Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Satana a fost in mintea lui isus

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
613 replies to this topic

#1
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Multa vreme  nu am inteles ce anume dorea sa spuna versetul in care spune ca isus a fost urcat de Satana pe streasina templului. Ei bine, corpul cuiva nu se poate misca controlat daca mintea nu controleaza acel corp. Mai exista situatia cand unui supus i se ordona si supusul executa. In cazul lui isus nu pot crede ca Satana ii ordona .
Versetele cu pricina le puteti citi in Matei 4.

Va invit sa ma contraziceti, sa-mi aratati ca gresesc.

#2
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Eu cred că satana a fost în mintea ta când ai deschis acest topic cu afirmații fără cap și fără coadă.

#3
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Fara satana, nu aveam  despre ce discuta azi...
Gândiți
Nu doare.

#4
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postpenticostalul, on 12 februarie 2022 - 14:07, said:

Eu cred că satana a fost în mintea ta când ai deschis acest topic cu afirmații fără cap și fără coadă.
Posibil, insa vreau sa discutam acest aspect. Daca te poti limita doar la subiectul topicului e foarte bine, daca nu, abtine-te sa ataci persoane.Posted Image

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
SantAna era bunica.

#6
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPacolino7, on 12 februarie 2022 - 14:14, said:

Posibil, insa vreau sa discutam acest aspect.
Care aspect?
Ăla cu "corpul cuiva nu se poate misca controlat daca mintea nu controleaza acel corp" :rolleyes:

#7
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 10.01.2019

View PostPacolino7, on 12 februarie 2022 - 14:02, said:

Va invit sa ma contraziceti, sa-mi aratati ca gresesc.
Gresesti pt ca ai baut prea mult si deja vezi dracusori!Efectele alcoolului durează câteva ore și adesea până în ziua următoare. Deschide maine alt topic,de preferat,fara draci,ingeri si alte treburi bisericesti. Cu femei goale,daca se poate...

#8
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Posteagle_xl, on 12 februarie 2022 - 14:23, said:

Gresesti pt ca ai baut prea mult si deja vezi dracusori!Efectele alcoolului durează câteva ore și adesea până în ziua următoare. Deschide maine alt topic,de preferat,fara draci,ingeri si alte treburi bisericesti. Cu femei goale,daca se poate...
Am zis fara atac la persoana .
Cititi dragilor Matei capitolul 4 si va veti dumiri.
Zice clar ca Satana l-a urcat pe isus pe streasina templului. Sunt eu de vina ca scrie asa ? Posted Image

#9
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostPacolino7, on 12 februarie 2022 - 14:02, said:

Multa vreme  nu am inteles ce anume dorea sa spuna versetul in care spune ca isus a fost urcat de Satana pe streasina templului. Ei bine, corpul cuiva nu se poate misca controlat daca mintea nu controleaza acel corp. Mai exista situatia cand unui supus i se ordona si supusul executa. In cazul lui isus nu pot crede ca Satana ii ordona .
Versetele cu pricina le puteti citi in Matei 4.

Va invit sa ma contraziceti, sa-mi aratati ca gresesc.

Corect, satana este înclinația spre râu din mintea omului, prezentă chiar și atunci când omul alege să facă binele.

Isus tocmai fusese uns mesia, regele viitor al lumii, și primul lucru s-a retras în pustie pentru meditație, să înțeleagă ce înseamnă asta și cu ce provocări se va confrunta. Ceea ce politicienii de azi nu fac și cad apoi în tot felul de greșeli. Prin minte i-au trecut tot felul de gânduri, referitor la cum și-ar putea folosi puterea, de exemplu în interes propriu sau pentru o baie de mulțime, dar le-a respins cu versete biblice.

#10
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPacolino7, on 12 februarie 2022 - 14:26, said:

Zice clar ca Satana l-a urcat pe Isus pe streasina templului. Sunt eu de vina ca scrie asa ? Posted Image
Pentru ce zice Biblia e clar că nu ai niciun merit.
Ești vinovat doar pentru aberațiile pe care le scrii când ești treaz. Sau ești beat, precum presupune Eagle?

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPacolino7, on 12 februarie 2022 - 14:02, said:

Multa vreme  nu am inteles ce anume dorea sa spuna versetul in care spune ca isus a fost urcat de Satana pe streasina templului. Ei bine, corpul cuiva nu se poate misca controlat daca mintea nu controleaza acel corp. Mai exista situatia cand unui supus i se ordona si supusul executa. In cazul lui isus nu pot crede ca Satana ii ordona .
Versetele cu pricina le puteti citi in Matei 4.

Va invit sa ma contraziceti, sa-mi aratati ca gresesc.
Din Matei 4 rezulta doar ca Isus a avut un dialog cu Satana asa cum ai tu cu mine acum. Asta nu inseamna ca eu sunt in mintea ta ci doar dialogam. Tu s-ar putea sa accepti sau nu ceea ce spun eu.

#12
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPacolino7, on 12 februarie 2022 - 14:26, said:

Zice clar ca Satana l-a urcat pe isus pe streasina templului.

Mare lucru: şi Yahwe stătea la un "pahar de vorbe" cu Satan, şi juca la pariu fericirea lui Iov. De ce nu l-ar fi ajutat şi Satana pe Isus să se urce cine ştie pe unde, visul lui din copilărie, mai ales că poate în acele momente Isus era şi puţin ameţit de la vin.

Edited by lupini, 12 February 2022 - 14:35.


#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postlupini, on 12 februarie 2022 - 14:32, said:



Mare lucru: și Yahwe stătea la un "pahar de vorbe" cu Satan, și juca la pariu fericirea lui Iov. De ce nu l-ar fi ajutat și Satana pe Isus să se urce cine știe pe unde, mai ales că poate în acele momente Isus era și puțin amețit de la vin.
Da dar asta a fost cu adevarat mizerabil pt ca pentru a-si realiza pariul si-au batut amândoi joc maxim de bietul Iov.

#14
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postlupini, on 12 februarie 2022 - 14:32, said:

Mare lucru: şi Yahwe stătea la un "pahar de vorbe" cu Satan, şi juca la pariu fericirea lui Iov. De ce nu l-ar fi ajutat şi Satana pe Isus să se urce cine ştie pe unde, visul lui din copilărie, mai ales că poate în acele momente Isus era şi puţin ameţit de la vin.
Stana e  duh/spirit, si nu te poate controla decat daca iti intra in minte.
Predicatorii  se feresc de aceste versete ca dracul de tamaie . Posted Image

#15
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
IIsus nu este un om obisnuit este unul special si daca ar fi sub influenta vinului nu ar fi un om obisnuit ci unul sub divinitate.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Lepadati-va de Satana, fiilor, prea multa patima pe voi! Amin!

Edited by ursamajor, 12 February 2022 - 14:55.


#17
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postnico123, on 12 februarie 2022 - 14:51, said:

IIsus nu este un om obisnuit este unul special si daca ar fi sub influenta vinului nu ar fi un om obisnuit ci unul sub divinitate.
Amice, e grele pentru tine. Mai bine nu te baga . . . e un sfat prietenesc.  
Ai vazut cum a reactionat inselatorul de penticostal, ca a intrat Satana in mine . . . . pai nu vrea sa stie adevarul ?
Satana e inclinatia spre rau din om, adica are mereu tendinta sa aleaga  raul . . . adica egoismul, mandria, trufia . . . acestea sunt spiritul raului, satanic, impotrivitor.

#18
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Totusi trebuie sa stim ce vrea satana si actiunile lui ca sa stim cum sa ne aparam
Dupa cum vad Paco ai fost cucerit de satana.

Edited by nico123, 12 February 2022 - 15:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate