Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1615 replies to this topic

#649
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View PostTheNecro, on 20 septembrie 2022 - 21:56, said:

Salut, as aprecia mult opinia domnului conu71, sau oricui ma poate ajuta. Momentan am ferestre termopan de 4x16x4 si as vrea sa adaug un nou rand de ferestre (pe langa ferestrele vechi) deoarece sunt interesat de o izolare fonica cat mai buna posibil (inclusiv impotriva zgomotelor de frecventa joasa), iar peretele e suficient de gros pentru a permite aproximativ 20cm spatiu intre cele 2 ferestre. Din cate am citit, doua randuri de ferestre (cu spatiu de aer de minim 10-15 cm) vor oferi o izolare fonica mult mai mare decat cea a unei singure ferestre scumpe. In engleza aceasta tehnica se numeste "secondary glazing". Aveti experienta cu aceasta metoda de izolare fonica?

din pacate nu poti sa faci asa ceva si sa poti ulterior sa deschizi fereastra exterioara. fereastra interioara trebuie sa fie cu mult mai mare incat sa o deschizi prima data si pe urma fereastra exterioara care trebuie sa se deschida prin fereastra interioara. cele doua ferestre vor avea cote identice(sau aproape identice) iar cand vei incerca sa deschizi fereastra exterioara se va lovi de tocul celei interioare.

sfatul meu: cere un profil cu 3 garnituri(preferabil toate 3 sa preseze) cu un tripan de minim 44(preferabil 52) cu sticla stadip silance. fereastra sa fie montata cu cat mai putina spuma pentru ca spuma de montaj nu te ajuta fonic.

View PostTheNecro, on 20 septembrie 2022 - 21:56, said:


P.S. Sticla laminata 3.3.1 are proprietati de izolare fonica similare cu Stapid Silence?


raspuns: nu.

View Postadisabau, on 20 septembrie 2022 - 18:42, said:

Bună ziua,  între aceste doua modele, pe care sa o aleg? Mulțumesc


latimea recomandata unei ferestre cu cercevea este de 1000mm. a ta depaseste cu 10 cm aceasta latime. unde nu mai pui ca vrei fereastra pe stulp adica sa deschizi ambele cercevele. pe langa faptul ca iti intra cerceveaua foarte mult in camera, in timp, nici nu o sa iti izoleze perfect. cere solbanc sub fereastra.  rehau synego este un profil clasa b, greenevolution 76 este clasa a. nu inteleg de ce geoplast  a dat o oferta fara sa faca si un desen in ea.

statul meu: faci o fereastra de 900-1000mm oscilobatanta si restul fix.

#650
adisabau

adisabau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2014
Aici am de la Geoplast și desenul

Attached Files


Edited by conu71, 21 September 2022 - 11:20.
sters quote


#651
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View Postadisabau, on 21 septembrie 2022 - 09:19, said:

Aici am de la Geoplast și desenul

nu te ajuta cu nimic. ti am explicat mai sus...

#652
TheNecro

TheNecro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2010

View PostDorel-Jefuitorul, on 20 septembrie 2022 - 21:53, said:

Geoplast este o firma cunoscuta in moldova, daca eu din Arad stiu de ea inseamna ca exista [...]

Si eu sunt tot din Arad. Imi poti recomanda o firma din zona? De „RIG Termopane” ce parere ai? Ma gandeam sa cumpar de la ei.

View Postconu71, on 21 septembrie 2022 - 08:13, said:

din pacate nu poti sa faci asa ceva si sa poti ulterior sa deschizi fereastra exterioara. fereastra interioara trebuie sa fie cu mult mai mare incat sa o deschizi prima data si pe urma fereastra exterioara care trebuie sa se deschida prin fereastra interioara. cele doua ferestre vor avea cote identice(sau aproape identice) iar cand vei incerca sa deschizi fereastra exterioara se va lovi de tocul celei interioare.

Multumesc de raspuns. Eu ma gandeam sa „decupez” putin din perete si sa iau o fereastra cu cativa cm mai mare. O sa masor de 10 ori inainte sa ma asigur ca nu se ating la deschidere.

View Postconu71, on 21 septembrie 2022 - 08:13, said:

sfatul meu: cere un profil cu 3 garnituri(preferabil toate 3 sa preseze) cu un tripan de minim 44(preferabil 52) cu sticla stadip silance. fereastra sa fie montata cu cat mai putina spuma pentru ca spuma de montaj nu te ajuta fonic.

Toate cele trei foi de sticla sa fie Stadip Silance? Ce grosime ar trebui sa aiba fiecare? Conteaza ordinea (adica foaia mai groasa la exterior sau la interior)?

View Postconu71, on 21 septembrie 2022 - 08:13, said:

raspuns: nu.

Nu are tot o foita de PVB de 0.38 ca si sticla laminata 331? Cu ce e mai special?

Edited by TheNecro, 21 September 2022 - 17:42.


#653
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

TheNecro said:

1663774455[/url]' post='29369177']
Si eu sunt tot din Arad. Imi poti recomanda o firma din zona? De „RIG Termopane” ce parere ai? Ma gandeam sa cumpar de la ei.

Pentru asa ceva nu ti-as recomanda nici firma mea, nu mai zic de altele. Desi teoretic suna bine, mregi la RIG si am scapat eu. Daca vrei sa vorbim lasa un nr. de tel. la gm.plast @yahoo.com (fara spatiu).

Daca vrei sa te informezi cu privire la stadip silence vezi aici https://www.saint-go...-stadip-silence

Edited by Dorel-Jefuitorul, 21 September 2022 - 22:18.


#654
Ionut2022

Ionut2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2022
Buna ziua,

Imi doresc sa imi pun termopane la un apartament.  As dori sa ii intreb pe cei care au experienta in domeniu:

1) este posibil sa fie puse termopane catre sfarsitul lui Octombrie/ inceputul Noiembrie? Sau este vremea prea rece/ploiasa  pentru a se mai pune termopane (sunt din Craiova)? Intreb pentru ca stiu ca se foloseste o spuma pentu izolatie, si nu stiu daca aceasta se mai prinde/intareste in conditii de frig si/sau umezeala.

2) Mi-as dori sa pastrez glafurile interioare pe care le am, si sa adaug in exterior glafuri exterioare de aluminiu. Am inteles ca in cazul acesta trebuie pus la geam un adaptor/inaltator (este acelasi lucru cu solbank?) de vreo 3 cm. Este chiar nevoie de acest inaltator? Nu poate fi pusa cerceveaua direct pe glaf? Intreb pentru ca: (a) un astfel de adaptor ar micsora geamul cu 3 cm, (b) ma intreb daca nu cumva afecteaza izolatia termica si cea impotriva apei.  

Va multumesc mult pentru orice sfat!

Un sfarsit de saptamana frumos!
Ionut

#655
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostIonut2022, on 25 septembrie 2022 - 16:38, said:

Buna ziua,

Imi doresc sa imi pun termopane la un apartament.  As dori sa ii intreb pe cei care au experienta in domeniu:

1) este posibil sa fie puse termopane catre sfarsitul lui Octombrie/ inceputul Noiembrie? Sau este vremea prea rece/ploiasa  pentru a se mai pune termopane (sunt din Craiova)? Intreb pentru ca stiu ca se foloseste o spuma pentu izolatie, si nu stiu daca aceasta se mai prinde/intareste in conditii de frig si/sau umezeala.

2) Mi-as dori sa pastrez glafurile interioare pe care le am, si sa adaug in exterior glafuri exterioare de aluminiu. Am inteles ca in cazul acesta trebuie pus la geam un adaptor/inaltator (este acelasi lucru cu solbank?) de vreo 3 cm. Este chiar nevoie de acest inaltator? Nu poate fi pusa cerceveaua direct pe glaf? Intreb pentru ca: (a) un astfel de adaptor ar micsora geamul cu 3 cm, (b) ma intreb daca nu cumva afecteaza izolatia termica si cea impotriva apei.  

Va multumesc mult pentru orice sfat!

Un sfarsit de saptamana frumos!
Ionut
se pot monta fara probleme exista spuma de iarnă+ că spuma poliuretanica se întărește absorbind umiditate  din aer

Solbankul are rolul de a crea o bariera termica la nivelul pervazului ,o protecție și mai buna împotriva umidității ( dacă și pervazul e montat corect)

#656
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,941
  • Înscris: 17.10.2003
Multumesc si eu @conu71!
Am lamurit toate aspectele telefon si stiu ce sa comand.

#657
umeras

umeras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.09.2008
Buna ziua,
Va cer părerea referitor la model cât și la preț la oferta de tâmplărie pt o casa, oscilez între:
1. Komerling 76md + tripan 48, planistar sun+4f+Lowe cu bagheta calda, și
2. Veka 82md + tripan 48, al4+4f+4f, bagheta normala.
Oferta de preturi este similară 10200 vs 10300.
De asemenea oferta pt ușă mi se pare cam piperata 2000euro?
Va mulțumesc.

Attached Files



#658
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View Postumeras, on 27 septembrie 2022 - 12:56, said:

Buna ziua,
..........


sunt multe de discutat. lasa mi un nr de telefon in privat(daca doresti) si te sun cand il am.

#659
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
salut!

am o problema cu un termopan, nu se mai inchide in partea de sus, pare ca "tija" ce inchide  loveste in ceva, probabil in acei 2 mici "opritori" prinsi pe rama termopanului de care ar trebui sa se agate cand se incide.

este un termopan mare, se deschide normal dar doar in balamaua de jos ramane prins, cea de sus e mobila si ii da drumul mult. se deschide si in pozitia de "aerisire".

ce trebuie sa-i fac? initial facea figuri si trebuia impins mai cu putere, 2-3 incercari, tot in tocul de sus agata.

Edited by Punter, 27 September 2022 - 15:02.


#660
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
mi-a venit o idee, l-am scos opritorul apropiat de colt(sus, spre maner), mai e inca unul pe mijloc(sus). acum se inchide! poate avea vreo problema pe viitor daca il las asa?

se pare ca a fost frecat bine in partea stanga:

Attached Files


Edited by Punter, 27 September 2022 - 15:19.


#661
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Buna ziua,

Suntem in momentul informarii de achizionarii de ferestre. In mometul de fata suntem in faza de schita si stabilirii bugetului.

Dorim sa aveam atat pentru ferestre si usi un coeficient U sub 1W/mpK sau aproape.
Bugetul nostru este limitat. Eu am propus culoarea ALB din motive economice.

Am solicitat niste oferte de pret pentre ferestre si usile exterioare (1 usa ext - usa de la intrare; 1 usa ext - usa din living / terasa).
Ce caracteritici trebuie sa luam in considerare? Niste informatii despre ferestre ar fi de mare ajutor.

Atasez ofertele obtinute.

Multumesc!

Atasez pt. oferta 1 si 2 si raspunsul primit alaturi de oferta.

Pentru oferta 1, nu spune nici un detaliu tehnic. Cu toate am mentionat in mometul cand am cerut ofertele, ca coeficient de transfer termic sa fie U sub 1W/mpK sau aproape.

Multumesc

Attached Files



#662
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
oferta 2 cu tripan cu 4s+f4+low-e(argon). nu uitati sa cereti solbanc sub ferestre. usa 7 as face o cu prag de pvc jos chiar daca riscati sa va impiedicati de cateva ori si nici cu deschidere exterioara decat in cazuri exceptionale..

oferta 1 nu este de luat in calcul

#663
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View Postconu71, on 28 septembrie 2022 - 17:49, said:

oferta 2 cu tripan cu 4s+f4+low-e(argon). nu uitati sa cereti solbanc sub ferestre. usa 7 as face o cu prag de pvc jos chiar daca riscati sa va impiedicati de cateva ori si nici cu deschidere exterioara decat in cazuri exceptionale..
Multumesc frumos de raspuns.

''oferta 2 cu tripan cu 4s+f4+low-e(argon)'' - este buna aceasta optiune? Calitate / pret? Sau sa mai caut in continuare si alte optiuni?
''solbanc sub ferestre'' - am vazut ca este pervazul, daca nu am inteles bine va rog sa ma corectati. Este acelasi atat pt zona de interior si exterior?
''usa 7'' - aici sunt 2 usi: 1 usa pentru usa de la intrare si 1 usa pentru usa dintre living / terasa. Personal cred ca usa dintre living / terasa o sa fie cea mai utilizata.
''usa 7 - cu prag de pvc jos'' - valabil pentru ambele usi?
''nici cu deschidere exterioara decat in cazuri exceptionale'' - am inteles, deci de evitat deschiderea spre exterior.

View Postconu71, on 28 septembrie 2022 - 17:49, said:

oferta 1 nu este de luat in calcul
Ok, am inteles.

#664
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
lasa mi te rog un nr de telefon in pm si iti explic pe indelete

#665
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View Postconu71, on 29 septembrie 2022 - 06:31, said:

lasa mi te rog un nr de telefon in pm si iti explic pe indelete
Multumesc frumos pentru telefon si sfaturile oferite. O sa tin cont de ele!

#666
AdinaSel

AdinaSel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2022
Buna ziua,

Si noi suntem in aceeasi dilema Posted Image , incercam sa alegem varianta cea mai buna pt schimbarea a 2 ferestre de termopan foarte vechi, cu unele noi. Dorinta este sa implineasca o izolare termica buna si daca se poate chiar si fonica, apartamentul fiind la bulevard. Am incercat sa cer mai multe oferte, dar se lucreaza cu profil diferit, pachet de sticla diferita si nu pot face comparatie, mai rau m-au bagat in ceata, este mai mult de povestit....
Pe langa cele 2 geamuri pt care am primit oferta avem de schimbat si o usa care da spre balcon, cu un geam alaturat cu dimensiune mai mare 1520x2000.

O sa atasez 2 oferte primite una pe Salamander Streamline AD 5 camere si cealalta pt un Salamander GreenEvolution 76 MD Premium, dar poate reusim sa avem o conversatie telefonica.
Ideea este ca as merge pe un Bluevolution 92, dar nu prea gasesc profilul acesta in oferta lor.

Multumesc

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate