Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1615 replies to this topic

#595
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Denistm, on 01 august 2022 - 15:47, said:

Salutare, am primit o oferta de termopan Veka 76 ( 5 camere) feronerie Siegenia, sticla 44mm ( 4s +f4 + low e +argon). Este bun modelul/tipul acesta? mentionez faptul ca locuinta se afla in Timisoara

Multumesc

Da “modelul” este ok, calitatea produsului depinde insa de mai multi factori. Configurarea deschiderilor si modul de echipare conteaza foarte mult, cine executa tamplaria si sticla conteaza si ei, cine consiliaza si monteaza, la fel.

Fiind din TM exista doua posibilitati cu privire la producator, ori TMD Deriva “fabrica de geamuri” din TM, ori Deco Plast din B.  Daca atasezi aici oferta putem vedea mai multe detalii care te-ar putea interesa.

#596
Cristian50

Cristian50

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.10.2020
Buna ziuava rog frumos sa ma ajutati cu o recomandare pentru o firma sa imi faca doua ferestre mai mari(210/145) cu Blueevolution82 si un pachet de sticla de 60 cu Silent si 4S

In Bucuresti

Edited by Dany_Darke, 02 August 2022 - 12:10.


#597
iulianul

iulianul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2005
Multumesc Conu71 pentru sfaturi, simplu si clar rezolvat la telefon

#598
Iria_Green

Iria_Green

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2022
Buna ziua,

Sunt din Brasov, am citit multe pagini in urma dar nu am vazut discutii despre firmele de la noi. Va cer o parere legata de o usa de intrare in casa si o usa pentru terasa.
Usa intrare in casa: 120/232
Usa terasa: 176/220

Deocamdata am o oferta de la Barrier (Rehau) si o oferta de la Qfort (Veka) - le atasez. Am in plan sa mai merg la Bombardier, pentru o oferta pe Salamander. Daca mai stiti si alte firme la noi sau ma puteti sfatui legat de ofertele primite mi-ati fi de mare ajutor.

PS: modelele de usa sunt diferite in oferte pentru ca nu stiu exact ce vreau - stiu ca imi doresc sa izoleze foarte bine si sa aiba geam clar. Cei de la Qfort au zis ca o usa de 120 e prea lata, de asta au inclus niste profile suplimentare. Cei de la Barrier au spus ca nu este o problema... Poate de la diferenta aceasta vine si diferenta coeficientului de transfer termic (1.09 vs 0.86)? Sau e doar vorba de design?

Attached Files



#599
pinnutz

pinnutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2015
Salutare, apucasem deja sa dau comanda de tamplarie, insa tot mai aveam niste intrebari unde m-a lamurit Conu71 si mi-a sugerat ce pot imbunatati chiar daca e comanda data.

Va recomand cu drag o discutie cu el, inainte de a comanda tâmplăria.

#600
Cristian50

Cristian50

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.10.2020

 Cristian50, on 02 august 2022 - 07:49, said:

Buna ziuava rog frumos sa ma ajutati cu o recomandare pentru o firma sa imi faca doua ferestre mai mari(210/145) cu Blueevolution82 si un pachet de sticla de 60 cu Silent si 4S

In Bucuresti
[email protected]

#601
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

 Cristian50, on 03 august 2022 - 09:31, said:



incearca sa iei legatura cu Digix de pe forum.

#602
Balckis12

Balckis12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.12.2021
Buna ziua, as putea lua legatura cu Conu71 sau Digix pentru niste intrebari telefonice? Adresa mea de E-mail este [email protected].

#603
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
ti am dat mail. succes

#604
Iria_Green

Iria_Green

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2022
Imi poate cineva explica, va rog, daca merita sa pun mai multi bani si sa iau salamander bluevolution 92 in loc de 76md? Geamul va fi tripan de 44mm. Pe toate site-urile unde apar caracteristicile pentru cele 2 profile diferentele sunt aproape inexistente. Nu imi dau seama de ce as plati 10-15% in plus...

#605
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu prea. Dar depinde si ce configurari/dimensiuni/culoare ai la tamplarie. Doar asa bluevo 92 vs 76md, in cifre nu sunt diferente semnificative, dimpotriva, poti lua un 76md mai bun decat un bluevo 92. Tamplaria nu este facuta doar din profil. Calitatea sticlei, montajul, tu cumperi un produs complet, nu doar o bara de plastic.

Sigur, cine vinde bara de plastic salamander zice ca e cea mai buna daca este bluevo 92, cine vinde un produs de calitate complet nuanteaza un pic. Nu mult, configurare,armaturi, suduri, executie tamplarie, echipare cu feronerie, apoi sticla, configurare, executie, apoi montajul. Sunt multe lucruri care duc la obtinerea unui produs de calitate, seria si denumirea profilului sunt doar doua.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 05 August 2022 - 23:09.


#606
Iria_Green

Iria_Green

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 05 august 2022 - 23:08, said:

Nu prea. Dar depinde si ce configurari/dimensiuni/culoare ai la tamplarie. Doar asa bluevo 92 vs 76md, in cifre nu sunt diferente semnificative, dimpotriva, poti lua un 76md mai bun decat un bluevo 92. Tamplaria nu este facuta doar din profil. Calitatea sticlei, montajul, tu cumperi un produs complet, nu doar o bara de plastic.

Sigur, cine vinde bara de plastic salamander zice ca e cea mai buna daca este bluevo 92, cine vinde un produs de calitate complet nuanteaza un pic. Nu mult, configurare,armaturi, suduri, executie tamplarie, echipare cu feronerie, apoi sticla, configurare, executie, apoi montajul. Sunt multe lucruri care duc la obtinerea unui produs de calitate, seria si denumirea profilului sunt doar doua.

1. Cum ma pot asigura ca mi se oferteaza o sticla de calitate? Ce anume sa caut in plus fata de 3 foi de sticla si bagheta calda?
2. La ce va referiti cand spuneti configurare?

#607
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
1. Nu este deloc complicat, intrebi unde se produce pachetul tau de geam (cum se numeste fabrica, atentie, nu producatorul sticlei ci a producatorului pachetului de geam). Apoi te interesezi despre acel producator. In tara exista pe zone cel putin un producator de pachet de geam care produce la o calitate foarte buna. Exista si fabrici care produc si tamplaria si pachetul de geam dar sunt putine.

Pachetul de geam este o componenta a produsului pe care il cumperi. La fel ca la celelalte componente (tamplaria si feroneria), denumirea producatorului de materie prima este mai putin importanta. Marii producatori de materie prima (sticla) sunt Saint Gobain si Guardian, absolut irelevant pentru cumparator. Important este cine face pachetul de geam si in ce conditii. Tu cumperi pachet de geam nu materie prima sa-l faci in “regie proprie”.

Trei foi de sticla de care? Si fara argon?

Aici intervine configurarea pachetului de geam, in cazul tau avem “trei foi de sticla si bagheta calda”. Teoretic este suficient pentru a obtine un pachet de geam de buna calitate (greu de crezut ca cineva care oferteaza tripan cu bagheta calda foloseste doua sticle float si un low-e, dar daca?).  Dar ce grosime totala are pachetul de geam, cele “trei foi de sticla” cum sunt ele, ca exista cateva combinatii, exista sticle cu emisivitate redusa (low-e, planitherm xn, planitherm one), exista sticle cu emisivitate redusa si cu control solar ( 4s, planitherm 4s, planistar sun).
Ca si configurare pachet de geam trebuie sa fie mai mult decat “trei foi de sticla si bagheta calda”, dintre cele trei trebuie sa fie doua sticle cu depunere de tip low-e si daca e bagheta calda atunci sa fie si argon, zic. Plus la toate astea un pachet de geam de minim 40mm, nu este cazul aici, dar pentru altii.

2. Prin configurare ma refer la tot ce de obicei nu vede cumparatorul pe oferta. Despre configurare sticla vezi mai sus o parte, despre configurare tamplarie exista aici discutii despre: “ca ar trebui armaturi de 2mm”, “ca ar trebui cercevele de usi, ca piesele sunt prea mari”, “ca ar trebui impartita altfel tamplaria si rigidizata cu profile de rigidizare”, “ca nu sunt solbanc-uri sau extensii”, asta in functie de ce apare pe ofertele celui care intreaba.

Despre configurare feronerie exista si despre asta discutii dar mai putin.

Si mai este si ofertantul si echipa lui de montaj, consilierea pe care o ofera. Toate conteaza pentru obtinerea unui produs bun, potrivit cu nevoile si banii pe care este dispus sa-i dea beneficiarul.

#608
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Salutare. Mii de multumiri lui conu71. M-a ajutat enorm de mult sa inteleg si sa aleg intre doua oferte destul de complexe, plus ca mi-a dat cateva sugestii super care ma ajuta sa economisesc un procent important din suma totala. Eu i-am scris in privat si ne-am auzit la telefon - cea mai usoara si rapida metoda.

#609
danyanne

danyanne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2007
Buna seara,

Pentru un apartament de doua camere, cu doua balcoane, etaj 2/3, pozitionat pe mijloc, as dori sa inlocuiesc geam (fix) + usa balcon (sufragerie si dormitor), precum si geamul de la bucatarie. Balcoanele sunt inchise in termopan, iar blocul anvelopat recent. Am cerut oferte de la mai multi furnizori, mi-am facut o idee despre ce preturi ar fi, cred ca voi merge pe Salamander; voiam sa va intreb, fiind vorba de geam care nu are contact direct cu exteriorul, balcoanele fiind inchise, se justifica geamul tripan sau este suficient si cel termopan (2 foi de sticla)? Nu neaparat in ceea ce priveste diferenta de pret, care nu cred ca este semnificativa (astept inca oferta cu geam termopan in loc de tripan), cat "masivitatea" profilului cu geam tripan, fata de cel termopan, chiar daca vorbim poate de mai putin de 1 cm si plusul in ceea ce priveste izolatia termica si fonica (daca exista), in contextul dat.

La bucatarie voi merge pe varianta cu geam tripan.

Si o alta intrebare, foaia de sticla 4 seasons filtreaza lumina naturala? Intra mai putina lumina naturala in casa?

Am primit in oferta combinatia: Lowe 4 - F4 - 4S 4 (44) Argon.

Am atasat oferta pentru geam + usa sufragerie. Pretul a mai fost redus ulterior.

Va multumesc pentru ajutor.

O seara placuta.

Attached Files



#610
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Salut.
Urmează sa pun și eu ferestrele la o casa construcție noua.
Idea este ca habar n-am ce sa cer și nici unde sa cer.
Ma gândeam la Salamander 76 ca și profil,culoare Gri și cu sistem de aerisire climaktiv.

Ma poate îndruma cineva spre ce ar trebui sa cer și unde anume,sunt din Focșani.





#611
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 renock, on 15 august 2022 - 14:27, said:

Salut.
Urmează sa pun și eu ferestrele la o casa construcție noua.
Idea este ca habar n-am ce sa cer și nici unde sa cer.
Ma gândeam la Salamander 76 ca și profil,culoare Gri și cu sistem de aerisire climaktiv.

Ma poate îndruma cineva spre ce ar trebui sa cer și unde anume,sunt din Focșani.
prima cerință armatura de 2, feronerie completa cu antiefracție, microvetilatie și închidere suplimentara spate,profile de ușa la uși....etc

#612
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
din pacate nu am vesti foarte bune, de pe 15 septembrie se va scumpi sticla cu 20%. cei care au de pus ferestre ar fi bine sa se grabeasca putin. succes...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate