Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

RENAULT MEGANE SEDAN LIFE 1.3 TCE 140CP/260NM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017
si pozele, o sa mai fac daca mai vreti:

Attached Files


Edited by bobitad, 05 May 2022 - 06:38.


#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007
Bravos!
Sa va duca bine peste tot si drumuri bune!

Am citit printre randuri ca ma grabesc sa aj la job, Life vune cu volan in piele?

Cu depunerile de carbon ca e inj directa n-ar trebui sa-ti bati capu, n-am auzit/citit de niciun 1.3 tce cu problema asta. Focusache al meu a vazut mult urban si nicio treaba sa simt cevabla 100000+ km pana am vandut-o.

Rodaju fa-l cum iti spune mintea si sufletu, eu din primii metri am "scapat-o" la 4000 rpm, nu m-am stresat deloc cu rodaju.

In viitor sper sa mai postezi si ceva consumuri cand aduni km.

Treaba cu vantu dupa 100/h as zice ca e destul de subiectiva, mie Megane mi s-a parut super decent si la viteza de autostrada ~130
Nu e S class, dar e absolut decent mai ales raportat la pret.

#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017

 Octavian___, on 05 mai 2022 - 07:09, said:

Bravos!
Sa va duca bine peste tot si drumuri bune!

Am citit printre randuri ca ma grabesc sa aj la job, Life vune cu volan in piele?

Cu depunerile de carbon ca e inj directa n-ar trebui sa-ti bati capu, n-am auzit/citit de niciun 1.3 tce cu problema asta. Focusache al meu a vazut mult urban si nicio treaba sa simt cevabla 100000+ km pana am vandut-o.

Rodaju fa-l cum iti spune mintea si sufletu, eu din primii metri am "scapat-o" la 4000 rpm, nu m-am stresat deloc cu rodaju.

In viitor sper sa mai postezi si ceva consumuri cand aduni km.

Treaba cu vantu dupa 100/h as zice ca e destul de subiectiva, mie Megane mi s-a parut super decent si la viteza de autostrada ~130
Nu e S class, dar e absolut decent mai ales raportat la pret.

multumesc, sper sa-ti vina si tie stepwayul cat mai repede. nu ar fi trebuit sa fie cu volan de piele, dar cred ca nu mai aveau din cele ieftine. poate nu-si mai ia nimeni life:). stiu ca anul trecut iti dadeau si flexwheel ca probabil nu mai aveau jante de tabla simple.
o sa postez desigur si consumuri si toate cele. e cam ultimul mohican de 4 cilindrii pe ciclu otto, cele noi or sa fie doar cu 3. cele hibride cu 4 sunt ciclu atkinson. stiu ca la Mercedes avea dezactivare de cilindrii, nu stiu daca are si la Renault. oricum, sa mergi cu masina de 1.3 tone cu 2 cilindrii ar fi interesant:)
apropo, nu are nici radar frontal ca loganurile. din Iunie intra obligatoriu pe toate masiline. optiunea se punea doar pe intens si parca era 500 de euro.

Edited by bobitad, 05 May 2022 - 07:20.


#22
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Sa o stapanesti sanatos si km multi fara probleme!
1.Cotiera din dezmembrari ii poti pune
2.Navigatie ii poti pune si mare si mica
3.Camera ii poti pune daca pui si navigatie.Iti pot recomanda pe cineva din Mioveni sau din Bucuresti pentru ce ti-am scris, care doar asta fac si doar pentru Renault.

#23
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Raportat la cat ai dat pe ea, ai luat o mașină f ok. Eu nu prea am auzit de probleme la motorul asta, deși "gurile rele" zic că ar fi. Mă rog, nu e cazul să-ți faci griji. In primul rand că nu sunt probleme prea des întâlnite și apar de obicei de la 150-200000 de km. Să fi tu sănătos să ajungi până acolo!
In rest, sunt total de acord cu ce ai scris. Am condus fix așa ceva anul trecut și am avut aceleasi sentimente: cei 140 CP zici că tocmai s-au trezit, scaunele sunt bune, sta bine pe viraje, vizibilitatea e buna, sistemul audio e ok și el.
Și apropo de camera, cred că sunt singurul care a reușit să lovească bara cu tot cu camera.🙈 Așa că eu m-aș uita la senzori de parcare. Sunt mai ieftini și "tipa la tine" când nu belești ochii cum trebuie. :D Și vezi că sunt și senzori albi, asta in cazul in care te decizi la ei.
In rest, sa o stăpânești sănătos! eu cel puțin, aștept postări despre mașina.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018

 icssizero, on 04 mai 2022 - 22:07, said:

Asta n-am inteles-o, felicitari ca ai luat AC manual si nu ai luat clima bizona si pentru pasageri spate ?
Pai asa la 13k putea sa isi ia si Logan cu Ac Manual...stai ala avea navi, nu e bine !


Exact. Daca pui clima bi-zona, mai pui si cotiera, mai pui si senzori de parcare, mai pui si stergatoare automate, mai pui si incalzire in scaune, mai pui, mai pui, mai pui.

#25
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Sa o folositi sanatos, cu placere!

Edited by PiticVerde, 05 May 2022 - 09:25.


#26
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007
Deci foarte tare asta cu volanu !! :)))


#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 31.01.2010
Sper ca o sa-mi permita colegul sa mai postez pe topicul lui si eu, am aceeasi masina doar ca a mea e rosie si are 1 an dar doar cam 3000Km.
Acusi o duc la revizie...
Ca motor este aproape identic cu M282 de la Merc, ala dezactiveaza cilindrii 2 si 3, la Renault nu.
Despre cutie, se pling unii de timonerie, pai e un pic mai elastica, e pe cable dar n-are joc mare, este comoda.
Ca este lenta la schimbare rapida de trepte, da, ceva e adevarat insa provine mai ales din motor, are acel rev hang, lasi acceleratia sa schimbi in sus, lui i se rupe, clapeta este electronica si nu coboara turatia ca sa ajute cutia sa scimbe rapid, asta este ceva comun la toate astea noi.
Frina de motor, apoi de la 110Km/h pina la 60Km/h a coborit in treapta 6-a in aprox 1,2Km... Posted Image asta DA frina de motor!
Farurile sint cu LED, toti le lauda, eu am asa o retinere, parca la alte masini aveam lumina mai buna decit la asta...ma rog erau masini mai inalte insa cu H4.
Consumul e foarte bun, daca esti "stresat" ca nu ajungi la benzinarie scoti lejer sub 5l/100Km dar sa nu accelerezi brusc si mers pina in 90Km/h.
Vizibilitatea este buna mai putin in spate, imi aminteste de armata si de TAB, cam asa se vedea la ala in fata prin vizeta ca la Megane in spate...bine ca are oglinzi bune.
In rest masina este utila, comoda, placuta la condus ceea ce in fapt conteaza.

Edited by Ion_Bumbu, 05 May 2022 - 10:34.


#28
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017
sigur ca iti permit. pana la urma scopul topicului e sa afle oamenii informatii, ca sa poata sa aleaga. masina asta in configuratia de fata e cu 2-3000 mai mult ca un Logan, care vine doar cu cutie manuala de 5 trepte, ca au scos-o pe cea cu 6. a ramas doar pe stepway.

de cutie am vorbit, e mai lenta si mai lunga. in rest chiar e precisa. nu ma chinui cu ea.
sunt faruri led vision sau cum le zic astia? ca stiu ca erau mai multe modele la un moment dat. o sa-mi dau cu parerea cand conduc noaptea. presupun ca a ta e facelift?
nu eram stresat de consum. eu prezisesem ca gpl-ul se va scumpi si s-a si intamplat, nu-mi imaginam ca dilimache vrea razboi si se scumpeste si benzina in asa fel.
de asta era buna camera, in spate nu prea vezi.

Edited by bobitad, 05 May 2022 - 11:39.


#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
LED ai pe ambele faze?

Si eu am (full) LED pe masina (VAG) dar farul e motorizat, practic diferenta intre faza scurta si faza lunga e un motoras care misca oglinda farului si lasa fasiculul sa se ridice peste orizontala. Dar chiar si asa, se ridica doar putin, cat sa lumineze doar drumul cam pana la inaltimea unui camion, nu mai bate prin copaci ca la masinile clasice cu becuri halogen.  

In rest farurile LED sunt cu adevarat o mare smecherie noaptea. Lumineaza puternic si consistent cu o lumina alba placuta.

Edited by abac, 05 May 2022 - 11:42.


#30
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Nu are televizor.

#31
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017

 abac, on 05 mai 2022 - 11:42, said:

LED ai pe ambele faze?

Si eu am (full) LED pe masina (VAG) dar farul e motorizat, practic diferenta intre faza scurta si faza lunga e un motoras care misca oglinda farului si lasa fasiculul sa se ridice peste orizontala. Dar chiar si asa, se ridica doar putin, cat sa lumineze doar drumul cam pana la inaltimea unui camion, nu mai bate prin copaci ca la masinile clasice cu becuri halogen.  

In rest farurile LED sunt cu adevarat o mare smecherie noaptea. Lumineaza puternic si consistent cu o lumina alba placuta.
habar n-am cu farurile. nu au fost o preocupare pentru mine.

am vazut ceva interesant in civ, ca azi am primit si asta. deci in civ apare zgomotul la rulare, 68db. si pot pune maxim 225/40/r18. presupun ca suferi la confort, dar arata masina misto:)

#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
Parca nu-ti pasa cum arata masina...

#33
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017

 abac, on 05 mai 2022 - 12:09, said:

Parca nu-ti pasa cum arata masina...
da. e adevarat in mare. dar vorbeam in general, nu-mi pun eu roti de 18, costa si mult si scade si confortul. mai bine imi luam urmatoarea echipare, de banii aia.

#34
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Sa te bucuri de ea! Fara interes fara aspect ai ales o masina frumoasa.

Farurile de pe varianta asta nu sunt Full LED, sunt varianta basic, tot pe LED dar fara avantajele celor mai complexe si scumpe.

#35
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007
Faine maxim pe 18 daca stii ca traiesti prin Jermania si mergi mult si pe autoband..

De ceva ani incoace odata cu degradarea drumurilor prefer balon cat mai mare, asta si pt ca vreau sa ma scuture cat mai putin la mersul cu rost, fara rost...e alta discutie

#36
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
La masina asta cele mai bune sunt pe 15, ma doare sufletul cand vine martie si le pun pe cele pe 16.
Altfel, roata de rezerva e "normala" ? Ca mie mi-au dat 4 roti de aliaj pe 16 si o roata de rezerva "normala" pe 15 😂😂.
A prins bine totusi ca nu am mai cumparat decat 3 table pentru iarna...

Edited by icssizero, 05 May 2022 - 14:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate