Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

700 de lei platiti pe 326 consum gaze?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
@cattavencu - imi pare rau sa te dezamagesc, dar Digi are si acum pretul f mic la kW (0.78 lei/kwh) la ultima factura.
O sa ai un soc cand iti va expira contractul de furnizare.

La EON a fost in decembrie oferta foarte buna la gaze.
Cine nu casca ochii, va casca buzunarele

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 -ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

O spun ca am citit 700 de lei si am ramas? A?
E bine, o sa ajungi luna urmatoare la 1300 cu tot cu plafonare.

#39
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Nu ti-a marit pretu' pentru ca ai ramas la ei. Asta tot incerc sa zic.

Daca faci acum contract nou, e hidroelectrica cu 0.68 sau cat e, pe-acolo, ma rog, si urmatorul e peste 1 leu.


De-asta nu e bine sa te tot freci de colo-colo. Io cred ca pe astia pasivi pe care furnizoru i-a vazut ca-s de multi ani la el, i-a mai menajat, asa.

Ca altfel nu-mi explic.

Poate au o lista neagra (evident, intre ei) cu CNP-uri care s-au tot frecat de colo-colo. Mai stii?

Unul care face valuri si schimba furnizoru' lunar nu e convenabil nimanui dintre furnizori, ca le pricinuieste munca degeaba.

Poate preturile astea mari din "ofertele" actuale vor (oarecum in subsidiar) sa impiedice si frecusul de colo-colo.

La gaze "ofertele" sunt mari poate si ca sa nu accepte nimeni oferta, pentru ca de fapt ala nu are inmagazinate atatea gaze si NU ar avea ce vinde. El trebuie sa-i satisfaca pe aia de-i are cu contract in derulare, ca urmare NU mai vrea clienti noi, dar nu poate sa nu fie "pe piata", trebuie sa fie acolo, in lista, na, motive de marketing, trebuie sa "existi", sa fii vizibil, dar de fapt vrea sa evite noi contracte si-atunci baga un pret imens.

Edited by cattavencu, 13 January 2022 - 00:57.


#40
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Bossii mei, exista ceva mai bun, ca nu mai pot dormi in noaptea asta

Attached Files



#41
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 pielea, on 13 ianuarie 2022 - 00:51, said:

ca nu mai pot dormi in noaptea asta

de frig?

Glumesc si io, haz de necaz.

Din ce-am vazut in comparator, nu.

eu am - na, sa ma conformez - 0,254 lei / kilowatul la gaz (pret final, cu tot cu TVA).

Dar 326 nu e dezastru. Inca...

Poate se doreste sa stam mai grupati in case, 3 generatii sub acelasi acoperis, vecinii impreuna....chestii din astea.

Edited by cattavencu, 13 January 2022 - 01:01.


#42
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu, e cald, numai ca eu consum ~1000m3, mi se pare mult

#43
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Am o cunostinta care are casa -4 + 2+T , deci 7 nivele cu parter si terasa 8, cu 5400 mp fara terasa, 800m^ 2 pe nivel la -4 - P si cu 1 si 2 reduse la 2 x 700m^2 pt ca are o lucarna de 100m^2 in mijloc, deci 5 x 800 + 2 x 700 = 5400 m^2 FARA a include terasa, si a platit acum cateva zile zero lei la gaze si 61 lei la energie electrica cu toate ca are 25 C in casa si deschide geamurile ca e prea cald.

La gaze a platit zero pt ca nu are gaze.

La energie electrica a platit 61 lei pt. 87 KWh la enel.

Are  doua surse suplimentare de energie:
1. panouri fotovoltaice pe terasa, 175 mp din 800mp cat are terasa.
2. centrala geotermala.

Casa e izolata cu 40 cm de vata bazaltica peste tot, si pe glafuri.
Are termopan cu doua ferestre, prima tripla dar cu all season, cu IR cut + low-e, foaia din mijloc e de plexiglas balistic de 10cm, si a doua fereastra e cu termopan simplu dar tot all season IRcut + low-e. Suprafata vitrata exterioara e foarte mare, cateva sute de mp din care 100 mp doar lucarna.

La - 4 are buncar, deocamdata nelocuit dar e climatizat la 20C.
La - 3 are centrala.
La - 2 e crama, la 11 C constant.
La -1 e garajul, e climatizat la 20 C , insa desigur se deschide cand iese cu masinile.
La P si la 1 si 2 are 24C vara si 25C iarna...
In piscina are 30C constant tot anul.
Sta singur cu nevasta si e foarte OK asa.

Edited by loock, 13 January 2022 - 01:08.


#44
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
ai 3,58 lei / mc. E un pic mai mult de dublul pretului reglementat - 1,60 lei / mc (sau 0,124 lei / kilowat, pentru doritori).

@loock - da zi-ne si cat au costat toate alea, ca n-au cazut din cer.

Bine, oricum omul e un bogatan, nu vad rostul aducerii in discutie a asa ceva. Sa ce, sa ne arati ca-l cunosti?

ma rog, io m-am obisnuit cu exagerarile postarilor tale. Zice cineva ca a facut nu stiu ce excursie aventuroasa in Fagaras, pac, postezi si tu ca ai mers sau urmeaza sa mergi sau stii pe cineva care a mers (asta-i asa, cu manta...) pe K2 sau pe Anapurna.

La orice subiect faci asta. Zice cineva de un parkside din Lidl, postezi si tu despre nu stiu ce scula nemaivazuta, serie limitata de la Milwakee, de nici nu se gaseste pe aici.

si tot asa

nu mi-o lua in nume de rau, dar...e prea mare gap-ul intre postarea initiala si ce zici tu

Edited by cattavencu, 13 January 2022 - 01:13.


#45
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

 -ARA-, on 12 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Sunt abonat gdfsuez si tocmai s-a eliberat factura la gaze 696.02 pe 326 cifre dragute citite de pe aparat.

O spun ca am citit 700 de lei si am ramas? A? Cum naiba sa scad factura la gaze, adica la dracu ca nu despre asta este vorba, nu este vorba daca este casa izolata, daca am 100 de calorifere
700 de lei de plata pentru 326 consum gaze?

Nu este putin aberant?

Nu mai e valabil pretul de 1.6 lei pe mc din vara trecuta. Intre timp alti abonati au intrat pe contracte noi si au 6.9 lei pe mc. E absolut dezastru pt o parte uriasa din populatie.

#46
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Irelevant ce spui tu acolo, aici e vb de oameni obisnuiti, adica 95% din populatie, ei ce fac?

#47
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 pielea, on 13 ianuarie 2022 - 01:04, said:

Irelevant ce spui tu acolo, aici e vb de oameni obisnuiti, adica 95% din populatie, ei ce fac?

Pun anunturi de stat in sharing, aidoma Londra, Dublin, Paris si alte orase cu chirii IMENSE (da, acolo gruparea cu altii e in special pe motiv de cost al chiriei, dar e aceeasi chestie - ne adunam sa scadem o cheltuiala mare, care, individual luati, ne-ar fi ruinat)

Sunt enorme preturile, nu e exclus sa ajungem la asa ceva: din noiembrie si pana in martie inclusiv sa ne grupam prin sharinguri.

Poate asta se vrea, sa nu mai fim individualisti Posted Image

Om arde gaz si-om vedea, ca sa zic asa.

Edited by cattavencu, 13 January 2022 - 01:19.


#48
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 loock, on 13 ianuarie 2022 - 01:02, said:

Am o cunostinta care are casa -4 + 2+T , deci 7 nivele cu parter si terasa 8, cu 5400 mp fara terasa, 800m^ 2 pe nivel la -4 - P si cu 1 si 2 reduse la 2 x 700m^2 pt ca are o lucarna de 100m^2 in mijloc, deci 5 x 800 + 2 x 700 = 5400 m^2 FARA a include terasa, si a platit acum cateva zile zero lei la gaze si 61 lei la energie electrica cu toate ca are 25 C in casa si deschide geamurile ca e prea cald.

La gaze a platit zero pt ca nu are gaze.

La energie electrica a platit 61 lei pt. 87 KWh la enel.

Are  doua surse suplimentare de energie:
1. panouri fotovoltaice pe terasa, 175 mp din 800mp cat are terasa.
2. centrala geotermala.

Casa e izolata cu 40 cm de vata bazaltica peste tot, si pe glafuri.
Are termopan cu doua ferestre, prima tripla dar cu all season, cu IR cut + low-e, foaia din mijloc e de plexiglas balistic de 10cm, si a doua fereastra e cu termopan simplu dar tot all season IRcut + low-e. Suprafata vitrata exterioara e foarte mare, cateva sute de mp din care 100 mp doar lucarna.

La - 4 are buncar, deocamdata nelocuit dar e climatizat la 20C.
La - 3 are centrala.
La - 2 e crama, la 11 C constant.
La -1 e garajul, e climatizat la 20 C , insa desigur se deschide cand iese cu masinile.
La P si la 1 si 2 are 24C vara si 25C iarna...
In piscina are 30C constant tot anul.
Sta singur cu nevasta si e foarte OK asa.

Hai b0$$ ma lesi, geamuri balistice, da-o dracu, e interlop? sa nu-l impuste mascatii sau cum?

#49
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

 Adm, on 13 ianuarie 2022 - 00:09, said:

1. Pretul nu mai e pe mc de multi ani, e pe kwh
Vezi pretul/kwh
2. preturile au luat-o razna total
3. preturile sunt plafonate, dar tot au sarit mult.

Tocmai ce am primit ultima amenda Engie (am trecut la EON), e atasata.

Eu am 0.442 lei / kwh
Ofeta Engie e acum 1.04, iar luna trecuta era 0.69 lei/kWH.


In mod ciudat in seara asta compania mentionata nu mai e listata pe comparatorul ANRE iar pretul nou este peste oricare alt furnizor din lista. Pare ireal ce vad.

Attached Files



#50
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Eu imi calculez cat as lua daca as modifica contorul, oare dau cu suspendare la prima infractiune?

#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 cattavencu, on 13 ianuarie 2022 - 01:04, said:

ai 3,58 lei / mc. E un pic mai mult de dublul pretului reglementat - 1,60 lei / mc (sau 0,124 lei / kilowat, pentru doritori).

@loock - da zi-ne si cat au costat toate alea, ca n-au cazut din cer.

Bine, oricum omul e un bogatan, nu vad rostul aducerii in discutie a asa ceva. Sa ce, sa ne arati ca-l cunosti?

ma rog, io m-am obisnuit cu exagerarile postarilor tale. Zice cineva ca a facut nu stiu ce excursie aventuroasa in Fagaras, pac, postezi si tu ca ai mers sau urmeaza sa mergi sau stii pe cineva care a mers (asta-i asa, cu manta...) pe K2 sau pe Anapurna.

La orice faci asta. Zice cineva de un parkside din Lidl, postezi si tu despre nu stiu ce scula nemaivazuta, serie limitata de la Milwakee, de nici nu se gaseste pe aici.

si tot asa

nu mi-o lua in nume de rau, dar...e prea mare gap-ul intre postarea initiala si ce zici tu

Casa a construit-o in timp indelungat, peste 15 ani, insa e finalizata din 2013, si a avut firma de constructii proprie cu care facea cladiri de lux cu multe etaje, fatade de sticla, casetari cu granit, etc.
Valoarea de piata cu tot cu peluza o estimez in jur de 60 milioane euro, din care ~ 2 milioane euro doar mobilierul, insa nu a cheltuit decat o foarte mica parte din acesti bani fiind facuta in regie proprie cu propria firma, cu preturi pe materiale mult mai mici decat sunt acum, insa chiar si asa a cheltuit mult pt ca la unele lucruri a ales cele mai hiper-ultra-premium materiale, insa le-a luat si pe alea cu reduceri mari.
Sunt insa lucruri pe care nu avea cum sa le ia ieftin, lucruri inimaginabile pt oamenii obisnuiti, betoane hidraulice pana in fundul lacului de la marginea peluzei, termopane agabaritice de 6m securizate prin calire cu foaie intreaga intre piscina si dining, si sute de alte lucruri chiar mult mai sofisticate de atat...

#52
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Macar adorm razand , auzi aici plexiglas balistic, buncar,  60 mil €, mama mama, ai mancat ciuperci la oferta din lidl? Posibil sa fi fost expirate...

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 pasilla, on 12 ianuarie 2022 - 23:40, said:

... izemene flausate si a cojoacelor.

Cu alea îmbrăcați, vor dormi sub plăpumi "  🤣🤭

L.E. Și îmbrățișați, care cu cine... poate.
L.E.2 Gazele emise sub plapumă pot să încălzească, combustibil necesar, de ingerat, fasole boabe cu ceapă  😂

Edited by crisstonne, 13 January 2022 - 02:20.


#54
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu va mai incalziti cu gaze, si daca e paushal va deracordati.

Am la tara soba siberiana cu arzator foarte mare, si ziduri de 50 si 60 cm de caramida plina facuta la jumatatea sec. 20, si in 30min de ars in soba face caldura pt. 2-3 zile, ( asta de a doua zi, ca in prima curge apa pe pereti daca ma duc iarna si dau drumul la soba...) insa vara n-am mai fost acolo de 20 sau 21 de ani fara exagerare, iar iarna n-am mai fost de 25 de ani, si inainte de asta am mai fost iarna acum 42 de ani si pe vremea aia era locuita constant deci nu erau peretii reci cand ma duceam.

Edited by loock, 13 January 2022 - 02:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate