Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Camera de supraveghere pe scara

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 gushpi, on 16 ianuarie 2022 - 17:45, said:

un metru de la ușă ai voie să filmezi
deci montezi camera în lateral astfel încât să filmeze doar spațiul de un metru din fața ușii

restul e can-can!
unde ai gasit in legislatie tampenia asta? sau e la fel cu legenda aia ca ai voie sa iti parchezi masina pe trotuar daca lasi 1 metru ptr pietoni?

sincer daca ai pune o asemenea camera spre usa mea in prima faza te-as ruga sa o scoti sau sa o orientezi doar spre usa ta. in a 2-a faza ti-as lasa camera in jos sa filmeze podeaua, iar in a 3-a faza ti-as demonta-o (prin taierea firelor+scos suruburile) si ti-as pune-o pe prag ca sa nu poti sustine ca ti-am furat-o. prea putin ma intereseaza ca "ma ai pa camera" (cum spunea cineva mai demult) cand ti-o demontez. din moment ce ai montat camera ilegal am si eu tot dreptul sa o demontez la fel de ilegal !!!

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 rex, on 25 ianuarie 2022 - 14:43, said:

din moment ce ai montat camera ilegal am si eu tot dreptul sa o demontez la fel de ilegal !!!
Culmea e că nu ai. E distrugere.



#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 rex, on 25 ianuarie 2022 - 14:43, said:

unde ai gasit in legislatie tampenia asta? sau e la fel cu legenda aia ca ai voie sa iti parchezi masina pe trotuar daca lasi 1 metru ptr pietoni?

sincer daca ai pune o asemenea camera spre usa mea in prima faza te-as ruga sa o scoti sau sa o orientezi doar spre usa ta. in a 2-a faza ti-as lasa camera in jos sa filmeze podeaua, iar in a 3-a faza ti-as demonta-o (prin taierea firelor+scos suruburile) si ti-as pune-o pe prag ca sa nu poti sustine ca ti-am furat-o. prea putin ma intereseaza ca "ma ai pa camera" (cum spunea cineva mai demult) cand ti-o demontez. din moment ce ai montat camera ilegal am si eu tot dreptul sa o demontez la fel de ilegal !!!

In primul rand ca nu e asa. Daca e ceva ilegal, nu poti contracara acel ceva la fel de ilegal.
Daca o masina e parcata ilegal, nu o sa ii spargi geamurile, sau sa ii dai suturi in portiere, spart oglinzi, nu ?
La fel si aici. Daca se constata ca e ilegal, ar trebui avertizat si somat sa o dezinstaleze.
Dar eu nu inteleg ceva. Cu ce va deranjeaza o camera la usa unui apartament, atat timp cat filmarile nu ajung pe net sau nu sunteti santajati cu nimic din ce ati facut / face pe scara ?
Va e teama sa nu va prinda cu mana in nas, sau cand trageti o basina mai tare pe scara blocului, sau cum ?
Eu zic ca e chiar binevenita o astfel de camera, indiferent de cine e pusa. Veti dormi cu totii in acel bloc un pic mai linistiti, plus ca nu stiti niciodata cand va pot ajuta acele imagini, in caz de ceva...

#22
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Il ultimii ani s-au montat sisteme de supraveghere pe la multe blocuri. Multe camere puse si in lift (care s-au dovedit utile, ati vazut si voi la TV filmari cu tot felul de hoti sau pedofili care prind lumea in lift). Ma indoiesc ca a fost fix tot blocul (persoanele) de acord cu aceste camere dar ele merg bine mersi....

Da or fi fost montate de o firma autorizata dar daca tie nu iti convine ce faci? Daca aprofundam logica asta atunci nici camerele radar nu-s ok ca nu ti-a cerut nimeni acordul sa iti preia numarul de inmatriculare. Insa te aflii pe domeniu public.... la fel cum sunt si camerele sus amintite, fie ca filmeaza holul blocului, usa de la lift, strada din fata blocului, etc. E spatiu public....

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
In cadrul asociatiei deciziile se iau, in marea lor majoritate, 50%+1. Daca vrei tu de la tine putere sa afectezi 5 vecini, va trebui acordul tuturor. De aici diferenta intre situatii.

#24
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 sfantu.dracu, on 26 ianuarie 2022 - 04:10, said:

Culmea e că nu ai. E distrugere.
cine a zis ca i-o distrug?! am precizat clar ca i-o demontez (adica desfac firele, desfac suruburile si ce mai are pe acolo), apoi i-o pun la usa pe prag sa nu poata zice ca i-am furat-o. daca are de gand sa faca plange penala ptr distrugere e invitatul meu, dar mai mult ca sigur ca va da si el cu subsemnatul pe acolo ptr montarea ilegala.
si majoritatea care urla ca sosoaca ca te dau in judecata, ca iti fac dosar penal sunt doar gura de ei, nici unul nu trece la fapte ptr ca stie ca si el e in ilegalitate si risca sa isi ia o amenda.

 Magicwisewolf, on 26 ianuarie 2022 - 14:15, said:

In primul rand ca nu e asa. Daca e ceva ilegal, nu poti contracara acel ceva la fel de ilegal.
Daca o masina e parcata ilegal, nu o sa ii spargi geamurile, sau sa ii dai suturi in portiere, spart oglinzi, nu ?
La fel si aici. Daca se constata ca e ilegal, ar trebui avertizat si somat sa o dezinstaleze.
Dar eu nu inteleg ceva. Cu ce va deranjeaza o camera la usa unui apartament, atat timp cat filmarile nu ajung pe net sau nu sunteti santajati cu nimic din ce ati facut / face pe scara ?
Va e teama sa nu va prinda cu mana in nas, sau cand trageti o basina mai tare pe scara blocului, sau cum ?
Eu zic ca e chiar binevenita o astfel de camera, indiferent de cine e pusa. Veti dormi cu totii in acel bloc un pic mai linistiti, plus ca nu stiti niciodata cand va pot ajuta acele imagini, in caz de ceva...
poate vrea sa deschid usa la apartament in timp ce sunt in p**a goala si nu am chef sa ajung pe internet. tehnic sunt inca in casa mea, asa ca pot sta imbracat cum vreau la mine in casa.

 Maskatu, on 26 ianuarie 2022 - 14:20, said:

Il ultimii ani s-au montat sisteme de supraveghere pe la multe blocuri. Multe camere puse si in lift (care s-au dovedit utile, ati vazut si voi la TV filmari cu tot felul de hoti sau pedofili care prind lumea in lift). Ma indoiesc ca a fost fix tot blocul (persoanele) de acord cu aceste camere dar ele merg bine mersi....

Da or fi fost montate de o firma autorizata dar daca tie nu iti convine ce faci? Daca aprofundam logica asta atunci nici camerele radar nu-s ok ca nu ti-a cerut nimeni acordul sa iti preia numarul de inmatriculare. Insa te aflii pe domeniu public.... la fel cum sunt si camerele sus amintite, fie ca filmeaza holul blocului, usa de la lift, strada din fata blocului, etc. E spatiu public....
ca au aparut camere si nu s-a luat nimeni de ele nu inseamna ca trebuie sa accept orice mizeri de camera montata sa bata pe usa mea. conform legislatie in cazul asta trebuia sa aiba acordul meu, ce mai mult ca sigur ca nu il are.
iar camerele montate de administratie au fost puse la parter si bat spre intrarile din bloc, resp spre usa de la lift. nici una din camere nu bate spre usile vreunui apartament.

Edited by rex, 30 January 2022 - 11:32.


#25
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 rex, on 30 ianuarie 2022 - 11:30, said:


poate vrea sa deschid usa la apartament in timp ce sunt in p**a goala si nu am chef sa ajung pe internet. tehnic sunt inca in casa mea, asa ca pot sta imbracat cum vreau la mine in casa.


Pai daca iti asumi raspunderea ca poti fi vazut de oricine trece pe scara in acel moment in pulla goala, nu vad problema ?
Nu a zis nimeni ca te pune pe internet in timp ce stai in pulla goala la usa. Usa ta, pulla ta...
La fel de bine, poate trece o doamna sau un adolescent cu telefonul in mana si filmeaza pe scara, in timp ce tu deschizi usa in pulla goala, nu ?
Poate ai si alte fantezii, spre exemplu sa iti futi nevasta sub tocul usii cu usa deschisa, nu te opreste nimeni, dar trebuie sa te astepti sa existe si riscuri de a ajunge vedeta, nu ?
Argumentele aduse de tine sunt destul de puerile, sa fim seriosi...

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 rex, on 30 ianuarie 2022 - 11:30, said:


cine a zis ca i-o distrug?! am precizat clar ca i-o demontez (adica desfac firele, desfac suruburile si ce mai are pe acolo), apoi i-o pun la usa pe prag sa nu poata zice ca i-am furat-o.
Tot distrugere se cheamă.

#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 sfantu.dracu, on 30 ianuarie 2022 - 14:08, said:

Tot distrugere se cheamă.
atunci il invit sa depuna plangere penala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate