Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Camera de supraveghere pe scara

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Buna ziua,

As dorii sa pun o camera de supraveghere pe peretele cu usa de la apartament. Desigur o sa bata spre lift si spre holul comun. Intrebarea este: ce trebuie sa fac astfel incat sa fie cat mai legal ? Trebuie sa iau acordul de la fiecare persoana din bloc sau de pe scara ? Ce fac daca 90 % nu sunt acasa ? Trebuie sa anunt la politie ca fac treaba asta ? Scopul este siguranta. Se tot incearca la usi prin bloc si m as simtii mai in siguranta cu o camera.

#2
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Legal n.ai voie, atat timp cat nu deserveste strict proprietatea ta. Acum, faci o romaneasca, o montezi si astepti reactii, care nu vor veni oricum, sau zici ca e falsa daca te intreaba careva.

#3
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Iti pui una compacta si nu observa nici o baba, eventual daca vrei ceva integrat iti poti lua un doorbell cu camera,

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
LEGAL AI voie, cat timp este instalata de o firma autorizata.
legal, trebuie acordul tuturor locatarilor afectati. de aici pleaca interpretarile, ceri de la propriatari, sau de la toti locatarii? de la aia de stau pe etaj si mai sus sau si de la aia de la etajele inferioare?
oricum, pe tine chestiile astea nu te intereseaza, firma care instaleaza isi asuma sa fie totul legal.

#5
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Monteaza o si aia e. Mai mukt ca sigir or sa isi mai mobteze si altii după tine .

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Bai, eu nu stiu cum e legal, dar eu mi-as monta. Pana la urma, e vb de siguranta mea, a familiei si a casei mele, ca la o adica, politia nu face decat sa constate jaful sau spargerea, sau chiar crima, ca nu le poate preveni (cam pe buna dreptate). Asa ca, o camera, reduce mult sansele de intamplari neplacute.
Dar cand vad ca GDPR este mai important decat siguranta personala si infractionalitatea este mai putin grava decat GDPR, ma cam ia cu...scarba

Edited by Magicwisewolf, 15 January 2022 - 14:30.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Camera nu te apara de hoti.
Foarte posibil sa dispara prima.
Sau voi credeti ca ii e greu hotului sa isi traga un fes pe ochi si o masca (ca tot e la moda)?

Edited by Friskey, 15 January 2022 - 14:38.


#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Depinde de ce vecini ai. La mine e o camera care bate spre intrarea blocului si, evident, vede tot. Nu a fost cerut acordul tuturor. La frate-miu e o camera care bate spre scara si, pare-mi-se ca prinde si liftul, nu stiu daca a cerut vreun acord, cel mai probabil nu.
Poti incerca, la sedinta, sa propui instalarea de catre asociatie a unui astfel de sistem. Daca sunt de acord, te-ai scos, te poti baza pe aia sau iti poti pune si tu suplimentar. Daca nu sunt de acord (primul motiv e costul, de regula), atunci spui ca iti pui tu pentru tine si ca "ajuti" si blocul pentru ca prinde si liftul (sau ce ai tu acolo). Daca nu ai vecini nebuni, nu vei avea nici o problema. Daca insa ai nenorocul sa fie vreun scandalagiu, trebuie regandita schema.

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 Friskey, on 15 ianuarie 2022 - 14:36, said:

Camera nu te apara de hoti.
Foarte posibil sa dispara prima.
Sau voi credeti ca ii e greu hotului sa isi traga un fes pe ochi si o masca (ca tot e la moda)?

Nu e vorba ca te apara de hoti.
E vb ca hotul se va gandi de doua ori daca merita riscul. Camerele au in mare parte rolul de a descuraja. E dovedit asta, au fost facute si niste studii.
Plus ca, daca se intampla ceva in bloc, la etajele superioare, sunt sanse mari ca acea camera sa ajute in anchete, macar cu ore, data, daca nu chiar si cu mecla aluia.
Si daca dispare camera, daca inregistreaza pe un server, cloud sau DVR/NVR, inregistrarea ramane si tot ajuta.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bre, nu intelegi ca hotul se poate masca?
Camerele sunt pentru hotii prosti. Fara un sistem de securitate si paza care sa intervina rapid nu faci nicio branza.
Hotul isi pune masca si manusi si face ce vrea el mai ales daca camera se vede si apoi tu si politia stati si va uitati ca prostii la inregistrarile alea. Nu mai spun ca majoritatea camerelor filmeaza foarte prost.
Apoi daca ai camera reprezinta un interes pentru hot ca inseamna ca ai ceva de valoare daca te chinui sa protejezi atat.
Daca tot va mananca sa va puneti camere, puneti-va din alea ascunse gen camera in vizor sau in sonerie.

#11
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 Namidee, on 15 ianuarie 2022 - 13:17, said:

sau zici ca e falsa daca te intreaba careva.

Cand bat mascatii la usa, tot asa sa le zici.

#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O camera în locul vizorului de la usa nu te ajuta? Sunt camere care se montează exact în locașul vizorului. Nu sunt vizibile, sunt confundate cu vizorul. Si ai rezolvat problema!

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 Friskey, on 15 ianuarie 2022 - 15:14, said:

Bre, nu intelegi ca hotul se poate masca?
Camerele sunt pentru hotii prosti. Fara un sistem de securitate si paza care sa intervina rapid nu faci nicio branza.
Hotul isi pune masca si manusi si face ce vrea el mai ales daca camera se vede si apoi tu si politia stati si va uitati ca prostii la inregistrarile alea. Nu mai spun ca majoritatea camerelor filmeaza foarte prost.
Apoi daca ai camera reprezinta un interes pentru hot ca inseamna ca ai ceva de valoare daca te chinui sa protejezi atat.
Daca tot va mananca sa va puneti camere, puneti-va din alea ascunse gen camera in vizor sau in sonerie.

Cred ca te-ai uitat la prea multe filme de la Hollywood, unde cu o masca ai devenit "invizibil". Sunt moduri de a afla cine e si daca are masca.
Chit ca politia afla din inregistrare macar ora si data (cand nu e nimeni acasa si vii dupa 4 zile de la jaf). Si pe baza aceasta, poate verifica camerele din jurul blocului, de la magazine si sunt si ceva sanse sa il identifice, ca doar nu o umbla cu cagula pe fata si pe strada. Plus cate alte metode au criminalistii de afla din f putine indicii cine e hotul, criminalul, etc
Dar pe astea nu avem cum sa le stim, ca e meseria lor si nu sunt chiar asa prosti ca in filme. Cred ca ai vazut la TV cate crime au fost rezolvate plecand de la niste indicii f sumare si mergand pe niste rationamente si pe niste dovezi aproape inexistente.
Oricum, ideea era de descurajare, iar o camera nu cred ca mai rau atrage atentia, mai ales ca am vazut camere si la niste rahaturi de chioscuri. Ala ce bogatii sa aiba acolo ?

#14
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Si astea ce sunt? Filmele la care te uiti tu? Degeaba pui camera daca nu pui si o alarma de 275 dB si girofar pe bloc capcane pentru ursi si o haita de caini in casa. Asa da! Protectie!

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
un metru de la ușă ai voie să filmezi
deci montezi camera în lateral astfel încât să filmeze doar spațiul de un metru din fața ușii

restul e can-can!

#16
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Aceleasi dileme le-am avut si eu cand am vrut sa montez camera la balcon, ca sa bata in strada spre masina/parcare. Am citit pe net tot felul de articole. Peste tot ca domne sa nu bata in curtea altor vecini ca tre sa pui semn cu "atentie se filmeaza" (serios? Daca stau la etajul 6 ce semn sa pun? Unde sa-l pun?), ca GDPR ca nu mai stiu ce.

M-am dus la cea mai apropiata sectie de politie si am intrebat 2 politisti. Domne, vreau sa montez o camera afara spre parcare. O sa bata si spre ferestrele blocului vecin si cateva curti.
-De ce o montati? Ma intreaba ei.
-O pun pentru a supraveghea auto personal!
-E ok, puteti monta cu conditia sa nu distribuiti filmarile in spatiul public si sa nu le utilizati pentru a santaja pe cineva!

Cam asta a fost raspunsul. E montata de cativa ani si nu am avut probleme. Cand merg prin cartier tot vad camere peste camere montate peste tot. M-am gandit si eu sa pun in bloc dar dinspre usa spre lift/ hol dar parca si mie mi s-a parut destul de personal aici. Probabil si aici e cu dus si intors. Daca ai vecini mai "lezati" poate te reclama pe la politia locala si te trezesti cu vreo amenda.

Dar uite si aici... am un vecin cu camera, care bate spre hol si scarile blocului. Si o are de 3-4 ani. Nu am auzit sa aiba probleme si nu cred ca are vreo autorizatie ceva... cum au zis si colegii mai sus. E la noroc.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
...deh..., polițaii nu ți-au dat scris :(
dacă vine vecinu de vis-a-vis cu reclamație că are teleobiectivu' spre el, tot ei îți vor da termen de demontare ...

#18
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Pe logica asta, pot sta cu telefonul pe balcon, sa filmez vecinii de vis a vis sau pietonii. Si se vede filmarea de 10 ori mai bine. Camerele video de supraveghere au 2-3 mpx. Telefonul are 50-100.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate