Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

1000 lei RCA pentru Matiz?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostBlueKing-69, on 10 decembrie 2021 - 23:36, said:


Nu vad nici o ratiune pentru o asemenea majorare.

numai caldura si curentul s-au dublat asa de inceput

daca nu triplat pentru firme

#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu stiu ce va tot plangeti , ca daca pocniti masina numa reparatia ei depaseste 3000 de lei. V-ati invatat prost cu rca mic si neatentie la volan ( unii ) . La 60+ nu mai ai reflexele de la 30-40 de ani , normal ca e cu risc .
Mie mi se pare prea ieftin rca-ul si prost conceput ar trebuie sa fie pe sofer si pe sofer aditional - iar ala aditional care are 18-30 ani , sa plateasca baban , sa nu mai fenteze nimeni . Ai 18 ani platesti de 7 ori sau mergi cu troleul .

#21
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postunbrutus, on 10 decembrie 2021 - 22:47, said:

in uk preturile alea includ si casco si pt masini cu vechimi care la noi nu se accepta la casco...

Corect. Multa lume nu stie asta.
In UK si Irlanda asigurarea e DOAR sub forma de casco si poate avea doua forme:

1) 3rd party, fire and theft (include doar accident, furt si incendiu)

2) comprehensive (asta include tot-tot, e ca un casco full de la noi, inclusiv vandalism, grindina, iti vine asistenta pe autostrada - DA, LA UN MATIZ din 2005 se poate asta)

Ca sa faceti o comparatie, am facut o simulare pe Irlanda la un Matiz de un litru din 2005 pe care l-am avut acolo, fara sofer aditional. Preturile sunt de la 4 asiguratori (Invernia - asta nu era pe piata acum cativa ani, RSA, Zurich si Liberty), pentru 3rd party / comprehensive.

Liberty a fost primul meu asigurator in 2015-2016, am platit 655 de euro pe an la Matiz (cu 7 ani de no claim bonus adus de la Asirom din Bucuresti, cu 17 ani de permis, cu tot-tot). Apoi (2016-2018) am trecut la Aviva, 567 de euro pe an.

Daca nu as fi avut dovada de no claim din tara, as fi platit doua mii de euro asigurarea (!!!)


site-ul este asta: https://www.chill.ie/

te intreaba km pe an, profesie, in ce zona folosesti masina, ce sisteme antifurt are pe ea etc...

Nu m-am deplasat nicaieri, am trimis dovada de no claim pe mail, scan dupa permisul romanesc pe mail, asigurarea a venit acasa prin posta, am pus discul in geam la masina si asta a fost tot efortul.

Attached Files


Edited by cattavencu, 11 December 2021 - 01:23.


#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View PostDarthBane, on 11 decembrie 2021 - 00:09, said:

Prietene, te râcâie pe creier marca aia de automobile ?
O mai cumpără unii oameni care vor ceva in plus față de Logan 2-3-4..

Nici macar nu ma obosesc sa-ti raspund! Tu chiar ai HAUDI din 2000 cu 110K kilometri pe ceas!

Edited by viceroy56, 11 December 2021 - 01:20.


#23
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postviceroy56, on 11 decembrie 2021 - 01:18, said:

Nici macar nu ma obosesc sa-ti raspund! Tu chiar au HAUDI din 2000 cu 110K kilometri pe ceas!
Si totusi nu te-ai putut abtine , loganistule :)))))

#24
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostBlueKing-69, on 10 decembrie 2021 - 23:36, said:

Ce treaba are Matiz-ul din titlu? A afirmat cineva ca ar conta marca sau valoarea masinii la RCA?

Conteaza litrajul, adunat cu multe alte criterii (unde locuiesti, varsta, de cand ai permis etc)

Ar trebui sa conteze si valoarea masinii, da. In Irlanda declarai cam cat valoreaza masina.

Gandeste-te ca asiguratorul trebuie sa-l despagubeasca la un moment dat pe unul cu Porsche, Jaguar, Mercedes - de unde vrei sa ia sumele alea?

Intr-o buna masura, service-urile au dus piata la sumele astea. Dar combinat cu City, care a tinut preturile foarte jos, nejustificat de jos.

Lumea nu-si da seama (sau habar n-are, mai pe sleau), dar o revizie simpla (ulei, filtru) a ajuns la pret de reprezentanta de UK, Irlanda. Stiu ce vorbesc, credeti-ma.

Edited by cattavencu, 11 December 2021 - 01:38.


#25
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View Postpancone99, on 10 decembrie 2021 - 23:53, said:

In tara asta nu mai exista lege si legiutori!
Firmele si multinationalele fac ce vor si ameninta cu concedieri masive daca se ia cineva de ele ( Dacia,Petrom,Rompetrol,asiguratorii in general si multinationalele).Nu mai departe ne uitam la cazul sefului ANPC care dupa ce a sanctionat de Black Friday jucatorii mari din piata pentru escrocheriile facute,a fost demis din functie!
Politia e mai mult de fatada si pentru fraieri.Cati deputati,senatori,oameni de afaceri,medici...etc care au calcat pe bec ati vazut arestati si trimisi la puscarie?
Clanurile de ciori tigani au ajuns sa faca legea in tara asta cu ajutorul politicienilor si a legii.Ii baga la puscarie,stau ca la hotel 1-2 ani si isi continua apoi nestingheriti treburile.
Ca fapt divers orice i-as face cuiva (bataie pana il bag in spital),primesc cel mult o amenda si sunt eliberat conditionat ca nu reprezint pericol social,mai ales daca sunt si la prima abatere.Asta indiferent de cate zile de spitalizare are ala! Pai asta e lege???Astia sunt judecatori???

Revenind la asigurari....Cea mai mare vina o au serviceurile.Astia ridica pretul,nu firmele de asigurari! Care ati avut accidente sau daune,ati vazut cat umfla factura un service?Si asiguratorul e obligat sa o plateasca.Ca exemplu,mie la un rahat de Opel Astra H break,mi-au facturat 4000 lei pentru bara spate.ATAT,DOAR BARA,aia din plastic! 2000 lei piesa si si 2000lei manopera,la reprezentanta Opel de sus de la Mihai Bravu.M-a atins/sters un mos si mi-a crapat bara.Nici macar nu a spart-o ! Am cerut banii sa o fac in regie proprie,mi-au dat 1800 lei si am luat o bara ca noua de la dezmembrari cu 350 lei,culmea am gasit si la culoarea masinii!
Pai in general vorbind,cand tu bagi preturi din astea,cum dracu sa nu maresti si politele?
Nu le tin partea,ca si pe mine ma arde la buzunar si inca rau,dar noi ne uitam doar la partea de sus,nu si de unde pleaca problema.
am dat-o in politic dar da, Nastase e reabilitat! misto tara

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși ce clasa bonus malus are?
Nu cred că la B8 are 1000 lei pt Matiz.
Fa o simulare și alege din primele 5 rezultate.
Ai verificat la un singur asigurator sau pe un site de comparații?

#27
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Singura solutie este ca legea sa se schimbe si obligatoriu asigurarea sa fie cu decontare directa. Fiecare isi face unde vrea si cat de ieftin vrea dar, in caz de accident este treaba fiecaruia cum isi repara. Si asta ar rezolva si problema cu asiguratorii aia de carton.

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Uniqa asigurari s-a retras de pe piata asigurarilor RCA datorita pierderilor inregistrate. Detinea 5% din piata si fata de celelalte tipuri de asigurari a declarat ca avea pierderi mari pe partea asigurarilor RCA.
Deci asigurari de 1000 de lei si peste vor deveni comune pentru B8. Infrastructura proasta, aglomeratia ridicata si tarifele aberante de reparatie impuse de service-urile auto au generat cresterea tarifelor la RCA.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRav_885, on 10 decembrie 2021 - 23:43, said:

Cam mari preturile raportat la nivelul de trai din Romania..
Tocmai pentru ca n-au legatura, piesele nu costa dupa nivelul de trai.

View PostMunicipalwaste, on 11 decembrie 2021 - 00:09, said:

Da chiar, stiu cum sa fac rost de bani de asigurare, ca urmeaza sa-mi expire. Pun frana sa-mi futa unu bara, iau 3000 lei, pun bara cu 1000
Pui stift cu 1000, nu mai are calitatile produsului original.

#30
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Or sa crească fraudele cu asigurările. E ceva normal.
Nu mai aduc aminte ca mecanicii repara cu piese aftermarket plătite de asigurători ca piese originale. Aici e de vină si clientul că nu beleste ochii cu ce piese se repara masina.
Dacă ar fi mai multe controale la mecanici s-ar rezolva 90% din problemele astea.
Ca exemplu Toată lumea stie că Itp-ul se face doar cu numele si mecanicul încasează 100-200 RON sa treacă mașina când are probleme.
RAR-ul le creează si premizele ca afacerea sa mearga: ei inchid la 16 iar atelierele pot face Itp până la 19 neverificat pe camerele obligatorii. In plus se face itp si sâmbăta can RAR-ul e inchis.
A-ți văzut pe cineva să ia măsuri?
Același mecanic face si reparațiile rambursate de asigurători. Așa că la ce vă așteptați?

#31
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View PostMunicipalwaste, on 11 decembrie 2021 - 00:09, said:

Da chiar, stiu cum sa fac rost de bani de asigurare, ca urmeaza sa-mi expire. Pun frana sa-mi futa unu bara, iau 3000 lei, pun bara cu 1000 si cu restul imi fac asigurare pe 1 an si iau si 2 cauciucuri.

Ia in calcul ca din restul s-ar putea sa-ti monteze dentistul 1-2 inlocuitori frontali, daca soferul in fata caruia franezi n-are scoala prea multa si e intr-o pasa proasta.

#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postslai, on 10 decembrie 2021 - 23:00, said:

mai ai un mesaj si faci 20000, la multi ani!
le-a făcut.
@Adm, uite aici poate vrei să-l ții amintire
Attached File  Adm 20K.jpg   12.94K   5 downloads

View Postslai, on 10 decembrie 2021 - 23:00, said:

sa fim seriosi, si cati din bunicii si strabunicii astia cu masina si rca sunt si utilizatorii reali???
Unii sînt. Tata socru are 82 și conduce bine-mersi. Și o face și bine.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017

View Post__Dan__, on 11 decembrie 2021 - 10:36, said:



Ia in calcul ca din restul s-ar putea sa-ti monteze dentistul 1-2 inlocuitori frontali, daca soferul in fata caruia franezi n-are scoala prea multa si e intr-o pasa proasta.

Sau are camera pentru trafic și se alege cu dosar penal pentru că a frânat intenționat.

#34
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Sau poate nu mai disecati glumele in modul asta autist..

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
La ce tâmpenii postezi de obicei, eu chiar te credeam în stare.

#36
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postandreic, on 11 decembrie 2021 - 09:50, said:

Pui stift cu 1000, nu mai are calitatile produsului original.

Te inseli.

Ba din contra, prima data, cand eram mic si prost si m-am dus la service agreat, mi-au pus o aripa contrafacuta si am platit de 3 ori cat ar fi fost normal. Cand am luat banii in mana, am pus bara originala si mi-au ramas marea parte din bani.

Am luat banii in mana dupa ce au ras vreo 3-4 persoane de mine cand au auzit ca am de gand sa fac masina cu toata suma de la asigurator, la service agreat. Aveau dreptate, trecusera si ei prin asta si s-au lamurit. Orice are concurenta semi-captiva, incepe sa isi bata joc, sa profite de pozitia detinuta, pe cand aia care nu sunt agreati isi dau interesul si nu te jupoaie, pentru ca stiu ca nu sunt in pozitia in care sa le pice clientii din cer, chiar si cand isi bat joc de ei.

View Postgeorge_alexandru, on 11 decembrie 2021 - 11:10, said:

La ce tâmpenii postezi de obicei, eu chiar te credeam în stare.

Nu vrei sa stii de ce te cred eu in stare, dar daca ma apuc sa povestesc, cu detalii, imi iau ban.

Edited by Municipalwaste, 11 December 2021 - 11:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate