Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#613
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 22.02.2009

 conu71, on 27 august 2022 - 10:29, said:

din pacate nu am vesti foarte bune, de pe 15 septembrie se va scumpi sticla cu 20%. cei care au de pus ferestre ar fi bine sa se grabeasca putin. succes...

Se pare ca la toti se scumpesc...dar cred , c-am toti producatorii de tamplarie si-au actualizat la noile preturi.....sa vedem cand apare la profile si feronerie.Posted Image

#614
Cristian50

Cristian50

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.10.2020

 conu71, on 27 august 2022 - 10:29, said:

din pacate nu am vesti foarte bune, de pe 15 septembrie se va scumpi sticla cu 20%. cei care au de pus ferestre ar fi bine sa se grabeasca putin. succes...
Buna ziua,
Daca deja am dat comanda și am achitat aproape 75% din valoare,dar termenu de livrare e dupa 15 septembrie, ar trebui sa îmi fac griji ca se schimba pretul?

#615
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 22.02.2009

 Cristian50, on 27 august 2022 - 16:22, said:

Buna ziua,
Daca deja am dat comanda și am achitat aproape 75% din valoare,dar termenu de livrare e dupa 15 septembrie, ar trebui sa îmi fac griji ca se schimba pretul?

Nu.

#616
Mihai_Bosenco

Mihai_Bosenco

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2022
Buna ziua.

As dori sa iau legatura cu Conu71 si DigiX pentru niste sfaturi privind alegerea tamplariei la o casa ce se afla in constructie. Dupa multe cautari m-am oprit la profilele Salamander Bluevolution 92 si Veka Softline 82MD. Pachetul de sticla va fi de 52 cu bagheta WE, Low E + Float + 4 Season. Montaj cu benzi interior, exterior. Ferestrele sunt situate pe E si S.
Am o oferta de la Izoterma pentru Veka si Rivo Construct pentru Salamander.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Nu pot sa dau mesaje private din cauza ca nu am suficiente postari.
Adresa mea de mail este: ......
Multumesc anticipat.

Edited by conu71, 30 August 2022 - 08:25.
editare adresa mail


#617
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

View PostMihai_Bosenco, on 30 august 2022 - 07:58, said:

Buna ziua.
..........


am editat eu adresa de mail si i am dat mesaj privat lui digix cu adresa. ne auzim la telefon...

din pacate sticla se scumpeste de maine. acum am aflat... groaznic

Edited by conu71, 30 August 2022 - 12:29.


#618
Mihai_Bosenco

Mihai_Bosenco

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2022
Multumesc mult Conu71 pentru informatii, foarte utile si practice pentru cineva care se loveste de alegerea tamplariei. Am clarificat multe aspecte impreuna si apreciez ca ati avut rabdare sa discutam atat.
Recomand celor care vad aceasta postare si sunt in cautarea unor tamplarii sa apelati la el pentru un sfat pertinent.
O zi frumoasa tuturor!

#619
beat

beat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2007
Am avut nevoie de sfaturi vis a vis de doua oferte primite pentru ferestre. Multumesc mult lui Conu71 pentru lamuriri si promptitudine, i-am dat mesaj privat cu ofertele atasate si am fost sunat dupa aceea. Aveam mare nevoie de o parere impartiala, acum m-am lamurit ce ar trebui sa fac.
O zi frumoasa tuturor!

#620
Haihuisnow

Haihuisnow

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2022
Buna ziua,

As dori sa iau legatura cu Conu 71. Am o casa care se afla in renovare si vrem sa schimbam tamplaria. Avem deja cateva oferte primite, insa nu sunt comparabile intrucat nu am cerut ceva specific. Dupa ceva cautari ne-am oprit la Salamander Greenevolution 76MD, insa cu pachetul de sticla chiar nu stiu ce configuratie avem nevoie. Conu 71, daca ne poti ajuta sa formulam o cerere de oferta, as aprecia enorm. Adresa de email .......

Multumesc

Edited by conu71, 03 September 2022 - 05:52.
editare adresa mail


#621
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

View PostHaihuisnow, on 02 septembrie 2022 - 22:03, said:

Buna ziua,
..........



am trimis mail

#622
CorneliuM82

CorneliuM82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2022
Buna seara tuturor!

Vreau sa imi ajut parintii sa aleaga tamplaria potrivita pentru o casa din lemn, care momentan are tamplarie clasica din lemn cu randuri de ferestre.
Casa se afla in localitatea FM (Fundu Moldovei) jud. Suceava, zona de munte.
Am solicitat oferta de tamplarie la firme din judet pentru profil Salamander si Veka cu grosime de 76mm.
Prin cererea de oferta am solicitat pachet sticla tripan min.40mm, warm edge, clasa A la grosimea profilului, costuri montaj ( ma intereseaza montaj cu spuma plus benzi de etansare interior/exterior), banda precomprimata fiind destul de scumpa, iar casa destul de veche.

Am primit 4 oferte, 3 Salamander si 1 Veka.
1. Salamander MD 76mm, tripan 48mm, feronerie MacoMM, bagheta termica, 3 garnituri, montaj clasic cu spuma= 5370 Euro, optional pot monta si cu banda precomprimata de etansare a rosturilor pe trei nivele.
2. Veka 76 MD softlineMXM, tripan 48mm, feronerie MacoMM, bagheta termica, 3 garnituri, montaj cu spuma si demontare tamplarie veche incluse in pret = 6050 Euro; optional :(360E montaj cu banda etansare int/ext) si 1420E cu banda precomprimata.
3. Salamander 76mm clasa B, tripan 40mm, feronerie RotoNT, bagheta termica, 2 garnituri, montaj cu spuma = 4500 Euro
4. Salamander 76mm BlueEvo 82mm, 4S EVO4 + Float 4+ (pauza, nu a mai incaput in oferta), feronerie AXOR, bagheta termica, presupun ca are 3 garnituri, montaj cu spuma = 4742Euro

Apelez la disponibilitatea si altruismul lui @conu71 pentru a imi oferi informatiile necesare ca sa ma ajute sa aleg tamplaria potrivita pentru casa MARE de la munte ...pana nu se actualizeaza preturile la sticla.Posted Image  [...]
Felicitari tutoror celor care intretin acest forum cu informatii utile pentru cei curiosi si neavizati!Posted Image
Seara buna tuturor si sa aveti parte de tamplarie de calitate pentru proiectele voastre!

Edited by Dany_Darke, 07 September 2022 - 21:27.


#623
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
ar fi bine sa scrii mailul aici si dupa schimbam numerele de telefon (o sa sterg adresa de mail imediat cum o am). imi este destul de greu sa imi dau cu parerea fara sa vad macar o oferta si sa iti pun cateva intrebari.

poti posta si  numarul de telefon cu ceva spatii intre cifre ca sa nu il indexeze google si te sun imediat cum il am. discutia dureaza aproximativ 30 minute dar trebuie sa te intreb cate ceva si sa vad o oferta.

#624
CorneliuM82

CorneliuM82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2022

View Postconu71, on 08 septembrie 2022 - 07:22, said:

ar fi bine sa scrii mailul aici si dupa schimbam numerele de telefon (o sa sterg adresa de mail imediat cum o am). imi este destul de greu sa imi dau cu parerea fara sa vad macar o oferta si sa iti pun cateva intrebari.

poti posta si  numarul de telefon cu ceva spatii intre cifre ca sa nu il indexeze google si te sun imediat cum il am. discutia dureaza aproximativ 30 minute dar trebuie sa te intreb cate ceva si sa vad o oferta.
Corneliu ...... [@] yahoo . com  telefon 0 . 7. 4 . 4 . 8. 5......... Multumesc mult!

Edited by conu71, 09 September 2022 - 11:01.
editare adresa mail si nr telefon


#625
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

View PostCorneliuM82, on 08 septembrie 2022 - 09:00, said:

Corneliu ...... ..... Multumesc mult!


succes

#626
CorneliuM82

CorneliuM82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2022

View Postconu71, on 09 septembrie 2022 - 11:01, said:

succes

Multumesc lui @conu17 pentru informatiile pretioase oferite la telefon. A fost o discutie productiva care ma va ajuta sa aleg tamplaria potrivita pentru casa parinteasca.
Rog sa fie stearsa postarea mea cu adresa de email si numar de telefon. Numai bine tuturor!

#627
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
a fost stearsa din momentul in care te am sunat

#628
marti_g

marti_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.03.2009
Buna ziua. Doresc să schimb îchiderea unui balcon la un apartament, orientarea este spre est, la etajul 4 din 4. Apartamentul este în Brașov.
Termopanul care există acum nu asigura confortul termic necesar.
Am atașat o oferta de preț. Este corecta configurarea și prețul?

Attached Files


Edited by marti_g, 11 September 2022 - 18:00.


#629
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,408
  • Înscris: 28.10.2018
Izolezi si peretii balconului?

#630
marti_g

marti_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.03.2009
Da, voi reface izolaţia pe interior cu polistiren extrudat de 5. Pe exterior este izolat. Am uitat să spun, la intarea in balcon nu am uşa si fereastră, este camera extinsa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate