Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Jesus Myth Theory

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#217
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Primul pas ca sa incep sa cred sau nu orice se zice despre Cristos este sa vad inregistrarile de la CCTV.

#218
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View PostMosotti, on 07 iulie 2022 - 11:16, said:

Primul pas ca sa incep sa cred sau nu orice se zice despre Cristos este sa vad inregistrarile de la CCTV.
Atunci nu mai e credinta , ci certitudine.
Daca aveai o inregistrare reala acum, orice ateu erau bagat ori la nebuni ori la puscarie.
Dar daca vreti sa aveti macar o farama de credinta ar trebui sa consultati istoricii.  Nu cred ca exista istoric serios sa nege existenta personajului istoric isus.

#219
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 12:00, said:

De fapt, Isus din Biblie, nici nu a existat, este doar o fabricație.
Nici apostolii nu au existat ?

#220
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Apostolii au existat, în număr de 12, însă ucenici al unui Yeșu care nu se încadrează în cele relatate de evanghelii. Doar 3 au fost activi: Iacov, Petru, Ioan. Aceștia nu au lăsat nimic scris. Apostolul Pavel nu descrie absolut nimic despre Isus. Deci nu avem date despre Isus! Evangheliile și Faptele apostolilor sunt ficțiune, deci nu texte credibile.Posted Image

#221
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 13:45, said:

Apostolii au existat, în număr de 12,
Si acestia 12 cu ce se ocupau ? Posted Image

#222
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,408
  • Înscris: 15.10.2020

View PostPaco_ste1, on 07 iulie 2022 - 10:43, said:

Despre ipoteza ta te-am intrebat.
Evangheliile au fost scrise la mult timp după moartea lui Isus, niciunul din evangheliști nu a fost martor ocular. Prima evanghelie în ordine cronologică e cea a lui Marcu, în care nu apare învierea, învierea a fost adăugată de creștini mult mai târziu. Evanghelia originală a lui Marcu se termină așa:

Quote

După ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salome au cumpărat miresme ca să se ducă să ungă trupul lui Isus.
În ziua dintâi a săptămânii, s-au dus la mormânt dis-de-dimineaţă, pe când răsărea soarele.
Femeile ziceau una către alta: „Cine ne va prăvăli piatra de la uşa mormântului?”
Şi când şi-au ridicat ochii, au văzut că piatra, care era foarte mare, fusese prăvălită.
Au intrat în mormânt, au văzut pe un tinerel şezând la dreapta, îmbrăcat într-un veşmânt alb, şi s-au înspăimântat.
El le-a zis: „Nu vă înspăimântaţi! Căutaţi pe Isus din Nazaret, care a fost răstignit. A înviat, nu este aici; iată locul unde Îl puseseră.
Dar duceţi-vă de spuneţi ucenicilor Lui şi lui Petru că merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veţi vedea, cum v-a spus.”
Ele au ieşit din mormânt şi au luat-o la fugă, pentru că erau cuprinse de cutremur şi de spaimă. Şi n-au spus nimănui nimic, căci se temeau.


Deci, evanghelia lui Marcu menționează un tânăr care le spune femeilor că Isus a înviat. Totuși, nu a găsit de cuviință să adauge aparițiile lui Isus. Nu e ciudat? Având în vedere că pe undeva prin biblie scrie că dacă n-a înviat Hristos, atunci propovăduirea noastră este zadarnică şi zadarnică este şi credinţa voastră, e foarte ciudat. Eu zic că Marcu a scris ceea ce știa, ceilalți au adăugat aparițiile lui Isus ca să dezvolte povestea.

#223
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 07 iulie 2022 - 16:13, said:

Si acestia 12 cu ce se ocupau ? Posted Image

Erau adepți.Posted Image  Dacă citim literatură ce aparține de sfera istorică, putem găsi și alte exemple de ”profeți” care și-au făcut adepți, în perioada respectivă. Dar și în Biblie există fenomenul, Faptele apostolilor enumeră pe doi de acest tip:

Caci nu demult s-a ivit Teuda, care zicea ca el este ceva, si la care s-au alipit aproape patru sute de barbati. El a fost omorat, si toti cei ce il urmasera au fost risipiti si nimiciti. (Fapt.5:36)

#224
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 07 iulie 2022 - 16:28, said:

Evangheliile au fost scrise la mult timp după moartea lui Isus, niciunul din evangheliști nu a fost martor ocular. Prima evanghelie în ordine cronologică e cea a lui Marcu, în care nu apare învierea, învierea a fost adăugată de creștini mult mai tarziu  . . .
Scrierile NT (Noul Testament) au fost relatate de martori altora, si cineva s-a gandit sa le noteze. Da, exista niste deosebiri intre ele, asta inseamna si autenticitate, findca demonstreazza ca nu s-a dictat de  catre o unica sursa.

View Posthorny_hornet, on 07 iulie 2022 - 16:28, said:

Deci, evanghelia lui Marcu menționează un tânăr care le spune femeilor că Isus a înviat. Totuși, nu a găsit de cuviință să adauge aparițiile lui Isus. Nu e ciudat? Având în vedere că pe undeva prin biblie scrie că dacă n-a înviat Hristos, atunci propovăduirea noastră este zadarnică şi zadarnică este şi credinţa voastră, e foarte ciudat. Eu zic că Marcu a scris ceea ce știa, ceilalți au adăugat aparițiile lui Isus ca să dezvolte povestea.
Apostolul vrea sa precizeze ca el crede cu toata puterea in invierea lui isus dovada ca el propovaduieste cu multa ravna.

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 16:59, said:

Erau adepți.Posted Image  Dacă citim literatură ce aparține de sfera istorică, putem găsi și alte exemple de ”profeți” care și-au făcut adepți, în perioada respectivă. Dar și în Biblie există fenomenul, Faptele apostolilor enumeră pe doi de acest tip:

Caci nu demult s-a ivit Teuda, care zicea ca el este ceva, si la care s-au alipit aproape patru sute de barbati. El a fost omorat, si toti cei ce il urmasera au fost risipiti si nimiciti. (Fapt.5:36)
Ok, deci apostolii erau adepti.
Poate esti amabil si imi spui adeptii cui erau cei 12 apostoli.

#225
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 07 iulie 2022 - 17:43, said:

Ok, deci apostolii erau adepti.
Poate esti amabil si imi spui adeptii cui erau cei 12 apostoli.

Ai lui Ieșu, au fost discipolii lui. Dar nu știm nimic despre acest Ieșu, fiindcă evangheliile sunt un produs al mitologiei apărute la 50 de ani de la moartea lui Ieșu. Știi cum ar fi? Să zicem haiducul Pintea. Ce a făcut, ce nu a făcut, dacă te uiți la filmul Pintea, regizat de Mircea Moldovan, garantat personajul de acolo este mult înfrumusețat, retușat, prezentat ca unul legendar.
Când eram mic, aveam o carte, Povestiri istorice. Acolo țin minte că una din ele descria bătălia în care Vlad Țepeș a dat o bătălie surpriză, în tabăra turcilor, toți soldații lui Vlad fiind costumați în turci și de aici surpriza. În acea carte destinată copiilor, Vlad înregistrează o victorie răsunătoare! În realitate... rezultatul a fost indecis.
Cam așa și cu Ieșu. Nu poți pune bază pe ce s-a scris despre El. Majoritatea celor scrise sunt ... pură ficțiune, rezultatul imaginației autorilor care sunt, dealtfel, anonimi...

#226
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022
Mai frate, deci apostolii aia au mers pana la moarte, Eu nu cred ca cineva poate merge pana la sacrificiul suprem pentru un personaj de fictiune.
Tu ai citit prea multe povesti de Petre ispirescu si acum zici ca toate sunt la fel.

#227
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 07 iulie 2022 - 19:08, said:

Mai frate, deci apostolii aia au mers pana la moarte

Asta în film!Posted Image

#228
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 19:52, said:

Asta în film!Posted Image
Si zici ca Mahomed al musulmanilor si el s-a uitat la filme ?
De ce ar spune despre isus atat de multe daca era doar personaj de fictiune ?

#229
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Dark nu contestă (încă) că a existat un Isus istoric, doar că acum îi neagă nu doar preexistența (care a fost un adaos al bisericii), ci și învierea.

#230
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 07 iulie 2022 - 18:16, said:

Când eram mic, aveam o carte, Povestiri istorice. Acolo țin minte că una din ele descria bătălia în care Vlad Țepeș a dat o bătălie surpriză, în tabăra turcilor, toți soldații lui Vlad fiind costumați în turci și de aici surpriza. În acea carte destinată copiilor, Vlad înregistrează o victorie răsunătoare! În realitate... rezultatul a fost indecis.
Cam așa și cu Ieșu. Nu poți pune bază pe ce s-a scris despre El. Majoritatea celor scrise sunt ... pură ficțiune, rezultatul imaginației autorilor care sunt, dealtfel, anonimi...
Inteleg ca spiritul lui Petrica din poveste iti pune la indoiala scrierile biblice, insa faptul ca are mai multi autori ar trebui sa-ti spuna ceva, ca isus nu e fictiune. Inteleg din ce spune colegul Logic, tu nu crezi in isus descris in biblie, ci intr-un isus om obisnuit . Insa nici un om obisnuit nu face adepti cu atata convingere. Spui iar ca sunt fictiuni despre apostoli, ca doar in filme ei ajung la sacrificii.
Ok, sa zicem ca tine, insa cine ar fi putut sa ticluiasca o poveste asa de convingatoare in asa fel sa castige adepti atat de fermi ?
Nu doar tu ai probleme de acceptare ci si Mahomed avea, nici el nu credea in moarte si inviere. Ori daca nu exista inviere atunci nu exista nici dumnezeu. Si totul se rezum la o religie gen budism in care unii oameni sa convinga pe altii sa fie ca ei, sau sa fie cum ei doresc.
Lupta asta de a dociliza pe altii nu va avea castig de cauza. Totusi, mai intervine ceva, ceva de care eu nu ma pot dezice, si anume experienta personala. Ei bine, sunt convins ca acest aspect e cel care tine omenirea legata de fenomenul religios. Nu doar dorinta de viata eterna sau nevoia de spiritualitate religioasa.
Deci mai multi autori au creat un personaj in dreptul caruia au pus diverse afirmatii, si culmea, personajul fictiv face si adepti. Interesant in toate astea nu e doar ca totul se leaga ci si functioneaza bine. Prea multe coincidente zic eu, iar eu nu cred in asemenea coincidente.
Si mai e un alt aspect, faptul ca exista multe denominatiuni crestine care spun acelasi lucru, ca isus a existat, a murit si a fost inviat, si nu doar el ci si altii. Daca acestia nu au inviat nu inteleg atunci la ce ar mai intretine o minciuna ? Doar din setea lor de putere si bani ? Ce faceem atunci cu toate datele istorice despre crestinism de aproape doua mii ani ? Le aruncam  findca avem noi o problema de acceptare ?
Parerea mea e ca esti o persoana ce poate fi influentata prea usor. Autorii care i-ai citit pot foarte bine sa aiba o agenda care are in plan sa distruga bazele crestinismului.
Poate ca ceri dovezi si demonstratii si nu s-au confirmat, de aceea ai adoptat latura negationista, si pana nu vei primi "semne" clare si permanente, nu vei crede , nu vei accepta nici ce sta scris.
Si eu uneori am pretentia ca divinitatea sa intervina cu ceva mult mai convingator, nu doar niste scrieri ce pot fi masluite, insa am spus, in cazul meu exista experienta personala, chiar daca si ea are forma volatila, cred insa ca divinitatea e convinsa ca prin credinta are si rezultatele cele mai durabile. Findca dovezile indestructibile conving pe moment insa apare rendundanta, iar spiritul "pacatos" apare la suprafata. Exemplul e tehnologia actuala, ea nu mai produce in mintea noastra mare schimbare de caracter, de fapt nu produce nici o schimbare de caracter spre bunatate, uneori chiar amplifica jigodismul. Pe mine m-a convins de validitatea planului divin prin faptul ca inainte de isus evreii aveau ritualul jertfelor. Prin acestea omul inca de la formarea caracterului incepea sa-l modeleze spre o directie , si bineinteles ca si acestea au devenit redundante, incet incet devenind altceva decat se avea in vedere. Si numai o jertfire a omului desavarsit putea produce o schimbare indelungata.

Pe mine ma conving de validitatea scrierilor aceasta fraza "cine ma mananca are viata" . Nu oricine putea sa spuna asa ceva si fara sa aiba efect.

#231
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Exact, dragă Logic.
Mă înscriu în explicațiile date de noii mei învățători. Cu siguranță, au existat mai mulți Isuși, dintre care unul s-a evidențiat ca învățător. A spus anumite chestii. Multe au fost adăugate, erau zicale care deja circulau în popor. A fost răstignit, așa cum 2000 de galileeni au fost răstigniți în timpul acela. Dar Isus din Biblie este un mit, fiindcă nu a preexistat, nici nu s-a născut în mod supranatural și nici nu a înviat. Toți erudiții cred așa, cu unele variațiuni, unii atribuie mai mult sau mai puțin din ce scrie în Noul testament, acestui Isus istoric pe care toți încearcă să-l ”descopere”. Dar e greu, foarte greu.... straturi întregi de creații folclorice s-au așezat ”deasupra”.Posted Image

View PostPaco_ste1, on 08 iulie 2022 - 06:18, said:

inteleg din ce spune colegul Logic, tu nu crezi in isus descris in biblie, ci intr-un isus om obisnuit

Corect!

View PostPaco_ste1, on 08 iulie 2022 - 06:18, said:

Ok, sa zicem ca tine, insa cine ar fi putut sa ticluiasca o poveste asa de convingatoare in asa fel sa castige adepti atat de fermi ?
Pavel din Tarsul Ciliciei, acesta a fost manipulatorul!

View PostPaco_ste1, on 08 iulie 2022 - 06:18, said:

Poate ca ceri dovezi si demonstratii si nu s-au confirmat, de aceea ai adoptat latura negationista, si pana nu vei primi "semne" clare si permanente, nu vei crede , nu vei accepta nici ce sta scris.

Semnele acestea, la care faci referire, și care probabil au fost unele primite de tine, dar nu prea ne-am mai povestit despre epifaniile avute, atât de multe, demonstrează maxim existența spiritelor, nu și povestea din Noul testament, cu Ieșu și minunile Sale, incluzând învierea în trup.Posted Image

#232
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 08 iulie 2022 - 06:22, said:

Pavel din Tarsul Ciliciei, acesta a fost manipulatorul!
Pavel din Tars nu descrie un extraterestru intrupat, ci un simplu om , un om bland si smerit, cu care Tatal ceresc a comunicat si a pus in lucru planul de a arata omenirii caracterul divin.

Si daca nu exista inviere atunci bucura-te de viata asta , si mai cu seama alege sa fii nobil, sa fii un om deosebit. Si daca efortul e prea mare pentru pretentiile tale atunci te poti limita sa fii ca isus, bland si smerit cu inima.

Din pacate Bart si-a pus amprenta pe constinta ta, si vei continua sa fii in influenta lui findca nu poti trece bariera , limitarile de om neinspirat.

#233
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 08 iulie 2022 - 07:40, said:

Pavel din Tars nu descrie un extraterestru intrupat, ci un simplu om , un om bland si smeri

Da, Pavel a inventat creștinismul. Este cunoscut acest fapt. Evangheliile sunt scrise după epistolele lui, practic, epistolele pauline sunt primele texte noutestamentare.

#234
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,408
  • Înscris: 15.10.2020
Istoricii vorbesc despre Isus istoric (historical Jesus), adică fără miracole, încearcă să afle care e realitatea. Istoricii normali la cap, neîndoctrinați religios, nu vor susține vreodată că în trecut s-au petrecut evenimente supranaturale, miracole. Asta nu e o afirmație științifică.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate