Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Satana a fost in mintea lui isus

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
613 replies to this topic

#55
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPacolino7, on 14 februarie 2022 - 19:23, said:

Chiar nimeni nu indrazneste sa ma contrazica (cu argumente) despre afirmatia mea ? Posted Image
Afirmația ta este corectă,  de ce sa te contrazică?

#56
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostTestosteron, on 14 februarie 2022 - 19:25, said:

Afirmația ta este corectă,  de ce sa te contrazică?
Ma asteptam la reactia religiosilor, ca sigur ateii ma vor aproba. Posted Image

#57
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPacolino7, on 14 februarie 2022 - 19:32, said:


Ma asteptam la reactia religiosilor, ca sigur ateii ma vor aproba. Posted Image
Pai n-ai văzut ca religiosii s-au ofuscat si au spus ca nu mai intra pe un astfel de topic blasfemiator? Adică subiectul e dincolo de putința lor de a discuta.

#58
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPacolino7, on 14 februarie 2022 - 19:23, said:

Chiar nimeni nu indrazneste sa ma contrazica (cu argumente) despre afirmatia mea ? Posted Image

Ai luat-o si tu pe urmele lui dark & company cu titlul asta anticrestin. Vrei sa te aplaud?

Edited by GRATEFUL, 14 February 2022 - 20:53.


#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vad ca Pacolino7 vrea sa fie neaparat contrazis.  Pai nici eu nu te contrazic, am zis din prima.

Sa explic acuma poate mai bine:  ideea e ca Isus, avea puteri nelimitate bineinteles, dar sa lasat intentionat ademenit de Satana sa vada ce poate aceasta din urma.
Apoi dupa cele intamplate, sa ne demonstreze si sa ne dea exemplu ca se poate invinge chiar si Satana  - cel mai mare rau din toata lumea!

Daca facea altfel Isus, adica daca il invingea din prima nu era asa interesant nici educativ exemplul, deci a fost foarte bine gandit ca a facut asa !

Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 21:27.


#60
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 12 februarie 2022 - 14:27, said:

Corect, satana este înclinația spre râu din mintea omului, prezentă chiar și atunci când omul alege să facă binele.

Da? Foarte interesant. Raul din mintea noastra cauta sa ne inghita...racnind ca un leu...Raul din mintea noastra ne produce suferinta si noi nu ne dam seama ca ne auto-flagelam...

8. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita.
9. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi. (1 Petru 5)

Adica pentru un crestin, credinta are efect asupra rautatii din mintea lui, punandu-i o stavila pentru a se manifesta ??? Cum se face ca raul din mintea tuturor crestinilor poate sa produca suferinte similare la toti  crestinii????

Edited by GRATEFUL, 14 February 2022 - 21:41.


#61
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 14 februarie 2022 - 21:27, said:


Da? Foarte interesant. Raul din mintea noastra cauta sa ne inghita...racnind ca un leu...Raul din mintea noastra ne produce suferinta si noi nu ne dam seama ca ne auto-flagelam...

8. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita.
9. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi. (1 Petru 5)

Adica credinta are un efect asupra rautatii din mintea omului, punandu-i o stavila pentru a se manifesta....???

Satan înseamnă adversar și poate fi oricine sau orice se împotrivește, atât laic, cât și religios: înclinația rea din inimă sau pofta, lumea sau părți ale ei, oameni individuali, Dumnezeu, etc.

#62
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 14 februarie 2022 - 21:44, said:

Satan înseamnă adversar și poate fi oricine sau orice se împotrivește, atât laic, cât și religios: înclinația rea din inimă sau pofta, lumea sau părți ale ei, oameni individuali, Dumnezeu, etc.

Numai ca Biblia nu sustine ce zici tu:
https://old.ebible.r...re=3&book_id=51

#63
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005
Pacolino, tu esti pacopaco? :)

#64
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostPhobos, on 14 februarie 2022 - 22:51, said:

Pacolino, tu esti pacopaco? Posted Image
Daaa . . . .Posted Image

#65
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005
Haaa, mi s-a parut mie ca semeni... :)

#66
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

View PostPacolino7, on 12 februarie 2022 - 14:26, said:


Cititi dragilor Matei capitolul 4 si va veti dumiri.
Zice clar ca Satana l-a urcat pe isus pe streasina templului. Sunt eu de vina ca scrie asa ? Posted Image
Nu am cartea.
Ne poti da citatul?
Merci!

#67
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostGRATEFUL, on 14 februarie 2022 - 20:52, said:

Ai luat-o si tu pe urmele lui dark & company cu titlul asta anticrestin. Vrei sa te aplaud?
De ce anticrestin ? Explica-te Posted Image

View PostMembruAnonim, on 14 februarie 2022 - 21:25, said:

vad ca Pacolino7 vrea sa fie neaparat contrazis.  Pai nici eu nu te contrazic, am zis din prima.

Sa explic acuma poate mai bine:  ideea e ca Isus, avea puteri nelimitate bineinteles, dar sa lasat intentionat ademenit de Satana sa vada ce poate aceasta din urma.
Apoi dupa cele intamplate, sa ne demonstreze si sa ne dea exemplu ca se poate invinge chiar si Satana  - cel mai mare rau din toata lumea!

Daca facea altfel Isus, adica daca il invingea din prima nu era asa interesant nici educativ exemplul, deci a fost foarte bine gandit ca a facut asa !
Ce puteri nelimitate ? Despre ce vorbesti ?
Eu am inteles ca a primit autoritate deplina de la Dumnezeu.
Asa cum a spus colegul Logic1 , isus si-a invins egoismul, plus a invins stapanirile abtinandu-se sa ii infrunte.
Dar biblia spune despre niste lucrui  care la prima vedere pot fi considerate neimportante, si anume ca isus era in locuri unde nu trebuia sa fie.Om normal la cap nu se suie pe streasina templului si sa aiba ganduri de a se arunca acolo.

View PostGRATEFUL, on 14 februarie 2022 - 21:27, said:

Da? Foarte interesant. Raul din mintea noastra cauta sa ne inghita...racnind ca un leu...Raul din mintea noastra ne produce suferinta si noi nu ne dam seama ca ne auto-flagelam...

8. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste si cauta pe cine sa inghita.
9. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi. (1 Petru 5)

Adica pentru un crestin, credinta are efect asupra rautatii din mintea lui, punandu-i o stavila pentru a se manifesta ??? Cum se face ca raul din mintea tuturor crestinilor poate sa produca suferinte similare la toti  crestinii????
Nici nu ai idee cata lupta duc eu cand vine vorba de instinctul sexual. Posted Image

View PostYo-carman, on 15 februarie 2022 - 09:06, said:

Nu am cartea.
Ne poti da citatul?
Merci!
Nici on-line nu gasesti ?

Atunci, Isus* a fost dus de Duhul** în pustie, ca să fie ispitit de diavolul.
* Marc 1:12 Luca 4:1 ** 1 Imp 18:12 Ezec 3:14 Ezec 8:3 Ezec 11:1 Ezec 11:24 Ezec 40:2 Ezec 43:5 Fapte 8:39
2 Acolo a postit patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; la urmă a flămânzit.
3 Ispititorul s-a apropiat de El şi I-a zis: „Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, porunceşte ca pietrele acestea să se facă pâini.”
4 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: ‘Omul nu trăieşte numai* cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.’”
* Deut 8:3
5 Atunci, diavolul L-a dus în sfânta cetate*, L-a pus pe streaşina Templului
* Neem 11:1 Neem 11:18 Isa 48:2 Isa 52:1 Mat 27:53 Apoc 11:2
6 şi I-a zis: „Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, căci este scris: ‘El va porunci îngerilor Săi* să vegheze asupra Ta; şi ei Te vor lua pe mâini, ca nu cumva să Te loveşti cu piciorul de vreo piatră.’”
* Ps 91:11 Ps 91:12
7 „De asemenea, este scris”, a zis Isus: „Să nu ispiteşti* pe Domnul Dumnezeul tău.”
* Deut 6:16
8 Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărăţiile lumii şi strălucirea lor şi I-a zis:
9 „Toate aceste lucruri Ţi le voi da Ţie, dacă Te vei arunca cu faţa la pământ şi Te vei închina mie.”
10 „Pleacă, Satano”, i-a răspuns Isus. „Căci este scris: ‘Domnului Dumnezeului tău* să te închini şi numai Lui să-I slujeşti.’”
* Deut 6:13 Deut 10:20 Ios 24:14 1 Sam 7:3
11 Atunci, diavolul L-a lăsat. Şi deodată au venit la Isus nişte îngeri* şi au început să-I slujească.

#68
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPacolino7, on 15 februarie 2022 - 09:18, said:


Nici nu ai idee cata lupta duc eu cand vine vorba de instinctul sexual. Posted Image

Pai dar asta chiar n-are nici un rost. E un consum inutil de energie.

#69
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostTestosteron, on 15 februarie 2022 - 09:22, said:

Pai dar asta chiar n-are nici un rost. E un consum inutil de energie.
Si ce propunere ai ca sa evit asta ? Uite, incerc sa-mi ocup mintea cu cititul pe forum. Posted Image

#70
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,696
  • Înscris: 16.03.2004
Trebuie să iei exemplu de la Sfânta Tecla, ucenica apostolului Pavel, dragă Paco!

#71
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPacolino7, on 15 februarie 2022 - 09:25, said:


Si ce propunere ai ca sa evit asta ? Uite, incerc sa-mi ocup mintea cu cititul pe forum. Posted Image
Pai din punctul meu de vedere e o mare prostie faptul ca eviți asta. Stim ca Biblia o recomandă,  dar eu n-am reușit niciodată sa inteleg de ce face asta.

#72
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 15 februarie 2022 - 09:30, said:

Trebuie să iei exemplu de la Sfânta Tecla, ucenica apostolului Pavel, dragă Paco!
Ce exemplu ?
Nu ma compar cu sfintii. Eu am inteles ca mantuirea (inoirea mintii) se face prin credinta, numai ca am inceput sa am indoieli .Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate