Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#685
ramish

ramish

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2022
Buna ziua,

Avem mare nevoie de indrumare in ceea ce priveste alegerea geamurilor si a tamplariei pvc pentru o casa in proces de renovare.
Este vorba de 21 de geamuri, prin urmare un cost considerabil si am dori sa regretam cat mai putin deciziile luate.
Casa are foarte putine geamuri de acceasi dimensiune, unele vor fi fixe, altele cu 1 sau 2 deschideri, usa de balcon. Casa este cu etaj si mansarda.
Avem o lista cu dimensiunile aproximative pentru toate geamurile, ne-am gandit la design, culoare si cam aici se incheie priceperea noastra in ceea ce priveste tamplari pvc si celelalte detalii legate de geamuri.

Ce ar trebui sa cerem? Ne puteti recomanda niste producatori/montatori in Cluj?

Va multumesc tare frumos.

#686
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
incearca sa imi dai un pm cu nr de telefon sau sa scrii aici adresa de mail si o sterg dupa ce iti trimit mailul.

#687
ramish

ramish

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2022

 conu71, on 26 octombrie 2022 - 14:04, said:

incearca sa imi dai un pm cu nr de telefon sau sa scrii aici adresa de mail si o sterg dupa ce iti trimit mailul.
ra,,,,[email protected]
Mulțumesc frumos.

Edited by conu71, 27 October 2022 - 15:03.
editare adresa mail


#688
Ral83

Ral83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2022
Buna ziua,
conu71  aș dori sa va cer părerea referitor la model /oferta de tâmplărie pt o casa noua .
Am doua oferte primite de la optimedia (2 agenți diferiți) și una madrugada .
Optimedia -profile Veka 82, madrugada bluevolution 92 . Costul total e aprox același .
As opta spre optimedia , dar am rugămintea dacă se poate sa ma ajutati cu sfaturi pt a ma decide între cele doua oferte de la ei. Sunt noua pe forum și văzusem ca nu se poate sa va scriu mesaj privat . Cum as putea lua legătura cu dumneavoastră pt o scurta discuție ? Multumesc .
Și felicitări pt ajutorul care îl oferiti aici , se pare ca sunteți “ the best “.

#689
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006
Am avut și eu o conversație cu Conu71, foarte edificatoare. Intenționez să schimb tâmplăria exterioară la casa mea și cred că am reușit să îmi clarific și să îmi fac ordine în opțiuni cu ajutorul lui.
Spor la treabă tuturor și buzunarele pline, că avem pe ce da banii 😁

#690
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

 ramish, on 27 octombrie 2022 - 10:39, said:

ra,,,,[email protected]
Mulțumesc frumos.


am trimis mail

 Ral83, on 27 octombrie 2022 - 11:30, said:

Buna ziua,
conu71  aș dori sa va cer părerea referitor la model /oferta de tâmplărie pt o casa noua .
Am doua oferte primite de la optimedia (2 agenți diferiți) și una madrugada .
Optimedia -profile Veka 82, madrugada bluevolution 92 . Costul total e aprox același .
As opta spre optimedia , dar am rugămintea dacă se poate sa ma ajutati cu sfaturi pt a ma decide între cele doua oferte de la ei. Sunt noua pe forum și văzusem ca nu se poate sa va scriu mesaj privat . Cum as putea lua legătura cu dumneavoastră pt o scurta discuție ? Multumesc .
Și felicitări pt ajutorul care îl oferiti aici , se pare ca sunteți “ the best “.


scrie mi te rog aici adresa de mail si o sterg eu dupa...

#691
Ral83

Ral83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2022
raluc.....yahoo.com
Multumesc .

Edited by conu71, 29 October 2022 - 06:52.


#692
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 01.05.2006
buna,

am o usa termopan de exterior terasa, cu geam si panou jos in care vreau sa incastrez o usa batanta pt pisicutze Posted Image Posted Image

pentru lucrare, in mod ideal as face apel la un mester/montator profesionist de termopane, dar cum stau la munte la peste 120 km (dus/intors) de prima firma de termopane probabil ca mi s-ar cere (pe buna dreptate) vreo 3-5 sute de lei doar pt deplasare, dar chiar si asa probabil ca as gasi cu greu pe cineva.

Pt ca totusi e o lucrare simpla o sa incerc sa o fac eu si vreau sa intreb cu ce sa fac decupajul in panoul usii?
Am un fierastrau pendular cu lama pt lemn, e ok asa sau sa cumpar alt fierastrau sau alta lama?
Cam care ar fi tehnica ideala?

mersi.

#693
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
este ok lama pt lemn. nu ai ce sa strici. demontezi baghetele, dai placa sandwitch jos, trasezi usita, tai, montezi usita si apoi pui placa la loc. sa pui calele de plastic unde le ai gasit.

View PostRal83, on 27 octombrie 2022 - 16:44, said:

raluc.....yahoo.com
Multumesc .


am trimis mail

#694
Ral83

Ral83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2022

Multumesc Conu71 pt promptitudine ,pt explicațiile si raspunsurile la intrebarile mele . Am discutat telefonic plusurile și minusurile in legătura cu ofertele care le aveam , ce ar trebui schimbat /adăugat si recomandările dansului.
Recomand tuturor care au nevoie de lămuriri in aceasta privința .

#695
ramish

ramish

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2022

Mulțumesc tare, tare frumos pentru toate sfaturile conu71! Dincolo de discutia technica, informatiile legate de felul in care ferestrele vor afecta architectura casei, deschiderea, dimensiunea ferestrelor, mi-au fost de mare ajutor. Multe lucruri nu le luasem in calcul.
E tare fain ca mai sunt oameni care isi iau din timpul lor liber pentru a ii ajuta pe ceilalti, fara vreun interes la mijloc.

#696
vodan

vodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.07.2006
Astazi l-am abordat de Conu71 ca sa ii cer parerea despre o oferta de termopane pe care am primit-o.
Desi nu ma asteptam la un raspuns imediat, l-am primit repede si am stat cu el la telefon mai mult de 2 ore!
Omul a stat cu mine mi-a explicat in parte problemele fiecarei ferestre si usi si mi-a sugerat cateva optimizari foarte bune (pe care urmeaza sa le negociez cu jumatatea mea mai buna :-) ).
In plus mi-a mai spus multe si din "dedesubturile" industriei de termopane.
Apreciez mult ajutorul tau, Conule!

#697
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
cu mare placere.

#698
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Am cumparat un apartament acum un an, construit in 2009. Are termopan Qfort, feronerie Roto. E nevoie sa schimb feroneria, sau sa fac ceva reglaje, intretinere? Iarna trecuta aveam impresia ca la geamurile din sufragerie exista probleme de izolare, se auzea un suierat, dar e posibil sa fi fost de la aerisirea hotei.

Multumesc

#699
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
poti chema pe cineva care se pricepe ca sa arunce un ochi sa sa vada daca este nevoie de reglaje.

cauta reparatii ferestre termopan pe google plus orasul die unde esti.

nu este nevoie sa scgimbi feroneria.

#700
zumiter

zumiter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2016
Am discutat si eu cu Conu71, foarte interesante punctele de vedere cat si sfaturile pertinente primite. Imi pare rau ca nu i-am lasat nr de telefon inca de la inceputul conversatiei ca ar fi fost mai simplu. Recomand cu placere, vorbiti cu dansul ca are sfaturi bune si utile. Am primit informatii la rece in juma de ora cat altii nu au fost in stare sa imi ofere in cateva saptamani. Jos palaria!

#701
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

View Postzumiter, on 08 noiembrie 2022 - 09:57, said:

Am discutat .......


sa fii sanatos si succes cu casa.

#702
PetrescuE

PetrescuE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2022
Buna ziua,
As avea nevoie de sfaturi pentru urmatoarea situatie. As dori sa imbunatatesc izolarea fonica a ferestrelor existente. Nu cunosc exact ce tamplarie PVC am pentru ne-am mutat recent in aceasta casa dar din multiple verifica se pare ca avem Salamander Brugmann 73 tripan. Idee este ca izolarea atat fonica cat termica este foarte proasta. Practic daca stai in fata geamurilor simti frigul , de zgomot nici nu mai zic, se aude cam tot din exterior. Locuiesc intr-o zona in dezvoltare , strada este neasfaltata si trec foarte multe utilaje. O mai mare problema sunt cainii fara stapan, care atunci cand latra parca stau langa mine in casa. Am chemat 4 echipe care au spus ca problema nu este la tamplarie/sticla cat la proasta reparație dupa montaj. Am refacut glafurile interior/ exterior dar izolarea fonica a ramas la fel de proasta. Cum nu vrea nimeni sa imi schimbe foile de sticla pe principiul ca le schimb degeaba,  am nevoie de o ghidare catre ce foi se sticla sa aleg in configuratie si cel mai important recomandare de firma care sa le monteze? Nu am gasit firme sa lucreze cu salamander Brugmann. Locuiesc in judetul Ilfov. Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate