Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Apartamente aiurea concepute

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 djl, on 12 aprilie 2022 - 10:30, said:

@ giuliani : poţi să dai 250.000 Euro (e părerea mea) şi la 8-10 etaje, dacă împărţirea apartamentului este bine făcută şi ai chestii în proximitate. Pentru unii contează să fie linişte, densitate mică, pentru alţii contează accesul rapid la mai multe - nu vor să-şi piardă timpul cu unele lucruri (sunt acest tip de persoană). Din păcate prea puţini dezvoltatori oferă şi magazine în complex, deşi le-ar aduce un plus. De şcoli în complexele mari, ce să zic, rar.
Boxe la subsol, poate. Eu unul nu mi-aş ţine cărţile acolo   Posted Image Mă întreb dacă noile blocuri au spaţiu pentru biciclete sau şi astea sunt chestii rare. Cineva mutat la bloc nou (nu bloc de lux) mi-a zis că în parcare îţi poţi lăsa şi bicicleta

La 8-10 etaje vorbim deja despre 22-44 de familii pe scara, adica 22-88 adulti. Cu cat ai mai multi vecini pe scara cresc sansele sa dai de manelisti care n-au auzit de orele de liniste.

#56
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 giuliani, on 12 aprilie 2022 - 10:37, said:

La 8-10 etaje vorbim deja despre 22-44 de familii pe scara, adica 22-88 adulti. Cu cat ai mai multi vecini pe scara cresc sansele sa dai de manelisti care n-au auzit de orele de liniste.

Nu am auzit de asa ceva in ansamblurile mai spalate din Bucuresti. Si nu vorbesc in niciun caz de lux aici, ci de cele medii.

#57
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 figo1988, on 12 aprilie 2022 - 10:39, said:


Nu am auzit de asa ceva in ansamblurile mai spalate din Bucuresti. Si nu vorbesc in niciun caz de lux aici, ci de cele medii.

Asta-i un lucru bun :)

#58
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
@nestorthewise eu am stiut ce am cumparat si mi-am inlocuit si actualizat si instalatia si protectiile aferente, mult peste ce au primit altii in apartamentele lor de peste 100k euro.
@jm2010 vorbim de apartamente noi si probleme din ele, acesta e topicul. Eu am scris ce am vazut in mai multe apartamente noi din rezistentiale noi, cu sigurante. Curent rezidual pulsatoriu am masurat in circuitele cu masina de spalat rufe cu motor controlat prin invertor. Iar cele de tip AC, ce se gasesc in magazinele noastre fizice, in multe tari din vest sunt interzise.
@djl mai schimba masina de spalat, eu spalat la 95 de grade Celsius si dupa ciclul de stoarcere nu scoate masina nimic ciudat, nici umiditate mare si nici intepaturi.

#59
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

 giuliani, on 12 aprilie 2022 - 10:37, said:

La 8-10 etaje vorbim deja despre 22-44 de familii pe scara, adica 22-88 adulti. Cu cat ai mai multi vecini pe scara cresc sansele sa dai de manelisti care n-au auzit de orele de liniste.

Detin proprietati in mai multe imobile (Centru-Nord) toate cu 50+ apartamente. Nu au fost probleme majore cu galagia prin muzica. DAR - sunt situatii cand un vecin intra in renovare completa - gen nou cumparator. Si schimba toate finisajele. 2 luni minim o sa fie galagie zilnic. Pe langa praf, lift distrus, parcare blocata de livratori de materiale si muncitori, etc

#60
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,109
  • Înscris: 04.03.2014

 pasilla, on 11 aprilie 2022 - 18:57, said:

Intr-un bloc civilizat exista spalatorie. Nu pui in fiecare apartament masina de spalat si uscator.

Si umbli ca boierul civilizat cu lighianul pe scari:)

Tendinta de fapt e chiar invers, evolutia masinilor de spalat si au uscatoarelor le face perfecte pentru uzul acasa,  in baie/ in bucatarie/ si ideal este o mica spalatorie.

#61
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Mai nou masinile de spalat au motor inverter asa ca nu prea se mai aud prin vecini. Insa pana se vor schimba toate, va dura.... Am un vecin care are creca o masina de spalat din al doilea razboi mondial. Cand incepe sa stoarca se aude in tot apartamentul, inclusiv pe hol langa lifturi... groaznic.

#62
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 pasilla, on 11 aprilie 2022 - 18:57, said:

Intr-un bloc civilizat exista spalatorie. Nu pui in fiecare apartament masina de spalat si uscator.
Blocurile cu spalatorie sunt de tip ghettou. Inclusiv in SUA. Doar cei foarte saraci locuiesc in asa ceva.

#63
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Spalatorie avem si noi (bloc comunist) dar o folosesc cei de la parter ca sa isi usuce rufele pentru ca nu au balcoane. De spalat efectiv acolo nu le spala nimeni... toata lumea are masina de spalat haine.

#64
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 giuliani, on 12 aprilie 2022 - 08:42, said:

Boxa/ pivnita e ceva esential, nu poti aduce tot in casa, si e important ca ea sa fie accesibila fara scari.

Boxa e una, pivnita/beci e altceva. Eu nu am vazut pana acum pivnita accesibila fara scara, adica n-ai cum sa cobori in ea altfel, presupunem ca e facuta sub nivelul solului, altfel ar fi doar o alta incapere unde temperatura e greu de controlat. Banuiesc ca tu te referi de fapt la boxa de bloc, dar si aia e la subsol in general deci cumva tot cobori :)

#65
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 AWE, on 12 aprilie 2022 - 14:26, said:

Boxa e una, pivnita/beci e altceva. Eu nu am vazut pana acum pivnita accesibila fara scara, adica n-ai cum sa cobori in ea altfel, presupunem ca e facuta sub nivelul solului, altfel ar fi doar o alta incapere unde temperatura e greu de controlat. Banuiesc ca tu te referi de fapt la boxa de bloc, dar si aia e la subsol in general deci cumva tot cobori Posted Image

Eu stau intr-o astfel de locuinta unde cobori la subsol fara scara si fara lift, langa intrarea in garajele subterane este o usa pe unde poti intra si pieton, cu carucior, scaun cu rotile, etc. Calea de acces e fara scari, doar in panta sa fie accesibila tuturor.

Edited by giuliani, 12 April 2022 - 14:37.


#66
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002

 Maskatu, on 12 aprilie 2022 - 12:58, said:

Spalatorie avem si noi (bloc comunist) dar o folosesc cei de la parter ca sa isi usuce rufele pentru ca nu au balcoane. De spalat efectiv acolo nu le spala nimeni... toata lumea are masina de spalat haine.
Uscator ii zicea inainte si acum tot asa ii zice si acum. Nefiind conectat la reteaua de apa si canalizare, cel putin din proiectare/constructie, e si normal sa nu se poata spala acolo, cel putin nu cu ajutorul masinii. Dar un lighean cu rufe si ceva apa se rezolva, mai arunci apa pe geam, mai aduci apa pentru clatire in bidon.
Daca nu aveti spatii depozitare in apartament, e normal sa vedeti obligativitatea pivnitei/beciului, acolo trebuie sa stea vinul si cartofii/ceapa peste iarna, nu?
Daca accesul la boxa de la subsol e prin coborarea unei scari si nu o pot cobori si totusi stau la etajul 3 din 4(fara lift), oare din apartament cum ajung in fata blocului?

#67
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Asa... uscatorie. Am gresit eu, scuze. Dar cred ca e si apa pe acolo... nu stiu, habar nu am. Sunt si boxe dar au avut acces la ele doar aia mai pilosi din bloc.

De curand au desfiintat si ghenele din bloc, au scos tubulatura de la fiecare etaj si au inchiriat ghenele, tot asa... pe cunostinte si relatii pe post de spatii de depozitat.

#68
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 23.10.2006

 Maskatu, on 12 aprilie 2022 - 12:47, said:

Mai nou masinile de spalat au motor inverter asa ca nu prea se mai aud prin vecini. Insa pana se vor schimba toate, va dura.... Am un vecin care are creca o masina de spalat din al doilea razboi mondial. Cand incepe sa stoarca se aude in tot apartamentul, inclusiv pe hol langa lifturi... groaznic.
Deci esti vecin cu Djl.Posted Image

#69
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
E greu sa convietuiesti cu +50 de familii in jurul tau. Fiecare are obiceiurile lui, tabieturile lui plus ca sunt multi batrani, dar sunt multi nesimtiti care nu au nici cele mai elementare notiuni de bun simt... Sa va zic ca a fost caz cand la 22:20 cineva dadea gauri cu bormasina? Ca un destept a aruncat o OALĂ pe ghena, altu a aruncat cutia intreaga de la nu stiu ce sticla de alcool? Destepti care dau de mancare porumbeilor iar porumbeii se caca pe pervaze, masini, aere conditionate. Cade paine, grau, mamaliga.

Muzica la ore nepotrivite, bormasini la ore nepotrivite.  Copii care tropaie prin casa, vecini care trantesc usile de crapa peretii. Se aude noaptea inclusiv cand trage unu apa, cand face dus, ca e doar o bucata de lemn care astupa coloana principala. Cand e foarte liniste auzi si cand vorbeste vecinu la telefon...

Plus ca se mai muta cate unu nou sau altu vechi in bloc se gandeste sa renoveze. Si astia cand renoveaza nu dau taticule o mana de lavabila si... gata. Nu! Darama TOT ! Sparg tot, pana la placa, de scot cate 30-40-50 de saci de moloz dintr-un apartament. Stau cate 6-8-10 luni sa faca un rahat de apartament de zici ca isi construiesc casa cu 2 etaje. Ar fi multe de zis, as putea sa scriu o carte despre "viata la bloc".

Cum zicea Costel, bormasina e un drog iar datul gaurilor e un viciu, dupa prima gaura data te ia....

Edited by Maskatu, 13 April 2022 - 11:11.


#70
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Cam asa e pe la multe blocuri la noi, aia e. Multi nici nu par ca inteleg ca fac mult zgomot, au obiceiul sa vorbeasca foarte tare, sa tranteasca usile etc. . Nu ai ce izolatie fonica sa ai in astfel de situatii. Cel mai tare auzi o bormasina (si dupa as zice tocurile femeilor), dar muzica tare cu bass e mult mai deranjanta.

#71
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
Maneaua se aude si de peste gard, ca doar de asta s-a mutat la casa, sa nu ii bata vecinii in teava ca asculta prea tare sau la ore nepotrivite.
Asa ca lipsa de educatie si respectat fata de ceilalti e greu combatut.

#72
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Eu vreau la casă ca să pot face cam ce vreau eu. Vreau să trag cu aspiratorul la 22:30 sau să spăl la 2 noaptea (o dată am făcut-o şi pe asta, maşina de spălat fiind o "L.G." direct drive, care face destul zgomot la stoarcere), să fac. Am vecini destul de toleranţi... am ascultat Paraziţii în difuzoare fără Nici o problemă - şi majoritatea pieselor nu erau CeNzurAte. Bine, nu Paraziţii sunt cei mai ce, că am avut sub o familie a cărui băiat asculta manele tare, inclusiv Romeo Fantastik.
Să te muţi în apartament care are câţiva ani şi să te apuci de renovat, mi se pare feromental. Hai, că poate nu îţi place chiuveta, vrei să atârni un raft, dar ce să fie de renovat capital la un apartament din 2010-2016? Nici la unul din 2008 nu ar fi de renovat, decât dacă constructorul şi-a băgat picioarele în ea de calitate. Eu la baie şi la bucătărie am gresia şi faianţa de când ne-am mutat aici, adică 1987 sau 1988... nici gând să le schimbăm; de zugrăveală e nevoie, da.

 Maskatu, on 12 aprilie 2022 - 12:47, said:

Mai nou masinile de spalat au motor inverter asa ca nu prea se mai aud prin vecini. Insa pana se vor schimba toate, va dura.... Am un vecin care are creca o masina de spalat din al doilea razboi mondial. Cand incepe sa stoarca se aude in tot apartamentul, inclusiv pe hol langa lifturi... groaznic.

Eu am cu inverter şi tot face zgomot. O să caut una zgomotoasă, că astea noi folosesc obscen de puţină apă.
Dar nu motorul produce zgomotul cel mai mare, cred că sistemul de transmisie e mai zgomotos. Eu am uitat cât zgomot fac unele vechi, până o vecină a ţinut uşa la garsonieră deschisă când spăla.

Edited by djl, 13 April 2022 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate