Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

De ce tarile care au rata de vaccinare mare nu renunta la certificatul verde ?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
281 replies to this topic

#235
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View PostFluk3, on 30 octombrie 2021 - 13:06, said:



2. Pai scuze domnu, dar nici tu nu ai inteles eficacitatea acestui medicament. Doctorii cer introducerea in ambulatirou tocmai ca sa nu mai existe cazuri grave, iti spune ceva lucru asta ? Tocmai ca reduce drastic incidenta cazurilor care ar ptuea ajunge la ati, peste 80%, nu am spus ca e valabil 100%. Sunt cazuri si de vaccinati care ajung in Ati daca e sa discutam. Singura problema e administrarea lui de la inceperea simptomelor sau a unei forme usoare de covid.



Daca poti sa dai link catre resursele care sustin aceasta pozitie nu as avea nimic impotriva sa-ti dau dreptate ; tot ce am putut gasi e aici si aici  (rata celor carora le-a fost adminstrat medicamentul nu au avut rate mai mici statistic relevante de nevoie de oxigen suplimentar/trecere la ATI/mortalitate comparate cu grupul de control ) .

Medicii sunt si ei oameni si susceptibili la confirmation bias; daca au observat imbunatatiri ale unor pacienti personali carora le-a fost administrat medicamentul asta nu inseamna ca fenomenul e relevant statistic a.i sa insemne o garantie ca la fel se va intampla cu un procent ridicat de pacienti carora le va fi administrat medicamentul .

#236
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
Si nu eficient, ci extrem de eficient ar fi ca tot romanul care are simptome sugestive covid sa sune la medicul de familie, sa se testeze, sa intre in izolare si sa declare corect la ancheta epidemiologica. Dar asta nu se poate. Cand apar simptomele zice ca n-are nica, umbla lerla si mai imbolnaveste vreo 10 concetateni (care la fel ca el nu suna medicul de familie, umbla lerla si imbolnavesc la randul lor alti 100 concetateni…) si cand ii ies ochii ca cepele ca n-are aer suna la 112 si cere sa fie dus la “medicii criminali” care-i “ard plamanii”.

Edited by Fane, 30 October 2021 - 13:45.


#237
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFluk3, on 30 octombrie 2021 - 13:06, said:

1. Iti ridic pe oricine putea sa produca in tara acest medicament,

Ai incredere ce se produce in tara?
Cu teste facute in tara?

#238
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postme_iauras, on 30 octombrie 2021 - 13:38, said:

Daca poti sa dai link catre resursele care sustin aceasta pozitie nu as avea nimic impotriva sa-ti dau dreptate ; tot ce am putut gasi e aici si aici  (rata celor carora le-a fost adminstrat medicamentul nu au avut rate mai mici statistic relevante de nevoie de oxigen suplimentar/trecere la ATI/mortalitate comparate cu grupul de control ) .

Medicii sunt si ei oameni si susceptibili la confirmation bias; daca au observat imbunatatiri ale unor pacienti personali carora le-a fost administrat medicamentul asta nu inseamna ca fenomenul e relevant statistic a.i sa insemne o garantie ca la fel se va intampla cu un procent ridicat de pacienti carora le va fi administrat medicamentul .
https://ascpt.online...0.1002/cpt.2251

Medici sunt cu mult mai bine informati decat noi doi. Daca astia cer medicamentul asta si daca s-a si aprobat in schema de tratament anti covid eu zic ca inseamna ceva.

Nu doar ca s-a observat, acesti medici care au tratat sustin ca daca pacientului i se administreaza in primele 4-5 zile de la debutul bolii acest medicament simptomele se amelioareaza in rumataorele 24-48 de ore si ca boala nu progreseaza in stadii mai urate tratabile sau nu doar la ati...

Medicametul a fost prima data autorizat in Japonia pt gripa "normala" dar se pare ca are eficienta si impotriva Covid.

View PostFane, on 30 octombrie 2021 - 13:44, said:

Si nu eficient, ci extrem de eficient ar fi ca tot romanul care are simptome sugestive covid sa sune la medicul de familie, sa se testeze, sa intre in izolare si sa declare corect la ancheta epidemiologica. Dar asta nu se poate. Cand apar simptomele zice ca n-are nica, umbla lerla si mai imbolnaveste vreo 10 concetateni (care la fel ca el nu suna medicul de familie, umbla lerla si imbolnavesc la randul lor alti 100 concetateni…) si cand ii ies ochii ca cepele ca n-are aer suna la 112 si cere sa fie dus la “medicii criminali” care-i “ard plamanii”.
Da asa ar fi normal ca un om care stie ca are simptome sa se autoizoleze.

E o chestie destul de nasoala cu plamanii aia "arsi" am cadru medical la ati si imi spune cam asa, e riscant sa dai oxigen pt ca apar complicatii dar e riscant sa nici nu dai pt ca din  nou apar complicatii... mai pe scurt, nici ei nu stiu cum e cu tratamentul pe oxigen...scapa cine poate daca ajunge acolo pt ca asa cum stiti medicamentele prin spitale se dau cum se dau si exista de care exista...

View PostTsunnnami, on 30 octombrie 2021 - 13:47, said:


Ai incredere ce se produce in tara?
Cu teste facute in tara?
Da. Am incredere in tot ce se produce in tara. Folosesc de foarte mult timp medicamente produse autohton la 1/10 din preturile celor importate si pot sa-ti spun ca sunt la fel de eficiente. De obicei farmaciile iti imping in fata cel mai scump medicament dar cer substitut produs aici, daca exista.

Daca sunt aprobate de minister inseamna ca s-au facut teste. Testele clinice cred ca se fac doar pt un medicament nou si nu pt un medicament ce se face dupa licenta.

#239
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
Alegerea e cam asa: daca nu-i dai oxigen sigur moare, daca ii dau exista riscuri. De asta-i bine sa te vaccinezi pt ca medicii sa nu aiba de luat decizia asta pt tine.

Edited by Fane, 30 October 2021 - 14:24.


#240
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostFane, on 30 octombrie 2021 - 13:34, said:

Scurt pe doi: tratamentul nu inlocuieste vaccinul! Mars la vaccinare si dupa aia mai discutam.
Scurt pe doi. Eu sunt vaccinat, tratamentul poate sa ma salveze si pe mine si pe tine la o adica si iti indic sa ai macar o cutie pe acasa...

Daca exista mai multe variante de tratament decat vaccinul eu o sa apelez la ele, oricum fiecare e obligat sa faca ce-i dicteaza constiinta.

View PostFane, on 30 octombrie 2021 - 14:23, said:

Alegerea e cam asa: daca nu-i dai oxigen sigur moare, daca ii dau exista riscuri. De asta-i bine sa te vaccinezi pt ca medicii sa nu aiba de luat decizia asta pt tine.
Da... daca ii dai exista riscuri. Riscurile se diminueaza in cazul in care ai si vaccin si alte tratamente disponibile just in case. Spun asta pt ca au murit si cu vaccinul facut, 2-3 doze.

#241
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
Daca ai vaccin e mult mai putin probabil sa ajungi in faza asta. Daca tii minte un post al meu de pe topicul asta, vaccinul e eficient sa nu lase infectia sa se extinda la plamani.

View PostFluk3, on 30 octombrie 2021 - 14:27, said:


Scurt pe doi. Eu sunt vaccinat, tratamentul poate sa ma salveze si pe mine si pe tine la o adica si iti indic sa ai macar o cutie pe acasa...
Am eu o indoiala ca tu esti vaccinat.

Prefer sa merg pe protocoalele de tratament de la noi din tara, sunt mai patriot de felul meu.

Edited by Fane, 30 October 2021 - 14:31.


#242
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
@Fluke

Poate ar trebui sa recitesti articolul link-uit ; dovedeste exact ce am spus eu . Nu s-a putut stabili nici o imbunatatire statistic relevanta in evolutia bolnavilor care ar fi dezvoltat forme grave ale bolii .
Ba chiar mai mult in articol e evidentiat modul superficial (comparativ cu standardele de teste clinice impuse in State de FDA si UE de EDA) in care producatorul a obtinut aprobarea initiala pt. a combate gripa  (care apropo a fost nu pt. comercializarea medicamentului ci pt. posibilitatea producerii la cererea exclusiva a guvernului japonez in caz de nevoie ) cat si in testul pt. a dovedi eficacitatea in combaterea Covid19 care au fost facute superficial ( teste sigle blind si cu numar foarte mic de pacienti). In testele platite de producator catre o entitate 3rd party care se supunea reglementarilor mai stricte de test double blind (nici medicii care administreaza tratamentul nu stiu daca administreaza medicamentul sau placebo pacientului pt. a preveni conflicte de interese ) au dovedit ca nu exista asemenea afecte dorite.
In consecinta nici autoritatea japoneza nu a aprobat medicamentul inca pt.tratamentul Covid19 pana la desfasurarea a teste corecte relevante statistic (cu mii de pacienti in faza a III a nu doar cateva sute cum au facut in testul initial cei de la Mitsubishi)

L.E.
In ceea ce ii priveste pe medicii din Ro. o buna parte a lor sunt complici/vinovati de ce ni se intampla ; in primul rand sunt aproape la fe de analfabeti functional ca si restul populatiei (dovada rata de vaccinare voluntara de la inceputul campaniei in randul medicilor si asistentelor ). In acelasi timp o parte din cei reticenti la vaccinare sunt in aceasta situatie din cauza vracilor (ca medici nu merita numiti) de familie care le-au recomandat sa nu se vaccineze desi nu le-au oferit si o justificare medicala in acest sens (pt. ca realmente nu exista).

Edited by me_iauras, 30 October 2021 - 14:39.


#243
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostFane, on 30 octombrie 2021 - 14:31, said:

Daca ai vaccin e mult mai putin probabil sa ajungi in faza asta. Daca tii minte un post al meu de pe topicul asta, vaccinul e eficient sa nu lase infectia sa se extinda la plamani.


Am eu o indoiala ca tu esti vaccinat.

Prefer sa merg pe protocoalele de tratament de la noi din tara, sunt mai patriot de felul meu.
Da, adevarat, e mai putin probabil, dar nu imposibil, asa cum o arata si cifrele. De la inceputul pandemiei si pana acu au murit aproape 500 de oameni vaccinati (specific nu din cauza vaccinului ci de covid). Asa ca oare nu e bine sa ai si un medicament adiacent la o adica ? La fel acesta nu lasa extinderea infectiei...

In acelasi timp sa dam posibilitatea celor care nu doresc sa se vaccineze sa foloseasca aceste medicamente, adica sa aleaga intre vaccin, medicamentatie sau nimic pe riscul fiecaruia.

E vorba de protocoalele de la noi din tara in care exista inclus si favipiravidul.

View Postme_iauras, on 30 octombrie 2021 - 14:31, said:

@Fluke

Poate ar trebui sa recitesti articolul link-uit ; dovedeste exact ce am spus eu . Nu s-a putut stabili nici o imbunatatire statistic relevanta in evolutia bolnavilor care ar fi dezvoltat forme grave ale bolii .

Pai nu e vorba de forme grave ale bolii ci de a nu permite boala sa ajunga in forme grave si tratarea ei incipienta. Daca nu se intelege aspectul asta atunci normal ca nu se intelege nici de ce alte tari care au tratat cu medicamente nu au avut atatia la ati si noi am avut cu toate ca procentul de vaccinare e apropiat.... vezi India vs Ro.

#244
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFluk3, on 30 octombrie 2021 - 14:36, said:

In acelasi timp sa dam posibilitatea celor care nu doresc sa se vaccineze sa foloseasca aceste medicamente, adica sa aleaga intre vaccin, medicamentatie sau nimic pe riscul fiecaruia.

Eu spun că spre finalul acestui an sau începutul celui următor, cel târziu în primăvară, dacă va apărea alternativa medicamentelor pe bază de tablete luate oral, contra Covid, atunci...isteria dată de acest virus se va încheia.

În prezent isteria se manifestă din cauză că nu există alternative la vaccin. Întotdeauna lipsa de alternative duce la situaţii tensionate deoarece omul e obligat să facă ceva ce nu-i place. Când împotriva Covid vor exista mai multe arme, cum e cu gripa, împotriva căreia există şi vaccin dar şi...Parasinus, Brufen, Amoxacilină, Augmentin...etc., atunci lumea îşi va reveni.

Edited by lupini, 30 October 2021 - 14:49.


#245
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
Mi se pare ca nu citim acelasi text:

"However, Dr. Reddy’s Laboratories, a company involved in the two overseas trials outside Japan, announced on January 27, 2021, that it terminated the double-blind phase Ⅲ trial in Kuwait.5 This was because an interim analysis of this trial, involving 353 patients hospitalized with moderate to severe COVID-19 , did not show a statistically significant difference for the primary end point (i.e., time to sustained hypoxia resolution) between favipiravir and placebo (7 vs. 8 days, P > 0.05). Meanwhile, the company stated that it will continue the phase III pivotal study (PRESCO study) for patients with COVID-19 with mild to moderate symptoms in the United States, with the goal of alleviating symptoms and preventing disease progression. The PRESCO study is planned to include 826 patients, and drug administration of patients has begun since December 2, 2020, with an interim analysis scheduled within the first half of 2021.6"

Este scris negru pe alb ca nu exista nici o diferenta statistic relevanta intre momentul in care pacientii cu placebo au putut fi scosi de pe oxigen suplimentar fata de cei carora le-a fost administrat medecamentul din fazele incipiente ale bolii ( nu dupa dezvoltarea formei grave) . Deci care e segmentul din articol care crezi ca iti sustine punctul de vedere ca cei carora le este administrat medicamentul minune nu mai ajung intubati ?

View Postlupini, on 30 octombrie 2021 - 14:45, said:

Eu spun că spre finalul acestui an sau începutul celui următor, cel târziu în primăvară, dacă va apărea alternativa medicamentelor pe bază de tablete luate oral, contra Covid, atunci...isteria dată de acest virus se va încheia.

În prezent isteria se manifestă din cauză că nu există alternative la vaccin. Întotdeauna lipsa de alternative duce la situaţii tensionate. Când împotriva Covid vor exista mai multe arme, cum e cu gripa, împotriva căreia există şi vaccina dar şi...Parasinus, Brufen, Amoxacilină, Augmentin...etc., atunci lumea îşi va reveni.

Nu stau sa citesc prospectul celorlalte dar Amoxicilina este exact exmplul perfect de "medicamentatie dupa ureche" ; imi explici ce cauta un antibiotic (antibioticele sunt impotriva infectiilor bacteriene ) intr-e enumerare de remedii pt. o infectie virala ?

#246
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postme_iauras, on 30 octombrie 2021 - 14:48, said:

Mi se pare ca nu citim acelasi text:


nu, citim altul :

Quote

Although not statistically significant (p = 0.06), the favipiravir group had a lower mean duration of hospital stay (13.29 ± 5.86 days) than the CQ group (15.89 ± 4.75 days). None of the patients in the favipiravir group needed mechanical ventilation or had an oxygen saturation lower than 90%, but in comparison to the CQ group, these differences were not significant (p = 0.118 and 0.129, respectively). Four patients in the CQ group needed mechanical ventilation and received methylprednisolone after their condition worsened. Two patients (4.2%) in the CQ group and one (2.3%) in the favipiravir group died (p = 1.00, Table 2). No significant differences were observed between the groups regarding side effects (Table 2).

Quote

The positive results of this study are supported by three previous case reports. The first was by Noda et al., who reported the cases of two elderly COVID-19-positive patients, one of whom had hypoxemia, who received favipiravir with a seemingly beneficial effect [22]. The second case report described a case of COVID-19 pneumonia that did not worsen and was relieved by early administration of favipiravir and ciclesonide [23]. The third report described administration of a combination of FPV with short-course systemic corticosteroid treatment to a patient who was critically ill with COVID-19 pneumonia and COPD who subsequently showed improvement [28].

Quote

In conclusion, favipiravir is a promising drug for treatment of COVID-19 that might decrease the hospital stay and the need for mechanical ventilation.

https://link.springe...705-021-04956-9

Nu ca ar avea vreo importanta statistica dar uite ca astia au folosit medicamentul cu rezultate pozitive inca de anul trecut - min 1:30

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pZuxL2BiYKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi cum iti explici ca tari care au folosit acest medicament si sunt apropiat vaccinate ca procent de Romania nu au o incidenta atat de mare a cazurilor din ati ?

Edited by Fluk3, 30 October 2021 - 15:05.


#247
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View Postlupini, on 30 octombrie 2021 - 14:45, said:

Eu spun că spre finalul acestui an sau începutul celui următor, cel târziu în primăvară, dacă va apărea alternativa medicamentelor pe bază de tablete luate oral, contra Covid, atunci...isteria dată de acest virus se va încheia.

În prezent isteria se manifestă din cauză că nu există alternative la vaccin. Întotdeauna lipsa de alternative duce la situaţii tensionate deoarece omul e obligat să facă ceva ce nu-i place. Când împotriva Covid vor exista mai multe arme, cum e cu gripa, împotriva căreia există şi vaccin dar şi...Parasinus, Brufen, Amoxacilină, Augmentin...etc., atunci lumea îşi va reveni.
Sunt destule exemple de boli eradicate prin vaccin ,la care nu exista tratament daca le faci

#248
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postme_iauras, on 30 octombrie 2021 - 14:48, said:

imi explici ce cauta un antibiotic (antibioticele sunt impotriva infectiilor bacteriene ) intr-e enumerare de remedii pt. o infectie virala ?

Am înşirat nume de antibiotice. Acuma, luând în considerare că eu în secolul 21 am fost bolnav ("răcit") doar de două ori, în Decembrie 2003 şi Martie 2018, nu mă pricep mai deloc la medicamente. Ştiu că în 2018 am luat infecţia din cauză că mergeam prea des în vizită la cineva la spital. A trecut în trei zile cu Amoksiklav. Despre alte antibiotice nu ştiu ce să spun, dar din ce ştiu e că se luptă cu infecţiile. Mai multe, îmi pare bine că nu ştiu. Posted Image




View PostGeorgicaPopescuIoan, on 30 octombrie 2021 - 14:57, said:

Sunt destule exemple de boli eradicate prin vaccin ,la care nu exista tratament daca le faci

E bine că e aşa. Dar când apare un tratament oral împotriva unei boli, e şi mai bine. Alternativele întotdeauna aduc detensionarea unei situaţii.

Edited by lupini, 30 October 2021 - 15:01.


#249
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002

View Postlupini, on 30 octombrie 2021 - 14:45, said:

În prezent isteria se manifestă din cauză că nu există alternative la vaccin. Întotdeauna lipsa de alternative duce la situaţii tensionate deoarece omul e obligat să facă ceva ce nu-i place. Când împotriva Covid vor exista mai multe arme, cum e cu gripa, împotriva căreia există şi vaccin dar şi...Parasinus, Brufen, Amoxacilină, Augmentin...etc., atunci lumea îşi va reveni.
principala diferenta intre covid si gripa sezoniera e rata de infectare. pe scut gripa se raspandeste foarte greu, un bolnav infcteaza in medie o persoana si ceva, covidul in schimb e foarte infectios se raspandeste exponential in populatie si blocheaza sistemele sanitare ale tarilor.

medicamentele care le-ai scris tu sunt ori simptomatice (se pot da la fel de bine si la covid, dar asa cum le spune numele atenueaza simptomele, nu trateaza cauza) sau antibiotice, care n-au nici un efect asupra virusilor (si gripa si covid-ul sunt provocate de virusi), ori le ia romanul dupa ureche, ori le mai prescriu medicii pt a miscsora riscul de suprainfectie bacteriana (iarasi se face asta si la coid). deci tratamentul alternativ si pt gripa si pt covid este frectia.

Edited by Fane, 30 October 2021 - 15:12.


#250
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

View PostFane, on 30 octombrie 2021 - 13:34, said:

Scurt pe doi: tratamentul nu inlocuieste vaccinul! Mars la vaccinare si dupa aia mai discutam.
Daca nu vrei sa discuti, mars si tu de aici.
Ce ton interesant, si mai ales inteligent.
Vedeti voi exista si reversul medaliei, asa ca mars de pe subiect si gata.

#251
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
mai ce panselute sunteti....

#252
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View PostFluk3, on 30 octombrie 2021 - 14:55, said:

nu, citim altul :







https://link.springe...705-021-04956-9

Totusi cum iti explici ca tari care au folosit acest medicament si sunt apropiat vaccinate ca procent de Romania nu au o incidenta atat de mare a cazurilor din ati ?

Am citit ce mi-ai dat tu ; acum citesc si noile citate (moving the goalposts much ?) .

Ok ...deci singur citezi studii care recunosc ca orice posibil efect benefic al medicamentului nu e relevant statistic si crezi ca iti sustine pozitia !? WTF ?
Nerelvant statistic inseamna ca nu e de luat in considerare ; inseamna ca nu poate fi baza unei decizii de a recomanda tratamentul pt. alti pacienti . Poti considera cel mult ca baza pt. a efectua studii ulterioare relevante insa un "studiu" bazat pe cativa ( 96 ) pacienti nu inseamna mai nimic mai ales ca nu a testat eficienta favipiravir vs placebo ci favipiravir vs cloroquina care oricum a fst demonstatrata ca nu are nici un efect benefic( si ar trebui sa te bucuri ca standardele actuale de autorizare a medicamentelor sunt mult mai  stricte de atat ca altfel ne intoarcem la lipitori si taieri sub limba ) . Testul in sine mai mult a demonstrat ca nu-ti face rau decat ca-ti face bine .

View Postlupini, on 30 octombrie 2021 - 15:00, said:

Am înşirat nume de antibiotice. Acuma, luând în considerare că eu în secolul 21 am fost bolnav ("răcit") doar de două ori, în Decembrie 2003 şi Martie 2018, nu mă pricep mai deloc la medicamente. Ştiu că în 2018 am luat infecţia din cauză că mergeam prea des în vizită la cineva la spital. A trecut în trei zile cu Amoksiklav. Despre alte antibiotice nu ştiu ce să spun, dar din ce ştiu e că se luptă cu infecţiile. Mai multe, îmi pare bine că nu ştiu. Posted Image

E bine că e aşa. Dar când apare un tratament oral împotriva unei boli, e şi mai bine. Alternativele întotdeauna aduc detensionarea unei situaţii.

Nu sustin eu am prea mari cunostinte in a recomanda un medicament sau altul (pt. asta exista profesia de medic) ; insa daca vreun medic iti recomanda antibiotic ca remediu principal la o infectie virala atunci e un dobitoc .
Infectiile nu sunt toate la fel ; pot fi virale (antivirale) , bacteriologice (antibiotice) , fungale (anti-fungale) . Fiecare trebuie tratata ca atare . Nu exista panaceu .

Edited by me_iauras, 30 October 2021 - 15:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate