Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

De ce tarile care au rata de vaccinare mare nu renunta la certificatul verde ?

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
281 replies to this topic

#199
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostTsunnnami, on 29 octombrie 2021 - 09:07, said:



Mai continui?
Ai putea sa continui si cu faptul ca si cei vaccinati pot si transmit boala mai ales ca pt ei nu exista restrictii.

View PostFane, on 29 octombrie 2021 - 09:20, said:

cel mai eficient tratament impotriva virusului e vaccinul. si aproape fara reactii adverse. dar trebuie sa-l faci inainte. si mai are si ajantajul ca decongestioneaza spitalele, nu mor cei cu boli non covid cu zile din cauza covidotilor nevaccinati.
Cea mai eficienta metoda de a starpi de tot o pandemie e izolarea doar ca nu ne place asta si atunci facem vaccin. Nici o problema pana aici, am si eu doua doze dar o sa ma opresc la astea.
Sa vii sa spui ca pandemia se termina cu vaccin si ca vaccinatii nu transmit... hmmm... nu stiu ce sa zic, daca nu se vede destul de clar ca nu e asa la tarile supervaccinate atunci nu stiu de unde se vede.

O greseala grosolana a fost sa se congestioneze spitalele care tratau si alte afectiuni cu bolnavii covid si sa nu se mai dea importanta multor afectiuni si boli grave care existau si pana acu. Evident ca nu exista o statistica clara a bolnavilor de cancer care au murit in perioada asta... Cineva spunea ca din atatea fonduri se puteau de doi ani incoce ridica niste hale gen spitale de campanie in care sa se trateze doar covid si sa se lase sistemul spitalelor in pace... ma rog.. cum sa faci asa ceva cand fondurile alea merg pe cine stie unde.

View Postme_iauras, on 29 octombrie 2021 - 09:16, said:

@Fluke de ce alegi sa asculti de ce zice acel cercatator si nu ce zic celelate zeci de mii din tabara opusa ; pt. ca el e singurul care iti ranforseaza pozitia (confirmation bias) .

Intrebarea este simpla pt. ca provine de la o minte simpla (daca OP-ul ar fi avut mai mult de 2 neuroni conectati nu mai simtea nevoia sa faca flame).
Raspunsul e la fel de simplu ; pt. ca pandemia este in continuare activa si nu cunoaste granite . Este pt. a asigura in continuare un nivel de protectie populatiei lor  impotriva celor care se incapataneaza sa continue in prostie (din pacate in multe cazuri cu pretul vietii lor dar mai important al vietii altora care din considerente medicale reale nu se pot vaccina sau in cazul nostru Ro pur si simplu nu mai au acces la ingrijirea medicala pt. afectiuni neinrudite cu guvidu' necesara pt ca sistemul medical este ingenuncheat de idioti ).

Daca ai cunostinta cadru medical care ti-a explicat la prima mana situatia din UPU/ATI si tot continui in prostia ta antivaccinista e de-a dreptul infiorator ; nici pus in fata realitatii (nu mai poti spune ca minte TV-ul) nu o accepti si continui sa traiesti intr-o realitate complet imaginara . Asta doar din dorinta de a te simti si tu odata special in viata ; la scoala ai fost probabil corijentul care a fost nevoit sa copieze exact dupa cei pe care acum ii renegi/ii numesti complici la conspiratie doar pt. a mai domoli frustrarile de a fii inferior intelectual o viata intreaga .

Chiar e nevoie sa "scapam de pandemie" prin vaccinare ; nu e suficient sa traim aproape normal si sa nu umplem cimitirele de excavatoare ? Nu ar fi mai bine sa ne fi aflat acum in situatia tarilor cu campanii de vaccinare de succes si sa avem timp de gandire ce facem de aici inainte sa eradicam complet virusul in loc sa "dam pe sub mana" medicamente ?
Prietene, problema e ca aia vacciati se simt speciali si imi displace treaba asta... ii priviti pe aia care nu se vaccineaza cu atata dispret pt ca v-au bagat niste omuleti ceva in cap. Si ete nah... aia nevaccinati nu mai sunt oameni. Cam asta s-a facut si in campania de vaccinare si se face si pe urma va mirati ca nu se duce lumea la vaccinat... pai mirati-va ce sa zic... dar in primul rand ar trebui sa va mirati de comportamentul vostru si pe urma ar trebui sa intelegeti putin psihologia umana care la faza de constrangere funtioneaza in mod invers.

#200
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 10:29, said:

Cineva spunea ca din atatea fonduri se puteau de doi ani incoce ridica niste hale gen spitale de campanie in care sa se trateze doar covid si sa se lase sistemul spitalelor in pace... ma rog.. cum sa faci asa ceva cand fondurile alea merg pe cine stie unde.
si personalul pt ele de unde-l scoteai?

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 10:29, said:

Sa vii sa spui ca pandemia se termina cu vaccin si ca vaccinatii nu transmit... hmmm... nu stiu ce sa zic, daca nu se vede destul de clar ca nu e asa la tarile supervaccinate atunci nu stiu de unde se vede.
vaccinurile astea au fost concepute pt tulpina alfa. de asta la aceasta tulpina au o eficienta ceva mai redusa. in plus, din cauza tehnologiei utilizate nu prea actioneaza pe calea de intrare a virusului in organism, nas, gura, gat. dar marele lui avantaj e ca daca te infectezi ca si vaccinat cu coronavirus infectia se opreste la nivelul gatului, nu-ti afecteaza plamanii, inima si asta-i o chestie mare. practic aduce coronavirusul sub periculoziteatea unei gripe sezoniere.

pt ca un vaccin sa fie eficient pe calea de intrare a virusului ar trebui sa fie facut cu virus atenuat si pana acu cercetatorii nu s-au riscat sa se joace cu asa ceva. sper sa ierti stiinta actuala ca numai atat a putut face pt tine, nu s-a straduit mai mult sa-ti puna la dispozitie o solutie ideala.

Edited by Fane, 29 October 2021 - 11:12.


#201
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

si personalul pt ele de unde-l scoteai?
Pai acu cam tot personalul e activat pt covid si cam nimic altceva... il scoteai fain frumos din majoritatea cadrelor medicale vaccinate (cred 80%) iar cele nevaccinate care oricum sunt in minoritate (cred 20%) le lasai in spitale sa trateze pacienti cu alte afectiuni.

Quote

vaccinurile astea au fost concepute pt tulpina alfa. de asta la aceasta tulpina au o eficienta ceva mai redusa. in plus, din cauza tehnologiei utilizate nu prea actioneaza pe calea de intrare a virusului in organism, nas, gura, gat. dar marele lui avantaj e ca daca te infectezi ca si vaccinat cu coronavirus infectia se opreste la nivelul gatului, nu-ti afecteaza plamanii, inima si asta-i o chestie mare. practic aduce coronavirusul sub periculoziteatea unei gripe sezoniere.
pt ca un vaccin sa fie eficient pe calea de intrare a virusului ar trebui sa fie facut cu virus atenuat si pana acu cercetatorii nu s-au riscat sa se joace cu asa ceva. sper sa ierti stiinta actuala ca numai atat a putut face pt tine, nu s-a straduit mai mult sa-ti puna la dispozitie o solutie ideala.
Noah frate, de ce informatiile astea nu sunt puse fain frumos de niste oameni care stiu sa faca publicitate (nu politicieni si doctori) intr-un clipulet de desene animate sau animatie care sa se difuzeze 24/7 ci care sa fie si haios nu tot timpu ca mor oameni (asta stim deja).
Nu sunt contra vaccinului ci contra atitudinii pe care o au unii ca daca nu te vaccinezi etc... s-a constatat ca la popolatia romana nu merge asa, mai ales la cei trecuti odata prin constrangeri si totalitarism.

Totodata, Romanul e obisnuit sa se trateze el, cu medicamente cu ce-i da farmacistu nu la doctori si faze complicate, asa ca daca s-ar dori decongestionarea ati-urilor si reducerea cazurilor s-ar aduce si medicemente antivirale care sunt eficiente in alte tari si s-ar da cu prescriptie de la medicul de familie pt tratarea fazelor incipiente, usoare. Asta arata inca o data in ce sistem si organizare de kkt traim.

#202
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.01.2009

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 10:29, said:

Ai putea sa continui si cu faptul ca si cei vaccinati pot si transmit boala mai ales ca pt ei nu exista restrictii.


Cea mai eficienta metoda de a starpi de tot o pandemie e izolarea doar ca nu ne place asta si atunci facem vaccin. Nici o problema pana aici, am si eu doua doze dar o sa ma opresc la astea.
Sa vii sa spui ca pandemia se termina cu vaccin si ca vaccinatii nu transmit... hmmm... nu stiu ce sa zic, daca nu se vede destul de clar ca nu e asa la tarile supervaccinate atunci nu stiu de unde se vede.

La nivel teoretic daca ignori psihologia umana / nevoia de a manca / aversiunea romanilor de a respecta legile/recomandarile autoritatilor ai putea avea dreptate . In realitatea in care traim cu infectatii care se plimba cum/cand vor pe strazii in loc sa stea in carantina , cu  infectati care fug din spitale ca sunt spalati pe creier de televiziuni criminale si postari pe fb/ig/tiktok ceea ce propui tu este complet fantezist . Nimeni nu a spus ca pandemia se termina cu vaccinarea (desi este unealta cea mai eficienta la momentul asta) . pandemia se va termina cand virusul nu va gasi destule gazde vulnerabile la infectie pt. a continua infectia/propagarea publica (exponentiala in cazul nostru ) . Daca negi faptul de necontestat ca tarile cu grad ridicat de vaccinare o duc muuuult mai bine decat o ducem noi acum tocmai datorita acelei rate de vaccinare nu stiu daca mai are sens conversatia ; nu poti purta o conversatie logica cu cineva care refuza realitatea .

Quote

O greseala grosolana a fost sa se congestioneze spitalele care tratau si alte afectiuni cu bolnavii covid si sa nu se mai dea importanta multor afectiuni si boli grave care existau si pana acu. Evident ca nu exista o statistica clara a bolnavilor de cancer care au murit in perioada asta... Cineva spunea ca din atatea fonduri se puteau de doi ani incoce ridica niste hale gen spitale de campanie in care sa se trateze doar covid si sa se lase sistemul spitalelor in pace... ma rog.. cum sa faci asa ceva cand fondurile alea merg pe cine stie unde.


Prietene, problema e ca aia vacciati se simt speciali si imi displace treaba asta... ii priviti pe aia care nu se vaccineaza cu atata dispret pt ca v-au bagat niste omuleti ceva in cap. Si ete nah... aia nevaccinati nu mai sunt oameni. Cam asta s-a facut si in campania de vaccinare si se face si pe urma va mirati ca nu se duce lumea la vaccinat... pai mirati-va ce sa zic... dar in primul rand ar trebui sa va mirati de comportamentul vostru si pe urma ar trebui sa intelegeti putin psihologia umana care la faza de constrangere funtioneaza in mod invers.

Nu suntem prieteni si nici nu am putea fi vreodata cu asemenea atitudine ; nu  stiu ce vaccinat ai intalnit tu sa se simta "special" tinand cont ca pana la situatia asta particulara toti eram vaccinati impotriva a multe alte maladii prevenibile , deci toti eram asemenea . Faptul ca unii au plecat urechea unde nu trebuie si continua sa actioneze impotriva propriului interes intr-un procent asa ridicat intr-adevar e o situatie noua (antivaxxer-ii nu sunt neaparat un fenomen nou insa amploarea actuala este o situatie nemaintalnita ).
Nu ii privim cu dispret insa cu frustrare da ; din cauza lor nu ne putem intoarce la forma cat mai apropiata de normalitate ; nimeni nu a fost constrans tocmai asta fiind motivul pt. care suntem in situatia actuala ( abia acum poti avea pretentia ca exista o oarecare presiune desi si aceasta insuficienta cum e moda in Ro sa facem lucrurile pe jumatate) . In vest ratele de vaccinare intr-adevar s-au atins exact prin masuri de constrangere si beneficiile se vad (nu e nici acolo misiune indeplinita insa sunt mult mai bine ca noi).
Cei care sustineau ca "mai studiaza"/"mai asteapta" au avut timp mai mult decat suficient sa se convinga de siguranta vaccinului/ de faptul ca nu mai e cu "autorizare de urgenta" ci cu autorizare full ca orice alt medicament ( cu care nu au de altfel nici o problema sa se indoape tinand cont ca majoritatea reclamelor la Tv sunt pt. medicamente pt. boli care mai de care mai inchipuite )

#203
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

La nivel teoretic daca ignori psihologia umana / nevoia de a manca / aversiunea romanilor de a respecta legile/recomandarile autoritatilor ai putea avea dreptate . In realitatea in care traim cu infectatii care se plimba cum/cand vor pe strazii in loc sa stea in carantina , cu  infectati care fug din spitale ca sunt spalati pe creier de televiziuni criminale si postari pe fb/ig/tiktok ceea ce propui tu este complet fantezist . Nimeni nu a spus ca pandemia se termina cu vaccinarea (desi este unealta cea mai eficienta la momentul asta) . pandemia se va termina cand virusul nu va gasi destule gazde vulnerabile la infectie pt. a continua infectia/propagarea publica (exponentiala in cazul nostru ) . Daca negi faptul de necontestat ca tarile cu grad ridicat de vaccinare o duc muuuult mai bine decat o ducem noi acum tocmai datorita acelei rate de vaccinare nu stiu daca mai are sens conversatia ; nu poti purta o conversatie logica cu cineva care refuza realitatea .
Pai tocmai ca transmit si cei vaccinati si cei nevaccinati... daca se stie lucrul asta de ce nu s-au luat masurile astea din vara ?

Nu neg ca tarile vaccinate o duc mai bine decat noi la situatia cu ati-ul. Problema se pune insa exact la faza asta cu terminarea pandemiei care se pare ca nu vrea sa se termine, adica chiar daca sunt vaccinati reapar si la ei cazuri si nu putine, ba mai mult se vorbeste de noi variante...acu sa vedem ce aduc noile valuri. Daca voi nu vedeti ca nu poti compara un sistem medical de ex. Uk cu unu din Romania atunci chiar nu putem avea o discutie, ma refer la tratamente.

Quote

Nu suntem prieteni si nici nu am putea fi vreodata cu asemenea atitudine ; nu  stiu ce vaccinat ai intalnit tu sa se simta "special" tinand cont ca pana la situatia asta particulara toti eram vaccinati impotriva a multe alte maladii prevenibile , deci toti eram asemenea . Faptul ca unii au plecat urechea unde nu trebuie si continua sa actioneze impotriva propriului interes intr-un procent asa ridicat intr-adevar e o situatie noua (antivaxxer-ii nu sunt neaparat un fenomen nou insa amploarea actuala este o situatie nemaintalnita ).
Nu ii privim cu dispret insa cu frustrare da ; din cauza lor nu ne putem intoarce la forma cat mai apropiata de normalitate ; nimeni nu a fost constrans tocmai asta fiind motivul pt. care suntem in situatia actuala ( abia acum poti avea pretentia ca exista o oarecare presiune desi si aceasta insuficienta cum e moda in Ro sa facem lucrurile pe jumatate) . In vest ratele de vaccinare intr-adevar s-au atins exact prin masuri de constrangere si beneficiile se vad (nu e nici acolo misiune indeplinita insa sunt mult mai bine ca noi).
Cei care sustineau ca "mai studiaza"/"mai asteapta" au avut timp mai mult decat suficient sa se convinga de siguranta vaccinului/ de faptul ca nu mai e cu "autorizare de urgenta" ci cu autorizare full ca orice alt medicament ( cu care nu au de altfel nici o problema sa se indoape tinand cont ca majoritatea reclamelor la Tv sunt pt. medicamente pt. boli care mai de care mai inchipuite )
Atitudinea o au cei care se dau mai superiori vaccinati decat cei nevaccinati se comporta zeflemitor si astfel dau un exemplu negativ si celor care sunt nehotarati si impinsi in stanga si-n dreapta.
Continui cu ideea de antivaxer cand am spus clar ca n-am astfel de idei ci doar anti vaccinat superior.
Imi pare rau sa-ti spun dar in tarile vestice nu au fost constrangeri si nici politizare ( poate cu exceptia Italiei), doua motive pentru care oamenii s-au dus de bunavoie si nu au mai asemuit vaccinul cu niste politicieni carora le pasa cat negru sub unghie.
Cu toate astea, in tarile alea vestice care s-au vaccinat in procent de peste 80% se vorbeste in continuare de cazuri noi, exact ca dupa fiecare val care a fost pana acu. Daca apar noi valuri cu tulpini mai agresive cine o sa fie de vina ? Aia 10% care nu s-au vaccinat sau tarile majoritar nevaccinate sau copiii ?  

Uite o cehstie foarte interesanta Israel Vs Iordan, sunt tari vecine cu nr. de cetateni apropiat, (9-10mil)
Israelul are o rata de vaccinare "full" de 62%, Iordanul 34%.
Ambele au o rata a mortalitatii in zilele astea de aprox 10-15 pers/ zi
Daca te uiti la graficele cu noi cazuri, noi morti etc, Jordanul parca nici nu a avut valul pe care l-a avut israelul... cum se explica ?Nu pun sub discutie eficacitatea vaccinului ci intreb doar pt ca e foarte ciudat mai ales ca e vorba de doua tari vecine care s-au vaccinat in procente diferite. E vorba de masuri de restrictie, constiinciozitatea populatiei...

https://www.worldome...country/israel/

https://www.worldome...country/jordan/

#204
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 10:29, said:

Cea mai eficienta metoda de a starpi de tot o pandemie e izolarea

Da, si in perioada de izolare, nu mai vin salvari, nu se mai livreaza mancare, nu mai mancam, nu mai bem apa, nu se mai pazesc depozite ed munitii, toata lumea pusa pe "Piua".

Vad ca te duce capu' de numa'

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 10:29, said:

O greseala grosolana a fost sa se congestioneze spitalele

Si eu am zis, dar n-ai fost de acord cu mine, ca cei nevaccinati sa fie ingrijiti pe trotuare, nu in spitale.
Ca ar merita

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 10:29, said:

Prietene, problema e ca aia vacciati se simt speciali si imi displace treaba asta... ii priviti pe aia care nu se vaccineaza cu atata dispret pt ca v-au bagat niste omuleti ceva in cap. Si ete nah... aia nevaccinati nu mai sunt oameni.

Nu, cei nevaccinati sunt speciali, aia-s idiotii care iti blocheaza tie spitalele

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 14:05, said:

Pai tocmai ca transmit si cei vaccinati si cei nevaccinati...

Cei vaccinati, deloc sau la o rata mult inferioara, sau asta nu conteaza?

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 14:05, said:

.. daca se stie lucrul asta de ce nu s-au luat masurile astea din vara ?
DIn cauza politicienilor carora le-a fost frica de imbecila de Sosoaca si de rascoala celor imbecili anti-restrictii, chiar daca Iohannis a spus-o

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 14:05, said:

Daca voi nu vedeti ca nu poti compara un sistem medical de ex. Uk cu unu din Romania

Nici un roman cu un englez, daca te uiti la rata vaccinarii

Unu e destept, celalalt prost. Te las pe tine sa ghicesti

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 14:05, said:

Atitudinea o au cei care se dau mai superiori vaccinati decat cei nevaccinati se comporta zeflemitor si astfel dau un exemplu negativ si celor care sunt nehotarati si impinsi in stanga si-n dreapta.
Continui cu ideea de antivaxer cand am spus clar ca n-am astfel de idei ci doar anti vaccinat superior.

Normal, cum un prost sa-l faci sa se simta destept.
Il lasi prost, mai ales ca se si mandreste cu asa ceva

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 14:05, said:

Daca apar noi valuri cu tulpini mai agresive cine o sa fie de vina ?

Tot idiotii, pentru ca pandemia se putea termina INAINTE de aparitia noilor tulpini

#205
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.01.2009
@Fluk3
Restrictii de a folosi diferite servicii publice/transport/activitati recreative (cafenele/restaurante/etc) fara certificatul verde au existat in si in Franta/Germania/UK intr-o forma sau alta ( si probabil altele ) ; aceste restrictii reprezinta constrangerile (singura forma posibila in tari democratice ) care au fost intr-un tarziu implementate si la noi .
Asa cum si in vest au functionat acest tip de masuri se pare ca si la noi au efectul de a convinge o parte a populatiei sa se vaccineze ( sa speram ca va tine ) ; e pacat ca au fost impuse cand deja au murit mii de concetateni inutil .
Nu a spus nimeni niciodata ca vaccinurile vor fi glontul de argint in lupta cu virusul ; nici nu puteau spune asta atata timp nu garanteaza imunitate la infectie ci doar aproape imunitate la formele severe ale bolii (in destule cazuri protectia oferita este imunitatea completa la infectie insa nu pt. toti cei inoculati ) . Ceea ce este totusi e singura solutie disponibila prezent  (pana la aparitia ori a unor vaccinuri noi care intr-adevar sa ofere imunitate , slabe sanse , sau medicamente mult mai eficiente in lupta cu boala in formele mai severe ) de a putea avea o viata cat de cat normala .
Este posibil (momentan e prea devreme de spus intr-un sens sau altul) ca acest virus sa devina unul dintre virusii cu care trebuie sa ne obisnuim sa traim (precum virusul care provoaca raceala comuna , tot un coronavirus fiind in principal vinovat si de aceasta). Insa ca pentru orice alta boala care ne poate afecta pt. a putea trai (cu picioarele verticale nu inainte) cu aceasta va trebui sa luam masurile preventive necesare (din nou vaccinul e momentan optiunea cea mai buna ) .

In ceea ce priveste aparenta similaritate intre Israel si Iordania fara a stii exact modul in care se fac raportarile este inutila discutia . Un exemplu in acest sens si mai aproape de noi este Belgia ale carei autoritati au hotarat la inceputul pandemiei ca orice moarte suspecta de Covid ( pacientii , in special cei din azilele de batrani , prezentau simptome inainte de moarte insa nu se faceau teste PCR pt. confirmare ) sa fie raportata ca atare . Oricine din exterior se uita pe statistici si nu cunostea acest detaliu ar fi tras concluzi gresita ca belgienii pt. un motiv sau altul erau afectati intr-un procent mult mai mare si prezentau o mortalitate mai ridicata fata de vecinii lor desi in realitate nu era asa . In privinta datelor din Israel sunt mai increzator prin prisma faptului ca asta a fost intelegerea lor cu Pfizer/Biontech (au acces la vaccin prioritar insa furnizeaza datele evolutiei cetatenilor companiei pt. validarea statisticilor din timpul testelor clinice ) si prin prisma urbanizarii mai ridicate insa nu m-as mira ca in zonele rurale ale Iordaniei ca multe morti cauzate de covid sa nu fie inregistrate ca atare ( si la noi sunt absolut sigur ca sunt multi care mor acasa si fara testarea suficienta nu apar in statistici )

Edited by me_iauras, 29 October 2021 - 15:49.


#206
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,575
  • Înscris: 20.08.2014
Ma intreb cum vor mai putea ei santaja romanii dupa ce expira astea 30 de zile si incidenta va scadea, la fel si numarul de decese, iar populatia se va demobiliza din nou in privinta vaccinarii? Lumea va considera uitandu-se la cifrele zilnice ca pericolul a trecut, si iar va scadea aglomeratia la vaccin! Asta s-a intamplat si in vara1 Cum vor mai putea ei santaja lumea din noiembrie incolo, daca lumea vede ca incep sa scada numarul de cazuri si ca li se permite din nou accesul la mall fara certificat? De ce s-ar mai vaccina? De frica bau-bau-lui lui Arafat cu "un posibil val 5"?

#207
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttoto_riina, on 29 octombrie 2021 - 17:07, said:

Ma intreb cum vor mai putea ei santaja romanii dupa ce expira astea 30 de zile si incidenta va scadea, la fel si numarul de decese, iar populatia se va demobiliza din nou in privinta vaccinarii? Lumea va considera uitandu-se la cifrele zilnice ca pericolul a trecut, si iar va scadea aglomeratia la vaccin!

De ce crezi ca e o conspiratie in care scopul administratiei este doar sa ne vaccinam?
Sunt absolut sigur ca daca incidenta scade, scad si restrictiile si debitul la vaccinare.

Apare alt val mai agresiv? Din nou restrictii si tot asa.

Avantajul la valul 5 este ca ne va gasi cu 60% vaccinati.
Alt avantaj este ca, cu cat se vaccineaza mai multi, cu atat increderea populatiei in vaccin creste

#208
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,575
  • Înscris: 20.08.2014
Peste 30 de zile, la expirarea termenului de  "doar 30 de zile" va iesi Iohannis si va lauda vaccinarea dar va spune ca "inca nu e suficient, mai vaccinati-va si intre timp inca 30 de zile la cutie, pana de ajunul Craciunului si poate o sa va las sa aveti Craciun linistit". Va forta nota, fiindca oricum stie ca n-are nimeni ce sa-i faca, parlamentul doarme, nu anuleaza hg-urile lui Arafat si tot asa. Niste sclaveti si aia, niste trantori platit din banii romanilor care accepta abrutizarea poporului dupa pofta lui Arafat!

#209
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttoto_riina, on 29 octombrie 2021 - 17:07, said:

Ma intreb cum vor mai putea santaja romanii….
Simplu: romanii vor fi santajati cu certificatele verzi. Ca sa aiba viata sociala romanii vor trebui sa se vaccineze. Romanii se vor da cu curul de pamant, dar romanii nu vor rezolva nimic. Si uite asa romanii din romanistan vor fi cu un pas mai aproape de tarile civilizate.

#210
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Asta vara cand am fost in Romania pentru cateva zile, am fost mirat sa vad atata relaxare. Sincer sa fiu eram pregatit sa aplic ce fac aici. Nu am crezut ca situatia o sa evolueze asa.
In Germania, chiar daca incidenta era scazuta, similar cu Romania, trebuia sa prezinti certificatul de vaccinare sau test asa cum abia acum e in Romania. Undeva prin Iulie parca, au dat termen vreo doua luni cand testele antigen sunt gratuite dupa care ori platesti ori te vaccinezi. Nimic nu a fost spontan si chiar daca incidenta era scazuta certificatul de vaccinare era necesar in multe locuri. La stadion intra doar cei vaccinati sau trecuti prin boala.

#211
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Da, si in perioada de izolare, nu mai vin salvari, nu se mai livreaza mancare, nu mai mancam, nu mai bem apa, nu se mai pazesc depozite ed munitii, toata lumea pusa pe "Piua".
Vad ca te duce capu' de numa'

Pai nu ma duce dar atunci hai sa-ti dau alt exemplu: Perth Australia, vorbeam azi cu un var de acolo : au avut un total de 9 morti de la inceputul pandemiei si cica si aia venisera de erau in carantina si pe urma au ajuns la spital. Ce fac ei ? Au izolat tot si inca izoleaza de asta nu au epidemiei, la ora actuala sunt fara masti cara restrictii.

Pe urma, nu a zis nimeni ca salvari, mancare si alte chestii utile sa nu functoneze ca doar nu suntem batuti in plop.

Quote

Nu, cei nevaccinati sunt speciali, aia-s idiotii care iti blocheaza tie spitalele
Pai eu am vazut altceva, ca tu ca si vaccinat ti-ai dori sa moara aia nevaccinatii pt ca ... asa ca cine se considera deosebit ?

Quote

Cei vaccinati, deloc sau la o rata mult inferioara, sau asta nu conteaza?
O rata mult mai inferioara asta o tot aud... sper sa fie asa doar ca ce ne facem cu tarile in care tot aia majoritar vaccinati transmit virusul care nu dispare...

Quote

Normal, cum un prost sa-l faci sa se simta destept.
Il lasi prost, mai ales ca se si mandreste cu asa ceva
Cu atitudine din asta nu ma mir deloc ca multi prefera sa nu se vaccineze.

Quote

Tot idiotii, pentru ca pandemia se putea termina INAINTE de aparitia noilor tulpini
Citeste odata ce zice virusologul ala ce l-am postat si vezi ca pandemia nu se termina doar prin vaccinare.

View Postme_iauras, on 29 octombrie 2021 - 15:48, said:



In ceea ce priveste aparenta similaritate intre Israel si Iordania fara a stii exact modul in care se fac raportarile este inutila discutia .
Chiar nu vedeti nici o problema aici asa-i ?
Hai sa-ti dau alt exemplu :

India (tara din care cica a izbucnit Delta) ok, are 1.4 miliarde de locuitori. Vaccinati in procent de 38% (cu ceva mai mult decat noi 31%)
La ora actuala au 16000 cazuri pe zi si 700 morti cam de nici doua ori decat are Romania ?
Stii ca ei produc si folosesc de mult antivirale care in Romania erau in discutie de a se produce la Terapia si alte fabrici din Iasi ? Si care pana la urma nu s-au aprobat ? De ce nu s-au aprobat antiviralele care dau rezultate in toate tarile (inclusiv India tara de mana a 3-a domle) ?
Dupa care sa vina unii si sa spuna ca din cauza ca populatia nu s-a vaccinat ... pai repet India 38% vs Romania 31% - Populatie India 1.4 miliarde vs populatie Romania sa zicem 18 mil. - Rata de azi a infectarii in India 16000, morti 700 si ceva , Romania 13000 cazuri si 400 si ceva de morti ! E vaccinul sau tratamentul oferit inainte de a ajunge la urgenta ?

View Posttoto_riina, on 29 octombrie 2021 - 17:07, said:

Ma intreb cum vor mai putea ei santaja romanii dupa ce expira astea 30 de zile si incidenta va scadea,
Toto, in vara dragol nostru leader ne spunea cum ca am invins pandemia ... pur si simplu nu mai exista .. pai cine mai vrei sa se mai vaccineze dupa asemenea spuse ?

View PostBuxelm, on 29 octombrie 2021 - 18:38, said:

La stadion intra doar cei vaccinati sau trecuti prin boala.
La noi s-au intrat cu 80000 oameni pe seara sarmale fara nici o problema.... fara certificat, fara masca... cica teoretic aia aveau vaccin pt ca i-a intrebat ... cine ? :)

#212
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cand se ia cate-o masura,
Lumea-njura
Pe agentul sanitar.
Si-l intreaba fara noima
"Ce-ai cu noi, ma?
Pentru ce sa dam cu var?"

#213
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 20:39, said:

Pai nu ma duce dar atunci hai sa-ti dau alt exemplu: Perth Australia, vorbeam azi cu un var de acolo : au avut un total de 9 morti de la inceputul pandemiei si cica si aia venisera de erau in carantina si pe urma au ajuns la spital. Ce fac ei ? Au izolat tot si inca izoleaza de asta nu au epidemiei, la ora actuala sunt fara masti cara restrictii.

Pe urma, nu a zis nimeni ca salvari, mancare si alte chestii utile sa nu functoneze ca doar nu suntem batuti in plop.

Uite acolo se poate. Se poate izola
Nu poti compara Perth cu Roma, nu poti compara Australia care e o insulika cu Europa.
Legaturile intre 750 milioane de oameni e mai greu de cotrolat decat a 25 milioane pe o suprafata identica

Quote

Pai eu am vazut altceva, ca tu ca si vaccinat ti-ai dori sa moara aia nevaccinatii pt ca ... asa ca cine se considera deosebit ?
Ii consider deosebiti pe nevaccinati, nu-i clar?

Quote

ce ne facem cu tarile in care tot aia majoritar vaccinati transmit virusul care nu dispare...
O sa dispara
La toti idiotii care nu cred in vaccin ii trimit sa faca microbiologie.
Desi, secretul nostru este ca nu pot face fata la asa ceva. Nivelul lor intelectual e mult mai mic decat cerintele de acolo.
Stii de unde stiu?
Pentru ca nu de microbiologie ai nevoie sa intelegi care e treaba cu virusul si cine are dreptate, ci doar de statistica.
Aia e mult mai simpla.
Astia antivaxx-erii nu merg nici cu avionul pentru ca avioanele cad.
Care e ponderea, pentru ei nu conteaza, pentru ca ei nu inteleg statistica, nu pricep ce e aia 1% sau 0.1% sau 10ppm

Quote

Cu atitudine din asta nu ma mir deloc ca multi prefera sa nu se vaccineze.
Stiu, dar asta se intampla indiferent de parerea mea
Pentru ca numarul lor le da puterea si nu logica

#214
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Tzunnnami compara putin statistica de incidenta cazuri/ morti din India vs Romania si vezi daca are vreo legatura cu vaccinarea sau nu sau are cu tratarea cazurilor din timp sau nu... Vezi ca am pus mai sus dar poti cauta si tu.

#215
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View PostFluk3, on 29 octombrie 2021 - 20:39, said:


La noi s-au intrat cu 80000 oameni pe seara sarmale fara nici o problema.... fara certificat, fara masca... cica teoretic aia aveau vaccin pt ca i-a intrebat ... cine ? :)

De ce ai mai deschis acest topic? Dupa cum ai continuat nu trebuia sa mai postez dar cred ca ai ceva pe suflet, te roade ceva si ai nevoie de o confirmare ca totusi ai facut bine cu toate ca lumea spune ca ai gresit.
Inca nu aparusera certificatele astea, undeva prin Martie 2020, un tata si o mama peste 85 de ani nu au fost ajutati de baiat sa se vaccineze cu toate ca erau in program. Motivul, simplu, voi stati in casa si eu va ingrijesc. Toate bune si frumoase, numai ca baiatul a luat virusul si fiind asimptomatic a dat mai departe. Dupa 3 saptamani ambii pariniti au fost morti. Din cauza restrictiilor n-am fost atunci la inmormantare.
S-a intamplat intr-o tara care acum are o rata mare de vaccinare si poate intelegi de ce nu renunta la certificate. Certificatul nu e neaparat pentru tine, tanar, sanatos ca un taur. Protejeaza pe cei slab imunitar.

#216
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Ai comparat cu India. Ai fost acolo sa vezi cum se traieste? Daca nu cunosti mentalitate eu zic sa te abti. Oricum raport la miliard e minuscul, doar imaginile dau bine la televizor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate