Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Jesus Myth Theory

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#1
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
A aparut un nou curent spiritual pe arena disputelor teologice si doresc sa demontez aceasta idee si va invit si pe voi sa faceti acesta, dar sunt invitati sa-si aduca aportul si cei care nu sunt in acord cu aceasta idee.

Deci, avem un nou curent ideologic care spune ca toata povestea cu isus si el rastignit sunt inventii ale unora ce au dorit sa controleze masele , si de urma carora sa aiba viata comfortabila. Ei bine voi cam stiti despre cine ar fi acesti profitori de pe urma naivitatii maselor, deci se apeleaza la latura emotionala pentru a stoarce ceva din portofelul credulului/naivului.
Negresit se intampla acest lucru insa am certitudinea ca acestia (conducatorii/liderii religiosi) au deturnat rolul religiei intr-unul financiar. Deseori am auzit aici pe forum pretinsi pastori care in schimbul unei sume care dupa parerea lor nesemnificativa (200-300 euro) pot face rugaciuni ce vor ajuta la indeplinirea doleantelor spirituale.

JMT-istii sunt convinsi ca inventarea lui isus e o strategie elaborata a acestor parveniti si paraziti ai societatii , si ca in realitate omul nu are nevoie de "tocana" spirituala in care chipurile ar schimba constinta celor care se hranesc spiritual din "trupul si sangele lui Hristos isus".

Voi cum vedeti acest nou curent spiritual ?

Edited by Paco_ste1, 04 June 2022 - 08:19.


#2
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,204
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:

A aparut un nou curent spiritual pe arena disputelor teologice
Arena Disputelor Teologice, care este la fel de mare ca Stadionul Arena Națională, dispune în total de 2-3 jucători și spectatori laolaltă!
Iar curentul de care vorbești e unul uriaș care a cuprins un singur cărășel.

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:

Deseori am auzit aici pe forum pretinsi pastori care in schimbul unei sume care dupa parerea lor nesemnificativa (200-300 euro) pot face rugaciuni.
Din cei peste 70 de pastori care scriu pe forum, și eu i-am auzit pe cel putin 40 care au pretins că pot face rugăciuni de 300€ bucata.
Dar toate aceste postări pe care le-am citit noi au fost șterse definitiv și irevocabil iar astăzi nu mai poate fi găsită absolut nicio astfel de ofertă.

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:

Voi cum vedeti acest nou curent spiritual ?
Mie mi se pare sublim!

#3
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 04 iunie 2022 - 08:37, said:

Mie mi se pare sublim!
Deci iti convine ideea asta noua cum isus e doar un mit , o idee elaborata de farsori ?

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu stiu despre care mit vorbesti, caci sunt multe.

Insa, am citit un pamflet de 20-25 pagini care vorbea de asta. Nu imi amintesc cine l-a scris. Se dorea a trage concluzia ca biblia a fost scrisa de o familie de romani, mereu adaugand in ea. Au facut efortul de a ne arata cum s-au si semnat in biblie. Nu imi amintesc numele lor, ceva cu C.

Ii dau aceeasi credibilitate ca si bibliei, caci nu ai de unde sa stii cine are dreptate.

Una peste alta, indiferent cine a scris-o, azi se foloseste pentru a stoarce bani de pe urma oamenilor.

La noi inca e mic efectul, la americani e jaf pe fata.

#5
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,204
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvictor29cr, on 04 iunie 2022 - 08:48, said:

Se dorea a trage concluzia ca biblia a fost scrisa de o familie de romani, mereu adaugand in ea.
Au facut efortul de a ne arata cum s-au si semnat in biblie. Nu imi amintesc numele lor, ceva cu C.
Ii dau aceeasi credibilitate ca si bibliei, caci nu ai de unde sa stii cine are dreptate.
Da, Crocoduck îi chema, o veche familie din aristocrația romană.

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 04 iunie 2022 - 08:37, said:

Mie mi se pare sublim!

+1

Sublim, rațional, autentic, real, de încredere...:)

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:48, said:

Deci iti convine ideea asta noua cum isus e doar un mit , o idee elaborata de farsori ?

Ne convine, nu ne convine ..., trebuie să o acceptăm datorită evidențelor! :(

#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postvictor29cr, on 04 iunie 2022 - 08:48, said:


La noi inca e mic efectul, la americani e jaf pe fata.
Inteleg acest aspect. Negresit un inselator se gandeste cum poate adapta o poveste sau chiar realitati in sprijinul scopurilor sale.
Spre exemplu povestea Mos Craciun este exploatata serios de afaceristi, la fel si Pastele, sau inventeaza zeci si sute de alte sarbatori in care individul e atras , si cine nu participa sau nu achieseaza la ideile lor e considerat antisocial.

Tousi, din povestea cu isus unele lucrui prea se leaga. Vreau sa spun ca pentru mine lucrurile au efect. Daca nu as fi avut tangenta cu principiile crestine probabil as fi participat sau creat un conflict. O parte din constinta imi spune sa intervin, iar cea influentata de filozofia crestina imi spune sa merg pe "mana" lui isus. Si vad in aceasta cale o lucrare mult mai acceptabila decat cea conflictuala.

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:


Voi cum vedeti acest nou curent spiritual ?

Curentul JMT nu este unul spiritual ci unul eminamente rațional deci foarte ”pământesc”...Posted Image

#9
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,204
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 04 iunie 2022 - 09:09, said:

+1

Sublim, rațional, autentic, real, de încredere, admirabil chiar, precum industria română.
... despre care vorbea Caragiale... Posted Image

View Postdark, on 04 iunie 2022 - 09:09, said:

Ne convine, nu ne convine ..., trebuie să o acceptăm datorită evidențelor! Posted Image
Ți-a administrat Paco o gură de oxigen, Darkule!
O butelie întreagă, chiar.
Un topic creat special în cinstea ta.
Hai, să trăiești! Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 04 June 2022 - 09:25.


#10
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 04 iunie 2022 - 09:13, said:

Curentul JMT nu este unul spiritual ci unul eminamente rațional deci foarte ”pământesc”...Posted Image
Ok, am exagerat spunand ca e o noua filozofie spirituala, de fapt e un trend ce vrea sa demonteze o filozofie.

Deseori mi se reproseaza ca religia crestina a produs in doua mii ani atrocitati inimaginabile, si ca are aceleasi tare ca si cea islamica pretinsa a pacii, iar crestinii pretind ca religia lor e cea a iubirii. Numai ca 2 mii ani religia iubirii si religia pacii (crestina si islamica) au facut-o cu parul.
De aici si neincrederea ca nu sunt ce se pretind. Ele devin astfel politici de guvernare si nu viata spirituala.

Edited by Paco_ste1, 04 June 2022 - 09:24.


#11
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Nu este asa nou . Asta zice ca ar fi un remake al unor mituri mai vechi.
https://m.youtube.co...h?v=alurfHwH_zY

Edited by rzv74, 04 June 2022 - 09:29.


#12
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:

...
Deci, avem un nou curent ideologic care spune ca toata povestea cu isus si el rastignit sunt inventii ale unora ce au dorit sa controleze masele ,
...

Si anume cine sunt cei care vor sa controleze masele? Apostolii? Clar evreii au fost contra, ceva nu se leaga in povestea asta.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpufarin, on 04 iunie 2022 - 09:29, said:

Si anume cine sunt cei care vor sa controleze masele? Apostolii? Clar evreii au fost contra, ceva nu se leaga in povestea asta.

Creștinismul a reușit să se afirme ca religie mondială numai după ce a ”prins” la comunitatea evreilor eleniști, vorbitori de greacă, din lumea greco-romană. De la ei, a trecut la păgânii din Imperiul roman, ca un Isus ”decantat” de toate ebraismele, ceva ușor de acceptat de către aceștia (un ”Isus” stilizat, fără bagajul mozaic, depășind ”faza istorică”).Posted Image

Edited by dark, 04 June 2022 - 09:38.


#14
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ce frumus le zici, dar nu ai raspuns la intrebarea mea, cine l-a inventat?

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpufarin, on 04 iunie 2022 - 09:44, said:

Ce frumus le zici, dar nu ai raspuns la intrebarea mea, cine l-a inventat?

S-a produs de la sine, inventatorul final fiind împăratul Constantin cel Mare, care a legiferat creștinismul ca religie de stat.

#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006
De ce vrei sa demontezi?

#17
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
N am auzit de acest mit si nici ca mi incarc mintea cu el(nu ma intereseaza) :)

#18
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 09:11, said:

Inteleg acest aspect. Negresit un inselator se gandeste cum poate adapta o poveste sau chiar realitati in sprijinul scopurilor sale.
Spre exemplu povestea Mos Craciun este exploatata serios de afaceristi, la fel si Pastele, sau inventeaza zeci si sute de alte sarbatori in care individul e atras , si cine nu participa sau nu achieseaza la ideile lor e considerat antisocial.

Tousi, din povestea cu isus unele lucrui prea se leaga. Vreau sa spun ca pentru mine lucrurile au efect. Daca nu as fi avut tangenta cu principiile crestine probabil as fi participat sau creat un conflict. O parte din constinta imi spune sa intervin, iar cea influentata de filozofia crestina imi spune sa merg pe "mana" lui isus. Si vad in aceasta cale o lucrare mult mai acceptabila decat cea conflictuala.
Hai sa fim rationali si sa ne gandim cum ar fi functionat lucrurile atunci.

Sa plecam de la premiza ca Iisus chiar a existat, in forma omeneasca, reala.

Trebuie sa luam in considerare ca in perioada aia, lumea(sau marea majoritate a ei) era concentrata cu ce vor manca maine sau saptamana viitoare. Sa pasca caprele, sa cultive ce cultivau ei, etc.

Brusc apare un om, o persoana, care are o intelegere mai ampla despre viata.

Nu trebuie sa fii zeu sa zici "Cere si ti se va da". Statistic vorbind, un stidiu arata in trecut faptul ca 50% din cei care cer ceva(era mai mare de 50%) chiar primesc. Este ceva normal.

Acum spune asta unui popor de pe vremea aia. Iti imaginezi rezultatele. Unul din ele care mi-l pot imagina este "Am cerut mai multe grane si am primit, Dumnezeu e mare". Sau ceva de genul.

Gandeste-te ca, daca ne luam dupa texte, Iisus mereu il pomenea pe tatal lui. Dumnezeu a zis, Dumnezeu mi-a zis sa va zic, faceti cum zice tatal meu Dumnezeu, etc.

Mergand pe exemplul asta, hai sa ne gandim ce face un... pastor din timpurile noastre. Gen Joel Osteen.

Ok, nu pretinde ca este Iisus. Dar vorbeste despre cuvantul lui Iisus. Lumea se lasa convinsa, banii curg din donatii si ajungi sa ai $500,000 ziditi in biserica. Ok, am mers prea departe, dar se intelge ideea.

Biblia, sau iisus, te invata sa faci lucruri normale. Sa nu furi, sa nu ucizi. ce zice biblia despre mancare? Sa nu mananci mult si te vei simtii mai bine. Ce face lumea? Tine post ca asa zice biblia. Se simt mai bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate