Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Jesus Myth Theory

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#235
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 08 iulie 2022 - 08:42, said:

Da, Pavel a inventat creștinismul. Este cunoscut acest fapt. Evangheliile sunt scrise după epistolele lui, practic, epistolele pauline sunt primele texte noutestamentare.
Si zici ca doar Pavel e autorul scrierilor din NT ?

 horny_hornet, on 08 iulie 2022 - 09:19, said:

Istoricii vorbesc despre Isus istoric (historical Jesus), adică fără miracole, încearcă să afle care e realitatea. Istoricii normali la cap, neîndoctrinați religios, nu vor susține vreodată că în trecut s-au petrecut evenimente supranaturale, miracole. Asta nu e o afirmație științifică.
Un istoric  nu crede in minuni si nici nu are dovada unor minuni.  Dar ca un istoric are datoria sa analizeze datele istorice .
Insa ce constat, in societate s-a ajuns la aberatia sa se nege si existenta personajului istoric isus. ASm observat si alta tendinta, sa se spuna diverse, ca e fiul unui soldat roman . . . . pai fratilor, voi aveti dovezi cand faceti asemenea afirmatii ?
Un ateu pe nume Celsus s-a aventurat sa spuna tot felul de aberatii, si culmea, pe asta il crede toata lumea chit ca nu exista nici o dovada care sa sustina afirmatiile acestuia.

Apropo, nu mai spuneti "evanghelii ", e o singura "evanghelie" , cuvantul provine din greaca veche si inseamna vestea cea buna, si se refera la dragostea divina.
"Evanghelia" vesnica e asta , Dumnezeu e iubire. Retine asta, o sa te ajute enorm in viata. Vei avea liniste/pace sufleteasca.

#236
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 08 iulie 2022 - 10:51, said:

Si zici ca doar Pavel e autorul scrierilor din NT ?

Doar Pavel este autorul cunoscut al scrierilor din NT.

#237
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 08 iulie 2022 - 16:37, said:

Doar Pavel este autorul cunoscut al scrierilor din NT.
Dar nu ca ar fi scris el toate cartile din NT.
Si totusi acesta spune ca s-a intalnit si cu alti apostoli, printre care si iacov fratele lui isus. Acum te intreb , de ce ar fi important fratele lui isus ?
Dar si Pavel vorbeste de inviere. Si bineinteles si de invierea lui isus.

#238
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 08 iulie 2022 - 18:47, said:


Si totusi acesta spune ca s-a intalnit si cu alti apostoli, printre care si iacov fratele lui isus. Acum te intreb , de ce ar fi important fratele lui isus ?

Eu nu știu când, cum, a ajuns Iacov, fratele lui Isus, conducătorul mișcării creștine, fiindcă nu se încadra în statutul unui apostol! Am pus această întrebare, dar predicatorul Jakob a considerat că este o întrebare nebună, nefolositoare. :habarnam:

#239
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 09 iulie 2022 - 07:20, said:

Eu nu știu când, cum, a ajuns Iacov, fratele lui Isus, conducătorul mișcării creștine, fiindcă nu se încadra în statutul unui apostol! Am pus această întrebare, dar predicatorul Jakob a considerat că este o întrebare nebună, nefolositoare. Posted Image
Ai pierdut din vedere tocmai esenta intrebarii mele si anume era despre isus, si ca fratele lui a devenit apostol pe baza meritelor lui isus.
Ca sa fiu clar, ce merite avea isus ?

#240
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 09 iulie 2022 - 07:56, said:

Ca sa fiu clar, ce merite avea isus ?

Cele descrise în evanghelii. Rămâne acum de stabilit, pentru fiecare, dacă sunt merite reale sau invenții.

#241
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 09 iulie 2022 - 08:00, said:

Cele descrise în evanghelii. Rămâne acum de stabilit, pentru fiecare, dacă sunt merite reale sau invenții.
De ce ar fi inventii daca apostolii au acceptat pozitia lui iacov care acesta nu are merite ?
Deci l-au pus pe iacov pe meritele lui isus.
Nu ti se pare logic ?

#242
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 09 iulie 2022 - 10:29, said:

De ce ar fi inventii daca apostolii au acceptat pozitia lui iacov care acesta nu are merite ?
Deci l-au pus pe iacov pe meritele lui isus.
Nu ti se pare logic ?

Avem condițiile în care Matia a fost cooptat în grupul celor 12 apostoli. Iacov cel drept nu s-ar fi încadrat.


Fapte 1:21. Trebuie deci ca, dintre cei ce ne-au insotit in toata vremea in care a trait Domnul Isus intre noi,
22. cu incepere de la botezul lui Ioan pana in ziua cand S-a inaltat El de la noi, sa fie randuit unul care sa ne insoteasca drept martor al invierii Lui.
23. Ei au pus inainte pe doi: pe Iosif, numit Barsaba, zis si Iust, si pe Matia.
24. Apoi au facut urmatoarea rugaciune: "Doamne, Tu care cunosti inimile tuturor oamenilor, arata-ne pe care din acesti doi l-ai ales
25. ca sa ia loc in slujba si apostolia aceasta, din care a cazut Iuda ca sa mearga la locul lui."
26. Au tras la sorti, si sortul a cazut pe Matia, care a fost numarat impreuna cu cei unsprezece apostoli.


Deci Iacov nu a preluat locul lui Iuda, ci unul Matia. Care Matia... nu a devenit șeful și nici Petru nu a avut această poziție. Ci Iacov, unul din cei 4 frați ai lui Isus. Și fratele Iuda a fost credincios în această mișcare, iar copiii lui, deci nepoții lui Isus, au succedat pe Iacov la conducere, după ce Iacov a fost omorât din ordinul marelui preot. Deci... nepotism curat, ca și astăzi! Pe rubedenii, pe clan! Posted Image

#243
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 09 iulie 2022 - 11:15, said:

Avem condițiile în care Matia a fost cooptat în grupul celor 12 apostoli. Iacov cel drept nu s-ar fi încadrat.

Deci Iacov nu a preluat locul lui Iuda, ci unul Matia. Care Matia... nu a devenit șeful și nici Petru nu a avut această poziție. Ci Iacov, unul din cei 4 frați ai lui Isus. Și fratele Iuda a fost credincios în această mișcare, iar copiii lui, deci nepoții lui Isus, au succedat pe Iacov la conducere, după ce Iacov a fost omorât din ordinul marelui preot. Deci... nepotism curat, ca și astăzi! Pe rubedenii, pe clan! Posted Image
Matia  l-a inlocuit pe iuda.  Asta e altceva.
Eu te-am intrebat  ceva si tu raspunzi altceva.  Deci iacov a fost pus seful lor findca era fratele lui isus. Te intreb din nou. Pentru care motiv isus  era catalizatorul grupului iar fartele lui isus a primit cel mai mare loc ?

Inca o data, sa te intreb , poate mai clar si astfel sa nu-mi raspunzi balarii.
Pentru care motiv isus era merituos  incat a trebuit sa fie numit fratele acestuia la conducerea grupului ?

#244
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 09 iulie 2022 - 13:53, said:

Pentru care motiv isus era merituos  incat a trebuit sa fie numit fratele acestuia la conducerea grupului ?

Știu și eu ce a fost atunci? :facepalm:
De ce unii au votat cu Udrea sau cu Dragnea? :habarnam:

Ioan 20:13. "Femeie", i-au zis ei, "pentru ce plangi?" Ea le-a raspuns: "Pentru ca au luat pe Domnul meu, si nu stiu unde L-au pus."
14. Dupa ce a zis aceste vorbe, s-a intors si a vazut pe Isus stand acolo in picioare; dar nu stia ca este Isus.
15. "Femeie", i-a zis Isus, "de ce plangi? Pe cine cauti?" Ea a crezut ca este gradinarul si I-a zis: "Domnule, daca L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, si ma voi duce sa-L iau."
16. Isus i-a zis: "Marie!" Ea s-a intors si I-a zis in evreieste: "Rabuni!", adica: "Invatatorule!"
17. "Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Ci, du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru."
18. Maria Magdalena s-a dus si a vestit ucenicilor ca a vazut pe Domnul si ca i-a spus aceste lucruri.

Mah, l-a văzut pe Isus, DAR NU ȘTIA CĂ E ISUS? cum oare? credea că e grădinarul? o fi fost grădinarul, mai știi? în Galileea, ucenicii l-au văzut, au vorbit cu Isus, dar unii s-au îndoit. Nu o fi fost Isus! O fi fost grădinarul, un miștocar, aflase despre credința unora și s-a gândit să joace o farsă!

[ https://media1.giphy.com/media/Nt2y87AerT67QWunlF/giphy.gif?cid=ecf05e47lus6xotl8i9j93sa4bpug58kzz7q4w7lt69t9o9z&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#245
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 09 iulie 2022 - 14:56, said:

Știu și eu ce a fost atunci? Posted Image
De ce unii au votat cu Udrea sau cu Dragnea? Posted Image
Frate, aici nu discutam cu a fost ales Udrea sau Dragnea ci despre meritele lui isus pentru care ceilalti apostoli aseaza in fruntea grupului lor pe iacov fratele lui isus.
Deci eu te intreb, ce merite avea isus de  a fost ales iacov, si tu imi spui despre alegerile din PSD si PD.

#246
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 09 iulie 2022 - 15:12, said:

Deci eu te intreb, ce merite avea isus de  a fost ales iacov

Iacov a reușit să-i convingă pe unii că Isus, fratele lui decedat, era Mesia cel prorocit în Vechiul testament.

#247
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 09 iulie 2022 - 15:14, said:

Iacov a reușit să-i convingă pe unii că Isus, fratele lui decedat, era Mesia cel prorocit în Vechiul testament.
Astea's idei nefondate. Nimeni nu urmeaza o minciuna.
Din fericire isus e Mesia/salvatorul, numai ca unora nu le pica bine.

#248
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 15.10.2020
Isus e o poveste. Dacă te-ai întoarce în timp, nu cred că l-ai recunoaște pe Isus, fiindcă e omul care a inspirat un personaj fictiv. Poate că și Prâslea cel Voinic a fost inspirat de o persoană reală, la fel ca Isus.

#249
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 horny_hornet, on 09 iulie 2022 - 21:51, said:

Isus e o poveste. Dacă te-ai întoarce în timp, nu cred că l-ai recunoaște pe Isus, fiindcă e omul care a inspirat un personaj fictiv. Poate că și Prâslea cel Voinic a fost inspirat de o persoană reală, la fel ca Isus.
Iti bazezi afirmatia pe faptul ca nu ai vazut niciodata minuni ?
Praslea cel voinic e poveste si mereu a fost cunoscut astfel. Pentru isus multi si-au dat viata, pentru Praslea nimeni.

#250
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://eatliver.b-cdn.net/wp-content/uploads/2022/03/putin-knocking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#251
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 10 iulie 2022 - 07:23, said:

[ https://eatliver.b-cdn.net/wp-content/uploads/2022/03/putin-knocking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Confuzie mare faci.
De ce iti imaginezi ca isus e un ucigas ?
Sau poate ca tu doresti asa ceva.
Gandire deziderativa ? Posted Image

#252
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Păi așa procedează și Putin! Vrea să-i scape pe ucrainieni de fascism. Dacă ucrainenii nu renunță la fascism, îi va omorî el, Putin, pe ucraineni! Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate