Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

RENAULT MEGANE SEDAN LIFE 1.3 TCE 140CP/260NM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013
Si cu optiunile astea e o treaba: una e sa-ti petreci o ora pe zi in masina, alta e sa stai peste 3 ore....Eu de exemplu din peste 10 ore cat sunt plecat, 3 sau putin peste le petrec in masina!

#56
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,408
  • Înscris: 28.10.2018

 raducut123, on 09 mai 2022 - 06:48, said:

Eu de exemplu din peste 10 ore cat sunt plecat, 3 sau putin peste le petrec in masina!

Compatimirile noastre. Sau cel putin ale mele.

Edited by abac, 09 May 2022 - 07:39.


#57
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017
nu stiu daca e placebo. dar ac-ul are 2 particularitati.

1.raceste foarte repede. cred ca nu am mai avut masina care sa bage rece in 2 minute si am avut destule masini pe mana, poate o fi noul freon?.si as fi zis ca poate mi s-a parut mie dar si nevasta a remarcat.
2.recele e foarte rece. e din ala de iti cad dintii din gura. neavand clima, pastrez pe 2 si 3 lininute la rece. nici eu nici nevasta nu ducem dorul la clima si nici nu ne certam ca sa avem nevoie de bizonala. vezi cate lucruri scutesti cu o nevasta cu care te intelegi.

cred ca o sa-i pun si folii pentru copii in spate. da si bine ca masina e alba, iar azi il batea pe cel mic soarele. la drum lung zic ca e mai ok.

Edited by bobitad, 09 May 2022 - 19:46.


#58
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013

 abac, on 09 mai 2022 - 07:29, said:

Compatimirile noastre. Sau cel putin ale mele.
Decat intr-un birou, eventual cu colegi nesuferiti, prefer in masina.Cateodata chiar am de ales, dar prefer pe teren si in masina!

 bobitad, on 09 mai 2022 - 19:42, said:

nu stiu daca e placebo. dar ac-ul are 2 particularitati.

1.raceste foarte repede. cred ca nu am mai avut masina care sa bage rece in 2 minute si am avut destule masini pe mana, poate o fi noul freon?.si as fi zis ca poate mi s-a parut mie dar si nevasta a remarcat.
2.recele e foarte rece. e din ala de iti cad dintii din gura. neavand clima, pastrez pe 2 si 3 lininute la rece. nici eu nici nevasta nu ducem dorul la clima si nici nu ne certam ca sa avem nevoie de bizonala. vezi cate lucruri scutesti cu o nevasta cu care te intelegi.

cred ca o sa-i pun si folii pentru copii in spate. da si bine ca masina e alba, iar azi il batea pe cel mic soarele. la drum lung zic ca e mai ok.
Folia e chiar o necesitate, nu un moft.

#59
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007
Fac o gluma, cum ti-au dat volanu in piele desi nu era in echipare, asa poate si la AC l-au tunat mai bine din fabrica, au vrut sa fie "lozu" norocos exemplaru asta :))

Sa va bucurati ca baga asa de rece, ca "ai de unde"  dar fac pariu cu tine ca la 38grC afara n-o sa mai simti chiar asa de congelat aeru. Chiar ma risc sa-ti spun ca pot fi momente din vara cand o sa ai impresia ca nu baga rece cum trebuie.

Si mai o treaba, desi unii zic ca e nesemnificativ ce culoare are masina, ca daca ai AC nu conteaza, iti zic ca are influenta culoarea pe soare afara, am experimentat asta la lucru, masina alba si masina neagra lasate in soare (Octavia ambele) . La exterior nu ti dosul mainii pe tabla la cea neagra, la alba n-ai treaba, nu frige. La interior in neagra se simtea coclaiala mai tare decat in cea alba.
E drept ca dupa amiaza la 38grC nu mai esti in stare sa faci o diferenta clara, doar cu termomentru (sunt cateva grade diferenta la interior, dar oricum arsita in ambele)

#60
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017

 Octavian___, on 09 mai 2022 - 20:16, said:

Fac o gluma, cum ti-au dat volanu in piele desi nu era in echipare, asa poate si la AC l-au tunat mai bine din fabrica, au vrut sa fie "lozu" norocos exemplaru asta Posted Image)

Sa va bucurati ca baga asa de rece, ca "ai de unde"  dar fac pariu cu tine ca la 38grC afara n-o sa mai simti chiar asa de congelat aeru. Chiar ma risc sa-ti spun ca pot fi momente din vara cand o sa ai impresia ca nu baga rece cum trebuie.

Si mai o treaba, desi unii zic ca e nesemnificativ ce culoare are masina, ca daca ai AC nu conteaza, iti zic ca are influenta culoarea pe soare afara, am experimentat asta la lucru, masina alba si masina neagra lasate in soare (Octavia ambele) . La exterior nu ti dosul mainii pe tabla la cea neagra, la alba n-ai treaba, nu frige. La interior in neagra se simtea coclaiala mai tare decat in cea alba.
E drept ca dupa amiaza la 38grC nu mai esti in stare sa faci o diferenta clara, doar cu termomentru (sunt cateva grade diferenta la interior, dar oricum arsita in ambele)
nici la Logan n-am avut problema, ma indoiesc ca o sa am la asta. dar, o sa-ti zic, daca simt ca nu face fata. cat despre alba/neagra am citit si studii si in principiu cica e placebo. daca stau astea toata ziua in soare e cam aceeasi chestie. dar si eu cand am ceva negru parca ma simt mai cald.

oricum eu vorbesc cu turcii, o data la o saptamana sau doua si chiar are legatura cu fabrica din Bursa, dar pe alte chestii. puteau sa arunce si ei o cotiera acolo:)
apropo, voi stiati ca Megane sedan nu o sa mai fie produs de renault? o sa fie produs de o firma Karsan care o sa o asambleze, din septembrie.

https://en.rayhaber....eye-baslayacak/

Edited by bobitad, 09 May 2022 - 21:09.


#61
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
incalzirea in habitclu e datorata efectului de sera din cauza zgirceniei constructorilor, puteau sa una geamuri atermice insa alea costa ceva ma mult deci pass!
Am fost cu masina cu geamuri atermice si fara clima in toiul verii, de cald, a fost cald insa acceptabil, in una normala te coceai!

#62
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 bobitad, on 09 mai 2022 - 19:42, said:


cred ca o sa-i pun si folii pentru copii in spate. da si bine ca masina e alba, iar azi il batea pe cel mic soarele. la drum lung zic ca e mai ok.
Nu au tenta inchisa din fabrica ?
Ale mele sunt ionizate din fabrica , spatele mai mult si fata mai putin.
Nu am simtit vreun inconfort in cei 4000 de km prin Grecia...in August cand efectiv nu poti respira de caldura.
Ac-ul face treaba intr-adevar, eu port numai camasa lunga chiar si la pantalon scurt, nu  l-am tinut mai jos de 24 si a fost super ok.

Edited by icssizero, 09 May 2022 - 21:45.


#63
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017
man, parca zicea unu ca sunt tratate termic intr-un review. chiar si cele in echipare de baza. adica sunt parca mai inchise cele din spate fata de cele din fata. doar pe intens sunt geamuri cu tenta inchisa, adica inchisa de tot:) ca sa ma exprim asa. cum ai pune folie.

#64
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Probabil.

Ce imi lipseste e parbrizul si volanul incalzit dar alea nici la optionale nu erau.
Pe Megane 1 erau.

Edited by icssizero, 09 May 2022 - 22:25.


#65
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,718
  • Înscris: 29.10.2017
Tot folia e baza, chiar daca sunt fumurii din fabrica pe spate...am testat mai multe modele noi de Renault la categoria asta; concluzia e ca toate au nevoie de folie
la un Megane life merge pe spate un ATR15 sau CTX15 iar pe laterale fata din gama AIR, posibil aici doar air 90 sa fie legal poate chiar si 80
https://www.llumar.r...-folie-auto.pdf

#66
adidu

adidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 12.01.2007

 icssizero, on 09 mai 2022 - 22:21, said:

Ce imi lipseste e parbrizul si volanul incalzit dar alea nici la optionale nu erau.
Pe Megane 1 erau.
Nu erau.

#67
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017
azi m-am dus sa-mi pun laptopul in masina, ca sa ma joc cu copii si vazui ca sunt geamurile inchise la culoare. de curios m-am uitat ce sunt si pe spate scria duracam T, de la tinted. cat de inchise sunt habar n-am dar cred ca sunt ionizate sau ceva de genul. asta m-a pus pe ganduri cu folia.

Edited by bobitad, 11 May 2022 - 18:30.


#68
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007
Pai pe laterale spate po' sa pui... Pe fata le lasi in pace..
Si de caldura, dar (mai ales) si de disconfortul cand bate soarele, nevasta, copil, care/cine sta in spate.
Tot imi spun ca ma duc ma duc sa pun folie si stau cu aplice d-alea cu ventuze cu spiderman, fulger mcqueen cand mergem mai mult la drum...
Nu sunt fitze

#69
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017

 Octavian___, on 11 mai 2022 - 18:37, said:

Pai pe laterale spate po' sa pui... Pe fata le lasi in pace..
Si de caldura, dar (mai ales) si de disconfortul cand bate soarele, nevasta, copil, care/cine sta in spate.
Tot imi spun ca ma duc ma duc sa pun folie si stau cu aplice d-alea cu ventuze cu spiderman, fulger mcqueen cand mergem mai mult la drum...
Nu sunt fitze
eu aveam cu fulger mcqueen:) din jumbo. eram curios cat de bune sunt geamurile din fabrica, asta era faza. ca vad ca au un fel de protectie. or fi ionizate, cat de multa protectie solara or avea. am tot cautat pe net dar nu gasesc nimic. parca foliile alea de si le pun majoritatea sunt prea intunecate, zici ca esti in grota. bine, fiu-miu mare a supravietuit in Logan. ma mai gandesc, dar ca si tine, mi-e o lene. daca ar veni unu sa-mi ia masina sa puna folie si sa o aduca, ar fi bine, dar asa, sa ma duc, sa stau dupa aia..pffff

in alta ordine de idei, am observat ca atunci cand a plouat mai serios, si vrei sa deschizi portbagajul, iti intra ”apa”, cateva picaturi cand se ridica portbagajul, de la partea cu emblema. adica inteleg ca partea aia e dreapta vine in sus si apa se scurge, dar nu se putea scurge 1cm mai incolo?Posted Image 99,9% se duce unde trebuie, dar la punct maxim se prelinge in portbagaj,
nu e ceva grav, cum am mai zis, intra 2 picaturi. dar na....

Edited by bobitad, 11 May 2022 - 19:15.


#70
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
Parca si la mine face la fel, daca deschid incet picura afara pe bara.
Si la mine am T-Duracam pe laterale si luneta, pe cei 2 fluturasi spate e scris 70% transparenta minima, aia-s chnezesti, Duracam sint turcesti.
Pe restul habar n-am insa e OK.
Am avut una care avea parbrizul si lateralele fata Athermal dar pe spate doar Tinned, chiar se simtea, a fost un Nissan T2

Edited by Ion_Bumbu, 11 May 2022 - 19:25.


#71
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017

 Ion_Bumbu, on 11 mai 2022 - 19:14, said:

Parca si la mine face la fel, daca deschid incet picura afara pe bara.
da, la punct maxim se prelinge cumva si poate sa-ti intre si inauntru. cum am zis, sunt cateva picaturi. dar Megane 4 e din 2016 parca:). ce sa mai, a vazut francezu ca e frumoasa, i-au pus si motoare ok. sa faca ceva sa se prelinga apa aia 1cm mai incolo, deja vrem cam multe.

apropo, se gaseste cumva tavita pentru portbagaj? la Logan am primit odata un voucher si imi luasem, s-a dovedit foarte folositoare.

mi-am adus aminte de voucherul ala si rad si acum. pe langa tavita sau covorase, nu mai stiu exact ce am luat, am luat si cotiera. ca na era gratis. si se uitau aia la service, ca nu cred ca mai comandase nimeni cotiera in viata lor. si s-au apucat mesterii sa o puna. sper sa gasesc o poza sa o vedeti, parea ceva gen alea de 160 de ron de pe emag, universale. mi-au taiat din mocheta ca sa o prinda, au lasat mocheta indoita, le-a luat o ora cred, primul parca nu s-a descurcat, au venit ajutoare, s.a.m.d.
oricum se misca si cotiera, nu era foarte teapana dar era decenta. si acum cand imi aduc aminte imi vine sa rad, dar cine avea cotiera pe logan.

Edited by bobitad, 11 May 2022 - 19:27.


#72
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
Parca exista tavite pentru M4, eu am o patura de camping impermeabila in el si gata.
Nu duc ceva ce poate curge, momentan...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate