Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apartamente aiurea concepute

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 djl, on 11 aprilie 2022 - 16:50, said:

Repet, nu pre ai bani, accepţi unele chestii. Dar ăia cu bani... de ce?
In primul rand, ala cu bani isi face casa. Adica, ala care are bani cu adevarat nu sta pe salariu si face credit pe 30 de ani. E o mica diferenta.

In al doilea rand, mai sunt cei care iau asemenea apartamente ca investitie nu ca sa stea in ele. Inchiriere spre exemplu.

In al treilea rand, la ideea cu open space: si noi avem open space bucataria cu restul casei. Plita (pe inductie) nu este la geam dar hota isi face treaba bina, ai miros in casa in general doar dupa ce iei mancarea de pe plita/din cuptor si o pui pe masa. Dar trebuie ca hota sa fie montata corect si sa nu fie din aia la 200-300 de lei, ieftinatura (a noastra a fost cam 2100 daca imi amintesc bine). O hota buna ajuta. In plus, mie imi place sa gatesc ca hobby astfel ca se gateste destul in casa (mai ales seara cand am chef si timp).
Cum ziceam, depinde mult. Cand nu iti permiti lucrurile moderne si eficiente (care sunt mai scumpe) atunci te plangi de dezavantaje.

Pe de alta parte, eu nu prea voi intelege partea asta cu "apartamente lux", "penthouse" etc. si alea sunt apartamente de 50 mp (spatiul de joaca pe care l-am amenajat pentru al micu din curte acasa are vreo 60mp) dar au pus faianta in alta culoare si parchet de dedeman. Si vedere spre blocul vecin sau graul de pe camp. Aici cred ca este ipocrizia.

Cum spuneam, cei care au cu adevarat bani nu isi iau asemenea apartamente decat ca investitie nu ca sa locuiasca in ele.

 vestale, on 11 aprilie 2022 - 17:13, said:

Si te protejeaza si de o eventuala electrocutare acel dezumidificator?
In sec. XX s-au inventat diverse solutii pentru asemenea probleme. Si eu am prize in bai, am prieteni care au jacuzzi in baie si nu au o problema cu asta.

Edited by jm2010, 12 April 2022 - 07:55.


#38
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 AlexEn, on 11 aprilie 2022 - 20:14, said:

Te uiti prea mult la filme americane.

Dupa parerea mea un apartament bun, nou construit, ca sa merite 250-300k in Bucuresti trebuie sa fie intr-un bloc de maxim 4 etaje (ideal 2 plus mansarda), cate un garaj subteran pentru fiecare apartament plus 2-3 locuri de parcare disponibile pt vizitatori, cate o pivnita pentru fiecare dintre locatari plus uscator pentru haine cu parte de intins haine.

Asta ar trebui sa fie standardul la periferie, in cartiere nou aparute si create doar pentru locuit, insa realitatea e probabil departe.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Problema apartamentelor din Bucuresti este suprafata, de aici decurg toate celelalte probleme. Suprafete mai mari inseamna spatii suficiente de depozitare in casa incat sa nu iti mai pui problema de boxa sau pivnita sau ca nu iti incape masina de spalat in baie. Sa te plimbi cu cosul de rufe murdare pe scari tine de secolul trecut, fara suparare.

#40
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 MembruAnonim, on 12 aprilie 2022 - 08:28, said:

Problema apartamentelor din Bucuresti este suprafata, de aici decurg toate celelalte probleme. Suprafete mai mari inseamna spatii suficiente de depozitare in casa incat sa nu iti mai pui problema de boxa sau pivnita sau ca nu iti incape masina de spalat in baie. Sa te plimbi cu cosul de rufe murdare pe scari tine de secolul trecut, fara suparare.
Problema apartamentelor in Bucuresti sau in orice oras important din Romania este spatiul si pretul. Toti ar vrea in centru daca se poate dar la pret de acuma 30 de ani.
Ca sa faci apartamente mari si spatioase trebuie ca ai clienti care sa isi permita costul respectiv. Astfel ca apartamentele sunt la nivelul la care au clienti.

#41
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MembruAnonim, on 12 aprilie 2022 - 08:28, said:

Problema apartamentelor din Bucuresti este suprafata, de aici decurg toate celelalte probleme. Suprafete mai mari inseamna spatii suficiente de depozitare in casa incat sa nu iti mai pui problema de boxa sau pivnita sau ca nu iti incape masina de spalat in baie. Sa te plimbi cu cosul de rufe murdare pe scari tine de secolul trecut, fara suparare.

Boxa/ pivnita e ceva esential, nu poti aduce tot in casa, si e important ca ea sa fie accesibila fara scari. Eu acolo am vreo 3 carucioare, 3 biciclete, trotinete, caruciorul de tras copilul dupa biciceta, plus lazile de bere/apa, masina de tuns iarba, chestii cu care mai aranjez gradina, o scara, etc... deci chestii pe care teoretic as putea sa le duc in casa dar mi-ar ocupa macar o camera.

Edited by giuliani, 12 April 2022 - 08:45.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astea sunt necesitati de om care ar trebui sa stea la casa la curte, nu la bloc.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2022 - 08:47.


#43
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 jm2010, on 12 aprilie 2022 - 07:51, said:

In sec. XX s-au inventat diverse solutii pentru asemenea probleme. Si eu am prize in bai, am prieteni care au jacuzzi in baie si nu au o problema cu asta.
Sunt si implementate acele solutii in blocurile alea noi, conform normativului si legii?  Pune o poza cu tabloul tau electric. In 5 apartamente noi, nu am gasit o singura siguranta diferentiala. Vorbim/scriem despre ce iti da/face/vinde dezvoltatorul.

Pentru protectia celor care nu cunosc/nu stiu/nu au cu ce sa compare, exista legi, ce ar trebui respectate, dar am scris pe pagina trecuta ce se intampla. La fel cum la masini exista ITP-ul, vizita la reprezentanta pentru verificare, pentru ca nu toti suntem mecani si ne putem da seama de probleme.

In Iasi, apartament nou cu 3 camere si 2 bai, in ultimii 7ani am vazut intr-un singur proiect care e acum in stadiul de ridicarea blocurilor la nivelul 3-4. Vorbesc de oras, nu "la porumb" unde nu ai trotuar, canalizarea e la fosa septica si nu incape masina de pompieri pe ulita ta si faci dimineata 1ora pana ajungi in centru. Asa ca am preferat sa cumpar un apartament vechi, ce ofera acele facilitati si intr-o zona din care ajung in 15 minute pe JOS in centru. Pentru triciclete/trotinete exista uscator comun, daca iti asumi ca poate fi spart si ramai fara ele.

#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 giuliani, on 12 aprilie 2022 - 08:42, said:

Boxa/ pivnita e ceva esential, nu poti aduce tot in casa, si e important ca ea sa fie accesibila fara scari. Eu acolo am vreo 3 carucioare, 3 biciclete, trotinete, caruciorul de tras copilul dupa biciceta, plus lazile de bere/apa, masina de tuns iarba, chestii cu care mai aranjez gradina, o scara, etc... deci chestii pe care teoretic as putea sa le duc in casa dar mi-ar ocupa macar o camera.
La bloc? Ai gazon pe balcon sau?

#45
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
E un topic fara rost, fara suparare. S-a mai purtat discutia asta de zeci de ori. Sunt si apartamente concepute bine, dar la alte suprafete si cu alte costuri. Bucataria deschisa e un avantaj major pentru cei care au copii, dar nu au bona/bucatareasa. Ea oricum se poate inchide elegant cu sticla.

#46
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 vestale, on 12 aprilie 2022 - 08:55, said:

Sunt si implementate acele solutii in blocurile alea noi, conform normativului si legii?  Pune o poza cu tabloul tau electric. In 5 apartamente noi, nu am gasit o singura siguranta diferentiala. Vorbim/scriem despre ce iti da/face/vinde dezvoltatorul.

Pentru protectia celor care nu cunosc/nu stiu/nu au cu ce sa compare, exista legi, ce ar trebui respectate, dar am scris pe pagina trecuta ce se intampla. La fel cum la masini exista ITP-ul, vizita la reprezentanta pentru verificare, pentru ca nu toti suntem mecani si ne putem da seama de probleme.
Este irelevant. Tu ai facut afirmatii care nu au o baza.
Eu am diferentiale acasa. Daca nu au pus diferentiale atunci acele apartamente nu au prize sau alte aparate electrice in baie. Daca erau prize erau si diferentiale. Daca cineva vrea sa puna prize sau aparate electrice in baie trebuie sa modifice instalatia electrica si sa isi monteze protectii. Posibil ca la blocurile noi sa nu fie prize in baie pentru ca dezvoltatorul a vrut sa mai reduca din cheltuieli. Dar atata tot. Dar solutii exista de foarte multi ani, nu este nici o noutate.

Edited by jm2010, 12 April 2022 - 09:03.


#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 jm2010, on 12 aprilie 2022 - 08:55, said:

La bloc? Ai gazon pe balcon sau?

Da, stau la parter si am o terasa de vreo 50mp cu gazon.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vestale, on 12 aprilie 2022 - 08:55, said:


Sunt si implementate acele solutii in blocurile alea noi, conform normativului si legii?  Pune o poza cu tabloul tau electric. In 5 apartamente noi, nu am gasit o singura siguranta diferentiala. Vorbim/scriem despre ce iti da/face/vinde dezvoltatorul.

Pentru protectia celor care nu cunosc/nu stiu/nu au cu ce sa compare, exista legi, ce ar trebui respectate, dar am scris pe pagina trecuta ce se intampla. La fel cum la masini exista ITP-ul, vizita la reprezentanta pentru verificare, pentru ca nu toti suntem mecani si ne putem da seama de probleme.

In Iasi, apartament nou cu 3 camere si 2 bai, in ultimii 7ani am vazut intr-un singur proiect care e acum in stadiul de ridicarea blocurilor la nivelul 3-4. Vorbesc de oras, nu "la porumb" unde nu ai trotuar, canalizarea e la fosa septica si nu incape masina de pompieri pe ulita ta si faci dimineata 1ora pana ajungi in centru. Asa ca am preferat sa cumpar un apartament vechi, ce ofera acele facilitati si intr-o zona din care ajung in 15 minute pe JOS in centru. Pentru triciclete/trotinete exista uscator comun, daca iti asumi ca poate fi spart si ramai fara ele.

Asta e un alt motiv foarte serios sa nu cumperi un apartament nou, lipsa unei sigurante diferentiale care costa 30 de euro si se monteaza in 5 minute.

#49
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 jm2010, on 12 aprilie 2022 - 09:01, said:

Este irelevant. Tu ai facut afirmatii care nu au o baza.
Eu am diferentiale acasa. Daca nu au pus diferentiale atunci acele apartamente nu au prize sau alte aparate electrice in baie. Daca erau prize erau si diferentiale. Daca cineva vrea sa puna prize sau aparate electrice in baie trebuie sa modifice instalatia electrica si sa isi monteze protectii. Posibil ca la blocurile noi sa nu fie prize in baie pentru ca dezvoltatorul a vrut sa mai reduca din cheltuieli. Dar atata tot. Dar solutii exista de foarte multi ani, nu este nici o noutate.
Dar ai diferentiale potrivite: 10mA si tip A? De aceea am cerut fotografie cu tabloul.
Toti aveau si prize in bai(asta se cere/e la moda), de aceea i-am intrebat de acele protectii diferentiale, de care nu stiau si nu erau constienti de riscul la care se expun. Solutii exista, pe hartie, in teren, in apartamentele noi, platite cu multi bani ele lipsesc, pentru ca nu se verifica, nu se intampla nimic si de ce sa nu ramana bani in buzunarul dezvoltatorului.
Tu cumperi o masina si dupa iti cumperi si modulul ABS care e obligatoriu de multi ani?

@nestorthewise daca nu stii de necesitatea si obligativitatea ei, atunci apartamentul s-ar putea sa fie platit din asigurarea de viata obligatorie la contractarea creditului. O montezi in 5 minute daca ai loc in tablou, dar daca mic si plin de magnetotermice Comtec de 32A si cu curba C, succes!
Acestea sunt lucruri care se pot vedea usor, daca stii si esti constient de ele, ca nu a pus tot fierbetonul din proiect in stalpi, ca nu a respectat retea betonului la turnare, ca prin stalpi s-au mai "ratacit" cateva peturi de bere golite de baieti, nu pot vedea/afla usor.

Edited by vestale, 12 April 2022 - 09:27.


#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 vestale, on 12 aprilie 2022 - 09:18, said:

Dar ai diferentiale potrivite: 10mA si tip A? De aceea am cerut fotografie cu tabloul.
Toti aveau si prize in bai(asta se cere/e la moda), de aceea i-am intrebat de acele protectii diferentiale, de care nu stiau si nu erau constienti de riscul la care se expun. Solutii exista, pe hartie, in teren, in apartamentele noi, platite cu multi bani ele lipsesc, pentru ca nu se verifica, nu se intampla nimic si de ce sa nu ramana bani in buzunarul dezvoltatorului.
Tu cumperi o masina si dupa iti cumperi si modulul ABS care e obligatoriu de multi ani?

@nestorthewise daca nu stii de necesitatea si obligativitatea ei, atunci apartamentul s-ar putea sa fie platit din asigurarea de viata obligatorie la contractarea creditului.
Cine ti-a spus ca se pun de tip A si de 10mA? Posted Image
Tu ai idee putin de tipurile de diferentiale si unde se pun fiecare si in conditii? Fara google si facebook Posted Image

Edited by jm2010, 12 April 2022 - 09:27.


#51
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Normativul i7 din 2011, publicat in monitorul oficial de peste un deceniu si SR-urile aferente lui.
Ai scris ca sunt irelevant: poza cu tabloul tau electric ai reusit sa o atasezi?

Edited by vestale, 12 April 2022 - 09:37.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vestale, on 12 aprilie 2022 - 09:18, said:


Dar ai diferentiale potrivite: 10mA si tip A? De aceea am cerut fotografie cu tabloul.
Toti aveau si prize in bai(asta se cere/e la moda), de aceea i-am intrebat de acele protectii diferentiale, de care nu stiau si nu erau constienti de riscul la care se expun. Solutii exista, pe hartie, in teren, in apartamentele noi, platite cu multi bani ele lipsesc, pentru ca nu se verifica, nu se intampla nimic si de ce sa nu ramana bani in buzunarul dezvoltatorului.
Tu cumperi o masina si dupa iti cumperi si modulul ABS care e obligatoriu de multi ani?

@nestorthewise daca nu stii de necesitatea si obligativitatea ei, atunci apartamentul s-ar putea sa fie platit din asigurarea de viata obligatorie la contractarea creditului. O montezi in 5 minute daca ai loc in tablou, dar daca mic si plin de magnetotermice Comtec de 32A si cu curba C, succes!
Acestea sunt lucruri care se pot vedea usor, daca stii si esti constient de ele, ca nu a pus tot fierbetonul din proiect in stalpi, ca nu a respectat retea betonului la turnare, ca prin stalpi s-au mai "ratacit" cateva peturi de bere golite de baieti, nu pot vedea/afla usor.

Extraordinar, mai dai 300 de lei si schimbi si panoul daca esti genul speriat de bombe si crezi ca moartea te pandeste la colt de fiecare data cand bagi un stecher in priza.
E bine ca blocul ala comunist al tau a fost in schimb construit dupa toate normativele de acum zece ani…

Edited by MembruAnonim, 12 April 2022 - 09:46.


#53
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 vestale, on 12 aprilie 2022 - 09:36, said:

Normativul i7 din 2011, publicat in monitorul oficial de peste un deceniu si SR-urile aferente lui.
Ai scris ca sunt irelevant: poza cu tabloul tau electric ai reusit sa o atasezi?
Vezi ca normativul ala are niste versiuni mai aproape de secolul nostru. Si tu nu prea faci diferenta intre rezidential si industrial. In plus, nu prea faci diferenta intre curent rezidual si pulsatoriu si cand apare unul sau altul. Si putem continua dar ma opresc pe subiectul asta ca nu ar avea sens. Te las pe tine sa stii mai bine.
Tabloul nu il pun. Am 9 in toata casa si curte cu multe acolo inclusiv automatizari diverse (unele cumparate altele construite de mine). Nu ar avea sens si nici nu ai intelege ce ii acolo.
Cum spuneam, ai dreptate, move on. Subiect inchis.

Edited by jm2010, 12 April 2022 - 09:46.


#54
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ giuliani : poţi să dai 250.000 Euro (e părerea mea) şi la 8-10 etaje, dacă împărţirea apartamentului este bine făcută şi ai chestii în proximitate. Pentru unii contează să fie linişte, densitate mică, pentru alţii contează accesul rapid la mai multe - nu vor să-şi piardă timpul cu unele lucruri (sunt acest tip de persoană). Din păcate prea puţini dezvoltatori oferă şi magazine în complex, deşi le-ar aduce un plus. De şcoli în complexele mari, ce să zic, rar.
Boxe la subsol, poate. Eu unul nu mi-aş ţine cărţile acolo   :)    Mă întreb dacă noile blocuri au spaţiu pentru biciclete sau şi astea sunt chestii rare. Cineva mutat la bloc nou (nu bloc de lux) mi-a zis că în parcare îţi poţi lăsa şi bicicleta. În nişte reviste "Arhitectura R.P.R.", din 1957 şi 1958, postate de mine pe la Blocurile comuniste (subiectul de pe Poiana lui Iocan) am găsit că unele blocuri aveau spaţiu pentru cărucrioare şi biciclete... interesant e că în unul din ele mai ajungeam (avea frizerie la parter şi e în zona Obor), dar nu am ştiut pe atunci să mă uit după aşa ceva. Blocul dotat şi cu terasă am impresia (cel de la Obor). Pe urmă au scos asta cu spaţiul de bicicletă (ca să iasă blocurile la normă) şi uite aşa, am rămas eu fără 2 biciclete.
@ giuliani , dar şi alţii , consider că maşina de spălat ar trebui să stea în baie. Sau unde se poate aerisi fără să răceşti toată casa. Eu când spăl la temperaturi mari (90-95 ° C), de la maşină vine ceva înţepător la ochi. Dacă reuşesc să fac rost din Germania de o "Constructa" din 1965-1968, restaurată, care să spele la 100 ° C...

@ in_the_soup : în 1940 erau cam 20% urban. În 1930 cred că mai puţin.

 baubig, on 12 aprilie 2022 - 09:04, said:

dute bai baiatule mai bine la munca ca ai 40 de ani si stai toata ziua sa deschizi topicuri fara rost ...ce le sti tu pe toate si iti dai parerea despre tot

Dar tu, în afară de muşchi, ce mai ştii?
Şi ia zi, de câte ori m-ai văzut pe aria de fotbal. Că dacă mă pricep la toate, ar tebui să intru şi pe acolo de exemplu.
Faţă de mulţi alţii, eu observ unele chestii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate