Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Operatie amigdale esuata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pe scurt, de cand ma stiu am avut probleme cu "gatul", inflamatii si raceli de tot felul, antibiotice am evitat sa iau si le-am dus pe majoritatea pe picioare dar un disconfort intotdeauna a existat, nu am putut sa beau niciodata rece plus multe altele.

In 2002 ai mei au decis ca sa ma opereze de amigdale (Datorita faptului ca faceam niste foarme foarte urate in copilarie), ca 19-20 de ani mai tarziu (desi am fost la o gramada de alti ORListi care au dat din umeri si au zis ca se poate trai si cu gatul cu "probleme"), am ajuns (Datorita mamei mele care a tot insistat) la unul poate printre cel mai renumit din Bucuresti (cu programare cu luni inainte). Acesta mi-a facut si o endoscopi la care s-a vazut clar ca a mai ramas un rest de amigdala care se infecteaza si imi da aceste stari, din pacate. Concluzia si a lui a fost ca ar fi bine sa scot si acest rest.

Intrebarea este daca s-a mai confruntat cineva cu acest lucru (ghinion) deoarece am sechele de la operatia din 2002 (am mai facut si de deviatie de sept in 2017 alt cosmar si atunci) si mai ales daca v-ati operat recent de amigdale unde ati realizat aceasta operatie. Intentionez ori la Regina Maria deoarece am si un abonament si poate as obtine un pret mai bun, ori sa vedem daca ar mai exista si alte variante.

Interventia s-ar numi "Vaporizare Laser rest amidgalian si amidala linguala" si s-ar realiza doar cu laser. A incercam sa imi spuna ca nu vor exista dureri foarte mari, iar recuperarea ar fi destul de rapida (dar deja ma cam albisem la fata si in continuare cand scriu randurile astea am un trac enorm - o data pentru ca stiu ca asta ar fi calea spre o "viata mai buna" and the right thing to do, pe de alta parte avand niste experiente negative din trecut cu doctorii din spitale care imi par foarte inumani (si mi s-a confirmat oricum din ultimii doi ani de cand cu covidul).

Ultima data in 2002 din ce imi aduc aminte (afara scenelor horror cand ma cara asistenta pe un scaun cu rotile plin de sange ca la abator) abia puteam sa beau cu paiul cateva picaturi de apa, a fost destul de crunt si vad operatiile astea la gat/ nas cele mai complicate (afara de colonoscopie :D) pentru ca efectiv nu poti sa bei, nu poti sa respiri nu poti sa inghiti, nu poti sa faci nimic, in fine...

Domnul doctor la care am fost m-a chemat la un spital de stat unde opereaza (eventual dau mai multe detalii prin PM), insa dupa cum ziceam mai sus cu experientele neplacute din trecut parca as evita + ca mai este si situatia actuala cu covidul - poate sa fie preconceptie recunosc (si poate s-au mai schimbat si multe), insa deocamdata doar ma informez si incerc sa strang cat mai multe informatii - de la prieteni, cunostinte, internet, poate in cele din urma sa ajung si la recomandarea dansului.

Multumesc pentru orice sfat si orice ajutor.

#2
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
in 2021 operatiile sunt altfel. ar trebui sa poti sa pleci la party dupa operatie.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
,,,Domnul doctor la care am fost m-a chemat la un spital de stat unde opereaza (eventual dau mai multe detalii prin PM), insa dupa cum ziceam mai sus cu experientele ne"" stiu ca e off dar nu m a pot abtine
Adica tu ai fost la Regina Maria la doctoru asta si el te a chemat sa îți facă operatia în spitalul de stat unde operează???!

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 16.03.2007

 silesax2, on 10 decembrie 2021 - 03:24, said:

Adica tu ai fost la Regina Maria la doctoru asta si el te a chemat sa îți facă operatia în spitalul de stat unde operează???!

se mai practica, sa-si ia el spaga toata.. nu sa platesti tu la regina maria iar el sa-si ia procent.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Credeam că de când sau făcut salarii europene nu se mai fac măgarii 🤣

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

 silesax2, on 10 decembrie 2021 - 06:17, said:

Credeam că de când sau făcut salarii europene nu se mai fac măgarii ��
Sunt de câteva ori mai mici salariile decât in Europa de vest:

https://www.gandul.r...e-luna-19583332

Sigur, aia nu e o scuză pt măgării…

#7
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014

 silesax2, on 10 decembrie 2021 - 06:17, said:

Credeam că de când sau făcut salarii europene nu se mai fac măgarii ��

Inca se mai fac. Nu la acelasi nivel dar se mai fac. In timp o sa dispara. Un medic care face si garzi poate ajunge la peste 15.000 lei. Eu zic ca este rezonabil.

Edited by Epidaurus, 10 December 2021 - 07:41.


#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Karhu, on 10 decembrie 2021 - 07:01, said:

Sunt de câteva ori mai mici salariile decât in Europa de vest:

Un medic de spital care face si garzi, eventual prinde si o simbata-duminica, poate primi un salariu echivalent de 10.000 Euro.
La preturile din Romania deja peste salariul de 2000 Euro se numeste calicie. Vreau sa zic ca 2000 Euro e un salariu excelent, daca pentru mai mult te chinui sa muncesti in plus (si te mai si plangi de volumul de munca) sau sa ceri spaga (de exemplu medic chirurg) deja este calicie.

#9
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,522
  • Înscris: 13.10.2010

 207cc, on 10 decembrie 2021 - 02:19, said:

in 2021 operatiile sunt altfel. ar trebui sa poti sa pleci la party dupa operatie.

ei, nu chiar, dar amigdalectomia nu e chiar asa de traumatizanta, mai ales ca se face sub anestezie generala. la fel si deviatia de sept, dar aia e mult mai sangeroasa.
iar tu ai de indepartat doar un rest, tesuturi moi, de-aia ti-a zis ca se va face cu laser.

eu am facut la un spital de stat, in provincie intr-o miercuri, iar vineri dupa amiaza m-am externat. intr-adevar, nu prea poti manca vreo 2-3 zile si apoi urmeaza o perioada de hrana (semi)lichida, dar asta n-ar trebui sa fie prea mare problema pentru un adult. iar cu respiratia n-ai treaba, aia-i la deviatie.
du-te increzator acolo unde-ti propune doctorul, va fi mai usor decat iti imaginezi tu.

cu deviatia ai rezolvat-o? la sotul meu s-a intervenit de 6 ori, la cei mai renumiti doctori din Bucuresti si intr-un final, tot la spitalul judetean a rezolvat. eu n-am auzit de cineva care sa-si fi rezolvat problemele cu deviatia din prima, mereu a mai necesitat cateo interventie.

#10
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Initiator,

Treaba e clara. Mergi si iti faci operatia si nu te mai vaieti atat pentru chestii marunte.
Daca vrei sa iti faci curaj, fa o tura pe la spitalul de arsi, ai sa realizezi apoi ca operatia ta e de fapt o problema de disconfort.

#11
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019
la stat difera un pic starea de confort si conditiile, dar este ok
dpdv medical sunt echipe excelente
vorbind de salarii, daca functionam in Romania nu ne raportam la nivelul de trai al Frantei, de exemplu...

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Daca vb de Sarafoleanu sau Manea, zic sa ii dai bataie. Sunt medici ok.

Au smecheriile lor si nu iti recomand sa mergi ca si cum te-ai duce la niste sfinti. Dar sunt ok.

Sau cel putin erau, cand am fost eu.

Edited by stevetlangat, 10 December 2021 - 11:49.


#13
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Iti recomand sa te informezi rolul amigdalelor si motivul pentru care faci amigdalita.
S-ar putea sa ai surprize si sa intelegi ca e gresita scoaterea lor.
Si eu am avut problema asta din copilarie  insa cand am inteles rolul si cauza inflamarii amigdalelor  ele sau retras de la sine.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Pacolino7, on 10 decembrie 2021 - 12:06, said:

sa intelegi ca e gresita scoaterea lor.

Citesti pe diagonala? Amigdalele au fost extirpate in 2002. Acum merge sa isi faca operatie sa scoata un rest (sau ceva de genul).

Edited by MembruAnonim, 10 December 2021 - 12:13.


#15
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Multumesc pentru parerile pro si contra, imi place mai ales cea cu arsii :) Asa putem sa extrapolam destul de mult in diferite domenii si nu ajuta pe nimeni. Cred ca am si exagerat aseara eram putin baut si recunosc ca am ramas cu ceva sechele si as fi vrut sa nu mai fiu nevoit sa trec iar printr-o procedura de genul, dar asta este...

De fapt pe mine m-ar interesa daca a mai facut cineva o procedura asemanatoare sau o procedura de scoatere amigdale RECENT si prin Laser, ca sa inteleg in ce consta.

Nu am fost in cadrul Regina Maria, ci la un cabinet al dansului particular unde am inteles ca nu ar face aceasta interventie sau doar cu anestezie locala (sincer fiind si singur si panicat, m-am cam pierdut doar auzind ca ar fi "bine" sa rezolv aceasta problema).

La Regina Maria ma gandeam ca poate as putea gasi sa realizez aceasta interventie (avand si abonament) dar inainte poate as putea gasi pe cineva care a facut recent sa imi spuna si detalii referitoare la costuri, interventie, medici, etc.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Al3xandrus, on 10 decembrie 2021 - 14:51, said:

unde am inteles ca nu ar face aceasta interventie sau doar cu anestezie locala

Pai bineinteles ca nu vrea sa iti faca la el in cabinet anestezie generala. Anestezia generala presupune echipamente ATI, presupune anestezist, presupune multe. Nu o poti face oriunde si cu oricine.
In caz ca faci stop-cardiorespirator pe masa de operatii ai nevoie de oameni specializati si echipamentele aferente. Una este sa mori la spital (de stat) si alta este la vreo clinica particulara. D-asta daca se complica ceva intr-o clinica particulara, aia cheama ambulanta sa fii dus la spital. Aia nu au chef sa mori in clinica lor pt ca este foarte nasol. Asa daca crapi in spitalul de stat, sunt alte proceduri.

Edited by MembruAnonim, 10 December 2021 - 15:09.


#17
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am trecut prin mai multe operatii, printre care una traumatizanta in Craiova, asa ca nu mai mi-e frica de nimic. La tine e invers.
As incerca totusi sa caut pareri despre medicul respectiv pe cautdoctor.ro , sfatulmedicului.ro, doctorbun , sau chiar pe pagina de facebook, sau pe google maps a  spitalului respectiv.

#18
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
De doctor stiu si sunt sigur ca este un profesionist, nu stiu foarte multe insa de spitalul de stat (si am teama putin, mai ales in perioada asta) + de procedura in sine, asta as fi cautat mai degraba ca informatie si feedback, pe cineva care poate s-a operat de curand si prin "Laser" :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate