Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Masina de gaurit/insurubat - Makita vs Bosch

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu n-am mai mici de 2Ah.
Si pe NiCd de acum 15 ani am de 2Ah la 6270.

DDF453 are motor de 230W plus pierderi in electronica de ~ 20% deci ~ 276W.

276/18 = 15,(33) A
1,5 x 0,8 = 1,2 Ah utili fara protectia de 20% a acumulutorului.

1,2/ 15,(33) =  0,0782...
3600 x 0,0782 = 281 s adica 4,68 minute in sarcina maxima.

Incarcati full au 20,5V, pe la 80% au 19,5V.
Protectia de cut off e in jur de 14 V.

Edited by loock, 13 July 2022 - 22:56.


#56
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cat inseamna asta in practica depinde de ce faci cu ea.

In treapta a doua are 1300 RPM deci 21,66 RPS
Un holsurub de 4 x 30 are cam 12 spire plus varful plus gulerul plus floarea fac cat 16 spire, deci sub o secunda la turatia maxima.
Deci daca ea baga 281 de holsuruburi medii, depinde de tine cat de repede treci de la unul la altul...
Cu doi acumulatori, daca faci asa cum ai zis - fara sa o fortezi la maxim, nu se termina al doilea acumulator inainte sa se incarce din nou primul. Cu DC18 SD de 2,6A se incarca in ~ 40 min.

In treapta 1 are 27 Nm cuplu soft cu care poate ingropa 10 x 300 fara pregaurire in lemn moale.
Si cum lemnul crapa fara pregaurire, deci dai pregaurire, si nici nu prea insurubezi normal de 10mm ci de maxim 6 sau 7, si cu atat mai putin asa lung, nu prea ajungi sa o fortezi la insurubare decat daca vrei sa ingropi suruburi mari in treapta a doua, sau daca dai fara pregaurire de diametre mari si in lemn tare - care insa crapa si mso sigur.
La gaurire iar nu prea o fortezi decat daca vrei sa dai cu diametre foarte mari in treapta a doua, eventual in treapta 2 cu freza cu surub in varf care trage fortat, ca fara surub da lejer si diametre mari - desigur nu de 68mm, dar de 35mm nu ai probleme in treapta 2 decat la lungimi foarte mari.
Carotari poti face lejer de 60mm in T1.
Cu dispozitiv reglabil cu doua cutite poti sa tai si de 130mm lejer in T1. Astea se pot face si cu 10 Nm dar cu 27.

Edited by loock, 13 July 2022 - 23:22.


#57
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Inca ceva... Incarcatorul cu care vine in versiunea cu doi acumulatori de 1,5Ah este capabil sa incarce un acumulator de 4 sau 6Ah?

#58
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
SYX4 include DC18SD de 2,6A.
Incarca de 5Ah in sub 2 ore, daca ii pui la incarcat reci ( nu fierbinti imediat dupa ce i-ai descarcat la foc continuu cu un polizor/pendular/circular/bormasina de 600-650W, etc.

Exista si DC18RC de 9A, care chiar daca are ventilator si producatorul sustine ca e OK sa incarci in 10 min, in realitate e mult si pt 5Ah.
Eu doar de 6Ah ( si mai mari) incarc la 9A.
Pana la 5Ah tot SDul de 2,6 A il folosesc.
Mai sunt si alte incarcatoare, mai multe modele, si de mai putini amperi. Cel dublu e de 6A care e OK de la 4Ah in sus.

Edited by loock, 13 July 2022 - 23:41.


#59
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
DC18RC de 9A, care chiar daca are ventilator si producatorul sustine ca e OK sa incarci in 10 min, in realitate e mult si pt 5Ah.
Cel dublu DC18 RD e de 6A care e OK de la 4Ah in sus.
DC18 RE e hibrid care incarca si de 10,8 zis 12max si de 18V si 14,4V - cel original cred ca tot de 6A e, nu-l am dar specifica 6Ah in 55 min.
Exista fakeuri de RE de 3A.
DC18SE e pt incarcare la mufa de bricheta auto.
DC18 WA nu e compatibil cu LXT, e pt seria G.
Mai e si unul pt 4 acumulatori care insa nu le incarca pe toate odata...

Edited by loock, 14 July 2022 - 00:02.


#60
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E stupid ca in kitul DDF487RAJ cu makpac pt DDF 487 cu 2 x 2Ah BL1820B cu fuel goge, e inclus DC18RC de 9A.
M-a deranjat si ca e mult 9A pt 2Ah, dar si pt ca aveam deja incarcatoarele, si SD si RC si RD.
Si ma enerveaza si makpacul fara maner pe cant, chit ca prefer inchiderea cu cleme cum are ca la cea mai veche generatie de systainere Tanos/Festool, T lockul de la ultimele generatii Tanos/Festool nu-mi place, nu e rezistent nici nou, si se si uzeaza.
A scos recent Makita a doua generatie de organizator inspirata dupa Sys3 ORG, cu maner pe cant. Poate scot o generatie noua de makpacuri cu maner si pe cant si pe capac, dar sa pastreze clemele de inchidere si prindere.


#61
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Te-am intrebat pentru ca o gasisem la 499 lei (este acum la oferta) si include asa cum ai spus incarcator DC18SD si doi acumulatori BL1815N. De folosit o sa o folosesc pentru gauri in lemn sau caramida (pentru dibluri) ca pentru beton am rotepercutor. Ulterior, daca o sa am nevoie, o sa cumpar un acumulator de capacitate mai mare (am vazut de 4.0Ah la ~300 lei). Inca ceva... are ambreiaj? Eu am vazut ca da.

PS. Ce diferenta este intre DDF453SYE si DDF453SYX4? Doar agatatoarea la curea?

#62
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
SYX4 vine fara valiza, in cutie de caton.
SYE include valiza profesionala.
Makita are f multe modele de valize chiar excluzand makpacurile si cele dedicate pt. mii de alte scule.
Potrivite cu 453,  cu compartimentari compatibile, tot sunt 3-4 modele chiar excluzand si  modelele dedicate pt 458.
In f de model ( fara cea pt 458) si in f de oferta, pretul variaza de la 50 la 130+.
Unele sunt mai simple, pe la 50-70 lei, cu catarame din plastic.
Unele au catarame din dural mult mai fain.
Unele au compartimentare suplimentara cu usa semitransparenta pe capac.
Unele au compartimentare ascunsa in capac si sunt oameni care habar nu au ca au capac peste capac si le deschid doar impreuna.
Unele au valiza speciala cu organizator pt accesorii si alte scule, diferite de cele doua deja amintite, sunt cel putin inca 3 -4 modele, si mai compacte si mai tip lada cu sertar separat  si din plastic si metalice, etc.

Deci e o diferenta semnificativa, o valiza profesionala Makita.
Dar valiza se poate lua si separat.

Unele kituri au si bit de 50 sau 64mm combinat, PH2 la un cap si dreapta la celalalt de 5 x 1mm.
SYE are bitul combinat inclus.

Edited by loock, 14 July 2022 - 01:21.


#63
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Au autoblocare toate Makita  Li-ion, si au avut toate de la inceput.

6270 cu NiCd nu are.
6271 are.
Apoi pe Liion toate, de la BDF 343 pe 14,4V ulterior upgradata DDF343, si care avea aceeasi cutie de viteze de la 6271 si 6281 cu mecanismul de autoblocare inclus.
Chiar si panaramele din seria G necompatibila, cu alta patina de acumulatori, si ele au, DF347, 457, 488.
DDF 487 nu e seria G in ciuda 7-lui.
Doar la Maktec rosii cu NiCd de capacitate f mica, au mai avut fara, cu mandrine care se strang cu doua maini.
La Makita MT rosii nici nu mai sunt bormasini cu acumulator.
La seria G au upgradat acumulatorii la 2Ah. Sony nu mai fabrica celule de 1,5Ah de cel putin 8 ani. Acum fac de 3Ah. Packurile de 5Ah au doua rsnduri de celule de 2,5Ah Samsung care suporta 20A pe celula ssu rand, chiar 23, dar la 25 daca tragi sunt abuzati si deteriorati la fiecare puls fie el si scurt. Cu doua randuri cum.su cei de 3 -4-5-6 la Makita ( altii au de 3Ah si cu un rand) suporta 40-46A, dar DDF 458 si alte scule polizoare, pendulare, circulare de putere, dar si rotopercutante, pistol cu aer fierbinte, etc., ii aubuzeaza si pe cei de 5Ah, din cauza asta exista si scule cu 2 x 18, si cu 40max de 8Ah cu celule 21700 care suporta 50-44A pe rand si 80-88A cu doua randuri.
Bosch are de 18V seria pro core cu 21700 si de 4Ah si de 8 Ah si de 12 cu 3 randuri pt 120-132A.
Hilti are de 22V ( 6 celule pe rand) doua patine diferite, si la nuron au si de 12Ah cu 21700.

Autoblocarea e foarte utila, nu doar pt strans mandrina cu o singura mana, ci si pt alte lucruri ca de ex pt folosit scula ca pe o cheie manuala, si peste cuplul ei cand e nevoie, dar si pt. protejat mana si scula prin setarea limitatorului de cuplu cu alunecare si definitivat strangerea manual la cuplu mare, ba chiar si la cuplu mic chit ca msi bine folosesti o alta surubelnita pt. cuplu mic.

Edited by loock, 14 July 2022 - 02:52.


#64
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Makita a avut autoblocare mecanica si la multe care erau pe NiCd si NiMh, multe si de 12V, si de 14,4 si de 18V, cel putin in ultima generatie inainte de Li-ion.
Erau si fara cateva, dar multe aveau.
Eu ma descurc bine si cu 6270 care nu are, care in 2008 era EOL ca aparea 6271 care avea, si o gramada de altele si NiMh plus o gramada Li-ion.
Am luat-o in iarna la inceputul anului 2008 in kit cu HR2450. Inca nu stiam ca apare 6271 iar LXTurile li-ion erau mai scumpe atunci, inca nu erau perfectionati nici acumulatorii si nici sculele, acumulatorii erau scumpi si unii mai prosti decat NiCd industrial, makstar li-ion a aparut ulterior, apoi DDF a upgradat protectia electronica de la BDF si mai tarziu, etc.
Oricum 6270 are un design clasic, imi.pare bine ca o am in colectie.
Nu are autoblocare dar iti lasa impresia ca poti sa strangi cu ea manual putin peste cuplul ei, dar cu degetul apasat pe tragaci.

Edited by loock, 14 July 2022 - 03:19.


#65
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Vreau sa adaug o informatie legata de servisabilitatea sculelor de generatie noua.
De curand am cumparat o Makita DDF458 cu rotorul ars, reparatia se invarte in jurul a 100 de lei pentru un rotor si un set de perii noi, nimic deosebit.
Din curiozitate m-am uitat si pe reperele de schimb ale sculelor actuale, brushless, si practic, in afara garantiei, nu merita sau nu se pot repara, statorul si electronica vin sub acelasi reper si costa comparativ cu scula noua din magazin sau nu exista reper de schimb pentru anumite piese.

ex: DWE4357, am si eu unul, rotorul si statorul nu au repere de schimb, iar electronica de comanda e 970 de lei in conditiile in care polizoturl nou e in jur de 800lei :)

Edited by marcone, 22 November 2022 - 14:31.


#66
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Salutare tuturor,
Ce producator mai face scule bune in 2023?Ma tot uit dupa oferte ,dar nimic si mi se pare ca arata si mai ieftin ca modelele precedente.Bosch gsr 12v 15 nu se mai fabrica?Ce recomandari aveti pt 2023 ca fiabilitate si pret nonastronomic?
Va multumesc.

#67
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Inca mai poti gasi GSR 12v-15 ... 600-630 lei.
Sau unul din echivalentele apropiate, 120Li sau 12v-30 ...

#68
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
GSR 120Li si 1080Li cu perii si 12V-30 brushless  NU sunt echivalente cu 12V-15 care e refresh la 10,8 2 Li.

GSR 12V-15 inca se gaseste la cateva magazine.
A fost inlocuita cu GSR 12V-35 brushless care are cuplu mai mare putin dar se opreste in protectie mai repede.
Piesele pt. 12V-35 brushless sunt mai scumpe dar totusi relativ accesibile.
Insa nu stiu cat de fiabila e cra brushless.
E specificata heavy duty dar si 18V-50 e specificata heavy duty si am aruncat doua la gunoi dupa un an si ceva...

Edited by loock, 02 May 2023 - 20:23.


#69
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019

View Postloock, on 02 mai 2023 - 20:22, said:


E specificata heavy duty dar si 18V-50 e specificata heavy duty si am aruncat doua la gunoi dupa un an si ceva...
dar ce le faci de le strici asa?

Edited by Megadrujbist, 03 May 2023 - 10:52.


#70
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu eu le-am facut ceva, montajistii de mobilier le-au folosit.

Edited by loock, 03 May 2023 - 16:38.


#71
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Va multumesc pt raspunsuri!
Azi am fost la H..... si am vazut ceva scule de la metabo 12v cu acumulator ca la 18v si o makita HP333dsae, dar am zis ca intai sa va intreb pe voi ce parere aveti despre ele.
Si mai erau de la worx pe 12v si 18v care le lauda un vanzator ca sunt foarte bune.Pretul nu era rau pt o autofiletanta de 18v cu 2 acumulatori de 2ah,incarcator si geanta.
Va multumesc.



#72
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Da, unele worx-uri sunt bune.
A avut pe mana una de 18v cu 2 acumulatori mici(2 ah).. Bună.
Eu mi-am luat makita, brushless, 485 parca e.. Dincolo de diferențele (probabil) care sunt vizibile și în specificații pot spune ca nu e mai buna decât kinezaria aia, as spune ca e diferita, e dezamăgitoare pt numele pe care îl poarta, la multe capitole iar la alte capitole e varza.
Ca exemplu, mandrina s-a dus dracu, sper sa găsesc garanția sa o pot înlocui.. Oricum proasta e de felul ei, prin comparație kinezaria aia are o mandrina superioara.

Despre preț nunstiu ce sa spun,nici kinezariile alea nu sunt ieftine.

Eu am ales makita datorita faptului ca vreau oarece flexibilitate data de așa-numitul "environmwnt", în speță posibilitatea de a folosi aceiași acumulatori și încărcător pe mai multe scule, secundar exista și posibilitatea de a cumpăra doar scula fără acumulator, prețul evident e relativ mai mix....

Calitatea însa la brandurile astea mari nu e ce aștepți și ce era, nu la toată gama de produse, iar ca să revin la cazul în speta, dacă as avea nevoie doar de o învârtitoare și nu as avea planuri pt alte scule în mod cert m-aș uita atent la "non" branduri mari...

As mai adaugă totuși un lucru: te iei după feelingul pe care îl ai când pui mana pe scula respectiva, nu după ce zice nea Ion de la raion.. Îmi sunt simpatici oamenii din magazinul respectiv din cartierul meu însă au treaba cu sculele cum am eu cu croitori .
Cel mukt se iau după ce vine la garanție (din brandul propriu) sau ce mai vorbesc cu câte un client... Cam ce poți și tu afla întrebând aici sau în alta parte..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate