Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Promisiune bilaterala

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
10k euro la val de 80k euro, 700 lei a costat notarul.
fara complicatii.

Edited by canarel, 26 October 2021 - 07:03.


#20
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 soleavl, on 25 octombrie 2021 - 23:14, said:

10.000e și 15.000e la o valoare 80k

wtf! de ce asa mult? de peste 10 ori mai mult decat normal!

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru a merge mai departe cu creditul aveam nevoie de un avans dat, a fost echivalentul in lei a 500E si conditiile de retragere (vanzatorul da dublu, eu pierd avansul) au fost trecute in contract fara a-i cere asta.
La mine nu a fost nevoie de mai mult (am dat cu vreo 10-15.000E mai mult decat ar fi facut asa ca nu aveam emotii de razgandire si in plus, proprietarul a zis ca  nu-l intereseaza cat sa fie avansul).
Plata s-a facut prin transfer bancar, nu a asteptat nimeni sa intre banii exact in acel moment (fiind banci diferite, mi se pare ca au intrat chiar a doua zi).

Edited by sorin147, 26 October 2021 - 07:09.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
15%

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 Blocnoubun, on 25 octombrie 2021 - 23:58, said:

Am dat avans , am mers cu constructorul la notar , dezvoltatorul spune ca el nu a știut ca , constructorul ii vinde apartamentele Posted Image ce pot sa fac?
Ai scos un extras de informare carte funciara pentru acel imobil?  Costa 20lei si se face online de pe site-ul ANCPI.
Acolo ar trebui sa vezi cine este proprietarul, daca a pus gaj acel imobil si alte sarcini.
Asa-i ca notarul a fost ales de cel care a primit banii, nu?
Despre ce suma vorbim?

#24
Blocnoubun

Blocnoubun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2021
In acte proprietarul este altcineva decât cel care cu care m-am dus la notar!
Iar acum dezvoltatorul nu recunoaște ca mi-a vândut altcineva apartamentul! Spune ca el nu a știut de vânzare

In acte proprietarul este altcineva decât cel care cu care m-am dus la notar!
Iar acum dezvoltatorul nu recunoaște ca mi-a vândut altcineva apartamentul! Spune ca el nu a știut de vânzare

Am scos informare de carte funciară !
Constructorul mi a vândut apartamentul fără sa știe dezvoltatorul! DeZvoltatorul a spus ca nu recunoaște actele făcute la notar de constructor

Edited by Dany_Darke, 26 October 2021 - 10:51.


#25
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
mi se pare trolleala ieftina. nu mai face niciun notar magarii de genul asta (or face altele). niciun notar real (poate te-a dus la unul fake, ca la fake taxi doar ca aici iti ia si banii pe cursa, nu doar te f...) nu ar fi facut actele alea daca ala cu care te-ai dus nu era proprietar sau n-avea o procura de la proprietar.

#26
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Posibil ca acest constructor sa fie "platit" in apartamente de catre dezvoltator, iar acesta la randul lui sa le vanda.

Ca si Oigen nici eu nu cred ca notarul ar face compromisuri pentru cateva mii de lei. Notarii sunt oameni de mii de lei/zi.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 vestale, on 25 octombrie 2021 - 23:02, said:

Practic cine se razgandeste pierdea o mie de euro.

"Mica" diferenta e ca el avea mia ta in buzunar iar tu aveai promisiunea lui de despagubire pe o hartie iar de la ea pana la bani poate fi cale lunga. Riscul ti l-ai asumat aproape integral.

Echitabil ar fi fost ca miza sa fie aceeasi. Ori sa va disponibilizati ambii acea suma de bani intr-un cont escrow pe care sa il lichidati la sfarsit si daca se razgandea cineva pierdea direct banii ori sa faceti ambii schimb de promisiuni de despagubire in fata notarului si cine se razgandea trebuia sa onoreze promisiunea. Nu unul cu banii iar celalalt cu vorba.

 IngN, on 26 octombrie 2021 - 09:21, said:

Posibil ca acest constructor sa fie "platit" in apartamente de catre dezvoltator, iar acesta la randul lui sa le vanda.

Ca si Oigen nici eu nu cred ca notarul ar face compromisuri pentru cateva mii de lei. Notarii sunt oameni de mii de lei/zi.

Crezi ca ala ia avansuri pentru un singur apartament? :)

Edited by underb, 26 October 2021 - 09:44.


#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
1000 Euro pirmul apartament (valoare 32.000 Euro la acea vreme)
1000 Euro la casa (valoare 85.000 euro la acea vreme)
1000 Euro am vrut sa dau in luna iunie 2021 pentru un apartament de 72.000 euro dar s-a razgandit vanzatorul in fata notarului, mi-a zis ca daca vreau apartamentul sa ii dau 15.000Euro avans.... Am zis pass.... nu am mai gasit ceva sa imi placa pana in 75.000 euro din iunie pana azi.

#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 underb, on 26 octombrie 2021 - 09:41, said:

"Mica" diferenta e ca el avea mia ta in buzunar iar tu aveai promisiunea lui de despagubire pe o hartie iar de la ea pana la bani poate fi cale lunga. Riscul ti l-ai asumat aproape integral.

Echitabil ar fi fost ca miza sa fie aceeasi. Ori sa va disponibilizati ambii acea suma de bani intr-un cont escrow pe care sa il lichidati la sfarsit si daca se razgandea cineva pierdea direct banii ori sa faceti ambii schimb de promisiuni de despagubire in fata notarului si cine se razgandea trebuia sa onoreze promisiunea. Nu unul cu banii iar celalalt cu vorba.

Mia mea  de euro si promisiunea de vanzare a blocat cartea funciara, apartamentul lui nu mai era liber de sarcini. Deci nu a fost doar vorba, ca doar de asta am mers la notar si i-am platit comisioane.

#30
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 Blocnoubun, on 26 octombrie 2021 - 08:56, said:

In acte proprietarul este altcineva decât cel care cu care m-am dus la notar!
Iar acum dezvoltatorul nu recunoaște ca mi-a vândut altcineva apartamentul! Spune ca el nu a știut de vânzare

In acte proprietarul este altcineva decât cel care cu care m-am dus la notar!
Iar acum dezvoltatorul nu recunoaște ca mi-a vândut altcineva apartamentul! Spune ca el nu a știut de vânzare

Am scos informare de carte funciară !
Constructorul mi a vândut apartamentul fără sa știe dezvoltatorul! DeZvoltatorul a spus ca nu recunoaște actele făcute la notar de constructor

Ai dat avansul?

Daca notarul a acceptat sa faca acte intre tine cumparator si un alt tert care nu era proprietarul imobilului mergi direct la politie pentru ca ai fost victima unei inselatorii.

#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 Blocnoubun, on 26 octombrie 2021 - 08:56, said:

In acte proprietarul este altcineva decât cel care cu care m-am dus la notar!
Iar acum dezvoltatorul nu recunoaște ca mi-a vândut altcineva apartamentul! Spune ca el nu a știut de vânzare

In acte proprietarul este altcineva decât cel care cu care m-am dus la notar!
Iar acum dezvoltatorul nu recunoaște ca mi-a vândut altcineva apartamentul! Spune ca el nu a știut de vânzare

Am scos informare de carte funciară !
Constructorul mi a vândut apartamentul fără sa știe dezvoltatorul! DeZvoltatorul a spus ca nu recunoaște actele făcute la notar de constructor
Extrasul l-ai scos dupa ce ai semnat antecontractul si ai dat banii, nu?
O vizita la notar ai facut cand ai gasit problema? El ce zice?
Urmatoarea e la politie, daca nu ai fost deja.

Au mai fost notari prinsi cu asa ceva ...

Edited by vestale, 26 October 2021 - 11:46.


#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 vestale, on 26 octombrie 2021 - 11:46, said:

Extrasul l-ai scos dupa ce ai semnat antecontractul si ai dat banii, nu?
O vizita la notar ai facut cand ai gasit problema? El ce zice?
Urmatoarea e la politie, daca nu ai fost deja.

Au mai fost notari prinsi cu asa ceva ...

Nu e chestie de politie, e proces civil.

#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Sigur e doar de civil chestiuni precum: (complicitate la) înșelăciune, fals intelectual și abuz în serviciu?
Nu am studii in domeniu si am preferat sa ma pazesc, verific de 2 ori si sa nu am treaba cu asa ceva.

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 vestale, on 26 octombrie 2021 - 11:12, said:


Mia mea  de euro si promisiunea de vanzare a blocat cartea funciara, apartamentul lui nu mai era liber de sarcini. Deci nu a fost doar vorba, ca doar de asta am mers la notar si i-am platit comisioane.

Ce am zis ramane. Tu ai pus banii la bataie iar el niste vorbe cu valoare juridica. Vorbele alea in caz ca se intampla ceva (murea vanzatorul) se puteau transformau in bani de despagubire doar in urma unui proces castigat de tine. Asta in timp ce nici macar banii tai nu erau la tine ci la vanzator.

De aia am zis ca echitabil era ca ambii sa puna la bataie acelasi lucru. Promisiune de despagubire in fata notarului facuta de ambele parti sau bani indisponibilizati de ambele parti intr-un cont escrow.
Sau macar vanzatorul sa vina cu promisiunea iar tu sa iti indisponibilizezi banii dar nu dandu-i vanzatorului ci punandu-i intr-un cont escrow sau ceva similar de unde macar sa ii poti recupera direct si sa te judeci doar pentru despagubire.

Pt ca banca a cerut avans si antecontract, am trecut un avans de 500 lei in antecontract cu angajarea sa platesc restul avansului cel tarziu in ziua in care se va face tranzactia. In ziua in care am semnat contractul V/C am virat banii de avans (ala cerut de banca), a virat si banca banii si am semnat si actele.

Edited by underb, 27 October 2021 - 09:04.


#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Tsunnnami, on 26 octombrie 2021 - 12:20, said:



Nu e chestie de politie, e proces civil.

Nu-l costa nimic sa mearga si la politie.
Probabil nu e singurul in situatia asta iar treaba asta s-ar putea sa schimbe lucrurile.

Eu zic ca e o diferenta mare intre situatia in care un dezvoltator nu onoreaza contractul din diverse motive si te indrepti spre instanta pt a recupera avansul si situatia in care altul cere avans pentru a vinde ceva ce nu detine de fapt si nu va putea vinde niciodata.
In al doilea caz penalul ar interveni pentru ca altfel oricine ar face asta stiind ca in cel mai rau caz ar trebui sa dea banii inapoi. Eventual in urma unui proces civil adica nu direct. Adica riscul lui ar fi cam zero.

E ca si cand un hot ar trebui sa restituie prejudiciul daca e prins si aia ar fi tot. Pai ar fura fara frica. Daca e prins restituie prejudiciul. Daca nu, ramane cu prada. Riscul e zero.

Intentia conteaza in astfel de situatii.

Edited by underb, 27 October 2021 - 09:16.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 underb, on 27 octombrie 2021 - 09:17, said:

Nu-l costa nimic sa mearga si la politie.
Probabil nu e singurul in situatia asta iar treaba asta s-ar putea sa schimbe lucrurile.

Eu zic ca e o diferenta mare intre situatia in care un dezvoltator nu onoreaza contractul din diverse motive si te indrepti spre instanta pt a recupera avansul si situatia in care altul cere avans pentru a vinde ceva ce nu detine de fapt si nu va putea vinde niciodata.
In al doilea caz penalul ar interveni pentru ca altfel oricine ar face asta stiind ca in cel mai rau caz ar trebui sa dea banii inapoi. Eventual in urma unui proces civil adica nu direct. Adica riscul lui ar fi cam zero.

E ca si cand un hot ar trebui sa restituie prejudiciul daca e prins si aia ar fi tot. Pai ar fura fara frica. Daca e prins restituie prejudiciul. Daca nu, ramane cu prada. Riscul e zero.

Intentia conteaza in astfel de situatii.

Nu-l costa dar politia nu poate face nimic.
Daca ai identificat infractorul mergi direct in curte, politia e proiectata sa ti-l gaseasca doar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate