Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

1000 lei RCA pentru Matiz?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ai facut ceva accident din vina ta , recent ?

#56
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu

#57
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Rav_885, on 10 decembrie 2021 - 23:43, said:

Cam mari preturile raportat la nivelul de trai din Romania.. E greu pentru un om simplu sa dea 10 milioane dintr-un foc la RCA.. Plus ca se pregateste o noua taxa auto. De unde bani si pentru aia?

Masinile lovite de saraci se repara mai ieftin decat alea lovite de bogati? :)

Sau la ce crezi ca ajuta rca?

Taxa auto e altceva - adica japca.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 BaXXXon, on 05 ianuarie 2022 - 00:13, said:

Ai facut ceva accident din vina ta , recent ?

Nu ai lovit vre-un stalp de electricitate , caine negru,  bordura, si te-au filmat,  ti-au trimis amenda si nu stii tu?
Cand platesti impozitul,  intreaba ce amenzi ai , poate vin numai la anul in 2023  la impozit.
Nici  macar cu o alta masina pe care o ai in proprietate nu ai facut  accidente ?
Sigur ai complectat toate datele calumea, nu ai gresit la capacitatea cilindrica, anul cumpararii , etc ?

#59
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
Dacă era accident,  nu scădea 2 clase? Ar fi trebuit sa aibă 4 accidente sa ajungă de la B8 la B0.
Fie nu a completat datele cum trebuie fie e o eroare de sistem.

Edited by grofudaniel, 05 January 2022 - 09:18.


#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 pielea, on 05 ianuarie 2022 - 00:07, said:

Mi-au resetat clasa bonus, e posibil asa ceva? De la b8 la b0?
Fa contestatie, e o eroare.

#61
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 21.12.2006

 pielea, on 05 ianuarie 2022 - 00:07, said:

Mi-au resetat clasa bonus, e posibil asa ceva? De la b8 la b0?
Ai făcut simulare pe altă mașină? Mașina actuală e tot pe numele tău? Pot apărea diferențe dacă mașina e diferită sau proprietarul e diferit. Oricum, poți face și tu o simulare de cotație RCA pe site-urile eMag sau Otto Broker.

Edited by nei-k, 05 January 2022 - 14:40.


#62
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Salut nu am gresit datele, eu nu am nicio masina pe numele meu, am vorbit la broker si a zis ca se va interesa pt ca e f dubios, simularea rca am facut-o din curiozitate, trebuie innoit abia in iunie, am avut daune pe alte masini, alti propietari, alte orase, fara legatura de nume, nu din vina mea si n-au scazut nimic, doar la asta care e curata. Am sa va tin la curent, simularea am facut-o p emag si brokerul la el in sistem tot b0 vede. E o crestere de ~1500 lei, imi e sa nu-mi fi pus careva vreun accident in carca.

#63
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Am uitat sa revin cu deznodamantul, se pare ca a fost o eroare de sistem, atat mi s-a zis, a durat ceva, acum rcaul a recenit la normal, am datele precompletate pe emag si am verificat si eu, a fost nevoie de ceva verificari si s-a rezolvat, mi s-a zis, din cauza faptului ca proprietara pe care fac rca e decedata. Probabil se fac ceva manevre, mare atentie!

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pielea, on 15 ianuarie 2022 - 15:12, said:

mi s-a zis, din cauza faptului ca proprietara pe care fac rca e decedata.

Asta cum se poate ? wow, nu stiu legea in acest sens dar trebuie facuta succesiunea, si transcrisa masina.
Sigur e vre-un pasaj care nu permite sa faci RCA sau ITP pe cineva decedat. Mostenitorii au obligatii parca !

Edited by MembruAnonim, 16 January 2022 - 23:11.


#65
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 pielea, on 15 ianuarie 2022 - 15:12, said:

proprietara pe care fac rca e decedata.
Posted Image

 pielea, on 15 ianuarie 2022 - 15:12, said:

Probabil se fac ceva manevre, mare atentie!
Posted Image Posted Image Posted Image OK... stai să-mi revin...
Tu faci RCA pe numele unei persoane cu domiciliul în cimitir și tot tu îi avertizezi pe alții că se fac manevre?

#66
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Mi-a picat fisa mai tîrziu, nu mai pot edita, deci - cum vei face cu RCA-ul ăla dacă înfigi mașina în portbagajul cuiva?

#67
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
cand dai rca-ul nu ai nevoie de proprietar.
cand iti faci masina pe rca-ul altuia, musai proprietarul aproba ca e de acord cu reparatia/suma.

#68
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Asa e de 5 ani, atata vreme cat am impozit platit si rca nu am probleme, ba mi-au dat si bani de la casco. Mai sinistru e ca am fost si in Turcia cu ea, lol! Sunt trecut la sofer, poate de asta.

#69
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
Și noi ii judecam pe ăștia de fac rca pe numele bunicilor... uite ca se poate și pentru persoane decedate de 5! ani.
Tâmpite legile care permit sa ceva.

#70
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Neam prost daniel asta, am rca + casco + itp la masina, in cazul in care vei fi busit vreodata iti doresc sa dai de o masina cu proprietarul viu si fara rca/itp valabil, asta ca sa vezi cat de tampite sunt legile care permit asa ceva.

#71
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019
La fel și la mine la Cielo. Cu toate că e pe numele bunică-mi(și așa o las), clasă B8 și tot tacâmul, tot plătesc mai mult decât e cazul. Dacă o treceam pe numele meu, îmi cumpăram anual altă mașină la fel. Să nu care cumva să mai aud hipsteri zicând că nu mi-o permit și să renunț la ea. Ca idee, RCA mă costă mai mult decât întreținerea.
Prețurile astea n-au absolut niciun fel de justificare. Asiguratorii profită de faptul că RCA este obligatorie și de faptul că pot practica ce prețuri poftesc, fără să le zică cineva ceva. ASF (altă adunătură de bugetari inutili, dar cu niște salarii astronomice) doarme în papuci. Nici nu s-ar fi ajuns aici dacă își făceau treaba. City a dispărut pentru că trăgea țepe și fugea cu banii, nicidecum pentru că practica prețuri de ,,dumping". Aceeași soartă o va avea, mai devreme sau mai târziu și Euroins.
RCA ar trebui să țină cont strict de istoric, zona unde circulă frecvent mașina asigurată (oraș mare=risc crescut de accident=RCA mai mare), putere (mașină mai puternică=risc mai mare de accident) și poate și de valoarea mașinii. Lăsând deoparte că cine își cumpără mașini scumpe își face automat RCA cu decontare directă și poate chiar și CASCO, e de la sine înțeles că o mașină mai scumpă presupune automat costuri mai mare pe toate planurile. Mie mi se pare abracadabrant ca eu, cu o mașină deloc pretențioasă, să plătesc niște sume exorbitante pentru un c*@#t de poliță doar pentru că există posibilitatea să-l lovesc vreodată pe unul cu Ferrari.
În condițiile actuale, RCA, alături de alte scumpiri idioate, este o mare hoție. N-ar fi rău ca cine trebuie să se trezească din somnul cel de moarte și să ia niște măsuri. Altfel, numărul celor care merg fără asigurare va crește exponențial.

View PostHorica00, on 20 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Eu am Cielo pe numele bunică-mii. Cu toate că e pe numele ei (și așa o las cât va mai fi în viață), clasă B8 și tot tacâmul, tot plătesc mai mult decât e cazul. Dacă o treceam pe numele meu, îmi cumpăram anual altă mașină la fel. Să nu care cumva să mai aud hipsteri zicând că nu mi-o permit și să renunț la ea. Ca idee, RCA mă costă mai mult decât întreținerea. Și
Prețurile astea n-au absolut niciun fel de justificare. Asiguratorii profită de faptul că RCA este obligatorie și de faptul că pot practica ce prețuri poftesc, fără să le zică cineva ceva. ASF (altă adunătură de bugetari inutili, dar cu niște salarii astronomice) doarme în papuci. Nici nu s-ar fi ajuns aici dacă își făceau treaba. City a dispărut pentru că trăgea țepe și fugea cu banii, nicidecum pentru că practica prețuri de ,,dumping". Aceeași soartă o va avea, mai devreme sau mai târziu și Euroins.
RCA ar trebui să țină cont strict de istoric, zona unde circulă frecvent mașina asigurată (oraș mare=risc crescut de accident=RCA mai mare), putere (mașină mai puternică=risc mai mare de accident) și poate și de valoarea mașinii. Lăsând deoparte că cine își cumpără mașini scumpe își face automat RCA cu decontare directă și poate chiar și CASCO, e de la sine înțeles că o mașină mai scumpă presupune automat costuri mai mare pe toate planurile. Mie mi se pare abracadabrant ca eu, cu o mașină deloc pretențioasă, să plătesc niște sume exorbitante pentru un c*@#t de poliță doar pentru că există posibilitatea să-l lovesc vreodată pe unul cu Ferrari.
În condițiile actuale, RCA, alături de alte scumpiri idioate, este o mare hoție. N-ar fi rău ca cine trebuie să se trezească din somnul cel de moarte și să ia niște măsuri. Altfel, numărul celor care merg fără asigurare va crește exponențial.


#72
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Pai e treaba lor dacă merg fără asigurare, din punct de vedere al unui eventual păgubit nu e nici o problema, el este despăgubit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate