Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ricoh sugereaza incetarea productiei in masa de aparatura foto in Japnia

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#73
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,980
  • Înscris: 14.08.2007
Radem, glumim, dar piata chiar nu merge intr-o directie buna. Si din pacate nici eu nu incurajez piata foto, desi mi-as dori. In 2021 am bagat bani intr-o drona foto-video DJI, in 2020 intr-un cameraphone, adica fac achizitii mai mult "impotriva" pietei de camere dedicate. Pentru ca acesti concurenti ai pietei de camere dedicate mi se par mai convingatori.

De obicei imi luam o camera dedicata noua cam la 5 ani ... acum nu intrevad o achizitie prea curand. In schimb deja ma gandesc la viitorul cameraphone si la o viitoare drona foto-video mai avansata.

Edited by utopium, 25 January 2022 - 01:09.


#74
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postutopium, on 25 ianuarie 2022 - 00:42, said:

"Doar" o facultate de matematica (informatica) Posted Image

Eu inteleg ca 40% din sales info e din Japonia, restul e din alte tari. Dar piata japoneza banuiesc ca e departe de a avea 40% din vanzarile globale, deci statistica ne spune ca indicele BCN va fi biased, fiind mai reprezentativ pentru piata japoneza decat pentru cea globala. Sigur, intrucat japonezii domina masiv productia de aparate foto, nu vom avea discrepante ca pe piata auto de exemplu, unde piata japoneza e foarte diferita de cea europeana.
Nope, nope si nope.
BCNRanking isi ia datele de la cativa retaileri acoperind aproximativ 40% din piata de electronice (nu foto!) din Japonia.
BCNRanking nu are nici o treaba cu piata globala. Datele preluate sunt exclusiv din Japonia.
Piata foto din Japonia difera mult ca structura fata de cea europeana. Ne arata asta CIPA, in Europa de exemplu livrarile de SLR-uri le depasesc pe cele de mirrorless-uri, in timp ce in Japonia mirrorless-urile sunt dominante de departe.

#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,980
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTS030, on 24 ianuarie 2022 - 19:26, said:

BCNRanking nu reprezinta piata japoneza.
Ok, am crezut ca vrei sa zici ca nu reprezinta piata japoneza ci cea globala, tu de fapt voiai sa zici ca daca ai date doar dintr-o parte dintre magazine, nu e reprezentativ pentru toata piata japoneza ... well, depinde, poate fi ca si la sondajele de opinie, daca distributia e relativ uniforma, ar trebui sa fie mica marja de eroare. Am mai avut discutia asta cu diversi colegi legat de alegeri, stii tu, teoria ca primarii/guvernantii sunt alesi de doar 40%, adica cei care vin la vot, deci cei 40% nu reprezinta vointa majoritatii. Insa teoria asta e o prostie, nu s-ar schimba nimic esential daca ar veni 100% din populatie la vot, variatia procentuala ar fi mica.

Tu vrei sa ne zici ca Pentax sunt mai populari decat credem noi in Japonia, nu? Daca sunt, vor supravietui. Daca nu, nu. It's that simple. Eu m-as bucura sa reziste toate firmele foto cu istoric in domeniu, dar nu cred ca e posibil.

#76
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vin putini si cineva mobilizeaza o fractiune, acea fractiune relativ mica poate sa faca diferenta.
Nefiind actionari mi se cam fractureaza daca vor supravietui sau nu companiile. Importante sunt produsele pe care le avem la dispozitie, dar avand in vedere evolutia pietei probabil o sa fie din ce in ce mai greu sa mai inventeze chestii, dar cine stie. Cred ca se vor stinge toti usor usor, mai ales ca si zona profesionala se duce spre alte directii.

Edited by crokodilu, 25 January 2022 - 02:22.


#77
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Păcat, erau niște compacte foarte bune!

#78
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postutopium, on 25 ianuarie 2022 - 02:12, said:

Ok, am crezut ca vrei sa zici ca nu reprezinta piata japoneza ci cea globala, tu de fapt voiai sa zici ca daca ai date doar dintr-o parte dintre magazine, nu e reprezentativ pentru toata piata japoneza ... well, depinde, poate fi ca si la sondajele de opinie, daca distributia e relativ uniforma, ar trebui sa fie mica marja de eroare. Am mai avut discutia asta cu diversi colegi legat de alegeri, stii tu, teoria ca primarii/guvernantii sunt alesi de doar 40%, adica cei care vin la vot, deci cei 40% nu reprezinta vointa majoritatii. Insa teoria asta e o prostie, nu s-ar schimba nimic esential daca ar veni 100% din populatie la vot, variatia procentuala ar fi mica.

Tu vrei sa ne zici ca Pentax sunt mai populari decat credem noi in Japonia, nu? Daca sunt, vor supravietui. Daca nu, nu. It's that simple. Eu m-as bucura sa reziste toate firmele foto cu istoric in domeniu, dar nu cred ca e posibil.
Distributia nu e uniforma; ai citit ce-am scris? Un magazin foto dedicat nu e la fel cu unul care vinde echipamente muzicale sau PC-uri.
Analogia cu votul e prost aleasa; daca poate fi numita analogie. Tu vii cu un exemplu omogen ca sa "demonstrezi"  ca si in cazul de fata lucrurile ar fi omogene?

Pentax e popular in Japonia. GR e popular in Japonia.
Pentax e foarte apreciat in Japonia, nu ca pe Softpedia.
https://nlab.itmedia...ult/#votewidget

#79
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,980
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTS030, on 25 ianuarie 2022 - 10:09, said:

Distributia nu e uniforma; ai citit ce-am scris? Un magazin foto dedicat nu e la fel cu unul care vinde echipamente muzicale sau PC-uri.
Pai si clientii sunt diferiti, unii sunt pasionati inraiti care merg in magazine foto dedicate ca sa-si cumpere produse foto, altii sunt amatori care au nevoie de o camera foto si merg sa o cumpere de la "Altex" sau alt magazin din mall (desi, de exemplu, cel putin intr-o vreme in Cluj in acelasi mall aveai si Altex/Mediagalaxy, dar si magazin dedicat Nikon/Sony, care insa nu au rezistat). Da, daca acel index ia in considerare doar unul din tipurile astea mari de magazine, distributia nu va fi uniforma. N-am de unde sa stiu daca face asta sau nu.


Stiu din sursa directa ca piata de electronice japoneza e foarte diferita de cea din restul lumii (am prieteni care au locuit acolo perioade lungi), deci nu e nimic neasteptat ca un brand sa fie popular la ei si mai putin popular in restul lumii. Sunt multe chestii "ciudate" in Japonia, inclusiv faptul ca anumite branduri de electronice renumite la nivel global au nume diferite pe piata lor.

View Postcrokodilu, on 25 ianuarie 2022 - 02:21, said:

Nefiind actionari mi se cam fractureaza daca vor supravietui sau nu companiile. Importante sunt produsele pe care le avem la dispozitie
Problema e ca daca concurenta din domeniu scade iar presiunea e mare asupra pietei dinspre pietele de mobile/drone/etc care le fura din clienti, nu vom mai vedea inovatii interesante.

Edited by utopium, 25 January 2022 - 10:46.


#80
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Hai sa o luam asa: un K-3iii unde e mai probabil sa fie vandut? Intr-un "Altex", pe langa imprimante si accesorii, sau intr-un magazin dedicat foto?
Asta deja nu mai tine de specificul pietei japoneze.

#81
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,980
  • Înscris: 14.08.2007
Nu contest asta ... dar volumele mari tot magazinele gen Altex le vor vinde. Sculele de nisa de obicei nici nu merita sa le vinzi in magazine fizice, se vand pe magazine online gen f64. E greu sa justifici existenta unui magazin fizic de electronice de nisa in ziua de azi.

#82
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Discuția nu are treabă cu topicul.

#83
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Unde ar fi un K-3 iii de proba daca as dori sa butonez unul?

#84
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai pe noi ne intrebi?

#85
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Intre timp, inca o clarificare de la Ricoh Imaging EU:
https://www.ricoh-im...ing-europe-sas/

Titlul a ramas cel mincinos, evident.

#86
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostTS030, on 24 ianuarie 2022 - 20:01, said:

Asteapta Posted Image
Am asa o presimtire ca acele customizari n-o sa includa chestii pentru care-i nevoie de cateva milioane de euro (echivalent in yeni) si 5 ani de cercetare.
Nu e nevoie de multa "presimtire" pe ideea ca acele "customizari" vor fi ceva nesemnificativ, de gen culori la suruburi, butoane si altele, respectiv nimic care sa influenteze calitatea imaginii.

Toata ideea e ca se bazeaza pe precomenzi cu avans, ca sa stie din timp ca vor vinde ceva pana la urma. Le merge atat de bine incat le e frica sa mai produca pe stoc.

#87
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai un model monocrom, sau unul modificat pentru astrofoto ar influenta calitatea imaginii.
De fapt asta-i toata chestia, Pentax a avut acel upgrade de la K-1 la K-1ii (unde practic se schimba placa de baza si se faceau diverse ajustari) - dar unele chestii nu pot fi facute intr-un upgrade in service. Trebuie facute in fabrica.

Edited by TS030, 25 January 2022 - 19:36.


#88
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostRamuran, on 25 ianuarie 2022 - 19:20, said:

......
Toata ideea e ca se bazeaza pe precomenzi cu avans, ca sa stie din timp ca vor vinde ceva pana la urma. Le merge atat de bine incat le e frica sa mai produca pe stoc.

Este sistemul practicat de mai toti producatorii auto, indiferent ca le merge bine sau nu, asa ca  nu vad care-i problema.

View PostTS030, on 25 ianuarie 2022 - 19:31, said:

Pai un model monocrom, sau unul modificat pentru astrofoto ar influenta calitatea imaginii.
.....

Nu l-ai amintit pe ala cu MF in vizorul ultraluminos.
Ar mai fi interesant si unul pentru fotografia IR.

#89
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 25 ianuarie 2022 - 22:13, said:

Ar mai fi interesant si unul pentru fotografia IR.
Pai e ala pentru astrofoto la care ii pui in fata un filtru IR pass. Nu vad rostul sa ai senzor doar pt. IR.

Edited by crokodilu, 25 January 2022 - 22:15.


#90
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Are rost, ca sa nu mai montezi filtru in fata obiectivului.

Edited by edri, 25 January 2022 - 22:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate