In 2019 Altex s-a retras de pe platforma emag invocand cresterea comisioanelor.

Insa foarte rar cumpar ceva si de la Altex.
In general iau de la alte magazine si nu sunt fixat prea tare pe unele anume. Am un nr. mai mare de magazine pe care le urmaresc sau la care cat special sau direct, si peste ele caut si cu motoare de cautare si portaluri. Am folosit price.ro de cand exista in RO, si shopmania si compari.ro, plus alte motoare de cautare, si asa am descoperit inclusiv noi magazine pe care sa le adaug in lista mea de preferate ca sa zic asa. Din pacate au existat si multe magazine de la care cumparam multumit si care au disparut...

Edited by loock, 19 June 2022 - 11:53.


#47
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Insa foarte rar cumpar ceva si de la Altex.
In general iau de la alte magazine si nu sunt fixat prea tare pe unele anume. Am un nr. mai mare de magazine la care caut.
De la abc n-am luat pana acum.
Si nici nu a aparut cand am cautat 12V-15.
Chiar am o cunostinta care are din 2014 si 2015 doua bucati si mai dorea una, si am cautat.
Scula e EOL, e pe cale de disparitie de anul trecut cel putin, a fost inlocuita de cativa ani cu 12V-35 brushless si 12V-35FC, si multe magazine care o vindeau fie nu mai au, fie nu mai au toate variantele de kit, fie/si nu mai au superoferte, pret foarte bun cu valiza lboxx, incarcator de 3A, etc....In anii anteriori de prin 2014 pana prin 2020 se gasea cu 495-525 si cu lboxx sau macar o valiza normala.
Acum cu 580 lei era la Hornbach tot cu geanta textila, si chiar m-a mirat sa vad ca abc mai are pret bun, chiar si fara valiza...

Edited by loock, 19 June 2022 - 12:06.


#48
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
O oferta bunicica ...
https://www.atelieru...osch GSR 120 Li
Tot acolo, acumulator la 3Ah pt ea, 150.lei.

Edited by shymano, 20 June 2022 - 16:40.


#49
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Pretul e mai mic pt. ca are un singur acumulator.
Are valiza inclusa dar e un model simplu.
Si scula GSR 120 Li e mai slaba decat 12V-15 si la constructie si la putere si cuplu real.
Nu e heavy duty, cealalta este.
La cuplu e specificata 14 Nm cuplu soft dar in practica se opreste mai usor, e mai putin fortzoasa.
12V-15 e specificata acum 13Nm soft dar pana acum doi ani era specificata 15 Nm soft si in practica dezvolta 15,6 Nm soft ( hard tot 30 Nm), si chiar daca e heavy duty la fiabilitate nu se opreste asa usor si astfel in practica e si mai puternica si mai fiabila.

Era si un GSR 1080 specificat 18 Nm cuplu soft si tot GSR 12V-15 e mai puternica si mai fiabila.

Si GSR 12V-30 brushless specificata 18 Nm soft si 30 hard e mai slaba decat 12V-15.

Doar GSR 12V-35 brushless de 21 Nm soft si 35 hard are cuplu putin mai mare fiind si heavy duty, dar si ea intra in protectie si se opreste mai usor.

Edited by loock, 20 June 2022 - 17:05.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
din pacate e diferenta mare intre cu perii si fara perii la efort maxim
din cauza ca la fara perii elecronica va decupla mult mai repede.

#51
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Am găsit peste tot atât live cât și online autofiletanta Makita și dewallt la 200 Ron,la cutie și accesorii și mi se pare suspect prețul rău. Știu că sunt China dar prea ieftine...

#52
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Vizioneaza clipul si ai sa te convingi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9uEFJ-2n904?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

 Megadrujbist, on 11 iulie 2022 - 20:18, said:

Am găsit peste tot atât live cât și online autofiletanta Makita și dewallt la 200 Ron,la cutie și accesorii și mi se pare suspect prețul rău. Știu că sunt China dar prea ieftine...

Pt. cine cunoaste cat de cat cum arata sculele Makita, Dewalt, Bosch, chinezariile alea nu seamana nici macar de departe cu originalele.
Sculele Makita originale sunt majoritatea facute in China, nu asta e problema majora, conteaza modelul la cele originale si producatorul in general.
Si DeWalt originale si Makita si Bosch albastre originale au multe modele proaste, unele chiar absurd de proaste. Dar au si modele bune, foarte bune si extrem de bune.
Si se gasesc originale si la preturi accesibile, desigur nu mocaciuni.
La Makita pret mic la scula buna e doar la DDF 453, un model vechi care inca se producea in 2019, dar cu niste dezavantaje - scula e lunga, cam grea si cu acumulator compact, nu are lumina, iar pretul e mic doar pt scula body only fara acumulatori, fara incarcator si in genersl si fara valiza, varianta Z cum sunt dumite la Makita cele body only. Exista si K cu valiza dar mai rar. Cand adaugi 2 acumulatori - cei de 2Ah Makita se gasesc greu si f scump in RO, si f greu si scump cu fuel goge cu LEDuri, mult mai scump decat Bosch si DeWalt, plus incarcator - SDul de 2,6A pt ca RCul de 9A ii omoara pe cei de 2Ah si e mult si pt 5Ah ( exista si dublu de 6A), plus valiza, pretul nu mai e asa mic, dar asta inseamna ca mai bine iei alt model cu mai putine dezavantaje, nu sa iei o chinezarie pocnitoare.
Iei un DDF487 cu 2x 2Ah si incarcator DC18 SD de 2,6A, eventul daca iei kitul care are acumulatorii de 2Ah inclusi si vine cu RCul de 9A, iei separat daca nu ai deja si SDul de 2,6A.
Sau iei Dewalt DCD791. La asta kiturile au fie 2 x 2Ah pe care ii descarca si uzeaza prea repede, fie cu 5Ah cu care e prea grea. Un compromis ar fi cu 4Ah compact, nu cei clasici ci unii noi cu un rand de celule 21700. Tot sunt prea grei, dar mai salvezi ~ 100 grame.
Sai iei Bosch GSR 18V-55 heavy duty cu 4Ah pro core compact cu celule 21700.
Costa toate de cel putin 5-6-7X cat chinezaria, dar diferenta de cuplu e tot de multe ori mai mare - si aste sunt scule de putere medie moderata, iar diferenta de rezistenta si fiabilitate e de mii de X peste chinezarie.

Exista si scule chinezesti cu rezistenta OK, nu supet-heavy duty dar OK, insa rezistenta e ajutata la ele de cuplul mic pt greutatea lor, deci nu pot recomanda. De ex. Worx au fiabilitate dar puterea e mica. La 18V au cat una moderata de 10,8V. Au si mai puternice dar si mai grele si la brandurile serioase la greutatea respectiva ai iar cuplu dublu-triplu si mai mare.
Apoi mai sunt si altele so-so OK, dar fiabilitatea e oricum redusa si nu gasesti piese de schimb pt ele nici daca sunt branduri chinezesti cat de cat serioase luate din magazine serioase, nu pocnitori de pe OLX. Aici e subiectiv, unii considera ca si astea sunt bani aruncati si au dreptate, altii au buget limitat abrupt doar din principiu si pe de o parte au dreptate daca nu sunt profesionisti, pe de alta parte n-au dreptate daca isi plafoneaza bugetul fortat doar din principiu, si a treia categorie sunt cei care chiar nu au buget - daca aleg bine scula, nu tzepe de genul fakeurilor, ci chinezarii so-so decente de genul Erbauer, Dexter, Skill, Einhell, Worx, ( Worx detine si alte branduri dar doar rebranduieste aceleasi scule worx, de ex detine printre altele si Kress - Kress originale nu mai exista de mai multi ani),  AEG, Ryobi ( AEG si Ryobi sunt 100% branduru chinezesti cumparate deja de multi ani de la nemti si japonezi, de catre TTI HK care detine 100% si Milwaukee si altele), isi pot rezolva nevoile cu ele, dar ramane oricum problema pieselor de service.

Edited by loock, 12 July 2022 - 19:09.


#54
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
@loock

La o Makita DDF453SYX4 cu doi acumulatori de 1,5Ah cam cat de repede se descarca acumulatorii la un regim de lucru normal (nefortata) ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate