Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Promisiune bilaterala

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Avans 10 000 lei, anul in curs.

#56
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
5% din suma (500E la rezervare, diferenta la semnarea antecontractului). De luat in calcul ca in ambele situatii (rezervare si antecontract) am avut termen 2 zile lucratoare (subliniez lucratoare) pentru plata. Motivul era simplu: actele se puteau face dupa-amiaza sau seara si bancile nu opereaza platile decat la nivel intern (intra-bancar), iar catre alte banci, banii plecand urmatoarea zi lucratoare.

#57
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
In general intre 5-10%

#58
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
A avut cineva probleme la cumpărare?
Și anume sa nu recunoască vânzarea dezvoltatorul?
Mi a vândut constructorul și dezvoltstorul spune ca nu a fost împuternicit ! Ca e falsa vânzarea! Ne a dat in judecată și cere nulitate act juridic!

#59
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Pai si constructorul nu a avut nimic la mana sa dovedeasca ca are voie sa vanda?

#60
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostBlocnoubun, on 16 noiembrie 2021 - 15:39, said:

A avut cineva probleme la cumpărare?
Și anume sa nu recunoască vânzarea dezvoltatorul?
Mi a vândut constructorul și dezvoltstorul spune ca nu a fost împuternicit ! Ca e falsa vânzarea! Ne a dat in judecată și cere nulitate act juridic!

La notar ce a zis (constructorul)? Notarul nu avea voie sa parafeze vanzarea daca nu erau toate actele in regula.

#61
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
Buna seara,
Ce reduceri ați obținut fata de prețul de lista la un avans mai mare in faza de construcție? Și cât ați plătit avans ?

#62
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
mai tu incerci sa-ti faci norma de postari ca sa trollezi poiana sau care e faza. nu ziceai ca ai luat teapa, ai pierdut avans, nu stiu ce, acum vrei sa stii ce reduceri ai daca dai avans mare? ai facut rost de alt avans, sau cum. ce-i prostia asta?

#63
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018
reduceri mari

#64
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
Buna oameni buni!
Dezvoltatorul a cerut in instanța nulitate act juridic la antecontractul semnat intre noi și constructor!
Practic constructorul ne a arătat o adunare generală a asociaților prin care este împuternicit se dezvoltator sa ne vândă apartamentul!
Acum dezvoltatorul a cerut nulitate act juridic, cică adunarea generală este făcută in fals de constructor! Eu am trimis banii la constructor, el a venit cu noi la notar!

Edited by Blocnoubun, 13 December 2021 - 06:02.


#65
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Și e posibil să aibă dreptate. Nu e o practică normală ca o societate comercială să împuternicească un terț pentru a semna acte juridice în numele societății dar mai ales nu e normal ca acest terț să încaseze banii destinați acelei societăți pentru că nu se închid operațiunile contabile.
Cu constructorul ai vorbit? Ce părere are?
Aidat mulți bani pe promisiunea că vei avea un apartament?

#66
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
Am dat avans mare, am negociat un pret bun și am zis ca l prind pe Dumnezeu de picior!
Dar se pare ca m am înșelat!
Ați mai întâlnit asemenea cazuri de escrocherii?
Am citit legea și am observat ca e o înșelătorie foarte deșteaptă aceasta chestie cu aga (adunare generală a asociaților)
Eu ca asociat nu mai recunosc aga și cer nulitate act juridic! Dacă constructorul împarte banii cu dezvoltatorul și a fost făcută cu premeditare !!!

#67
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
in Timisoara e asta ? Intreb numai, pentru un prieten...

#68
Cocofel

Cocofel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.02.2021
Vezi ce zice si notarul unde ati semnat antecontractul.
El este obligat sa verifice daca cel care semneaza in numele dezvoltatorului are drept pentru asta. Adica sa aiba ceva act doveditor care si ramane la notar.
Eu de exemplu am cumparat un apartament si la semnare din partea dezvoltatorului a semnat o persoana imputernicita de el. Din partea mea a fost o ruda de a mea de asemenea imputernicita de mine. Notarul a verificat aceste acte de imputernicire inainte de semnare.

#69
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBlocnoubun, on 13 decembrie 2021 - 06:01, said:

Practic constructorul ne a arătat o adunare generală a asociaților prin care este împuternicit se dezvoltator sa ne vândă apartamentul!
E sau nu împuternicit constructorul sa vândă apartamentele?
Daca nu e împuternicit... ai dat banii unor escroci.

Ai platit la cineva care doar construiește blocul, nu e proprietar.

Daca e și notarul "implicat"...ai zile grele (poate ani).

#70
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
Se pare ca este și notarul implicat, am găsit poze cu notarul și constructorul la șpriț pe Facebook! Ceva nu miroase bone! Pai singura chestie care o am prin care pare ca e împuternicit este o adunare generală in care spune dezvoltatorul ca banii se trimit in contul constructorului! Avocatul mi a zis ca e o țidulă nenorocita !

#71
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In general, dezvoltatorii au notari "de casa" si, daca au multe constructii, e posibil sa aiba mai multi constructori, deci n-ar fi o raritate ca dezvoltatorul sa imputerniceasca pe constructor sa-l reprezinte cand trebuie sa faca o plata catre el.

Ca sa intelegi:
  • dezvoltatorul si constructorul au un contract de servicii cu un anumit ritm al platilor
  • la anumite momente, dezvoltatorul, ca sa nu piarda timp (din motive de pret), imputerniceste pe constructor sa il reprezinte la semnarea unor antecontracte (doar antecontracte, nu la contractul final) pentru a putea incasa bani pentru plata materialelor (e un fel de "plata in nume": clientul plateste constructorului avansul in numele dezvoltatorului).
Acum, ca constructorul a abuzat (sau, mai bine zis, a "suplimentat" antecontractele pe care le incaseaza direct de la clientii dezvoltatorului) trebuie dovedit in instanta. Poate merge si pe premisa ca incaseaza niste bani, dezvoltatorul nu recunoaste contractele (cu suspiciunea de a fi mana in mana), materialele sunt cumparate la pret mic, banii se inapoiaza peste un an-doi, si vanzarea finala se face la pret mai mare (cu profit mai mare pentru dezvoltator). Stiu, pare teoria conspiratiei, dar nu stiu cine (si daca) se poate dovedi scenariul asta.

Scenariul e cu dus si cu intors. E posibil ca dezvoltatorul sa minta (sa aiba el nevoie de banii incasati, si sa plateasca pe constructor ulterior). Instanta va trebui sa lamureasca acest aspect (sau orice alt aspect)

#72
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
Ok

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate