Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

1000 lei RCA pentru Matiz?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Pai este si treaba celor care sunt pocniti de astia fara asigurare caci daca nu au CASCO au pus-o !
Ce parghii au pentru a repara masina, altele decat propriul buzunar ?
Daca il da in judecata isi castiga banii in niste ani, ca asa e la noi, specialii, ai mai speciali dintre toti, nu stiu decat sa umfle banu gros si munca mai lejer...

#74
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
daca nu are asigurare, tu iti repari masina prin fondul de protectie  a victimelor strazii.
ulterior acestia imputa vinovatului intreaga valoare a reparatiei .

#75
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019
Nu e bine pentru niciuna dintre părți. Păgubitul nu va beneficia de banii asiguratorului, vinovatul neavând RCA valabil. De aici o multitudine de alte probleme: vinovatul va fi dat în judecată și va fi nevoit să suporte reparațiile din buzunarul propriu. De asemenea, va dura foarte până păgubitul își va primi banii. Luni, poate chiar ani.
Eu zic că e destul de clar că aici se va ajunge, dacă nu s-a și ajuns deja.

#76
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008

 pielea, on 19 ianuarie 2022 - 21:30, said:

Neam prost daniel asta, am rca + casco + itp la masina, in cazul in care vei fi busit vreodata iti doresc sa dai de o masina cu proprietarul viu si fara rca/itp valabil, asta ca sa vezi cat de tampite sunt legile care permit asa ceva.

Stai chill, legea nu permite sa nu ai RCA valabil. Ca sunt idioți care o încalcă, sa fie sănătoși.
Eu tot nu- mi imaginez cum poate legea sa permită ca un gigel să folosească și sa reînnoiască RCA-ul masinii lu' ma-sa mare...decedata de 5 ani.


#77
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019

 grofudaniel, on 22 ianuarie 2022 - 01:14, said:



Stai chill, legea nu permite sa nu ai RCA valabil. Ca sunt idioți care o încalcă, sa fie sănătoși.
Eu tot nu- mi imaginez cum poate legea sa permită ca un gigel să folosească și sa reînnoiască RCA-ul masinii lu' ma-sa mare...decedata de 5 ani.
Există cineva care să răspundă de mașina respectivă ? Există. Nu este nicio tragedie, cu atât mai mult dacă s-a făcut succesiunea, dar nouă ne place prea mult birocrația.


#78
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Masina merge legal p strada, din moment ce n-am avut probleme la granita cu turcia sau ucraina, totul e ok.

#79
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
Eu nu contest faptul ca e legal sau nu,  e foarte probabil sa fie,  din moment ce 5 ani a fost a mers și așa.
Eu zic doar ca e absurd ca legea permite asemenea scenarii, simplu.


Și nu, nu-mi place birocrație in niciun fel,  evit interacțiunea cu instituțiile statului pe cât posibil,  prefer online sau procură pentru cei care intermediază anumite servicii atunci când am nevoie.

#80
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 claust, on 10 decembrie 2021 - 22:37, said:

Buna seara,

Atat a ajuns sa coste RCA?

Un Matiz, fara accidente, varsta sofer 68.
Zice “client cu risc ridicat” desi cum am spus nu au existat evenimente.

Multumesc



Am făcut eu recent RCA pe 12 luni, cu decontare directă, la Alianz Țiriac.

Prețul a fost 1.182 lei, fiind cu cca. 130 lei mai scumpă decât cea mai ieftină posibil.

Clasa Bonus/malus = B7, motor 1.500 cmc., domiciliu proprietar : București.

#81
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019
Eu mi-am făcut tot Alianz pe 25.01. Diferența față de cea mai ieftină (Zeroins) era cam în jur de 100-100 și ceva de lei. În condițiile astea, am zis să nu mai fac c*rul mare unora de calibrul City. Plus că pot plăti în 12 rate. 850 de lei, proprietar 76 de ani, clasă B8.
În halul ăsta am ajuns, să avem rate până și la RCA. Mă întreb ce mai urmează.

#82
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Motor 1557 cmc. Cea mai mica valoare la Euroins, 561 de lei.

Attached File  Screenshot_20220210-095758_Chrome.jpg   177.21K   19 downloads

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu deschideti un topic, de follow up? Am si eu un prieten la care i-a murit tata si nu stie cum sa faca cu succesiunea, plus expira ITP+ RCA, toate in cateva luni si are nevoie de masina!

#84
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Acum vor sa bage RCA si pentru trotinete.... Maine poimaine vedem si pentru biciclete, carucioare cu rotile....

#85
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019

 MembruAnonim, on 10 februarie 2022 - 10:11, said:

Nu deschideti un topic, de follow up? Am si eu un prieten la care i-a murit tata si nu stie cum sa faca cu succesiunea, plus expira ITP+ RCA, toate in cateva luni si are nevoie de masina!
Păi să facă succesiunea și să o treacă pe numele mamei. Bănuiesc că e tânăr, caz în care o să-l frigă rău RCA-ul. Oricum RCA-ul trebuie refăcut odată cu trecerea pe numele mamei, chiar dacă este încă valabil.

#86
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 lostmyhope, on 10 februarie 2022 - 10:13, said:

Acum vor sa bage RCA si pentru trotinete.... Maine poimaine vedem si pentru biciclete, carucioare cu rotile....
E o idee minunata. Acum 10 ani mi-a șifonat o aripa fata un biciclist. Fost la politie ... ce sa ii facă? Sa îl dau în judecată! In Romania decât sa dai în judecată pe cineva, mai bine te lași păgubaș! Am fost la tinichigiu și am facut-o pe banii mei. Dacă avea RCA, era mult mai simplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate