Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

700 de lei platiti pe 326 consum gaze?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#55
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Unu de dinainte era cu mansionu' de care si bill gates ar fi fost invidios, iar altul cu soba ce genereaza caldura perpetua aproape..noaptea mintii !

#56
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostValmont43, on 12 ianuarie 2022 - 23:37, said:

Stati sa vedeti cand vor expira actualele contracte cu Engie ce scoruri vom avea la gaze daca pana atunci nu fac guvernantii astia ceva.
Aia care spun ca le-au venit facturi de peste 1000 lei au preturi mari per/kw.
Care guvernanti? Liberalii(?)-zarea, e de la PNL+USR+UDMR, adica tocmai cei care sunt si acum la guvernare prin UDMR+PNL-ul ce il are ca interiamar pe Catu pana scapa Iohanis de presedintia educata.
PSD-ul este salvarea actuala, datorita lor s-au luat masurile astea populiste de a compensa si plafona. Dar sunt si ei pe duca la fel cum s-a intamplat cu PNL. A spus-o Dancu la tv, vor "sa resuseasca fuziunea cu PNL "pana in '24 si de acolo domn' presedinte de megapartid sa ne duca spre cacapitalism in zbor fara nici un ajutor/populism; adica "Minodora la maxim" si la gaz si la electricitate si la orice, inclusiv aspirina/totul obligatoriu numa' pe reteta, iar spitalizare-chirurgie (etc) platita vanzandu-ti casa. Cat de veseli suntem noi!

Edited by altnume, 13 January 2022 - 02:42.


#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

View Postmaddogg, on 13 ianuarie 2022 - 02:29, said:

Unu de dinainte era cu mansionu' de care si bill gates ar fi fost invidios, iar altul cu soba ce genereaza caldura perpetua aproape..noaptea mintii !

Nu e nicio exagerare in plus, poate in minus.

Am si precizat ca face cald pt. 2-3 zile dupa ce peretii sunt deja incalziti inainte.
In prima zi sunt chiar 26C, si scade spre 22C in a treia zi cand fac facul din nou.
Nu are alta izolutie facuta, cu exceptia termopanelor si a prispei inchise, care conteaza insa si ele. Se mai duce sora-mea acolo, insa eu n-am mai fost nici vara de 20 de ani si iarna de 25 de ani. Pot sa pun pe cineva sa incalzeasca in prealabil, ca sa nu curga apa pe pereti cand ma duc, insa daca nu merg acolo nici vara e clar ca nu merg nici iarna.
Casa e buna, dar zona e trista, a decazut dupa '89.
Nu sunt nostalgic, dar zona era destul de faina cu 31 de ani in urma.

Edited by loock, 13 January 2022 - 02:42.


#58
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Indiferent câte economii faci, facturile vor fi mai mari
In economia de piață, decat sa vinzi 100 cu 1 leu, mai bine 10 cu zece azi si maine....dupa ce ai obisnuit iduotul, 1 cu 100.

#59
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 16.03.2007

View Postloock, on 13 ianuarie 2022 - 01:02, said:


si nu s-a plans la tine ca s-a marit pretul energiei? ca inainte dadea ma putin? ca ar iesi sa faca un protest, ceva?

#60
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View Postpielea, on 13 ianuarie 2022 - 01:26, said:

Eu imi calculez cat as lua daca as modifica contorul, oare dau cu suspendare la prima infractiune?
Cu suspendare clar.Fac ei un calcul cat ai furat,vand casa si mai ramai dator un pic. Parca tot cu executare e mai convenabil.

#61
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postpielea, on 13 ianuarie 2022 - 01:26, said:

Eu imi calculez cat as lua daca as modifica contorul, oare dau cu suspendare la prima infractiune?

Voi azi treceți prin ce au trecut alții acum 20 - 25 de ani care dormeau în frig că nu aveau bani să dea drumul la centralele cu gaze.

E foarte bine că acum a venit și rândul la alții să stea în frig din cauza gazelor.

O să vă obișnuiți să dormiți în frig și să vă încălziți cu feonul sub plapumă înainte să adormiți.

Așa se dormea acum 20 de ani când lumea nu dădea drumul deloc la centralele cu gaze iarna.

Edited by emeral, 13 January 2022 - 07:05.


#62
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

View Post-ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Sunt abonat gdfsuez si tocmai s-a eliberat factura la gaze 696.02 pe 326 cifre dragute citite de pe aparat.

O spun ca am citit 700 de lei si am ramas? A? Cum naiba sa scad factura la gaze, adica la dracu ca nu despre asta este vorba, nu este vorba daca este casa izolata, daca am 100 de calorifere
700 de lei de plata pentru 326 consum gaze?

Nu este putin aberant?
io platesc 5.1 lei cu taxe, deci la consumul ala dau 1600 lei, nu inteleg de ce te plangi?

#63
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Post-ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Sunt abonat gdfsuez si tocmai s-a eliberat factura la gaze 696.02 pe 326 cifre dragute citite de pe aparat.

Si care sunt cele 326 de cifre pe care le-ai citit?

#64
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 19.11.2006
Eu zic să vă considerați norocoși :) Eu la GAzVest pe 250 mc pe Noiembrie am platit 1500 lei Posted Image Au ”citit” contoarul de 3 ori pe noiembrie Posted Image prima decada cu 100 mc la 0,33, a doua decadă 10mc cu 0,45 (da, a fost canicula in perioada aia, de am consumat doar 10 mcPosted Image ) si a treia decadă 140 mc la 0.67 lei . Noaptea minții...

Acum astept cu Posted Image factura pe Decembrie (cica vine regularizată) sper ...

#65
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 22.02.2014
Stai bine la pretulul gazului.

#66
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

View Postloock, on 13 ianuarie 2022 - 01:02, said:

Are termopan cu doua ferestre, prima tripla dar cu all season, cu IR cut + low-e, foaia din mijloc e de plexiglas balistic de 10cm, si a doua fereastra e cu termopan simplu dar tot all season IRcut + low-e. Suprafata vitrata exterioara e foarte mare, cateva sute de mp din care 100 mp doar lucarna.

Banuiesc ca si peretii care sustin astfel de geamuri au grosime de baraj. Operarea ferestrelor se face electromecanic/ hidraulic sau sunt fixe?

#67
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Preturile astea ireale la noile contracte sunt ca sa recupereze pierderile de pe vechile contracte.
Uite aici oferta de la Engie
10.754KW/mc

La 11.35 lei/mc , 326mc consumati si 3700 lei factura pe noul contract , ce parere ai ?

#68
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,576
  • Înscris: 10.01.2019

View Post-ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Sunt abonat gdfsuez si tocmai s-a eliberat factura la gaze 696.02 pe 326 cifre dragute citite de pe aparat.

O spun ca am citit 700 de lei si am ramas? A? Cum naiba sa scad factura la gaze, adica la dracu ca nu despre asta este vorba, nu este vorba daca este casa izolata, daca am 100 de calorifere
700 de lei de plata pentru 326 consum gaze?

Nu este putin aberant?
Ai consumat 326 mc gaz deci cca. 3423 kWh pt care ai platit 700 lei, deci 0,205 lei/kwh. Pana in martie pretul este plafonat la 0,37 lei/kwh, ca atare ai platit sub pretul plafonat, eu zic ca e inca bine. Vezi ce faci din aprilie in colo si la vara ia masuri si izoleaza-ti casa, mai scazi ceva din pretentiile la caldura sau daca ai padure treci la lemne.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcattavencu, on 13 ianuarie 2022 - 00:30, said:

.... Ei au inmagazinate gaze luate mega scump...
care ei, care magazi.

#70
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 16.03.2005

View PostLeo2006, on 13 ianuarie 2022 - 08:24, said:

Preturile astea ireale la noile contracte sunt ca sa recupereze pierderile de pe vechile contracte.
Uite aici oferta de la Engie
10.754KW/mc

Cum scrie și în ofertă până la 31 martie prețul este plafonat. Adică oricât ar mari furnizorul prețul (oricât) statul plătește diferența. Așa că de ce să nu crească?

#71
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcattavencu, on 13 ianuarie 2022 - 00:49, said:

Nu ti-a marit pretu' pentru ca ai ramas la ei. Asta tot incerc sa zic.

Daca faci acum contract nou, e hidroelectrica cu 0.68 sau cat e, pe-acolo, ma rog, si urmatorul e peste 1 leu.


De-asta nu e bine sa te tot freci de colo-colo. Io cred ca pe astia pasivi pe care furnizoru i-a vazut ca-s de multi ani la el, i-a mai menajat, asa.

Ca altfel nu-mi explic.

Poate au o lista neagra (evident, intre ei) cu CNP-uri care s-au tot frecat de colo-colo. Mai stii?

Unul care face valuri si schimba furnizoru' lunar nu e convenabil nimanui dintre furnizori, ca le pricinuieste munca degeaba.

Poate preturile astea mari din "ofertele" actuale vor (oarecum in subsidiar) sa impiedice si frecusul de colo-colo.

La gaze "ofertele" sunt mari poate si ca sa nu accepte nimeni oferta, pentru ca de fapt ala nu are inmagazinate atatea gaze si NU ar avea ce vinde. El trebuie sa-i satisfaca pe aia de-i are cu contract in derulare, ca urmare NU mai vrea clienti noi, dar nu poate sa nu fie "pe piata", trebuie sa fie acolo, in lista, na, motive de marketing, trebuie sa "existi", sa fii vizibil, dar de fapt vrea sa evite noi contracte si-atunci baga un pret imens.

Da, fac profilul psihologic al fiecarui client si daca trece printr-o perioada mai grea ii mai baga cativa kW acolo. Sunt foarte de treaba astia care vand energie.

#72
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,388
  • Înscris: 31.08.2006

View Postemeral, on 13 ianuarie 2022 - 06:59, said:

O să vă obișnuiți să dormiți în frig și să vă încălziți cu feonul sub plapumă înainte să adormiți.

Așa se dormea acum 20 de ani când lumea nu dădea drumul deloc la centralele cu gaze iarna.

      Din dotare n-ar trebui sa lipseasca si sacul de dormit. E o solutie si asta. Eu l-am pastrat in bune conditii. Mi-a fost de folos si in vremea lui Ceascone, si in vremea sanchi, "democratiei", si nu mi-a eliberat nici factura pentru incalzire. Ei, mai nasol va fi pentru cei care inca nu au gustat inca din placerile dormitului in trening(uri)  sau in sac de dormit. Chiar si pentru cei cu foarte multi bani si casoaie cu enspe camere, totusi, sumele  date lunar la incalzire cateva luni pe ani nu cred ca nu-i afecteaza macar putin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate