Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Jesus Myth Theory

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#199
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 05 iulie 2022 - 11:43, said:

Da, știu, dar nu s-a supărat pe tine, din moment ce nu i-a venit pe linie de cult, indicație în acest sens! Posted Image
Hai sa nu mai discutam persoanele noastre si sa revenim la discutia din titlul topicului . . . .   ma tot intreb, cum de Mahomed a scris despre isus si nu a pus la indoiala faptul ca a existat ? Cum de a recunoscut ca a fost inaltat la cer ? Plus ca are si afirmatia ca isus e cel mai mare profet dintre toti. Adica e si normal sa asculti de cel mai mare.  Este ?

#200
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Mahomed s-a inspirat din Biblie, ca și Joseph Smith, cu cartea lui Mormon.Posted Image

#201
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 15.10.2020

View PostPaco_ste1, on 05 iulie 2022 - 11:48, said:

Plus ca are si afirmatia ca isus e cel mai mare profet dintre toti. Adica e si normal sa asculti de cel mai mare.  Este ?
Pune și tu un citat, ceva, ca să nu pară că vorbești aiurea. Eu nu știam așa ceva. Știam că Mahomed a zis că Isus a fost un profet și că Mahomed e ultimul profet.

#202
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 05 iulie 2022 - 11:49, said:

Mahomed s-a inspirat din Biblie, ca și Joseph Smith, cu cartea lui Mormon.Posted Image
Eu zic ca a  citit biblia, si sigur a discutat pe indelete despre isus cu adeptii lui isus.
Problema e , de ce Mahomed crede asta ? De ce crede ca isus a existat ? De ce crede ca s-a inaltat la cer.
Putea simplu sa auda, sa discute si sa ignore. Ei bine, a tinut si sa lase scris despre ce credea .
Deci el avea credinta puternica despre faptul ca isus a existat, si ca era profetul cel mai mare, si ca s-a inaltat.  Deci vezi tu, el nu a asistat la nimic din ce scrie in biblie, insa tu refuzi sa crezi ce au scris martorii lui isus.
Ok, inteleg ca esti neincrezator, insa nu e un singur autor, plus ca avem si alte date istorice nu doar despre isus ci despre crestinismul ce a luat avant in primele secole. Ei bine acest fenomen nu putea sa se dezvolte daca era un basm/mit.
E posibil ca tu sa fi cazut in capcana lui Bart si sa-i crezi vorbele findca nu nu esti dispus sa vezi cu mintea ta intreaga scena biblica ?
Inteleg ca ateii sa nu creada minunile findca nu au nici o dovada stiintifica in astfel de fenomene, dar nu ma asteptam de la tine sa te debarasezi total de ce scrie biblia.
Retine, biblia nu o scriere a unui singur autor, ci e o culegere de autori care au relatat ce au vazut sau au auzit . Plus ca despre acesti autori avem ceva date istorice, deci exista premizele pe care crestinismul s-a bazat. Pe acestea nu le poti anulat findca a zis Bart ca isus e poveste .

#203
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 05 iulie 2022 - 11:55, said:

Pune și tu un citat, ceva, ca să nu pară că vorbești aiurea. Eu nu știam așa ceva. Știam că Mahomed a zis că Isus a fost un profet și că Mahomed e ultimul profet.
3 Surat  Al imran 45 :
" adu-ti aminte , cand ingerii au zis: o Maria, Allah iti vesteste un copil ce vine cu un cuvant din partea Lui: numele lui va fi Al-Masih, isa , fiul Mariei, maret in aceasta lume ca si in lumea de Apoi si unul dintre cei mai apropiati de Allah" .

#204
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Amin frate Pacco! Adevărat ai grăit!

#205
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://mrjdobbs.files.wordpress.com/2015/11/jesus-sleeping.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o imagine sugestivă, de la un curs bibic, o poză manipulatorie, care nu ține cont de tot ce spune pericopa din Marcu, respectiv că valurile umpluseră barca, până aproape de limita de plutire.

#206
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,892
  • Înscris: 22.12.2005

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2022 - 08:14, said:

A aparut un nou curent spiritual pe arena disputelor teologice si doresc sa demontez aceasta idee si va invit si pe voi sa faceti acesta, dar sunt invitati sa-si aduca aportul si cei care nu sunt in acord cu aceasta idee.

Deci, avem un nou curent ideologic care spune ca toata povestea cu isus si el rastignit sunt inventii ale unora ce au dorit sa controleze masele , si de urma carora sa aiba viata comfortabila. Ei bine voi cam stiti despre cine ar fi acesti profitori de pe urma naivitatii maselor, deci se apeleaza la latura emotionala pentru a stoarce ceva din portofelul credulului/naivului.
Negresit se intampla acest lucru insa am certitudinea ca acestia (conducatorii/liderii religiosi) au deturnat rolul religiei intr-unul financiar. Deseori am auzit aici pe forum pretinsi pastori care in schimbul unei sume care dupa parerea lor nesemnificativa (200-300 euro) pot face rugaciuni ce vor ajuta la indeplinirea doleantelor spirituale.

JMT-istii sunt convinsi ca inventarea lui isus e o strategie elaborata a acestor parveniti si paraziti ai societatii , si ca in realitate omul nu are nevoie de "tocana" spirituala in care chipurile ar schimba constinta celor care se hranesc spiritual din "trupul si sangele lui Hristos isus".

Voi cum vedeti acest nou curent spiritual ?

e simplu. priveste ORTOdoxia ca un fluviu. Viu, in miscare. Ce poti sa spui despre balta care a ramas  pe margine? ( mlastina, statura, moarta, in secare).

Se poate inchide-s-a lamurit.

#207
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 05 iulie 2022 - 07:33, said:

Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului. (Mat.12:40)

Colegul Hornet are dreptate! Unde sunt cele trei nopți, în inima pământului? Posted Image

Dacă știi că pământul nu are inimă, socotești timpul de la arestarea lui Isus. Iona n-a mai avut control pe viața lui din momentul în care l-a înghițit peștele. La fel Isus, din momentul în care a fost predat în mâinile oamenilor.

Matei 17

22 Pe când stăteau în Galileea, Isus le-a zis: „Fiul omului trebuie să fie dat în mâinile oamenilor.

23 Ei Îl vor omorî, dar a treia zi va învia.” Ucenicii s-au întristat foarte mult.


20

18 „Iată că ne suim la Ierusalim, şi Fiul omului va fi dat în mâinile preoţilor celor mai de seamă şi cărturarilor. Ei Îl vor osândi la moarte
19 şi-L vor da în mâinile Neamurilor, ca să-L batjocorească, să-L bată şi să-L răstignească; dar a treia zi va învia.”


26

2 „Ştiţi că după două zile va fi Paştile; şi Fiul omului va fi dat ca să fie răstignit!”

14 Atunci unul din cei doisprezece, numit Iuda Iscarioteanul, s-a dus la preoţii cei mai de seamă
15 şi le-a zis: „Ce vreţi să-mi daţi, şi-L voi da în mâinile voastre?” Ei i-au cântărit treizeci de arginţi.


Luca 24

18 Tu eşti singurul străin aici în Ierusalim, de nu ştii ce s-a întâmplat în el zilele acestea?

20 Cum preoţii cei mai de seamă şi mai marii noştri L-au dat să fie osândit la moarte şi L-au răstignit?

21 Noi trăgeam nădejde că El este Acela care va izbăvi pe Israel; dar cu toate acestea, iată că astăzi este a treia zi de când s-au întâmplat aceste lucruri.



#208
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
”inima pământului” este o expresie la figurat ce arăta faptul că Isus va fi înmormântat.

Oricum, Luca evită expresia aceasta, inima pământului, fiind doar o expresie de stil, folosită de celălalt evanghelist, Matei:

Luca 11:29. Pe cand noroadele se strangeau cu gramada, El a inceput sa spuna: "Neamul acesta este un neam viclean; el cere un semn; dar nu i se va da alt semn decat semnul prorocului Iona.
30. Caci dupa cum Iona a fost un semn pentru niniveni, tot asa si Fiul omului va fi un semn pentru neamul acesta.

#209
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă este o expresie figurată, atunci reprezintă o condiție vulnerabilă, ca a lui Iona în pântecele chitului. Conform versetelor de mai sus, înghițirea lui Iona corespunde predării lui Isus în mâinile oamenilor, arestarea lui la timpul când ”i-a sosit ceasul”.

#210
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 15.10.2020

View Postlogic1, on 05 iulie 2022 - 19:24, said:

La fel Isus, din momentul în care a fost predat în mâinile oamenilor.
Ce s-ar fi întâmplat dacă îl omorau la o săptămână după ce l-au prins? Ar fi înviat înainte să moară? Ăsta da miracol. Posted Image

Eu am altă ipoteză: adepții lui Isus au luat corpul din mormânt înainte să înceapă să pută.

Edited by horny_hornet, 05 July 2022 - 21:41.


#211
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 05 iulie 2022 - 21:39, said:


Eu am altă ipoteză: adepții lui Isus au luat corpul din mormânt înainte să înceapă să pută.
ipoteza ta are si vreo dovada sau ceva care sa-ti sustina afirmatia ? Asa si eu pot sa spun, ca isus a fost rastignit si din acel moment Dumnezeu i-a anihilat senzorii de durere si apoi i-a retras spiritul de viata, s dupa ce trupul a fost inmormantat, a fost reparat si spiritul repus in trup, si inviat.
Dar n-am nici o dovada in sprijinul afirmatilor mele , asa ca ce spun eu are valoare zero, ca si afirmatia ta.

#212
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Posthorny_hornet, on 05 iulie 2022 - 21:39, said:

Eu am altă ipoteză: adepții lui Isus au luat corpul din mormânt înainte să înceapă să pută.

Puteau să-l ia fără probleme în noaptea de vineri spre sâmbătă, fiindcă preoții s-au dus cu solicitarea de a pune o strajă la mormânt, abia sâmbătă, la Pilat!

#213
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Un Copil divin care nu-și mai bagă în seamă mama, după ce învie, deși asta i-ar fi produs mamei Lui o mare bucurie,Posted Image  este un copil, nu nerecunoscător sau copil problemă, cum sunt mulți copii din generația actuală, ci un Copil... fabricat, mit.Posted Image Posted Image
Cei care au compus poveștile din evanghelii au fost atât de slabi scriitori, încât au uitat-o pe mama lui Isus, în cele mai importante și tensionante momente, aparițiile lui Isus, dovezile Învierii! Posted Image

[ https://media1.giphy.com/media/kbtc3FBpT8AgON7NYy/giphy.gif?cid=ecf05e471jrus78c0yf6oluhbh6nfr87yszgd8oroj4wgc3f&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 07 July 2022 - 06:50.


#214
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/PNc3sN8/jesus-sleeping2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#215
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 15.10.2020

View PostPaco_ste1, on 05 iulie 2022 - 21:58, said:

ipoteza ta are si vreo dovada sau ceva care sa-ti sustina afirmatia ?
Ajută-mă să te înțeleg, îmi ceri să-ți dovedesc că morții încep să pută după câteva zile?

#216
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 05 iulie 2022 - 21:39, said:


Eu am altă ipoteză: adepții lui Isus au luat corpul din mormânt înainte să înceapă să pută.

View Posthorny_hornet, on 07 iulie 2022 - 08:40, said:

Ajută-mă să te înțeleg, îmi ceri să-ți dovedesc că morții încep să pută după câteva zile?
Despre ipoteza ta te-am intrebat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate